Emilewicz: liczba mieszkań "jest niewystarczająca". Polska w tyle Europy

Jadwiga Emilewicz w "Rozmowie Piaseckiego"tvn24

W programie "Rozmowa Piaseckiego" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - pytana o swoje pomysły na poprawę obecnej sytuacji mieszkaniowej - przyznała, że liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce "jest niewystarczająca" i "jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich". To prawda - Polska w takim zestawieniu za 2017 rok zajmuje ostatnie miejsce w UE razem ze Słowacją.

W rezultacie zmian w strukturze nowego rządu Mateusza Morawieckiego, kierowane przez Jadwigę Emilewicz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmieniło się w Ministerstwo Rozwoju. W zakresie jego odpowiedzialności znalazły się budownictwo i i turystyka.

Odnosząc się do tej zmiany, prowadzący program "Rozmowa Piaseckiego" Konrad Piasecki pytał minister Emilewicz o jej pomysły na polepszenie sytuacji na rynku mieszkaniowym.

Minister Jadwiga Emilewicz o mieszkalnictwie
Minister Jadwiga Emilewicz o mieszkalnictwietvn24

- Ja będę chciała za chwileczkę, prezentując swoje cele w zakresie mieszkalnictwo, budownictwo i planowanie przestrzenne, o tym mówić szerzej, będę to prezentować opinii publicznej i będę to także pokazywać dziennikarzom - zapowiadała Emilewicz i dodawała, "jaki jest najważniejszy cel":

prawda

Po pierwsze zwiększyć liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce, bo ta liczba jest niewystarczająca i jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich. Jadwiga Emilewicz

- To jest pierwsza rzecz. Mówimy tutaj o wszystkich mieszkaniach, a zatem uproszczenia procesu inwestycyjnego są bardzo ważne - dodała minister rozwoju.

Przyjrzeliśmy się międzynarodowym zestawieniom mówiącym o statystyce przytoczonej przez minister rozwoju, aby sprawdzić, jak naprawdę wygląda ta "niewystarczająca liczba" na europejskim, a konkretnie unijnym, tle.

Koniec europejskiej stawki

Dane o liczbie mieszkań na tysiąc mieszkańców zbiera Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jednak jej najnowsze statystyki w tym zakresie pochodzą z 2014 roku. Nowe ankiety i badania były prowadzone do maja tego roku, jednak wciąż nie opublikowano ich wyników.

Zdecydowanie nowsze dane posiada natomiast Europejska Federacja Mieszkalnictwa Publicznego, Spółdzielczego i Społecznego Housing Europe z siedzibą w Brukseli, która zrzesza 45 krajowych i regionalnych federacji zajmujących się mieszkalnictwem.

W najnowszych dwóch raportach federacji, z 2017 i 2019 roku, oparto się na danych odpowiadających stanowi na 2017 oraz w dwóch przypadkach na 2016 rok. Zgodnie z przytoczonymi tam statystykami, w 2017 roku w Polsce na tysiąc mieszkańców przypadało 360 mieszkań.

Liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w 2017 roku

Taki sam wynik jak Polska miała Słowacja.

Unijnym liderem jest Grecja, dla której dane podane są za 2016 rok, ale która w tamtym czasie jako jedyna miała ponad 600 mieszkań na tysiąc mieszkańców - dokładnie 604. Na drugim biegunie, wśród krajów, gdzie wskaźnik nie przekroczył poziomu 400 mieszkań, znajdują się cztery państwa: Luksemburg (396), Cypr (392) oraz Polska i Słowacja (po 360).

Unijna średnia to 475 mieszkań na tysiąc obywateli danego państwa.

Jak rósł nasz wynik?

Problem z mieszkalnictwem w Polsce nie jest jednak zjawiskiem nowym. Autorskie pomysły na jego rozwiązanie pojawiają się w programach różnych partii i w każdej kampanii wyborczej. Za szerokimi planami nie zawsze idzie jednak realizacja.

Przykładowo w sierpniu na Konkret24 sprawdziliśmy, ile mieszkań budowanych było w tamtym czasie w ramach programu Mieszkanie Plus, stworzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Mimo zapowiedzi premiera Morawieckiego o 100 tysiącach w 2019 roku, łączna liczba mieszkań oddanych w tamtym czasie wynosiła dokładnie 1731.

Mateusz Morawiecki a realizacja programu Mieszkanie Plus
Mateusz Morawiecki a realizacja programu Mieszkanie Plustvn24

Jeśli spojrzeć natomiast na poziom zmiany liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców między 1988 a 2014 rokiem (na podstawie danych OECD), wyniósł on 23 procent (z 294 na 363). Statystyk OECD z 2014 roku nie można porównywać z najnowszymi danymi Federacji Housing Europe, ponieważ oba podmioty stosują w swoich badaniach i ankietach różną metodologię.

Mimo wzrostu liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców, Polska w europejskich statystykach wypada najgorzejKonkret24 | OECD

Dane porównawcze dla podobnego okresu (od 1988-1992 do 2011-2013 w zależności do kraju) OECD podaje wyłącznie dla 15 z 28 państw członkowskich Unii. Wszystkie zanotowały w tym okresie wzrost odsetka liczby mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Największy procentowo był on w Bułgarii, gdzie między 1992 a 2015 rokiem wyniósł 53 procent. Najmniej, zaledwie o 0,4 procent, urosła liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Szwecji, choć mimo tego ten kraj plasuje się obecnie w połowie ogólnego zestawienia.

Polska, ze wzrostem na poziome 23 procent, uplasowała się na szóstym miejscu wśród 15 sklasyfikowanych państw.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24