Które kraje w Europie zaostrzyły przepisy dotyczące jakości maseczek

Gdzie zaostrzono podejście do noszenia maseczekShutterstock

Niemcy, Austria czy Francja już zaostrzyły przepisy dotyczące obowiązujących masek chroniących nos i usta. W Hiszpanii ustalono minimalny poziom filtracji maseczek mających chronić przed zakażeniem COVID-19. W Polsce zmiana przepisów ma nastąpić w tym tygodniu.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Kwestia zmiany zasad dotyczących osłony ust i nosa podczas pandemii - a konkretnie: jakości używanych maseczek - pojawiła się w debacie publicznej po tym, jak w piątek 19 lutego w programie TVN24 "Jeden na jeden" główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban stwierdził: "Należy faktycznie wyrzucić te wszystkie pseudoochrony do kosza, zapomnieć o nich. To jest zawracanie głowy".

Po czym dodał, że minister zdrowia ma wydać jeszcze tego samego dnia rozporządzenie dotyczące obowiązek noszenia maseczek chirurgicznych. Wprawdzie Adam Niedzielski już w piątek w wypowiedzi dla portalu Wirtualna Polska zdementował tę informację, ale wyjaśnił: "Zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować".

Minister zdrowia Adam Niedzielski: Do tej pory były dopuszczone zamienniki maseczek. Chcemy to cofnąć, żeby zamiennika nie było
Minister zdrowia Adam Niedzielski: Do tej pory były dopuszczone zamienniki maseczek. Chcemy to cofnąć, żeby zamiennika nie było tvn24

W poniedziałek 22 lutego minister Niedzielski w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 powiedział: "Do tej pory dopuszczone były zamienniki w stosunku do maseczek w postaci przyłbicy i chust czy różnych kołnierzy, które są stosowane. My chcemy to cofnąć, żeby takiego zamiennika nie było". I wyjaśnił: "Natomiast co do jakości maseczki - czy to będzie bawełniana, chirurgiczna czy jeszcze bardziej zaawansowana taka jak FFP2 - tutaj jednak będziemy opierali się na rekomendacji, bo rada medyczna już przygotowała w tym zakresie rekomendacje, żeby właśnie używać maseczek z certyfikatem". Zmiana ma zostać wprowadzona pod koniec tego tygodnia.

"Mamy nową sytuację epidemiczną. "Maski bawełniane niewiele tutaj niestety pomagają"

Lekarze, pytani o sensowność ograniczenia możliwości noszenia dowolnych maseczek, są za. Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski 19 lutego w porannej rozmowie RMF FM zauważył, że niektóre państwa europejskie już zaostrzają zasady noszenia masek w przestrzeniach publicznych. "Niemcy już wprowadzają też w legislacji swojej obowiązek noszenia masek z włókniną" - powiedział. Jak dodał: "maski bawełniane niewiele tutaj niestety pomagają". Jego zdaniem z medycznego punktu widzenia noszenie wyłącznie maseczek chirurgicznych jest dobrym pomysłem.

Doktor Paweł Grzesiowski w programie "Koronawirus Konkret24" tłumaczył: "Mamy nową sytuację epidemiczną. Pojawiły się nowe warianty wirusa, które są bardziej zakaźne, niż te pierwotne, a to oznacza, że mniej cząstek wirusa potrzeba w powietrzu, żeby nas zarazić. Dlatego musimy zwiększyć ochronę nosa, ust i oczu poprzez profesjonalne maseczki". I dodał: "Dlatego w tej chwili należałoby zrezygnować z szalików, przyłbic, czy maseczek z jednej warstwy bawełny, ponieważ to nas może nie uchronić przed zakażeniem".

Dr Grzesiowski: musimy zwiększyć ochronę nosa, ust i oczu poprzez profesjonalne maseczki
Dr Grzesiowski: musimy zwiększyć ochronę nosa, ust i oczu poprzez profesjonalne maseczkitvn24

"Dzisiaj wiemy, że najlepszą ochroną są maseczki szyte z atestowanych materiałów", mówił w poniedziałek 22 lutego w Programie I Polskiego Radia poseł Prawa i Sprawiedliwości i lekarz Bolesław Piecha. Podkreślił, że maseczki chirurgiczne, nawet te podstawowe, są skuteczne.

Zaostrzanie zasad dotyczących masek

Sprawdziliśmy, które kraje w Europie już zaostrzyły politykę co do zakrywania ust i nosa w związku z pandemią COVID-19.

