Sasin: tania benzyna w Polsce jest od dawna. Ale "cuda na Orlenie" zaczęły się dopiero we wrześniu

Źródło:
Konkret24
"Awarie dystrybutorów" na stacjach paliw Orlenu
"Awarie dystrybutorów" na stacjach paliw OrlenuTVN24
wideo 2/7
"Awarie dystrybutorów" na stacjach paliw OrlenuTVN24

Według ministra aktywów państwowych Jacka Sasina nie ma nic dziwnego w tym, że benzyna w Polsce "jest najtańsza w Europie", bo stoi za tym "decyzja rynkowa" Orlenu. Co więcej, taka sytuacja ma się utrzymywać od dawna. Przeczą temu dane i droga ropa naftowa na światowych rynkach.

Przed wyborami ceny paliw w Polsce mocno spadły, co wywołało taki popyt, że na niektórych stacjach pojawiły się informacje o braku paliwa, a na dystrybutorach karteczki z napisem "awaria". Według danych serwisu E-petrol.pl, 27 września 2023 roku średnie ceny benzyny Pb95 i oleju napędowego wyniosły 5,99 zł. Przed miesiącem, 28 sierpnia, za litr Pb95 trzeba było płacić 6,64 zł, a za olej napędowy 6,47 zł - czyli o 0,65 zł i 0,48 zł więcej. Jak zauważyli eksperci E-petrol.pl - ostatni raz ceny paliw poniżej 6 zł kierowcy widzieli w Polsce na początku marca 2022 roku. A wszystko to w sytuacji wysokich cen ropy naftowej i słabego złotego.

O tę sytuację był pytany 2 października na antenie Radia Zet Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, który odpowiedzialny jest m.in. za nadzór nad Orlenem. Prowadzący rozmowę zapytał go: "Jak to jest możliwe, że ceny ropy na świecie drożeją, a na Orlenie benzyna jest najtańsza w Europie?". Jacek Sasin odpowiedział: "To jest nic dziwnego, że jest najtańsza w Europie" i dodał:

Tania benzyna w Polsce jest od dawna, właściwie od czasu, kiedy Orlen uzyskał możliwość pozyskiwania ropy naftowej z innych kierunków, kiedy wzmocnił się poprzez fuzję Lotosem, PGNiG i potem z Energą, stał się poważnym graczem na rynku paliw.

W dalszej części rozmowy minister stwierdził ponownie: "Powtórzę to jeszcze raz: tanie paliwo na stajach Orlenu to nie jest coś, co się wydarzyło w ostatnich dniach, czy ostatnich tygodniach. To jest fakt, który trwa od dawna. Najtańsze paliwo czy jedno z najtańszych w Europie, ale również w naszym regionie, bo przecież już nieraz o tym była mowa. To jest fakt po prostu. Zamiast się z tego cieszyć, mamy taką tendencję jako Polacy, żeby szukać tutaj drugiego dna".

Przekonywał również, że obniżenie cen paliw na stajach "to jest decyzja rynkowa". "Wielokrotnie to było mówione, mówił o tym również prezes Obajtek (szef Orlenu - red.), to jest decyzja rynkowa" - mówił. Podkreślał role spółek Skarbu Państwa w tym procesie: "Po prostu Orlen tak skalkulował te ceny, żeby uzyskać godziwy zysk, a jednocześnie nie łupić Polaków. No właśnie dlatego mamy spółki Skarbu Państwa, żebyśmy mogli rzeczywiście w ten sposób prowadzić naszą politykę cenową i tak się dzieje w wielu obszarach, nie tylko przy paliwie".

Już dzień wcześniej, 1 października, w podobnym tonie o roli spółek Skarbu Państwa wypowiadał się w "Kawie na ławę" w TVN24 doradca prezydenta RP Andrzej Zybertowicz. "Dlatego zachowywane są, zwane strategicznymi, spółki Skarbu Państwa, żeby poza aspektem ekonomicznym było brane to, co jest modne skądinąd w innych kontekstach, społeczna odpowiedzialność biznesu. Za stabilność i za bezpieczeństwo kraju, które może w pewnych warunkach kolidować z czystym rachunkiem ekonomicznym" - stwierdził.

Zybertowicz: spółki strategiczne są zachowywane po to, by odpowiadać za stabilność i bezpieczeństwo kraju
Zybertowicz: spółki strategiczne są zachowywane po to, by odpowiadać za stabilność i bezpieczeństwo krajuFragment "Kawy na ławę" z 1 października 2023 roku; profesor Andrzej Zybertowicz opowiada o roli Orlenu.TVN24

Pokazujemy więc, że nagły spadek cen benzyny to trend, który zaczął się dopiero we wrześniu tego roku - na półtora miesiąca przed wyborami do Sejmu i Senatu. Co więcej, ceny paliw w Polsce spadały w sytuacji, gdy ceny ropy na rynku rosły.

