Czy poseł może odmówić założenia maseczki na Zgromadzeniu Narodowym? Może, choć nie powinien

Covid-19Unsplash | Adam Nieścioruk

"Szefowa kancelarii nie ma prawa zmusić posłów do wkładania maseczek" - stwierdzili posłowie Konfederacji i oświadczyli, że nie założą maseczek podczas Zgromadzenia Narodowego. Prawnicy przyznają: posła bez maseczki na salę obrad wpuścić trzeba. A zalecenia GIS są niespójne.

Trwająca pandemia COVID-19 i rosnące liczby zakażeń spowodowały, że podczas Zgromadzenia Narodowego w czwartek 6 sierpnia, na którym Andrzej Duda zostanie zaprzysiężony na urząd prezydenta, mają obowiązywać szczególne środki ostrożności. Tym bardziej, że u trzech senatorów potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem.

Tymczasem posłowie koła Konfederacja zapowiedzieli już, że na Zgromadzeniu Narodowym maseczek nie założą. I choć zdaniem prawników parlamentarzyści powinni dawać obywatelom przykład, stosując się do zaleceń organów państwowych, za odmowę założenia maseczki na zaprzysiężenie prezydenta raczej nie poniosą konsekwencji.

Kaczmarska: kwestia noszenia maseczki podczas Zgromadzenia Narodowego jest decyzją prezydenta
Kaczmarska: kwestia noszenia maseczki podczas Zgromadzenia Narodowego jest decyzją prezydentatvn24

"Parlamentarzysty nie można zatrzymać na bramce"

Na konferencji prasowej 4 sierpnia szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska zapewniała, że podczas Zgromadzenia Narodowego "będą przestrzegane wszelkie procedury związane z warunkami sanitarno-epidemiologicznymi". A dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka poinformował, że Kancelaria Sejmu będzie się w tej kwestii stosować do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Agnieszka Kaczmarska zapowiedziała: "Każdy z parlamentarzystów oraz zaproszonych gości przy wejściu głównym będzie miał mierzoną temperaturę, każdy otrzyma maski. Jeżeli chodzi o członków Zgromadzenia Narodowego, będą to maski PP3, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego".

"Szefowa kancelarii nie ma prawa zmusić posłów do wkładania maseczek" - powiedział na konferencji prasowej poseł Konfederacji Jakub Kulesza. I oświadczył, nie posłowie tego koła nie założą maseczek podczas Zgromadzenia Narodowego. "Chciałbym przypomnieć, że rozporządzenie ministra zdrowia, które mówi o tych maseczkach, jest bezprawne, o czym już stwierdziły sądy" - dodał.

Zaprzysiężenie w cieniu zakażeń u polityków
Zaprzysiężenie w cieniu zakażeń u politykówtvn24

Agnieszka Kaczmarska, komentując deklarację posłów Konfederacji, stwierdziła, że może tylko wyrazić ubolewanie - podał portal Tvn24.pl. "To jest tylko niebezpieczeństwo dla siebie i innych" - dodała.

Czy parlamentarzyści mogą odmówić noszenia maseczek na Zgromadzeniu Narodowym? Agnieszka Kaczmarska także odpowiedziała na to pytanie na wtorkowej konferencji prasowej: "Każdy [parlamentarzysta] na salę plenarną ma wstęp, niezależnie od tego czy ma maseczkę, czy nie ma maseczki. To jest Zgromadzenia Narodowe, jest oddzielny regulamin Zgromadzenia Narodowego, w związku z tym każdy parlamentarzysta ma prawo wstępu na salę obrad".

- Jeśli chodzi o udział w Zgromadzeniu Narodowym, parlamentarzysty bez maseczki nie można zatrzymać gdzieś na bramce czy gdziekolwiek indziej poza salą plenarną - potwierdza dr hab. Anna Rakowska-Trela, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Łódzkiego.

GIS niejasno o maseczkach. Obowiązek czy zalecenie?