NiemcyOd 20 stycznia tego roku na terenie całych Niemiec noszenie masek KN95 lub FFP2, lub ogólnej maski ​​medycznej/chirurgicznej stało się obowiązkowe w sklepach i transporcie publicznym - informuje na swojej stronie Bundestag. "Zapewniają większą ochronę niż zwykłe maski z tkaniny, które nie podlegają żadnym normom w odniesieniu do ich skuteczności" - uzasadniono decyzję.

Rządy federalne wydały ogólne zalecenie, by używać masek medycznych w przypadku bliskiego lub dłuższego kontaktu z innymi ludźmi, w szczególności w zamkniętych pomieszczeniach.

FFP2 to europejski standard filtracji, maski tego typu zapewniają co najmniej 94 proc. skuteczności. Maseczki KN95 odfiltrowują i wychwytują 95 proc. drobnych cząsteczek o wielkości 0,3 mikrona (stąd "95" w nazwie).

Austria

25 stycznia podobne przepisy jak Niemcy wprowadziła Austria. Maski FFP2 lub ich odpowiedniki wymagane są w miejscach takich jak komunikacja publiczna, przestrzenie obsługi klientów oraz kryte i otwarte targowiska czy podczas carpoolingu - podaje Austria Press Agency. Dotyczy to osób od 14. roku życia.

Wraz z wprowadzeniem nowych zasad w kraju ruszyła dystrybucja 1,2 mln darmowych maseczek FFP2. Trafiły m.in. do ośrodków dla bezdomnych i banków żywności. W pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów duże austriackie sieci supermarketów bezpłatnie przekazywały klientom maski FFP2.

Jednocześnie pod koniec stycznia w Austrii zwiększono minimalny dystans społeczny - z jednego do dwóch metrów. Należy go przestrzegać we wszystkich miejscach publicznych.

Wzmożone kontrole na niemieckich granicach z Czechami i Austrią
Wzmożone kontrole na niemieckich granicach z Czechami i Austrią tvn24

Francja

18 stycznia francuska Naczelna Rada Zdrowia Publicznego (Haute Conseil de la Santé Publique, HCPS) zmieniła zalecenia dla społeczeństwa dotyczące noszenia ochronnych masek na twarz. Jej zdaniem powinno się, zamiast masek z tkaniny, używać jednorazowych masek chirurgicznych, które filtrują ponad 90 proc. drobnych cząstek. "Francuski rząd zaleca teraz, aby ludzie nosili maski chirurgiczne w miejscach publicznych, ponieważ zapewniają lepszą ochronę przed transmisją COVID-19 niż tekstylne osłony twarzy" - powiedział 21 stycznia minister zdrowia Olivier Veran (cytat za Reutersem), apelując o zaprzestanie używania masek z tkaniny.

27 stycznia opublikowano dekret zmieniający przepisy dotyczące m.in. masek. Teraz tylko trzy rodzaje masek mogą być używane w celu ochrony przed COVID-19: maski chirurgiczne, FFP2 i niektóre maski z tkaniny. Spośród tych ostatnich tylko te, które filtrują co najmniej 90 proc. cząstek i spełniają wymagania zdrowotne.

Od 8 lutego dzieci i nauczyciele we francuskich szkołach nie mogą już nosić masek z materiału. Muszą mieć maski tzw. kategorii pierwszej, czyli maski chirurgiczne lub FFP2 - informuje portal Le Parisien.

Hiszpania

Według portalu medycznego Redaccionmedica.com 11 lutego Hiszpania zaostrzyła wymagania dotyczące produkcji i sprzedaży masek mających chronić przed zakażeniem COVID-19. By maska mogła być sprzedawana jako ochronna, akredytowane laboratoria muszą potwierdzić, że jej poziom filtracji jest wyższy niż 90 proc. Maski z tkaniny, które nie zostały przetestowane, nie mogą być sprzedawane jako maski ochronne - podaje hiszpański dziennik "El Mundo".

Nowe przepisy stanowią, że wszystkie maski ochronne muszą mieć na opakowaniach informacje m.in. jakie normy, specyfikacje techniczne zostały zastosowane do produkcji produktu końcowego lub jego elementów oraz w jakim laboratorium go przetestowano.

WHO: kto powinien nosić maski medyczne

"Maski powinny być częścią kompleksowej strategii działań mających na celu powstrzymanie transmisji i ratowanie życia; samo stosowanie maski nie jest wystarczające, aby zapewnić odpowiedni poziom ochrony przed COVID-19" - przypomina Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

WHO zaleca noszenie masek medycznych nie tylko pracownikom służby zdrowia w warunkach szpitalnych (ostatnia aktualizacja zaleceń: 1 grudnia 2020). Zalecenie dotyczy też osób:

które źle się czują, w tym osób z łagodnymi objawami, takimi jak bóle mięśni, lekki kaszel, ból gardła lub zmęczenie;

oczekujących na wyniki testu na obecność COVID-19 lub u których test dał wynik pozytywny;

opiekujących się kimś, kto jest podejrzanym lub potwierdzonym przypadkiem COVID-19 poza placówkami służby zdrowia;

wszystkich powyżej 60. roku życia;

z chorobami współistniejącymi, w tym przewlekłymi chorobami układu oddechowego, chorobami układu krążenia, rakiem, otyłością, cukrzycą, a także z osłabionym układem odpornościowym.

