Priorytetowe grupy i pierwsze terminy. Strategie szczepień na COVID-19 w krajach Europy

Polski rząd przedstawił strategię szczepień na koronawirusa. Sprawdzamy jakie strategie przedstawiły inne europejskie kraje.EPA/PFIZER

W Wielkiej Brytanii dziewięć grup ryzyka wytypowanych do szczepień na COVID-19 w pierwszej fazie; w Niemczech najpierw organizacja całego procesu szczepień, potem typowanie grup; w Hiszpanii szczepionka trafi najpierw do mieszkańców i pracowników domów opieki. W strategii krajów Europy co do szczepień na COVID-19 wspólna jest ochrona w pierwszej kolejności osób starszych, będących pod opieką oraz personelu mającego kontakt z chorymi.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Dobrowolna i darmowa - taka ma być w Polsce szczepionka na koronawirusa, zapowiedział 2 grudnia premier Mateusz Morawiecki na konferencji, podczas której przedstawiono polską strategię szczepień. W pierwszej kolejności mają być szczepieni pracownicy ochrony zdrowia, mieszkańcy domów pomocy społecznej i pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych, osoby powyżej 60. roku życia i służby pracujące przy COVID-19 (policja, wojsko).

Jak będą wyglądały zapisy na szczepienia? Dworczyk wyjaśnia
Jak będą wyglądały zapisy na szczepienia? Dworczyk wyjaśniaTVN

Rządowe konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień przeciw COVID-19 rozpoczęły się 7 grudnia. Mają one wskazać kolejne grupy, poza pracownikami ochrony zdrowia, mundurowymi i seniorami, które będą szczepione.

Premier informował, że punktami szczepień mają być "przede wszystkim POZ-y (placówki podstawowej opieki zdrowotnej - red.), nasze podstawowe jednostki opieki zdrowotnej, następnie pozostałe miejsca opieki zdrowotnej, także mobilne nasze jednostki, które będą dokonywały szczepień w różnych miejscach w Polsce". Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk dodał, że według szacunków rządu w pierwszej turze szczepień łącznie powinno zostać zaszczepionych od 5,5 do 7 mln osób. Zaznaczył, że to będzie uzależnione od dostawców szczepionki.

Profesor Marcin Drąg o procesie szczepienia Polaków: technologicznie nie jest to jakieś wyzwanie
Profesor Marcin Drąg o procesie szczepienia Polaków: technologicznie nie jest to jakieś wyzwanietvn24

Swoje strategie szczepień na COVID-19 przedstawiły też inne kraje w Europie. Prezentujemy niektóre z nich.

Wielka Brytania: dziewięć grup priorytetowych

20 listopada strategię szczepień przedstawiła brytyjska publiczna służba zdrowia (NHS). Dziewięć grup osób z grupy ryzyka otrzyma szczepionkę w pierwszej fazie - poinformował brytyjski departament zdrowia. Będą to kolejno:

rezydenci domów opieki dla osób starszych i ich opiekunowie

wszyscy obywatele od 80. roku życia, pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej pracujący na pierwszej linii frontu walki z COVID-19

osoby powyżej 75. roku życia

osoby powyżej 70. roku życia i starsze osoby wszyscy szczególnie zagrożeni zakażeniem COVID-19 (m.in. po przeszczepach, chorujące na raka, przechodzące chemioterapię, z ciężkimi chorobami układu oddechowego)

osoby powyżej 65. roku życia

osoby w wieku 16-64 lat z podstawowymi schorzeniami, które zwiększają ryzyko poważnych chorób i śmiertelności

osoby powyżej 60. roku życia

osoby powyżej 55. roku życia

osoby powyżej 50. roku życia.

Szacuje się, że osoby z tych grup stanowią ok. 99 proc. przypadków, w których - dzięki szczepionce - można uniknąć zgonów z powodu COVID-19. Szczepienia tych grup rozpoczną się już w grudniu.

Druga faza szczepień, planowana na 2021 roku, będzie dotyczyła osób poniżej 50. roku życia -informuje BBC News.

Szczepienia będą początkowo prowadzone w ośrodkach szpitalnych, a miarę jak szczepionka stanie się dostępna - także w gabinetach lekarskich, na stadionach sportowych i w centrach konferencyjnych, które będą pełnić rolę głównych ośrodków szczepień.