Za to Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas w publicznych wystąpieniach mówi o obowiązku noszenia maseczek podczas Zgromadzenia Narodowego.

"Parlamentarzyści i wszyscy zaproszeni goście także będą zachowywać dystans, nie tak duży jak pan prezydent, ale będą już mieli obowiązek założenia maseczek. Specjalnych bezpiecznych maseczek jak FFP2, tak to ustaliliśmy z panią marszałek Sejmu" - poinformował we wtorek 4 lipca w "Rozmowie w samo południe" w RMF FM Jarosław Pinkas.

"My wszyscy musimy nosić maseczki, chociaż ich naprawdę nie lubimy. Ale tutaj czy się lubi, czy nie, to nie ma najmniejszego znaczenia. Nosimy maseczkę przede wszystkim dlatego, żeby zabezpieczyć innych oraz siebie. W tej sytuacji epidemiologicznej, jaka jest, jest to obowiązek społeczny, żeby się dystansować, nosić maseczkę, myć ręce i stosować się do wszystkich zaleceń ministerstwa zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego" - argumentował Pinkas.

Kary za brak maseczki ochronnej w poszczególnych krajach
Kary za brak maseczki ochronnej w poszczególnych krajachtvn24

Ta wypowiedź nie jest spójna z pismem wystosowanym przez GIS do marszałka Sejmu. Jak nieoficjalnie dowiedział się Konkret24, Jarosław Pinkas zwraca się w nim prośbą do marszałek Elżbiety Witek, by rozważyła wprowadzenie szeregu rekomendacji związanych z ceremonią zaprzysiężenia prezydenta - m.in. zaleca wyposażenie uczestników w rękawiczki jednorazowe, a szczególnie maseczki ochronne o klasie bezpieczeństwa co najmniej FFP2; wyjątek ma dotyczyć prezydenta i jego małżonki, marszałek Sejmu i marszałka Senatu.

Według naszych informacji zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego nie mówią o obowiązku założenia maseczek przez uczestników Zgromadzenia Narodowego. O udostępnienie treści rekomendacji zwróciliśmy się do rzecznika GIS, czekamy na odpowiedź.

"Społeczeństwo powinno oczekiwać od parlamentarzystów postawy stanowiącej przykład"

Internauci w sieci komentują decyzję niektórych posłów Konfederacji o uczestnictwie w Zgromadzeniu Narodowym bez maseczki.

"Gdy nie nosisz maseczki, narażasz na zakażenie nie tylko siebie, ale również innych. analogiczna sytuacja jest w sejmie. Większość posłów chce czuć się bezpiecznie, zatem i posłowie Konfederacji powinni zachować środki ostrożności tj. mieć na twarzach maseczki" - zauważył jeden z użytkowników Twittera.

"Właśnie po to są maseczki i odkażanie rąk, by wirus przez 'dwa lata' nie dotarł do jak największej liczby Polaków, ponieważ niektórzy z nich kontaktu z wirusem nie przeżyją" - komentuje informacje o decyzji posłów Konfederacji inny internauta.

- Nie widzę podstaw, by posłowie mieli mieć możliwość bardziej liberalnego podejścia do kwestii noszenia maseczek niż inni obywatele. Co więcej, moim zdaniem społeczeństwo powinno oczekiwać od parlamentarzystów postawy stanowiącej przykład podporządkowania się regułom dokładnie w taki sam sposób, jak podporządkowuje się całe społeczeństwo - stwierdza w rozmowie z Konkret24 mecenas Zbigniew Roman.

- Nakaz noszenia maseczek wewnątrz pomieszczeń użyteczności publicznej pod sankcjami i konsekwencjami ich nienoszenia, z tego co wiem, nadal obowiązuje. I jeżeli on jest pod pewną groźbą, to uważam, że ta powinna być stosowana wobec parlamentarzystów, tak jak jest stosowana wobec zwykłych ludzi - uważa adwokat. - Jeżeli nakaz noszenia maseczek jest, to także dotyczy parlamentarzystów, bo dotyczy wszystkich - podkreśla.