WHO twierdzi, że maski z tkaniny są odpowiednie dla osób w wieku poniżej 60 lat i które nie mają współistniejących schorzeń.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zbigniew Ziobro ani razu nie stawił się jeszcze na przesłuchanie przed komisją śledczą do spraw Pegasusa. A według europosła Patryka Jakiego dotychczas to właśnie jego kolega z partii "był najczęściej przesłuchiwanym politykiem w trzeciej RP". Czy rzeczywiście?

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

"Ziobro najczęściej przesłuchiwanym politykiem"? Lider jest inny

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24

Opieszałość w wypłatach rządowej pomocy dla powodzian wzmocniła krytykę opozycji wobec działań ministra Marcina Kierwińskiego. Politycy PiS zarzucają, że "obsługa pełnomocnika" ma kosztować budżet 25 milionów złotych. Sprawdziliśmy, o jakie pieniądze chodzi i na co rzeczywiście mogą zostać przeznaczone.

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

25 milionów "na obsługę pełnomocnika ds. odbudowy po powodzi"? Co to za pieniądze

Źródło:
Konkret24

Analitycy NATO sprawdzili, w których serwisach społecznościowych najłatwiej i najtaniej można kupić fałszywe zaangażowanie - polubienia, wyświetlenia, udostępnienia, komentarze. Te mogą być używane do wzmacniania treści politycznych i operacji wywierania wpływu. Badacze ocenili też, jak radzą sobie z tym platformy. Wnioski nie są zachęcające.

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Ile fałszywych polubień, wyświetleń i komentarzy można kupić za 250 złotych? Raport NATO

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych rozchodzi się nagranie prezentujące budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zniszczony przez grafficiarzy. Nie jest to autentyczne wideo.

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

"Ogłoszono im zarzut zniszczenia mienia". Uwaga na ten film

Źródło:
Konkret24

Po zatrzymaniu 14 listopada 2024 roku przez Centralne Biuro Antykorupcyjne prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka pojawiło się pytanie, czy politycy mogą pracować w spółkach Skarbu Państwa i w spółkach samorządowych. Wątek ten wzbudził wiele wątpliwości wśród posłów. Wyjaśniamy, co stanowią przepisy.

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast, posłowie. Czego im nie wolno

Źródło:
Konkret24

Posłanka rządzącej koalicji mówi o "obstrukcji prac rządu" ze strony Andrzeja Dudy, a prezydencki minister utrzymuje, że to rządzący "żadnych ustaw nie kierują na biurko prezydenta". Kto ma rację? Sprawdziliśmy, ile ustaw Andrzej Duda dostał do podpisu i jaki był ich los.

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

"Obstrukcja prac rządu"? Ilu ustaw prezydent nie podpisał

Źródło:
Konkret24

Miliony odsłon w mediach społecznościowych generują wpisy z nagraniem, na którym Władimir Putin ma rzekomo mówić, że Rosja użyje broni jądrowej w przypadku masowego ataku rakietowego na jej terytorium. Nieprzypadkowo wideo to - z błędnym opisem - jest teraz rozpowszechniane przez prorosyjskie konta. Tłumaczymy, kiedy i co mówił rosyjski prezydent.

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Władimir Putin o "użyciu broni jądrowej". Kiedy tak powiedział

Źródło:
Konkret24

Substancje chemiczne w wodzie powodują u dzieci homoseksualizm, fluor obniża inteligencję, wirus HIV nie jest przyczyną AIDS, a szczepionki powodują autyzm - z takich fałszywych tez słynie Robert F. Kennedy Jr. Ten wyznawca spiskowych teorii ma wkrótce zadbać o zdrowie Amerykanów. Moment ogłoszenia tej decyzji określono już "strasznym dniem dla zdrowia publicznego".

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

"Uczynić Amerykę znowu zdrową". Robert F. Kennedy Jr. i jego chore teorie

Źródło:
Konkret24

Czy wiceministra klimatu Urszula Zielińska mówiła o "kapsułach napędzanych energią kosmiczną" i "szlakach dla sterowców z bambusa"? Według rozpowszechnianego w sieci nagrania proponowała takie technologie jako ekologiczne rozwiązania transportowe. Brzmi niewiarygodnie - bo film nie jest wiarygodny. To przykład, jak wykorzystano sztuczną inteligencję do stworzenia fałszywki.

