15 procent mieszkańców Polski zaszczepionych wszystkimi dawkami szczepionki przeciw COVID-19 to wynik blisko średniej w Unii Europejskiej. Natomiast pod względem tempa szczepień spadliśmy w unijnym zestawieniu - w innych krajach udało się tę akcję bardziej przyspieszyć.
Pełnomocnik rządu do spraw szczepień i szef KPRM Michał Dworczyk poinformował we wtorek 25 maja, że ok. 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. "70 procent to dużo, natomiast jest to cały czas niewystarczający, niesatysfakcjonujący nas odsetek" - ocenił. I to mimo kampanii "Ostatnia prosta", w ramach której ambasadorowie szczepień przekonują uśmiechnięci na billboardach, że "jesteśmy na ostatniej prostej".
Na razie jednak ok. 5,7 mln Polaków przyjęło wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19 (za: gov.pl). Ponad 21 mln nie zarejestrowało się na szczepienie, mimo że się do niego kwalifikują, podał serwis rp.pl. Ostatnia prosta okazuje się nie tylko długa, ale i wyboista. Z kilku powodów.
Po pierwsze, spadło zainteresowanie Polaków szczepieniami. "Póki ta szczepionka była taka deficytowa, czyli ich było mało, były grupy wiekowe, to chęci w narodzie było bardzo dużo do szczepienia się. Natomiast obecnie wśród młodych osób jest dramatyczny spadek zainteresowania szczepieniami" - mówiła dziennikarzowi "Faktów" TVN dr Małgorzata Bielonko, lekarz rodziny, pracująca w punkcie szczepień w Białymstoku. Atrakcyjność szczepień ma podnieść zapowiedziana przez ministra Dworczyka 25 maja loteria programu szczepień, która ruszy 1 lipca. - Nagrody będą atrakcyjne. Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepiła, będzie otrzymywała 500 złotych - zachęcał Dworczyk.
Po drugie, brakuje oczekiwanej przez część zainteresowanych, szczególnie młodych, jednodawkowowej szczepionki Johnson & Johnson. "W ostatnich dwóch dostawach otrzymaliśmy 450 tysięcy mniej szczepionek niż Johnson & Johnson deklarował" - informował 19 maja w TVN24 prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. "To jest dla nas bardzo duży problem, bo na te wszystkie szczepionki byli zapisani ludzie" - dodał.
Brakuje też innych preparatów. "Ponieważ otrzymaliśmy informację z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, że nie dostaniemy żadnych dawek szczepionki Pfizer do końca maja, zmuszeni jesteśmy zawiesić działalność" - o tej decyzji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku pisał 19 maja portal TVN24.pl. A w poniedziałek 24 maja Michał Dworczyk informował: "Otrzymaliśmy informację od firmy AstraZeneca, że 800 tysięcy szczepionek, które miały dojechać do Polski w tym tygodniu, nie dojadą. Po raz kolejny AstraZeneca opóźnia dostawę, to będzie miało wpływ na funkcjonowanie części punktów szczepień".
Po trzecie, Polacy boją się szczepić preparatem AstraZeneca - w tej sytuacji czasem to szczepionki czekają na pacjentów. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki kusił nawet na Facebooku: "Uwaga, uwaga! Kto chce się zaszczepić jeszcze w ten piątek? Mamy kilka wolnych terminów na podanie pierwszej dawki szczepionki AstraZeneca. Kto pierwszy, ten lepszy". Lekarze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" przyznali, że chętnych jest bardzo mało, a mają dużo szczepionek.
Minister Dworczyk informował jednak 25 maja: - W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad dwóch milionów tygodniowo i to jest dobre, satysfakcjonujące tempo.
A jak to tempo szczepień w Polsce wypada w porównaniu z krajami Unii Europejskiej? Regularnie to monitorujemy. Opieramy się na danych publikowanych na portalu Our World in Data, który prowadzony jest przez zespół ekspertów z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według najnowszych danych tempo szczepień w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie - lecz na tle innych państw UE wygląda coraz słabiej. Pod względem wskaźnika zaszczepienia spadliśmy na 17. miejsce w UE.
Odsetek zaszczepionych mieszkańców: awans Polski w UE na 12. miejsce
Oto jak wygląda pozycja Polski pod względem odsetka zaszczepionych mieszkańców, czyli tych, którzy przyjęli wszystkie wymagane dawki szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie portal Our World in Data podaje te informacje dla 128 państw i terytoriów zależnych.
Tydzień temu, 17 maja, zaszczepionych przeciw COVID-19 było 12,3 proc. mieszkańców Polski. Według danych z 24 maja - już 15 proc. To daje nam 47. miejsce na świeciei 12. miejsce w Unii Europejskiej. Tym samym awansowaliśmy w UE o cztery miejsca - tydzień temu byliśmy na 16.
