FAŁSZ

NASA wcale nie twierdzi, że nie ma globalnego ocieplenia. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24, TVN Meteo
Polityczna walka o klimat
Polityczna walka o klimatTVN24
wideo 2/5
Polityczna walka o klimatTVN24

Internautka przekonuje, że według amerykańskiej agencji kosmicznej nie ma globalnego ocieplenia. Dowodem mają być pomiary temperatury z ostatnich ośmiu lat. To nieprawdziwy przekaz.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"NASA stwierdza, ze nie ma mowy o zadnym globalnym ociepleniu - ostatnie 8 lat i 5 mcy pokazuje wyraznie, ze nie ma znaku tego trendu" - ogłosiła 5 lutego jedna z użytkowniczek Twittera (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Podała dalej tweeta Steve'a Milloya, sceptyka w kwestii globalnego ocieplenia ze Stanów Zjednoczonych. Milloy opublikował wykres globalnych zmian temperatury od września 2014 roku do stycznia 2023 roku zaczerpnięty z opracowań Uniwersytetu Alabamy w Huntsville w USA. Przez wykres jest przeprowadzona lekko opadająca niebieska linia, która pokazuje, że we wskazanym okresie temperatura obniżyła się. "To już oficjalne: Brak globalnego ocieplenia od 8 lat i 5 miesięcy, według danych satelitarnych NASA. Nie ma ocieplenia pomimo około 475 miliardów ton emisji CO2. Ocieplenie z powodu CO2 jest największym naukowym oszustwem wszech czasów" - napisał Milloy.

FAŁSZ
Użytkowniczka Twittera przekonuje, że według NASA nie ma globalnego ociepleniaTwitter

Tweet Milloya miał blisko 10 mln wyświetleń i 75 tys. polubień, cytowany wyżej tweet Polki - blisko 91 tys. wyświetleń i prawie 300 polubień. "Czyli co wracamy do dziury ozonowej"; "Uff, jak dobrze. Co my byśmy zrobili gdyby lewactwo miało rację? Trzeba by uparcie kłamać że wcale nie mają"; "Dlatego teraz ekoidioci nie mówią 'ocieplenie' tylko 'zmiany klimatu'" - komentowali internauci.

Wielu uczestników dyskusji zarzuciło jednak internautce powielanie nieprawdy. "Wy nawet kłamać nie potraficie" - skomentował Jakub Wiech, zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24 i opublikował nagłówek komunikatu NASA, zgodnie z którym 2022 rok był piątym najcieplejszym w historii pomiarów. NASA informowała jednocześnie, że ociepleniowy trend trwa. Manipulacja wykresem polega na wybraniu tylko wycinka danych z ostatnich ośmiu lat. Eksperci zajmujący się zmianami klimatu nie mają wątpliwości, że globalne ocieplenie postępuje.

Ekspert: "Fiksacja na krótkoterminowych wahaniach"

Steve Milloy nie pierwszy raz publikuje fragmentaryczne dane o temperaturach i na ich podstawie próbuje dowodzić, że nie ma globalnego ocieplenia. 13 stycznia opublikował na Twitterze wykres temperatury ziemi i oceanów w latach 2015-2022 skonstruowany na podstawie danych Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej, amerykańskiej rządowej agencji. Tak samo przekonywał, że dane te pozwalają stwierdzić, iż w ostatnich latach było "globalne ochłodzenie" i "ocieplenie wywołane przez CO2 jest oszustwem".

Na tweeta Milloya zareagował wówczas dr Robert Rohde, fizyk związany z Berkeley Earth, amerykańską organizacją non-profit zajmującą się analizą danych dotyczących środowiska. "Ach tak, niezawodna fiksacja na krótkoterminowych wahaniach, a nie na długoterminowym trendzie" - skomentował Rohde i opublikował animację z wykresem zmian temperatur od 1975 do 2023 roku.

Na wykresie są zaznaczone kilkuletnie okresy, w których średnia temperatur była niższa. Jednak uwzględniając cały okres od 1975 roku, widać wyraźne wzrosty temperatur. "Wahania z roku na rok są normalną częścią trwającego trendu globalnego ocieplenia. Nie daj się zwieść tym szumem" - skomentował Rohde.

Postępujące ocieplenie klimatu

NASA konsekwentnie informuje o postępującym ociepleniu klimatu. 12 stycznia agencja donosiła, że w 2022 roku średnia temperatura powierzchni Ziemi była piąta najcieplejsza w historii (razem z tą notowaną w 2015 roku). "Kontynuując długoterminowy trend ocieplenia planety, globalne temperatury w 2022 roku były o 1,6 stopnia Fahrenheita (0,89 stopnia Celsjusza) powyżej średniej dla okresu bazowego NASA (1951-1980)" - informowali naukowcy z należącego do NASA Goddard Institute for Space Studies (GISS) w Nowym Jorku.