NHS rekrutuje 30 tys. ochotników, w tym ratowników, pracowników linii lotniczych i studentów, którzy zostaną przeszkoleni do podawania szczepionki.

Francja: pięć faz szczepień

30 listopada Haute Autorité de santé (HAS), czyli francuska instytucja publiczna zajmująca się implementacją i rozpowszechnianiem wytycznych związanych z opieką zdrowotną, przedstawiła wstępne zalecenia dotyczące planowanej kampanii szczepień przeciwko COVID-19.

Priorytetem będzie zaszczepienie osób:

narażonych na ciężkie formy COVID-19 (w celu zmniejszenia liczby hospitalizacji i zgonów)

osób w wysokim stopniu narażonych na kontakt z wirusem, tj. personelu medycznego i pracowników opieki socjalnej.

Dwa najważniejsze czynniki ryzyka ciężkich postaci to: wiek i występowanie chorób współistniejących.

Plan zakłada pięć faz stopniowego szczepienia na COVID-19 w 2021 roku. Pierwsza faza ma się rozpocząć, gdy tylko pierwsze dawki szczepionek zostaną udostępnione. Wtedy zaszczepieni zostaną:

mieszkańcy placówek przyjmujących osoby starsze i rezydenci usług długoterminowych

specjaliści pracujący w placówkach przyjmujących osoby starsze ze zwiększonym ryzykiem przejścia COVID-19 w ciężkiej postaci i śmierci (powyżej 65 lat i lub z chorobami współistniejącymi).

W fazie drugiej przeprowadzone zostanie szczepienie następnych grup:

osób powyżej 75. roku życia, zaczynając od najstarszych; osób z jedną lub kilkoma współwystępującymi chorobami,

osób w wieku 65-74 lat, priorytetowo tych z jedną lub kilkoma chorobami współistniejącymi,

następnie będą to pracownicy służby zdrowia i medyczno-socjalnej w wieku 50 lat i więcej i/lub z jedną lub kilkoma współwystępującymi chorobami.

Trzecia faza szczepień obejmie:

osoby zagrożone ze względu na wiek (50-65 lat) lub współwystępujące u nich choroby, które nie były wcześniej szczepione,

wcześniej nieszczepionych pracowników służby zdrowia i sektora medyczno-socjalnego,

osoby pracujące w kluczowych sektorach.

Czwarta faza szczepień obejmie:

osoby w trudnej i niepewnej sytuacji (m.in. bezdomni), żyjące w zamkniętych placówkach (więzienia, zakłady psychiatryczne itp.), które nie były wcześniej szczepione ze względu na swój wiek lub choroby współistniejące

specjalistów opiekujących się osobami szczególnie narażonymi, w tym pracowników socjalnych, którzy nie byli wcześniej zaszczepieni ze względu na swój wiek lub choroby współistniejące.

Koronawirus we Francji
Koronawirus we Francjitvn24

W piątej fazie zaszczepione zostaną inne grupy ludności narażone na ryzyko zakażenia (między 18. a 50. rokiem życia). HAS przypomina, że nie zaleca wprowadzenia obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 - ani dla ogółu społeczeństwa, ani dla pracowników służby zdrowia.

Hiszpania: populacja podzielona na 15 grup

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował, że szczepienia mogą rozpocząć się w styczniu przyszłego roku - podał "El Pais". Pierwszymi zaszczepionymi będą mieszkańcy i pracownicy domów opieki. W następnej kolejności są pracownicy służby zdrowia i osoby niepełnosprawne, które potrzebują intensywnej opieki - czytamy w strategii szczepień przygotowanej przez hiszpańskie ministerstwo zdrowia. Dokument opublikowano 10 listopada.

Do szczepień zostanie wykorzystana sieć podstawowej opieki zdrowotnej w Hiszpanii. Szczepionki będą dostępne za darmo w ok. 13 tys. ośrodkach zdrowia i klinikach, które są już wyposażone w niezbędny sprzęt. Planowana jest również strategia rejestracji i monitorowania szczepień.