Gdy mowa o potencjalnych konsekwencjach, pojawia się kwestia immunitetu. - Pytanie, w jakim zakresie, jak szybko i jak sprawnie można by pociągnąć do odpowiedzialności parlamentarzystę, który nie zastosuje się do nakazu noszenia maseczki - zastanawia się prawnik.

Noszenie maseczki: parlamentarzyści podczas obrad mogą być wyjątkiem

Jednak zdaniem dr Anny Rakowskiej-Treli sprawę trzeba rozważyć na dwóch płaszczyznach. - Pierwszą jest sfera publiczna: czy w niej konsekwencje wobec parlamentarzystów wyciągałyby inne organy. Drugą jest sfera wewnętrzna Sejmu: czy marszałek może nakazać dopuszczalnymi środkami noszenie maseczki bądź wyciągnąć konsekwencje za jej nienoszenie - wyjaśnia.

Nienoszenie maseczki to wykroczenie, za które także grozi kara administracyjna. - Parlamentarzysta mógłby teoretycznie jej podlegać, gdyż, jeśli chodzi o karę administracyjną, niekoniecznie przyjmuje się, że obejmuje ją immunitet - ocenia dr Rakowska-Trela. - Jednak z drugiej strony, w rozporządzeniu ministra zdrowia o noszeniu maseczek mamy wyjątek: maseczki nie muszą nosić osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe - przypomina konstytucjonalistka. - Uczestnictwo w Zgromadzeniu Narodowym to czynność i służbowa, i zarobkowa. Jest duża szansa, że posłowie też są objęci tym wyjątkiem. To uniemożliwiałoby wszczęcie przeciwko nim jakiegokolwiek postępowania przez służby zewnętrzne: prokuraturę czy sanepid - analizuje.

Kto weźmie udział w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy, a kogo zabraknie?
Kto weźmie udział w zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy, a kogo zabraknie?tvn24

Anna Rakowska-Trela nie widzi też możliwości, by poseł za nienoszenie maseczki mógł ponieść odpowiedzialność dyscyplinarną czy regulaminową. - Odpowiedzialność regulaminowa jest za naruszenie lub niedopełnienie obowiązków określonych w ustawie o wykonywaniu mandatu posła i senatora. A obowiązek noszenia maseczek nie wynika z tej ustawy - tłumaczy.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, TVN24; zdjęcie: Adam Nieścioruk/Unsplash

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash | Adam Nieścioruk

Pozostałe wiadomości

Czy Rafał Trzaskowski nie obiecywał publicznie podniesienia kwoty wolnej od podatku? Twierdzi, że nie. Obecnemu prezydentowi zarzuca z kolei, że nie jeździł po świecie, by promować polskich przedsiębiorców. W obu przypadkach mija się z prawdą.

Trzaskowski o kwocie wolnej od podatku i prezydencie Dudzie. Dwie nieprawdy

Trzaskowski o kwocie wolnej od podatku i prezydencie Dudzie. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Internauci kpią, że Magdalena Biejat "z geografii nie jest dobra", ponieważ jako państwo wymieniła Frankfurt. Nagranie, które ma tego dowodzić, zostało jednak przycięte, a wypowiedź kandydatki na prezydenta wyrwana z kontekstu.

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Biejat wymieniła Frankfurt jako "państwo na F"? Nagranie jest ucięte

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński spotyka się ostatnio z sympatykami PiS, zachęcając do głosowania na Karola Nawrockiego. Obiecuje, że będzie on najlepszym prezydentem na trudne czasy, bo obecny rząd już doprowadził do tego, "żeśmy się cofnęli" w rozwoju kraju. Na dowód przytacza statystyki - ale błędnie.

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Czy ogórki mogą się stać tematem publicznej debaty w kampanii prezydenckiej? Owszem, jeśli dzięki temu można zarzucić konkurentowi hipokryzję. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zachwalał na wiecu ogórki pewnego polskiego producenta, oponenci przekonują, że te ogórki "wyprodukowano w Niemczech". Firma, która stała się ofiarą politycznego sporu, wyjaśnia.

