Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy.
W niedzielę 14 kwietnia przypadła 1058 rocznica chrztu Polski, a właściwie chrztu pierwszego polskiego władcy Mieszka I. W 2019 roku Sejm oficjalnie ustanowił Święto Chrztu Polski właśnie w dniu 14 kwietnia. Tobiasz Bocheński – były wojewoda mazowiecki, a po przegranych wyborach na prezydenta Warszawy stołeczny radny PiS - napisał w niedzielę na platformie X: "Dziś świętujemy dzień w którym staliśmy się Europejczykami. Święto Chrztu Polski". Swój wpis opatrzył średniowieczną grafiką, na której w centralnym miejscu widać stojącego w chrzcielnicy mężczyznę w królewskiej koronie, na którego głowę mężczyzna w aureoli i w biskupiej tiarze wylewa strumień wody. Wpis radnego Bocheńskiego miał 60 tys. wyświetleń, wygenerował 411 komentarzy - bo wielu internautów skrytykowało niedoszłego prezydenta Warszawy.
"Panie, to jest Chlodwig. Władca Franków"
"Szanowny Panie Tobiaszu. Od razu zaznaczę, że nie śledzę pańskiego życia. Chciałem zauważyć, że jak już coś wpadnie mi w oko to zaczynam łzawić. Albo douczy się Pan z okresu średniowiecza albo niech Pan porzuci te książki w środku lokomocji. Ktoś skorzysta. Miłego dnia Panie T" - napisał w odpowiedzi Bocheńskiemu jeden z internautów (pisownia wszystkich postów oryginalna). "Tylko to nie chrzest Polski na tej grafice" - zauważył inny. Pani Pytalska skomentowała: "Ktoś przekaże temu niedoszłemu Warszawiakowi, że na tej miniaturze z XIV wieku jest Chlodwig I, król Franków z dynastii Merowingów. W Boże Narodzenie 496 roku, Chlodwig wraz z kilkoma tysiącami żołnierzy, przyjął chrzest w katedrze w Reims z rąk biskupa Remigiusza. Nie ma za co". A dziennikarz Radosław Nawrot skomentował: "Panie, to jest Chlodwig. Władca Franków. Średniowieczna miniatura. Zlituj się pan".
Chrzest Chlodwiga I
Stosując wyszukiwanie obrazem w internetowej wyszukiwarce, zostajemy przekierowani do francuskiej strony Biblissima. To portal organizacji skupiającej 16 francuskich placówek naukowych, które zajmują się opracowywaniem i badaniem starożytnych rękopisów, średniowiecznych starodruków i innych cennych wydawnictw we francuskich zbiorach. Część z nich portal prezentuje w formie cyfrowej.
Ilustracja zamieszczona przez Tobiasza Bocheńskiego pochodzi ze zbiorów biblioteki miejskiej w Castres, miejscowości w południowej Francji w pobliżu Tuluzy. W jej zasobach są średniowieczne, powstałe między 1318 a 1335 rokiem manuskrypty "Wielkie kroniki Francji". To kompilacja różnych tekstów składających się na ówczesną oficjalną wersję historii Francji. Na miniaturze w jednym manuskryptów widać tę samą ilustrację, którą pokazał Bocheński. W opisie czytamy: "Baptême de Clovis (Chrzest Chlodwiga)" - uznawanego za twórcę państwa frankijskiego w V wieku.
Ilustracja przedstawia scenę chrztu króla Chlodwiga, który podczas jednej z bitew poprosił Boga o pomoc, przyrzekając, że jeśli pokona przeciwników, przyjmie wiarę katolicką. Bitwę pod Tolbiac wygrał i przypuszczalnie 25 grudnia 496 roku został ochrzczony razem z trzema tysiącami wojowników przez świętego Remigiusza w Reims.
A mógł być Matejko
Tobiasz Bocheński mógł sięgnąć do zasobów polskiego malarstwa. Jednym z najpopularniejszych wyobrażeń chrztu Mieszka I jest obraz Jana Matejki "Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965". To dzieło, namalowane na początku 1889 roku, otwiera cykl 12 obrazów "Dzieje cywilizacji w Polsce". Obraz, znajdujący się obecnie na Zamku Królewskim w Warszawie, wykorzystano na stronie Sejmu jako ilustrację informacji z 13 kwietnia 2022 roku o ustanowieniu 14 kwietnia narodowym Świętem Chrztu Polski. Obraz Matejki jest wykorzystywany w wielu publikacjach dotyczących Mieszka I i jego chrztu.
Źródło: Konkret24