By ustalić, kto powinien otrzymać szczepionkę priorytetowo, podzielono populację na 15 grup: personel medyczny i socjalny; osoby przebywające w ośrodkach opieki społecznej; populacja powyżej 64. roku życia; osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności; osoby z grup ryzyka; żyjący w zamkniętych społecznościach i pracujący w zamkniętym środowisku; osoby szczególnie narażone ze względu na swoją sytuację społeczno-ekonomiczną; osoby wykonujące niezbędne prace; personel; populacja dzieci; młodociani i młodzież powyżej 16. roku życia; dorosła populacja; ludność na obszarach o wysokiej zachorowalności lub obszarach z występującymi ogniskami epidemii; kobiety w ciąży i matki karmiące; populacja u której wykryto SARS-CoV-2.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez hiszpański resort zdrowia w pierwszym etapie priorytetowo zaszczepione zostaną cztery grupy:

mieszkańcy domów opieki (osoby starsze i niepełnosprawne) oraz ich personel,

personel podstawowej opieki zdrowotnej,

pozostały pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej,

osoby w dużym stopniu niesamodzielne, mieszkające w domu.

Pozostałe grupy będą szczepione stopniowo w drugim i trzecim etapie. W jakiej kolejności - to ma być stopniowo uzgadniane wraz z pojawieniem się kolejnych dawek szczepionki, wzrostem jej dostępności oraz informacją o ostatecznej charakterystyce szczepionek i dawanej przez nie odporności.

Hiszpański minister zdrowia Salvador Illa zapowiedział, że szczepienia będą dobrowolne w całym kraju.

Niemcy: grup priorytetowych jeszcze nie typowano

Niemieckie ministerstwo zdrowia już na początku listopada przedstawiło strategię szczepień na koronawirusa. W pierwszej fazie szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 będą prowadzone w ośrodkach szczepień, mają działać także mobilne zespoły szczepień. Szczepionka będzie bezpłatna.

Koronawirus w Niemczech
Koronawirus w Niemczechtvn24

Nie jest jeszcze do końca jasne, jakie grupy będą szczepione priorytetowo - informował pod koniec listopada portal DW.com. Na początku roku komisja ekspertów zaleciła niemieckiemu Ministerstwu Zdrowia, by potencjalną szczepionkę najpierw podawać osobom starszym i szczególnie zagrożonym ciężkim przebiegiem COVID-19 ze względu na inne schorzenia, a także pracownikom służby zdrowia i innym osobom wykonującym zawody kluczowe dla funkcjonowania życia publicznego.

Obecnie strategia skupia się na procesie organizacji szczepień. Zakłada, że kraje związkowe są odpowiedzialne za organizację i stworzenie punktów szczepień. Do nich należeć ma też, przy zaangażowaniu lokalnych podmiotów, zapewnienie właściwej dystrybucji szczepionki do osób należących do grup objętych priorytetowym szczepieniem.

Instytut Roberta Kocha jest odpowiedzialny za opracowanie systemu online monitorującego wskaźniki szczepień oraz za analizę tych wskaźników.

Austria: wybrane grupy do kwietnia, potem wszyscy

3 grudnia strategię szczepień na COVID-19 opublikowało austriackie ministerstwo zdrowia. Według dokumentu szczepienia mają się rozpocząć w styczniu.

W pierwszym etapie obejmą mieszkańców domów spokojnej starości i domów opieki po 65. roku życia, a także cały personel pracujący w tych miejscach. Priorytetem będzie również zaszczepienie na COVID-19 grup wysokiego ryzyka z istniejącymi stanami chorobowymi, jak również personelu medycznego pracującego w szpitalach, gabinetach lekarskich, służbach ratowniczych i sektorze socjalnym.

Drugi etap szczepień, planowany na luty-kwiecień 2021, przewiduje szczepienie osób powyżej 65. roku życia oraz kluczowych pracowników sektora publicznego (m.in. bezpieczeństwa publicznego, sądownictwa, szkolnictwa i infrastruktury krytycznej).

Od połowy 2021 roku ma być możliwe szczepienie ogółu społeczeństwa. Austriackie władze przewidują, że od września 2021 roku w Austrii będzie dostępna wystarczająca ilość szczepionek dla wszystkich obywateli.

Strategia zakłada, że szczepienia będą organizowane w dużych przedsiębiorstwach oraz w punktach szczepień wyznaczonych w lokalnych społecznościach i u lekarzy ogólnych. Szczepienia będą dobrowolne.

