Trometamina w szczepionkach Pfizera? Wyjaśniamy

Trometamina w szczepionkach Pfizera? Wyjaśniamy

Na Twitterze krążą posty alarmujące o obecności trometaminy w szczepionkach na COVID-19 firmy Pfizer. Tylko że ta substancja w tego typu preparatach nie powinna niepokoić. Wyjaśniamy, co to jest bufor trometaminowy.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Składnik szczepionki przeciw COVID-19 obecny w preparacie jednego z producentów zwrócił uwagę jednej z użytkowniczek Twittera. W poście z 28 listopada napisała: "Do [szczepionki] #Pfizer dla dzieci dorzucono trometaminę, lek podawany osobom po zawałach, o licznych poważnych skutkach ubocznych... Oficjalny powód - trometamina rzekomo ma zwiększać stabilność [szczepionki] i umożliwić przechowywanie fiolek dłużej w wyższych temperaturach.." (pisownia wpisów oryginalna).

Twitterowy wpis o trometaminie
Twitterowy wpis o trometaminieTwitterowy wpis o trometaminieTwitter

Internautka dołączyła do posta link do artykułu w niszowym serwisie internetowym, którego tytuł brzmi: "Pfizer modyfikuje formułę szczepionki przeciw COVID dla dzieci, potajemnie dodając lek na atak serca". W tekście czytamy m.in. o wątpliwościach niektórych osób (ale nie wiadomo kogo), że "posunięcie firm farmaceutycznych ma na celu profilaktyczne łagodzenie zatrzymania krążenia po zaszczepieniu dzieci". To przekaz nawiązujący do obaw wyrażanych na forach sceptyków szczepień dotyczących niepożądanych działań preparatów przeciw COVID-19.

Ponad 29 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Chorują głównie niezaszczepieni
Ponad 29 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. Chorują głównie niezaszczepieniFakty TVN

Cytowany tweet nie cieszył się dużą popularnością, wygenerował kilka komentarzy - internauci uznali te doniesienia za skandaliczne. "To jest jakaś masakra"; "chodzi o to żeby dzieci się nie przekręciły w przeciągu kilku tyg po podaniu preparatu" - pisali. Jednak kiedy post internautki opublikował na swoim profilu adwokat Piotr Schramm, temat zaczął żyć w sieci. Post mecenasa ma ponad 500 polubień, ponad 140 razy podano go dalej.

Komentarze internautów były podobne: "Trudno sobie wyobrazić co będzie się teraz działo, to drzwi do piekieł co obecnie się dzieje"; "Wg mnie to proste. dodali substancję przeciwzakrzepową, żeby zminimalizować ryzyko udarów i ogólnie NOPów. To mniej więcej tak jakby do wódki dodawać środek przeciwbólowy np. ibuprofen"; "No bo trudno było by wytłumaczyć u małych dzieci zawały czy zapalenia mięśnia sercowego !!!tak czy inaczej dzieci w przyszłości będą i tak umierać młodo".

Jak sprawdziliśmy, trometamina rzeczywiście jest w składzie szczepionki Pfizer/BionTech Comirnaty. Zapytaliśmy ekspertkę, czym jest ta substancja, do czego się ją wykorzystuje i czy obawy z nią związane są uzasadnione.

Bufor trometaminowy

Artykuł z sensacyjnymi tezami o trometaminie to tłumaczenie tekstu opublikowanego pierwotnie na stronie naturalnews.com. To niewiarygodne źródło informacji. O publikowanych tam wprowadzających w błąd doniesieniach o szczepionce firm Pfizer i BioNTech pisaliśmy już w Konkret24. W październiku opisaliśmy artykuł o kobiecie, która rzekomo miała natrafić na "rażące oszustwo" podczas analizowania dokumentów Agencji Żywności i Leków (FDA) dotyczących zatwierdzenia szczepionki Pfizera Comirnaty w Stanach Zjednoczonych.

Trometamina rzeczywiście jest w składzie szczepionki Pfizera. Potwierdza to dokument z datą 26 października 2021 roku opublikowany na stronie FDA dotyczący dopuszczenia do stosowania szczepionki firm Pfizer i BioNTech w Stanach Zjednoczonych u dzieci powyżej piątego roku życia. Na 14. stronie zaznaczono, że w celu zapewnienia "poprawionego profilu stabilności" w szczepionce dla dzieci w wieku 5-11 lat wykorzystano bufor trometaminowy (Tris), zamiast buforu fosforowanego (PBS) stosowanego w poprzednim preparacie. Podkreślono, że szczepionka po rozmrożeniu może być przechowywana w temperaturze od 2 do 8 stopni Celsjusza przez 8-10 tygodni. To znacznie dłużej niż w przypadku poprzednich wersji szczepionki.

