FAŁSZ

Od czerwca ślub tylko we własnej parafii? To fake news

Od czerwca ślub tylko we własnej parafii? Nie, to fake newsShutterstock/Facebook

To księża będą decydować o dopuszczeniu narzeczonych do małżeństwa; piętnowana będzie niepłodność; ślub musi się odbyć w parafii jednego z narzeczonych - te i inne tezy ukazały się w tekście serwisu dla kobiet. Wzbudziły gorące komentarze internautów. Kościół katolicki nie wprowadza jednak istotnych zmian w przygotowaniu narzeczonych do małżeństwa.

W ostatnich dniach internauci komentowali informacje o zmianach planowanych w Kościele katolickim w Polsce dotyczących przygotowania narzeczonych do zawarcia małżeństwa. Wpisy w mediach społecznościowych odsyłają m.in. do artykułu w portalu Polki.pl. Po tym jak w poniedziałek 20 kwietnia z autorką tekstu skontaktował się Konkret24, z tekstu usunięto nieprawdziwe sformułowania.

fałsz

Artykuł w serwisie Polki.pl zawierający fałszywe informacje
Artykuł w serwisie Polki.pl zawierający fałszywe informacjeArtykuł w serwisie Polki.pl zawierający fałszywe informacjePolki.pl

W pierwotnej wersji tekstu - którego tytuł brzmiał: "Od czerwca 2020 to ksiądz zdecyduje, czy możesz wziąć ślub. Kościół szykuje duże zmiany" - autorka opisywała dekret Konferencji Episkopatu Polski dotyczący przygotowania narzeczonych do małżeństwa. Pisała m.in., że jedną z wprowadzanych od czerwca zmian jest przyznanie księżom możliwości podejmowania decyzji o dopuszczeniu narzeczonych do ślubu kościelnego. W rzeczywistości już obecnie obowiązujące przepisy dają takie prawo proboszczom.

W artykule padła również niezgodna ze stanem faktycznym sugestia, jakoby na miejsce zaślubin "bezwzględnie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych".

Goście zaproszeni, zaliczki wpłacone. Co ze ślubami w czasie epidemii?
Goście zaproszeni, zaliczki wpłacone. Co ze ślubami w czasie epidemii?Fakty po południu

"Ojciec chyba nie doczeka się odprowadzania mnie pod ołtarz"

Tekst powstał na początku marca. Dane z CrowdTangle, narzędzia analizującego popularność treści w mediach społecznościowych, pokazują, że największą uwagą użytkowników Facebooka cieszył się w ostatnich kilku dniach. Wpis z linkiem do tekstu na profilu Polki.pl został udostępniony ponad 700 razy.

fałsz

Screen z profilu Polki.pl na Facebooku
Screen z profilu Polki.pl na FacebookuScreen z profilu Polki.pl na Facebookufacebook

Wpis ze screenami artykułu zamieszczony przez jedną z użytkowniczek Twittera polubiono ok. 2,5 tys. razy. Z komentarzy wynika, że wielu internautów uwierzyło, że informacje są prawdziwe i opisują istotne zmiany wprowadzone przez Kościół.

"To pokazuje jak bardzo kościół jest ograniczony i nietolerancyjny"; "Czas powiedzieć ojcu, że chyba nie doczeka się odprowadzania mnie pod ołtarz"; "Ale się zdenerwowałam" - pisali internauci.

Niektórzy byli jednak sceptyczni co do treści tekstu. "Nie wierzcie we wszystko co jest napisane na tych portalach, no błagam was... ile wy macie lat?" - napisała jedna z uczestniczek dyskusji.

"Żadnych rewolucyjnych zmian"

Jak można przeczytać na stronie internetowej Konferencji Episkopatu Polski, 1 czerwca tego roku zacznie obowiązywać "Dekret ogólny o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego". Zastąpi on część obowiązujących od 30 lat przepisów - wyłącznie w zakresie dotyczącym statusu narzeczonych w świetle prawa kanonicznego.

W lutym 2020 roku zmiany przedstawiano na briefingu w siedzibie Episkopatu. Przewodniczący Rady Prawnej KEP bp Ryszard Kasyna przekonywał, że dekret nie wprowadza żadnych rewolucyjnych zmian w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań. "Dokument mówi o ścieżce formalno-prawnej, ale jest ona równocześnie ścieżką duszpasterską" - podkreślał.

Ksiądz dr hab. Leszek Adamowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wyjaśniał, że dekret uwzględnia nowe wyzwania, przed jakimi stają księża. Wspomniał m.in. kwestię lepszego przygotowania katolików do małżeństwa z przedstawicielami innych wyznań i niewierzącymi.