Holandia: ograniczyć rozwój chorób i śmiertelności

Stratega szczepień w Holandii, którą 19 listopada opublikowała Rada Zdrowia Holandii, zaleca skupienie się na ograniczeniu poprzez szczepienia wzrostu liczby poważnych chorób i śmiertelności. Dlatego w pierwszej kolejności do szczepień na COVID-19 brane będą pod uwagę osoby najbardziej zagrożone:

- powyżej 60. roku życia i te ze schorzeniami typu: choroby serca lub układu oddechowego, cukrzyca, przewlekła niewydolność nerek, zaburzenia odporności; osoby leczone lekami immunosupresyjnymi; osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkające w placówkach opieki oraz mieszkańcy domów opieki;

- jeśli osoby ze schorzeniami nie będą mogły zostać zaszczepione z powodów medycznych, pracownicy służby zdrowia i nieformalni opiekunowie, którzy stanowią dla nich ryzyko zakażenia, mogą zostać zaszczepieni;

- pracownicy służby zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami.

Rada Zdrowia zaznacza jednak, że są to wstępne zalecenia. Więcej wiedzy na temat różnych szczepionek w różnych grupach mogą prowadzić do innych kompromisowych rozwiązań.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: EPA/PFIZER

Źródło zdjęcia głównego: EPA/PFIZER

Pozostałe wiadomości

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Pytany o krytykę ze strony Magdaleny Biejat, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jej frustracja "pewnie wynika z tego, że Grzegorz Braun dostał więcej głosów kobiet" niż kandydatka Lewicy. Ale to nieprawda.

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego przekazanych we wtorek po południu wynika, że wówczas zarejestrowano już ponad pięć tysięcy protestów wyborczych i wciąż były "worki do otwarcia". Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

"Obrzydliwe"; "hajs od sponsorów"; "sprzedaliście się" - tak internauci komentują wpis, który jakoby napisali organizatorzy Parady Równości. W poście mieli oni wyrazić swoją sympatię do deweloperów i zachęcać do ich wspierania. Ale jedna rzecz się nie zgadza.

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Parada Równości przychylnie o deweloperach? To już nie ich konto

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Europoseł Michał Szczerba przekonuje, że protest wyborczy sztabu Rafała Trzaskowskiego jest zasadny. Między innymi dlatego, że na ponad stu tysiącach kart do głosowania postawiono dwa znaki "x". Według Szczerby to "gigantyczna liczba".

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

"Gigantyczna liczba" kart z dwoma krzyżykami? Jak było wcześniej

Źródło:
Konkret24

Polska inwestuje w rozwój odnawialnych źródeł energii, a mimo to ceny prądu nie spadają. Ministra klimatu nie potrafiła podać powodów takiej sytuacji, dlatego zamiast niej zrobili to eksperci.

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Mamy więcej energii z OZE, a cena prądu nie spada. Dlaczego?

Źródło:
TVN24+

Trzy raporty wskazują na poważne problemy TikToka podczas kampanii prezydenckiej w Polsce: od stronniczości algorytmu, po niedostateczne oznaczanie wprowadzających w błąd treści. Prezentujemy kluczowe ustalenia, opinię eksperta oraz stanowisko samej platformy.

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

TikTok a wybory: trzy raporty o dezinformacji i wpływie na kampanię

Źródło:
Konkret24

Cena prądu ma się jakoby zwiększyć aż o 100 zł miesięcznie - twierdzą niektórzy internauci. Zestawiają to z rzekomą podwyżką płacy minimalnej o 3,70 zł albo 4,70 zł. Ale żadna z tych kwot nie jest prawdziwa. Wyjaśniamy.

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

"Podwyżka cen prądu o 100 zł, podwyżka płacy minimalnej o 4,70 zł". Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Kalifat w Polsce Tuska"; "zaczyna się" - tak wzburzeni internauci komentują wideo rzekomo nakręcone w Łodzi. Widać na nim modlący się tłum muzułmanów. Mieli do Polski przyjechać w ramach paktu migracyjnego. To nieprawda.

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

"Beneficjenci paktu migracyjnego Tuska" w Łodzi? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Komuna atakuje!"; "cyfrowy kaganiec"; "inwigilacja" - tak internauci komentują doniesienia o aplikacji opracowywanej przez Komisję Europejską. Według nich już od 1 lipca nie będzie można bez niej używać mediów społecznościowych. Podobnie podały też niektóre media, co tylko wzmogło chaos informacyjny. Wyjaśniamy więc.