W rozmowie z AFP Fact Check rzecznik Pfizera Kit Longley powiedział, że dodanie trometaminy ma właśnie przedłużyć okres możliwego przechowywania szczepionki. Nowa formuła preparatu nie będzie ograniczona do wersji dla dzieci - została zaakceptowana przez FDA do stosowania u osób w wieku 12 lat i starszych. Zapytany, dlaczego trometamina nie znalazła się w pierwotnym składzie szczepionek, rzecznik Pfizera wyjaśnił, że w pierwszych dniach pandemii priorytetem firmy było samo stworzenie preparatu.

Trometamina - co to za substancja

Czym jest trometamina (inaczej: tris)? - Jest powszechnie używanym buforem, którego funkcją jest utrzymanie stałego pH roztworu, czyli równowagi kwasowo-zasadowej - wyjaśnia doktor Magdalena Wytrwał-Sarna, chemiczka z Akademickiego Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tłumaczy, że również nasze płyny fizjologiczne mają właściwości buforujące, np. bufory krwi zdrowego człowieka utrzymująpH w granicach od 7.35 do 7.45. W takim zakresie też utrzymuje pH roztwór buforowy z trometaminy. - Wiele procesów biochemicznych wymaga utrzymania odpowiedniego pH, aby nasz organizm funkcjonował prawidłowo - podkreśla ekspertka.

Prof. Matyja: obowiązkiem każdego medyka jest walczyć o każdego człowieka
Prof. Matyja: obowiązkiem każdego medyka jest walczyć o każdego człowiekatvn24

Zdaniem dr Wytrwał-Sarny zastosowanie roztworu trometaminy w szczepionkach przeciw COVID-19 jest związane z zapewnieniem stabilności szczepionek podczas przechowywania. - Czyli chodzi o zapewnienie optymalnego środowiska pH dla substancji czynnej, którą jest mRNA w nośniku lipidowym - wyjaśnia. Potwierdza, że trometamina jest stosowana jako lek dla pacjentów po zabiegach kardiologicznych, gdy może dochodzić do kwasicy. Wtedy właśnie pH krwi spada i konieczne jest użycie roztworu trometaminy pozwalającego na unormowanie wartości pH do bezpiecznych dla zdrowia i życia pacjenta.

Magdalena Wytrwał-Sarna odrzuca teorie o rzekomo celowym uwzględnieniu trometaminy w składzie szczepionki przeciw COVID-19 dla zniwelowania jej niby szkodliwego działania. - Ciężko to jakkolwiek skomentować. Myślę, że osoby tworzące te różnorodne teorie spiskowe ewidentnie nie są w stanie zadać sobie trudu przypomnienia wiadomości ze szkoły podstawowej, co to jest skala pH. Niestety, żyjemy w czasach, kiedy wysiłek intelektualny jest trudniejszy od fizycznego, bo wymaga analizy i zrozumienia problemu - podsumowuje ekspertka.

Obawy związane z chorobami serca po szczepieniach

Internauci komentujący posty o trometaminie wiązali szczepienie przeciw COVID-19 z ryzykiem chorób serca, szczególnie zapalenia mięśnia sercowego. O tym często piszą sceptycy szczepień.

Nie ma jednak dowodów naukowych na to, że przyjęcie szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 wywołuje zawały serca czy udary niedokrwienne mózgu. Wszystkie działania niepożądane szczepionek są uważnie badane. W październiku dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w rozmowie z Konkret24 przyznał, że różne badania potwierdzają możliwość zaistnienia zapalenia mięśnia sercowego - są to jednak rzadkie przypadki, rzędu kilkunastu na milion podanych dawek. - Mowa przede wszystkim o szczepionkach mRNA i o zdarzeniach głównie po drugiej dawce, i głównie u młodych mężczyzn - wyjaśniał doktor Dzieciątkowski. - Z tym że z opisanych przypadków wynika, że pacjenci mieli już różne cechy zapalenia mięśnia sercowego, tylko w większości przypadków leczenie szpitalne nie było konieczne - dodał.

O wprowadzających w błąd postach o trometaminie w szczepionkach pisał też serwis Fake Hunter.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: źródło: Konkret24, AFP Fact Check; zdjęcie: Pimen/Shutterstock/Twitter

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak oficjalnych informacji i reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes