Czy Robert Biedroń zlikwidował w Słupsku transport publiczny dla niepełnosprawnych?

Samochód do przewozu osób niepełnosprawnychShutterstock

Słupska radna Anna Mrowińska (PiS) oskarżyła byłego prezydenta Słupska Roberta Biedronia o to, że "zlikwidował transport" dla niepełnosprawnych w mieście. Obecne władze przekonują, że dla większości niepełnosprawnych nic się nie zmieni i zachwalają nowoczesne autobusy, które są w stu procentach dostosowane do transportu takich osób.

Robert Biedroń był prezydentem Słupska przez cztery lata. Wybory w 2014 roku wygrał w drugiej turze. Pokonał posła Platformy Obywatelskiej Zbigniewa Konwińskiego. Zdobył 57 procent głosów.

Po czterech latach rządzenia nie zdecydował się walczyć o pozostanie na stanowisku. Wystartował do Rady Miejskiej i to z sukcesem, ponieważ zdobył największą liczbę głosów w całym mieście. Jednakże niedługo potem złożył mandat i rozpoczął pracę nad nową, ogólnopolską inicjatywą polityczną.

04.09.2018 | Dużo symboli i mało konkretów. Biedroń zapowiada stworzenie nowego ruchu
04.09.2018 | Dużo symboli i mało konkretów. Biedroń zapowiada stworzenie nowego ruchuPaweł Płuska | Fakty TVN

Zarzuty radnej PiS

W czwartek na Twitterze Anna Mrowińska, obecnie słupska radna Prawa i Sprawiedliwości zarzuciła byłemu prezydentowi, że zlikwidował w Słupsku transport dla niepełnosprawnych.

Radna startowała w ostatnich wyborach samorządowych na fotel prezydenta miasta. - Czas na nowych ludzi i na nowe działania - mówiła w sierpniu. Zdobyła 22 procent głosów. Przegrała z ówczesną wiceprezydent miasta, a obecnie prezydent Krystyną Wojewódzką-Danilecką, która zdobyła 53 procent poparcia.

Prezydenckie "frazesy"

- Gdy Robert Biedroń obejmował urząd, to z ust nie schodziły mu frazesy o trosce o osoby niepełnosprawne - mówi radna w rozmowie z Konkretem24. Wyjaśnia, że wszyscy niepełnosprawni słupszczanie, gdy chcieli się gdzieś przemieścić, dzwonili pod wskazany numer, a potem podjeżdżał po nich specjalnie dostosowany samochód.

- Jednak w 2015 roku prezydent zlikwidował ten sposób transportu. Krew się we mnie burzy - stwierdza radna i podkreśla, że Biedroń zlikwidował też stanowisko pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnościami.

- W naszym mieście żyje 13 procent niepełnosprawnych mieszkańców. My jako miasto staramy się przeciwdziałać trudnościom, z którymi spotykają się te osoby - mówił Robert Biedroń w maju 2015 roku podczas obchodów Dnia Godności.

Niepełnosprawni powiedzieli "sprawdzam". Rehabilitacja? "W najbliższym możliwym terminie"
Niepełnosprawni powiedzieli "sprawdzam". Rehabilitacja? "W najbliższym możliwym terminie"Fakty TVN

- Słupsk może być wzorem jeśli chodzi o transport publiczny osób niepełnosprawnych - odpiera zarzuty Jan Mróz, obecnie współpracownik Roberta Biedronia. Podkreśla, że za jego kadencji w mieście wymieniono i unowocześniono autobusy. - Jest ich 57 i każdy jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Ponadto wszyscy słupscy kierowcy autobusów są odpowiednio przeszkoleni, żeby takim osobom profesjonalnie asystować w podróży - podkreśla i dodaje, że "zarzuty radnej Mrowińskiej są bardzo przykre i zupełnie nieprawdziwe".

Gdy dopytujemy, co się stało w 2015 roku z samochodami, które mieli do dyspozycji niepełnosprawni słupszczanie, prosi o kontakt z obecną prezydent miasta.

"Racjonalność wykorzystania"

- Od 2012 roku Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie miał do dyspozycji dwa samochody. Mogły z nich korzystać zarówno osoby korzystające z pomocy ośrodka - bezpłatnie, jak i wszyscy słupszczanie z niepełnosprawnościami, płatnie, 6 zł za przejazd - wyjaśnia prezydent Krystyna Wojewódzka-Danilecka w rozmowie z Konkretem24.

Tłumaczy, że w 2015 roku cały tabor autobusowy był już dostosowany do ich potrzeb, więc zapadła decyzja o likwidacji odpłatnych przewozów realizowanych przez MOPR. Podkreśla, że miejskie władze kierowały się "racjonalnością wykorzystania".

- My jako samorząd chcielibyśmy wszystkim pomóc, ale nasze działania muszą być racjonalne. Co roku dopłacamy do komunikacji ok. 13 mln zł - stwierdza Wojewódzka-Danilecka i podkreśla, że dla większości niepełnosprawnych nic się nie zmienia, ponieważ w większości to podopieczni MOPR korzystali z tego sposobu przemieszczania się.

- Oni mogą nadal z tych przejazdów korzystać, choć zdaję sobie sprawę, że pozostałe osoby mogą mieć do nas żal, że nie podjedzie już do nich pod dom i nie odwiezie specjalny busik - przyznaje i podkreśla, że "nasza komunikacja jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie".

Dodaje, że jeden z samochodów MOPR władze miasta przekazały Caritasowi. Odnosi się też do zarzutu o likwidacji stanowiska pełnomocnika ds osób z niepełnosprawnościami. - Przekazaliśmy jego zdania wydziałowi zdrowia i spraw społecznych. Wszystkie są realizowane przez kilkuosobowy zespół - zapewnia.

Nie chce oceniać słów Mrowińskiej. - Każdy ma prawo do swojego zdania - mówi.

Przesiadł się na wózek. Chciał sprawdzić, z czym zmagają się niepełnosprawni. "To nie jest droga usłana różami"
Przesiadł się na wózek. Chciał sprawdzić, z czym zmagają się niepełnosprawni. "To nie jest droga usłana różami"Paweł Laskosz | Fakty po południu TVN24

"Wszystkie linie komunikacji miejskiej obsługiwane są przez pojazdy niskopodłogowe, które posiadają podłogi obniżone do wysokości 36 cm. Dodatkowo, na żądanie pasażerki lub pasażera, podłoga może zostać obniżona nawet do 28 cm (w autobusach z tzw. przyklękiem), co umożliwi łatwiejsze wejście do i wyjście z pojazdu" - można przeczytać na stronie słupskiego urzędu.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24