Na 27 państw Unii najwyższy odsetek zaszczepionych obywateli mają: Malta - 40,8 proc., Węgry - 31,8 proc., Dania - 20,4 proc. Prawie 1/5 zaszczepionych mieszkańców mają: Litwa (19,4 proc.) i Cypr (18,6 proc.). Jeśli chodzi o wszystkich mieszkańców UE, zaszczepionych zostało 15,2 proc.
Przypomnijmy, że w lutym br. węgierski rząd kupił szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm oraz rosyjską szczepionkę Sputnik V. Ponadto Węgry nadal otrzymują preparaty zamówione w ramach umowy negocjowanej z producentami przez Komisję Europejską.
Tempo szczepień w UE: spadek Polski na 13. miejsce
Pokazując liczbę dawek szczepionki przypadającą na 100 mieszkańców kraju (co określa się wskaźnikiem zaszczepienia), można porównać, jak wygląda tempo szczepień w poszczególnych krajach różniących się populacją. Przy czym liczba ta nie pokazuje, ile osób otrzymało już też drugą dawkę. Natomiast by pokazać, jak wygląda bieżąca sytuacja szczepień w danym kraju, warto przyjrzeć się tygodniowej średniej kroczącej wskaźnika zaszczepienia. Obrazuje, ile wykorzystanych dziennie dawek szczepionki przypadało średnio na 100 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni (bo licząc sam wskaźnik zaszczepienia na 100 mieszkańców, przelicza się wszystkie wykorzystane do tej pory dawki). Tygodniowa średnia, śledzona w dłuższym czasie, pozwala ocenić, czy szczepionek przypadających na 100 mieszkańców przybywa i w jakim tempie.
Tempo szczepień w Polsce pozostaje na mniej więcej tym samym poziomie jak przed tygodniem, ale obecnie wypadamy pod tym względem nieco gorzej na tle innych państw UE, bo w części z nich przyspieszono programy szczepień.
24 maja średnia w Polsce wynosiła 0,77 - co dało nam 13. miejsce wśród 27 krajów UE. A tydzień wcześniej byliśmy na 11. miejscu - z nieco wyższą średnią 0,79.
Według danych z 24 maja najwyższą tygodniową średnią kroczącą wskaźnika zaszczepienia miały: Malta (1,62 - stan na 23 maja), Cypr (1,38) i Węgry (0,94). Na czwartym miejscu był Luksemburg (0,91 - stan na 20 maja), na piątym - Dania (0,87 - stan na 23 maja).
Wskaźnik zaszczepienia w UE: niewielki awans Polski na 17. miejsce
Co tydzień sprawdzamy również, jak w państwach UE zmienia się wskaźnik zaszczepienia. Przypomnijmy: to liczba wykorzystanych do tej pory wszystkich dawek szczepionki przypadająca danego dnia na 100 mieszkańców.
Według danych z 24 maja wskaźnik zaszczepienia wynosił u nas 47,79 - daje nam to 17. miejsce w UE, a przed tygodniem z wartością wskaźnika 42,39 byliśmy na 18. miejscu.
Oto jak w ciągu tygodnia zmieniły się pozycje innych państw. O trzy miejsca awansowała Grecja (z 19. na 16. miejsce), a o dwa Chorwacja (z 25. na 23 miejsce). O cztery pozycje spadły Luksemburg (spadek z 8. na 12. miejsce) i Holandia (z 16. na 20. miejsce). O dwa miejsca spadła Szwecja (z 17. na 19 miejsce).
Wskaźnik zaszczepienia na świecie: Polska na 51. miejscu
Dane o wskaźniku zaszczepienia na świecie Our World in Data podaje dla 208 państw i niewielkich terytoriów zależnych.
24 maja Polska zajmowała 51. miejsce na świecie ze wskaźnikiem 47,79. Tydzień wcześniej byliśmy na 56. miejscu (wskaźnik wynosił 42,39). To awans o pięć miejsc.
Na pierwszym miejscu był obecnie Gibraltar (226,1 - stan na 22 maja), za nim Seszele (134,4 - stan na 18 maja), San Marino (124 - stan na 23 maja), Zjednoczone Emiraty Arabskie (123 - stan na 23 maja) i Izrael (122,1).
Według danych z poniedziałku 24 maja pod względem liczby wszystkich wykonanych szczepień w światowej czołówce były:
Chiny - 527,3 mln
Stany Zjednoczone - 286,9 mln
Indie - 194,2 mln
Wielka Brytania - 61 mln
Brazylia - 58,6 mln.
Do tego czasu w Polsce wykonano prawie 18,1 mln szczepień - awansowaliśmy na 15. miejsce, czyli o jedno miejsce.
Przypominamy, że niektóre dane i pozycje krajów przedstawione w artykule mogą się zmieniać już po prezentacji, ponieważ dane na portalu Our World in Data są bieżąco aktualizowane w miarę pojawiania się oficjalnych komunikatów o przeprowadzonych szczepieniach w poszczególnych krajach.
https://konkret24.tvn24.pl/swiat,109/szczepienia-w-europie-polska-na-ostatniej-prostej,1060969.html
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/EPA