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniane w sieci wideo z logo BBC News informuje, jakoby żona prezydenta Zełenskiego próbowała uciec z kraju z powodu pogorszenia się relacji z mężem. W jednym z europejskich krajów miała sobie zapewnić azyl. Przedstawiciel redakcji BBC po zweryfikowaniu materiału ostrzega przed tą fałszywką.

BBC informuje o ucieczce Ołeny Zełenskiej? Co to za film

BBC informuje o ucieczce Ołeny Zełenskiej? Co to za film

Źródło:
Konkret24

Fotografia intryguje, a towarzyszące jej w sieci komentarze jeszcze bardziej. Jakaś ukraińska rodzina miała pochować poległego żołnierza, informując na jego nagrobku, że został "nielegalnie zmobilizowany". Wyjaśniamy, co kryje się za tą historią.

"Nielegalnie zmobilizowany". Jak powstał ten nagrobek

"Nielegalnie zmobilizowany". Jak powstał ten nagrobek

Źródło:
Konkret24

Miało być spełnienie obietnicy, wyszło rozwiązanie, którego skutki budzą wątpliwości. Choć niektórzy politycy koalicji przekonują, że zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to realizacja jednego ze 100 konkretów czy punktu umowy koalicyjnej. Rzeczywistość wyraźnie rozmija się z deklaracjami.

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Warszawa, Ursynów" - z takim opisem krąży w polskiej sieci nagranie pokazujące tłum muzułmanów modlących się obok jakiegoś osiedla. To jednak inne miasto.

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Źródło:
Konkret24

Nagłaśniany przez polityków prawicy przekaz, że rząd planuje otworzyć w Czerwonym Borze ośrodek dla "nielegalnych imigrantów", zamiast tworzyć tam planowaną jednostkę wojskową, jest nie tylko nieprawdziwy - to niebezpieczna gra na emocjach. To, do czego prowadzi, pokazały wydarzenia z niedzieli.

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Źródło:
Konkret24

Po awanturze w Sejmie na 51 posłów PiS nałożono kary. Teraz Tomasz Sakiewicz i jego telewizja twierdzą, że w związku z tym poseł Edwarda Siarka trafił do szpitala. Parlamentarzysta jednak zaprzecza, a my wyjaśniamy, o co chodzi w tym fake newsie.

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Unia odbiera wolność starszym kierowcom!", "niewolnictwo trwa", "wolność zabierana jest po kawałeczku" - tak polscy internauci komentują doniesienia, jakoby unijne przepisy miały doprowadzić do obierania praw jazdy seniorom. Wyjaśniamy, skąd się wziął ten fake news.

UE wprowadzi "maksymalny wiek kierowcy"? Nie ma takich regulacji

UE wprowadzi "maksymalny wiek kierowcy"? Nie ma takich regulacji

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta porusza na wyborczych wiecach wiele różnych tematów, wygłaszając tezy, które nieraz są manipulacjami. Należą do nich na przykład twierdzenia o wyjeżdżaniu lekarzy z Polski czy o narzuconej przez Unię Europejską konieczności rejestracji wszystkich kur.

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24

Burmistrzowie kilku dużych angielskich miast to już muzułmanie, w kraju działa trzy tysiące meczetów, a każda szkoła ma obowiązek nauczać o islamie - to przekaz nagrania rozpowszechnianego w mediach społecznościowych. Ma ponad dwa miliony wyświetleń. Lecz przytaczane "dowody" na "muzułmańską" Wielką Brytanię to albo manipulacje, albo nieprawdy. A przekaz nagłaśniają prokremlowskie konta.

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Źródło:
Konkret24

"Warszawa staje się coraz mniej bezpiecznym miastem" - przekonują politycy PiS w kolejnych nagraniach i publicznych wystąpieniach. Sprawdziliśmy więc policyjne statystyki.

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także czym skutkuje brak oficjalnych informacji i stosownych reakcji na fakty.

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24