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

"Energia księżycowa" i "fosforyzujące ślimaki". Minister ofiarą deep fake'a

Źródło:
Konkret24

Poseł Paweł Jabłoński ma nadzieję, że Donald Trump po ponownym objęciu urzędu prezydenta USA będzie naciskał, by Niemcy przeznaczały więcej na obronność. Tylko że podane przez posła PiS dane nie są już aktualne.

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Jabłoński: "Niemcy do dzisiaj nie płacą 2 procent PKB na obronność". Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Rafał Trzaskowski "w Dzień Niepodległości pojechał po rogale do Poznania" - twierdzi poseł PiS Jacek Sasin. Gdy ogłosił to na swoim profilu, wielu zaprzeczało, na co on opublikował rzekomy "dowód". Co naprawdę 11 listopada robił prezydent Warszawy?

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Kiedy Trzaskowski "pojechał po rogale"? Sasin nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Nagranie z tłumami muzułmanów modlących się na ulicach dużego miasta wzbudza dyskusję w mediach społecznościowych. Rozchodzi się z przekazem, że to sceny z Paryża i dowód na "islamizację Europy". W tle pojawia się krytyka polityki francuskiego rządu. Nie jest to jednak Paryż, choć rzeczywiście miasto w Europie.

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

"Islamizacja Europy"? Skąd jest to nagranie

Źródło:
Konkret24

"Sikorski i Tusk blokowali jej budowę, dopóki mogli", "zablokowali w imię resetu z Putinem" - ten fałszywy przekaz dotyczący instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce wrócił z okazji oficjalnego otwarcia bazy w Redzikowie. Od lat służy PiS jako element politycznej gry. Przypominamy, dlaczego inwestycja w Redzikowie tak się przeciągała.

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Baza w Redzikowie. Jak to było z "blokowaniem budowy" tarczy antyrakietowej

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniany w sieci fragment wystąpienia Donalda Trumpa ma dowodzić, że według prezydenta elekta Polska powinna płacić za zaprowadzenie pokoju w Ukrainie. Nagranie jest prawdziwe, lecz jego interpretacja już nie.

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

"Polski rząd zapłaci" za te projekty. Kiedy i o czym Trump tak mówił?

Źródło:
Konkret24

Po przegraniu wyborów przez Kamalę Harris w sieci rozpowszechniane są fałszywe informacje mające zdyskredytować jej wynik. A w tle tej dezinformacji jest antyimigrancki przekaz - szerzony też w polskim internecie.

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

"Akurat w tych stanach" wygrała Kamala Harris? Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Szokujące wyniki badań złotej medalistki"; "raport stawia sprawę jasno"; "raport medyczny poraża" - takie nagłówki o algierskiej pięściarce Imane Khelif można było czytać w polskich serwisach. Internauci pisali wprost, że "Imane Khelif jest mężczyzną" - też powołując się na rzekomy raport medyczny. Jednak brak dowodów, że "ujawniony" raport jest autentyczny, a wiele elementów tej historii się nie zgadza.

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

"Wyciekł raport medyczny" Imane Khelif? Nie ma dowodu, że jest prawdziwy

Źródło:
Konkret24

"Polskojęzyczny rząd postanowił zmienić słowa Roty" - oburzał się Konrad Berkowicz z Konfederacji, a poseł PiS Sebastian Kaleta pisał o "cenzurze proniemieckiej". Zdjęcie podręcznika do języka polskiego dla szkół średnich z tekstem "Roty" wywołało burzę w sieci: zamiast słowa "Niemiec" widnieje tam słowo "Krzyżak". Wyjaśniamy, skąd się wzięły różne wersje wiersza Marii Konopnickiej.

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Krzyżak czy Niemiec w "Rocie" Konopnickiej? Mamy wyjaśnienie

Aktualizacja:
Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Waldemar Buda wykorzystał dyskusję o mocnych punktach kampanii Donalda Trumpa, by przypomnieć osiągnięcia rządu Zjednoczonej Prawicy - według niego "ograniczył największą biedę, w tym i wśród dzieci". Tylko że najnowsze dane pokazują zaskakującą zmianę trendu za poprzedniego rządu.

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Waldemar Buda: "ograniczyliśmy największą biedę". A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych - polskich i zagranicznych - generuje film prezentujący przezroczyste smartfony lub takie, które można zwijać. Sprzęt ten ma już być rzekomo produkowany w Chinach. Jednak nagranie nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Przezroczyste, ultracienkie smartfony z Chin? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24