W programie "Rozmowa Piaseckiego" minister rozwoju Jadwiga Emilewicz - pytana o swoje pomysły na poprawę obecnej sytuacji mieszkaniowej - przyznała, że liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce "jest niewystarczająca" i "jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich". To prawda - Polska w takim zestawieniu za 2017 rok zajmuje ostatnie miejsce w UE razem ze Słowacją.
W rezultacie zmian w strukturze nowego rządu Mateusza Morawieckiego, kierowane przez Jadwigę Emilewicz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zmieniło się w Ministerstwo Rozwoju. W zakresie jego odpowiedzialności znalazły się budownictwo i i turystyka.
Odnosząc się do tej zmiany, prowadzący program "Rozmowa Piaseckiego" Konrad Piasecki pytał minister Emilewicz o jej pomysły na polepszenie sytuacji na rynku mieszkaniowym.
- Ja będę chciała za chwileczkę, prezentując swoje cele w zakresie mieszkalnictwo, budownictwo i planowanie przestrzenne, o tym mówić szerzej, będę to prezentować opinii publicznej i będę to także pokazywać dziennikarzom - zapowiadała Emilewicz i dodawała, "jaki jest najważniejszy cel":
prawda
Po pierwsze zwiększyć liczbę mieszkań na tysiąc mieszkańców w Polsce, bo ta liczba jest niewystarczająca i jesteśmy rzeczywiście daleko w statystykach europejskich. Jadwiga Emilewicz
- To jest pierwsza rzecz. Mówimy tutaj o wszystkich mieszkaniach, a zatem uproszczenia procesu inwestycyjnego są bardzo ważne - dodała minister rozwoju.
Przyjrzeliśmy się międzynarodowym zestawieniom mówiącym o statystyce przytoczonej przez minister rozwoju, aby sprawdzić, jak naprawdę wygląda ta "niewystarczająca liczba" na europejskim, a konkretnie unijnym, tle.
Koniec europejskiej stawki
Dane o liczbie mieszkań na tysiąc mieszkańców zbiera Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), jednak jej najnowsze statystyki w tym zakresie pochodzą z 2014 roku. Nowe ankiety i badania były prowadzone do maja tego roku, jednak wciąż nie opublikowano ich wyników.
Zdecydowanie nowsze dane posiada natomiast Europejska Federacja Mieszkalnictwa Publicznego, Spółdzielczego i Społecznego Housing Europe z siedzibą w Brukseli, która zrzesza 45 krajowych i regionalnych federacji zajmujących się mieszkalnictwem.
W najnowszych dwóch raportach federacji, z 2017 i 2019 roku, oparto się na danych odpowiadających stanowi na 2017 oraz w dwóch przypadkach na 2016 rok. Zgodnie z przytoczonymi tam statystykami, w 2017 roku w Polsce na tysiąc mieszkańców przypadało 360 mieszkań.
Taki sam wynik jak Polska miała Słowacja.
Unijnym liderem jest Grecja, dla której dane podane są za 2016 rok, ale która w tamtym czasie jako jedyna miała ponad 600 mieszkań na tysiąc mieszkańców - dokładnie 604. Na drugim biegunie, wśród krajów, gdzie wskaźnik nie przekroczył poziomu 400 mieszkań, znajdują się cztery państwa: Luksemburg (396), Cypr (392) oraz Polska i Słowacja (po 360).
Unijna średnia to 475 mieszkań na tysiąc obywateli danego państwa.
Jak rósł nasz wynik?
Problem z mieszkalnictwem w Polsce nie jest jednak zjawiskiem nowym. Autorskie pomysły na jego rozwiązanie pojawiają się w programach różnych partii i w każdej kampanii wyborczej. Za szerokimi planami nie zawsze idzie jednak realizacja.
Przykładowo w sierpniu na Konkret24 sprawdziliśmy, ile mieszkań budowanych było w tamtym czasie w ramach programu Mieszkanie Plus, stworzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Mimo zapowiedzi premiera Morawieckiego o 100 tysiącach w 2019 roku, łączna liczba mieszkań oddanych w tamtym czasie wynosiła dokładnie 1731.
Jeśli spojrzeć natomiast na poziom zmiany liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców między 1988 a 2014 rokiem (na podstawie danych OECD), wyniósł on 23 procent (z 294 na 363). Statystyk OECD z 2014 roku nie można porównywać z najnowszymi danymi Federacji Housing Europe, ponieważ oba podmioty stosują w swoich badaniach i ankietach różną metodologię.
Dane porównawcze dla podobnego okresu (od 1988-1992 do 2011-2013 w zależności do kraju) OECD podaje wyłącznie dla 15 z 28 państw członkowskich Unii. Wszystkie zanotowały w tym okresie wzrost odsetka liczby mieszkań w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.
Największy procentowo był on w Bułgarii, gdzie między 1992 a 2015 rokiem wyniósł 53 procent. Najmniej, zaledwie o 0,4 procent, urosła liczba mieszkań na tysiąc mieszkańców w Szwecji, choć mimo tego ten kraj plasuje się obecnie w połowie ogólnego zestawienia.
Polska, ze wzrostem na poziome 23 procent, uplasowała się na szóstym miejscu wśród 15 sklasyfikowanych państw.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24; zdjęcie tytułowe: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24