Wieczorem 17 lutego minister Michał Dworczyk przekonywał na Twitterze, że "znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19". Jak sprawdziła redakcja Konkret24, w tym zestawieniu Polska zajmowała wtedy niższą pozycję.
Najnowsze dane wskazują, że znaleźliśmy się na pierwszym miejscu wśród państw UE, jeśli chodzi o odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19" - przekonywał Michał Dworczyk, szef kancelarii premiera i pełnomocnik do spraw szczepień w tweecie opublikowanym wieczorem 17 lutego. "Ogromne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w #NarodowyProgramSzczepień! #SzczepimySię" - dodał.
Na grafice załączonej do tweeta widzimy wykres słupkowy pochodzący z portalu Our World in Data, prowadzonego przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Zgodnie z opisem w języku angielskim przedstawia "odsetek osób, które otrzymały co najmniej jedną dawkę szczepionki COVID-19, 16 lutego 2021 r.".
fałsz
Na samej górze znajduje się Polska z 3,97 proc. (dane za 15 lutego) populacji zaszczepionej co najmniej jedną dawką szczepionki. Za nami jest m.in. Grecja (3,82 proc.), Rumunia (3,72 proc.), Węgry oraz Szwecja (po 3,61 proc.). W sumie na wykresie przedstawiono 14 państw UE. Przypomnijmy, że członkami Unii jest 27 państw. Na wykresie brakuje więc 13 krajów.
Redakcja Konkret24 w krótkim czasie po publikacji tweeta ministra Dworczyka sprawdziła dane dostępne na Our World in Data. Polityk nie miał racji, twierdząc, że Polska jest pierwsza w Unii Europejskiej pod względem odsetka zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki przeciw COVID-19.
Polska: nie pierwsza, ale piąta w UE
Our World in Data udostępnia omawiane dane dla 26 z 27 krajów wspólnoty (brak informacji o Holandii). Z danych dostępnych na kilka godzin po publikacji wpisu przez Dworczyka (aktualizowane 17 lutego, godz. 15.00 GMT) wynika, że 16 lutego Polska nie była krajem z najwyższym odsetkiem zaszczepionych co najmniej jedną dawką szczepionki w Unii. Zajmowała pod tym względem piąte miejsce.
Liderem okazała się Malta - 8,28 proc. (wszystkie kolejne dane z 15 lutego) za nią były kolejno: Cypr - 4,76 proc., Słowacja - 4,43 proc. Dania - 4,32 proc i dopiero Polska z 3,97 proc.
Poniżej przedstawiamy zestawienie dla 26 państw UE.
W interaktywnym wykresie dostępnym na Our World in Data można sprawdzić, jak dane te prezentowały się w przeszłości. Okazuje się, że od rozpoczęcia Narodowego Programu Szczepień pod koniec grudnia 2020 roku do dziś Polska nie znalazła się na pierwszym miejscu w UE pod względem odsetka zaszczepionych co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19.
Później Dworczyk opublikował kolejny tweet, w którym odniósł się do wprowadzającej w błąd treści wcześniejszego wpisu o statystykach Our World in Data. Wyjaśnił, że "chodzi oczywiście o największe państwa UE pod względem liczby ludności. Spośród państw mających ok. 5 mln mieszkańców lub mniej lepszy współczynnik mają: Malta, Słowacja, Dania i Cypr".
Niektóre dane i pozycje krajów mogą się zmieniać już po prezentacji. Dzieje się tak, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: Adam Guz/KPRM
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/KPRM