Niepłodność, separacja, ślub w parafii

Prześledziliśmy, które informacje w artykule w Polki.pl były nieprawdziwe lub niedokładne. Pod podtytułem "Jakie utrudnienia czekają na przyszłych małżonków?" informowano np., że ksiądz może rozmawiać z narzeczonymi o ich stanie zdrowia. "Piętnowana będzie niepłodność i impotencja" - podkreślała autorka.

fałsz

Fragment artykułu opublikowanego na stronie polki.pl
Fragment artykułu opublikowanego na stronie Polki.plFragment artykułu opublikowanego na stronie polki.plPolki.pl

Kwestie rozmowy proboszczów z narzeczonymi o ich stanie zdrowia opisano już w obowiązującej od 1989 roku instrukcji. W dekrecie, który będzie obowiązywał od czerwca, nie wprowadzono zasadniczych zmian. Zgodnie ze stanowiskiem Kościoła katolickiego niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. Nowy dekret podkreśla, że dotyczy to wyłącznie przypadków trwałej niezdolności do współżycia - czyli np. trwałej impotencji. W kwestii niepłodności podkreślono, że nie jest ona przeszkodą w zawarciu małżeństwa.

W tekście Polki.pl zasugerowano, że ślub nie będzie możliwy, jeśli osoby wyrażą chęć separacji w przyszłości. To nieprecyzyjne sformułowanie. W świetle dokumentów Episkopatu proboszcz przeprowadzający rozmowę z narzeczonymi powinien ustalić, czy chcą oni zawrzeć trwałe małżeństwo. "Samo dopuszczenie separacji nie sprzeciwia się nierozerwalności małżeństwa" - napisano w pkt. 66 dekretu. Kościół nie wyrazi jednak zgody na małżeństwo narzeczonym, którzy przyznają, że dopuszczają możliwość wejścia w kolejny związek.

Nieprawdziwa w tekście Polki.pl była informacja, że jako miejsce zaślubin bezwzględnie wyznaczono parafię jednego z narzeczonych. Nowy dekret podkreśla, że za regułę należy uznać zawarcie małżeństwa w parafii jednego z kandydatów. Jeśli jednak kandydaci do zawarcia związku przedstawią słuszne powody związane z zawarciem ślubu w innej parafii, powinni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub biskupa.

Małżeństwa mieszane, operacje zmiany płci

Wbrew informacjom z artykułu Kościół nie zakazuje małżeństw mieszanych - takich, które są zawierane przez katolików z ochrzczonymi niekatolikami. Takie małżeństwo może zostać zawarte po uzyskaniu zgody miejscowego biskupa. Zezwolenie powinno zostać udzielone, jeśli narzeczeni przedstawią "słuszną i rozumną przyczynę" oraz zapewnią o wykluczeniu możliwości utraty wiary i praktykowania wiary przez katolickiego małżonka.

fałsz

Fragment artykułu opublikowanego na stronie Polki.plPolki.pl

Nie jest również prawdą, że - jak napisała autorka serwisu Polki.pl - nowy dekret Episkopatu zawiera przepisy o niemożliwości zawarcia związku małżeńskiego przez osoby po operacji zmiany płci. Zaznaczono jednak, że decyzję o urzędowej zmianie płci w dokumentach kościelnych podejmuje w poszczególnych przypadkach Kongregacja Nauki Wiary po zbadaniu dokumentacji medycznej. Jeśli Kuria Rzymska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie danej osoby, należy na nią poczekać z decyzją o zawarciu związku. Chodzi o to, żeby uniknąć zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci, na co Kościół nie wyraża zgody.

Prawdziwa jest natomiast zawarta w omawianym artykule informacja o tym, że dekret zaleca zasadniczo odradzanie osobom małoletnim zawarcie małżeństwa. W tej sprawie polski Kościół stosuje przepisy państwowe zezwalające na małżeństwo osobom pełnoletnim. Podobnie jak w polskim prawie dopuszcza jednak małżeństwo kobiety, która ukończyła 16 lat po uzyskaniu zgody jej rodziców lub opiekunów oraz biskupa miejsca.

Prawdziwa jest również informacja o tym, że pozwolenia na ślub nie uzyskają osoby, które zadeklarują, że w małżeństwie wykluczają posiadanie potomstwa.

Część nieprawdziwych treści zniknęła

Po tym jak Konkret24 zapytał o nieprawdziwe tezy samą autorkę artykułu, niezwłocznie usunięto z niego nieprawdziwe informacje. W e-mailu do nas autorka przyznała, że niewystarczająco dokładnie przeczytała dokument Episkopatu i zaufała informacjom publikowanym w innych serwisach. "Nie miałam na celu nikogo wprowadzać w błąd, wierząc, że inne portale podają rzetelne informacje" - tłumaczyła.

Z sieci usunięto również artykuł serwisu Viva.pl, który zawierał fragmenty tekstu z opisywanego serwisu, w tym fałszywe informacje.

Do wtorkowego popołudnia 21 kwietnia z mediów społecznościowych kilku tytułów grupy Edipresse Polska SA (wydawca Polki.pl) nie usunięto jednak wpisów zawierających link do artykułu. We wpisach był utrwalony wprowadzający w błąd tytuł, a poniżej komentarze internautów odnoszące się do zmanipulowanych treści.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock/Facebook

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Facebook

Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24