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Od lipca "weryfikacja wieku" na platformach obowiązkowa? Dezinformacja o aplikacji

Źródło:
Konkret24

Oburzenie w sieci. "To jest kpina i nieszanowanie wyborców"; "wyjątkowo szybkie orzekanie" - komentują internauci przekazywaną informację, jakoby posiedzenia izby Sądu Najwyższego rozstrzygającej protesty wyborcze miały trwać zaledwie minutę. Wyjaśniamy.

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Sąd Najwyższy i plany posiedzeń. "Minuta na protest wyborczy"?

Źródło:
Konkret24

Przez ostatnie lata to Polska spośród krajów UE wydawała najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt dla cudzoziemców. Najnowsze dane Eurostatu - za 2024 rok - pokazują duży spadek takich pozwoleń wydanych przez nasz kraj. Było ich najmniej od dziesięciu lat. Widać też zmianę, jeśli chodzi o narodowość obcokrajowców, którzy je najczęściej otrzymywali.

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Pozwolenia dla cudzoziemców na pobyt w Polsce. Znaczący spadek

Źródło:
Konkret24

Przed głosowaniem nad wotum zaufania dla rządu premier Donald Tusk wygłosił w Sejmie godzinne exposé. Sprawdziliśmy istotne tezy i dane z tego wystąpienia - nie wszystkie się potwierdzają, niekiedy brak kontekstu powodował, że premier wprowadzał w błąd.

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Exposé Donalda Tuska. Nie wszystko się zgadza

Źródło:
Konkret24

Internauci prześcigają się w domysłach, dlaczego podczas drugiej tury przybyło ponad pół miliona wyborców. Pretekstem są nagrania sprzed głosowania i już po nim, gdy przewodniczący PKW podał znacząco różniące się liczby wyborców. Dla części komentujących to dowód na "skręcenie wyborów". Poprosiliśmy PKW o wyjaśnienia.

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Zmiany liczby wyborców "w trakcie głosowania". Mamy wyjaśnienie PKW

Źródło:
Konkret24

W środę, 11 czerwca, głosowanie nad wotum zaufania, które zdecyduje o przyszłości rządu Donalda Tuska. Niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej chcieli pokazać, że krytykowany za opieszałość rząd ma sukcesy i opublikowali ich listę. Problem w tym, że zawiera ona liczne nieścisłości i nie wszystko, co na niej jest, to wyłączna zasługa obecnego rządu.

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Oto "co rząd zrobił w tej kadencji"? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

O "anomaliach wyborczych" i "cudach nad urną" dyskutują od kilku dni internauci, komentując różne publikowane w sieci "analizy przepływów" elektoratów między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo mają błędy metodologiczne. Specjalnie dla Konkret24 ekspert sporządził analizę fachową - na tyle, na ile pozwalają dostępne dane.

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

"Cuda przy urnach", "anomalie"? Co pokazują wyniki głosowania

Źródło:
TVN24+

Były minister obrony przekonuje, że potencjał chętnych do armii "jest marnowany". Mariusz Błaszczak mówi już wręcz o "zapaści" wśród ochotników. Sprawdziliśmy. Dane Ministerstwa Obrony Narodowej nie potwierdzają żadnej z tych tez.

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

"Zapaść" wśród chętnych do armii? Mamy najnowsze dane

Źródło:
Konkret24

Przestrzegamy: w mediach społecznościowych rozpowszechniane jest pismo nakazujące zatrudniać Ukraińców jako tłumaczy w warszawskich komisariatach policji. Rzekomy dokument opublikował między innymi poseł Marek Jakubiak. To fałszywka. Sprawę dementują zarówno warszawski ratusz, jak też sama policja.

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Warszawa "nakazuje komisariatom policji" zatrudniać Ukraińców? To fałszywka

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o aplikacji do sprawdzania numerów zaświadczeń o prawie do głosowania rozgrzała internet w dniu drugiej tury wyborów prezydenckich. Politycy PiS alarmowali, że korzystanie z niej przez członków komisji wyborczych pozwoli uniknąć sfałszowania wyborów. Cała ta akcja wygląda jednak na wyborczą dezinformację.

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Aplikacja do "sprawdzania zaświadczeń". Wyborcza dezinformacja PiS

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci przekaz głosi, jakoby Niemcy spowodowały, że Polska "nie została dopuszczona" do nowego europejskiego projektu rakietowego. Tłumaczymy: ani nas nie zablokowano, ani Niemcy nie podejmowały decyzji w tej sprawie.

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Niemcy "zablokowały wejście Polski" do programu rakietowego? Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24