"Tegoroczny styczeń okazał się ponadprzeciętnie ciepły i raczej 'wiosenny' lub 'jesienny', z zimowymi epizodami" - informował 31 stycznia serwis TVN Meteo. Klimatolodzy obawiają się, że to przedsmak kolejnych rekordów po tych, jakie zanotowano w ubiegłym roku, pełnym "dynamiki w systemie klimatycznym" oraz intensywnych fal upałów. Eksperci z programu obserwacji Ziemi - Copernicus Climate Change Service (C3S) - ustalili, że rok 2022 należy zaliczyć do najcieplejszych w historii. W przypadku naszego kontynentu uplasował się na drugim miejscu, w skali świata zajął piąte miejsce. Nie brakowało ekstremalnych zjawisk pogodowych, wywołanych przez zaostrzające się zmiany klimatu.

Nawiązując do tych danych, klimatolog dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego podkreślił, że lato 2022 w Europie było najcieplejszym w ciągu ostatnich 70 lat, mieliśmy także bardzo ciepłą jesień, była ona trzecia w zestawieniu.

Autorka/Autor:Krzysztof Jabłonowski

Źródło: Konkret24, TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Twitter

Pozostałe wiadomości

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

"I to z naszych własnych środków", "imigrant dostanie większy zasiłek niż my pensje", "to jest skandal!" - piszą internauci w reakcji na rozpowszechnianą w sieci informację, że premier Donald Tusk na szczycie Rady Europejskiej podpisał "dokument o zrównaniu zasiłków dla imigrantów w całej UE". Sprawdziliśmy, czy to prawdziwe doniesienia.

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Tusk podpisał "zrównanie zasiłków dla imigrantów"? Co rzeczywiście parafował

Źródło:
Konkret24

Były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk twierdzi, że nie pamięta, by Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła łamanie prawa przy rozdawaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk przekonuje też, że nie ma wiedzy, by NIK kierowała jakieś wnioski do prokuratury. A skierowała ich kilka. Część umorzono w czasie, gdy prokuratorem generalnym był Zbigniew Ziobro.

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Wnioski NIK do prokuratury w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Co się z nimi stało

Źródło:
Konkret24

Były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski przekonywał w radiowym wywiadzie, że wydatki z Funduszu Sprawiedliwości odbywały się zgodnie z procedurami, a kontrowersje wokół wydawania dużej części tych środków tłumaczył "nowym celem", który "wprowadził ustawodawca". "Więc nie tylko mieliśmy prawo, ale wręcz obowiązek przekazywać na to środki" - zapewniał. Romanowski pominął to, że zmiany zapadły za czasów, gdy resortem sprawiedliwości kierował Zbigniew Ziobro. Przypominamy, o co chodzi.

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Romanowski tłumaczy wydatki Funduszu Sprawiedliwości: bo ustawodawca "wprowadził nowy cel". Tak, za rządów PiS

Źródło:
Konkret24

Profesor Jan Hartman wyraził w mediach społecznościowych radość z wydania przez prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego zarządzenia co do obecności symboli religijnych w budynkach warszawskiego urzędu. "Zdjęcie krzyży w warszawskim ratuszu to wielki moralny przełom" - napisał profesor. Tyle że, jak się okazuje, krzyże pozostaną na swoich miejscach.

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Hartman pisze o "zdjęciu krzyży w warszawskim ratuszu". Urząd: "nie będą zdjęte"

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, a także partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Piękny pokaz ignorancji", "chyba nie do końca Pan wie jak działa izolacja", "zamieszkaj pan w namiocie" - to reakcje internautów na wpis publicysty Jana Pospieszalskiego. Ironizował w nim, że z powodu ocieplenia klimatu nie ma potrzeby ocieplania budynków, które ma rzekomo narzucać Unia Europejska w dyrektywie budynkowej. Wyjaśniamy, o co chodzi w dyrektywie, a ekspert tłumaczy, dlaczego potrzebna jest termomodernizacja budynków.

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

"Temperatury rosną, planeta płonie". Po co jednak ocieplać budynki. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk, wypowiadając się o zagrożeniach ze strony Rosji, zapewniał w wywiadzie radiowym, że Unia Europejska jest największą gospodarką świata. Sprawdziliśmy, czy polityk ma rację.

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Tomczyk: UE jest największą gospodarką świata. Nie, są większe

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24