Od fuzji Orlenu z Lotosem nie było tak tanio

Jacek Sasin mówił, że "tania benzyna w Polsce jest od dawna", m.in. od fuzji Orlenu z Lotosem, do której oficjalnie doszło 1 sierpnia 2022. Na wykresach cen benzyny Pb95 widać jednak wyraźnie, że obniżki, które wywołały obecną dyskusję o działaniach Orlenu, zaczęły się dopiero na początku września tego roku. Według serwisu E-petrol.pl jeszcze 30 sierpnia 2023 litr benzyny Pb95 kosztował średnio 6,68 zł. Od tego momentu cena zaczęła mocno spadać. Niecały miesiąc później - 27 września - benzyna kosztowała już średnio poniżej 6 zł, dokładnie 5,99 zł.

Dynamiczną zmianę ceny benzyny widać na wykresie z E-petrol.pl: w lipcu i sierpniu tego roku cena wahała się między 6,50 a 6,70 zł, natomiast nagły spadek zaczął się na początku września 2023. To dopiero wtedy eksperci i ekonomiści zaczęli pisać o anomalii lub o "cudach na Orlenie".

Na wykresie widać, że nagły spadek cen benzyny zaczął się na początku września 2023E-petrol.pl

Co więcej, Jacek Sasin mówił, że tania benzyna jest w Polsce od czasów fuzji Orlenu z Lotosem, czyli od sierpnia 2022. Jak pokazują archiwalne dane portalu E-petrol.pl, od tamtego czasu nie zdarzyło się jednak, żeby benzyna kosztowała średnio poniżej 6 zł. Z taką sytuacją mieliśmy do czynienia dopiero w ostatnim tygodniu września 2023. Ostatni raz w Polsce za benzynę płaciło się mniej niż 6 zł na początku marca 2022, a więc zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pokazuje to, że tak tanie paliwo w Polsce to, wbrew słowom Jacka Sasina, jednak "coś, co się wydarzyło w ostatnich dniach czy ostatnich tygodniach".

Średnie ceny benzyny Pb95 od sierpnia 2022, kiedy doszło do fuzji Lotosu z OrlenemEwgt.com.pl (dane za E-petrol.pl)

Cena ropy w górę, paliwa w dół

Minister aktywów państwowych w tym samym wywiadzie stwierdził również, że "nie ma żadnego sztucznego zaniżania cen", a obecna sytuacja "to są działania rynkowe Orlenu". Cena ropy Brent na rynku rosła jednak od początku września, podczas gdy w tym samym czasie ceny paliw w Polsce spadały.

Stopniowy wzrost cen ropy naftowej zaczął się już w czerwcu tego roku: na koniec tamtego miesiąca baryłka ropy (niemal 159 litrów - red. ) kosztowała nieco ponad 75 dolarów. Na koniec lipca było to już prawie 86 dolarów, a na koniec sierpnia - prawie 89 dolarów. Wrzesień to dalsze wzrosty: 18 września baryłka ropy osiągnęła najwyższą cenę w tym roku: 94,62 dolara. Na koniec miesiąca ta cena spadła do nieco ponad 92 dolarów. We wrześniu średnia cena baryłki ropy wzrosła więc o 3,7 proc. W tym samym czasie średnia cena benzyny Pb95 w Polsce spadła o 10,3 proc. (z 6,68 zł 30 sierpnia do 5,99 zł 27 września - ceny za E-petrol.pl).

Polskie odchylenie od dynamiki zmian cen paliw w innych krajach Unii Europejskiej widać też w danych Komisji Europejskiej. Według ostatniego sierpniowego pomiaru z 28 sierpnia 2023 średnia cena litra benzyny w Polsce (1,49 euro) stanowiła 81,2 proc. średniej unijnej. Miesiąc później, 25 września 2023, benzyna kosztowała już średnio 1,31 euro i było to 71,4 proc. średniej unijnej.

Co więcej, według ostatniego notowania z 25 września 2023 Polska ma obecnie najtańszą benzynę w Unii Europejskiej. To również nie jest "fakt, który trwa od dawna", jak mówił o niskich cenach Jacek Sasin, ponieważ miesiąc wcześniej, 28 sierpnia, tańszą benzynę niż Polacy (1,49 euro) mieli Rumuni (1,45 euro), Bułgarzy (1,40 euro) i Maltańczycy (1,34 euro). Nagły spadek cen paliw w Polsce to więc kwestia ostatnich 30 dni.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Pozostałe wiadomości

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes