Na Twitterze funkcjonuje konto nazwane Małgorzata Trzaskowska. Obserwują je politycy i samorządowcy opozycji, w tym wiceprezydent stolicy. Nie należy jednak do żony prezydenta Warszawy.

W czerwcu na Twitterze pojawiło się konto, którego nazwa użytkownika brzmi Małgorzata Trzaskowska. Na zdjęciu profilowym jest żona prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jest tam także panorama Warszawy. W opisie można przeczytać "Dama Warszawy", "Pierwsza Dama".

Konto było aktywne do tej pory trzykrotnie - trzy razy podało dalej twitterowe wpisy Rafała Trzaskowskiego.

Ma ponad 300 obserwujących, w tym także polityków i samorządowców. Obserwują je między innymi: Joanna Staniszkis, stołeczna radna Koalicji Obywatelskiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO, Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy czy Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

"To fejkowe konto"

Zadzwoniliśmy do Jana Grabca, rzecznika prasowego Platformy Obywatelskiej. "To fejkowe konto. Już je zgłaszaliśmy" - mówi w rozmowie z Konkret24.

Fejkowe konto Małgorzaty Trzaskowskiej
Fejkowe konto Małgorzaty Trzaskowskiej Foto: Twitter

Potwierdza jednocześnie, że właśnie utworzona strona na Facebooku to strona żony prezydenta Warszawy. "Dzień dobry, cześć. Małgorzata Trzaskowska. Po raz pierwszy w mediach społecznościowych – to mój debiut" - napisała tam w poniedziałek, 22 czerwca.

Grabiec potwierdza także autentyczność konta na Instagramie.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Łukasz Kalinowski/East News

Pozostałe

Prezydent i szczepionki z USA. Andrzej Duda wyjaśnia, my sprawdzamy daty

Donald Trump obiecywał "piękną niespodziankę szybciej, niż moglibyśmy się spodziewać", a Andrzej Duda zakładał, że szczepionki z USA "będą dostępne dla Polaków jak najwcześniej". Dziś prezydent pytany o preparat z USA, tłumaczy, że w czerwcu 2020 roku nie wiedział jeszcze, jaką decyzję co do zakupu szczepionek na COVID-19 podejmie polski rząd. Sekwencja zdarzeń pokazuje co innego.

Protokoły posiedzeń komisji KRS nie powinny być jawne? Sejmowi eksperci vs niezależni prawnicy

W tle niedawnych odwołań przewodniczącego i rzecznika KRS z ich funkcji jest spór o dodatkowe diety wypłacane za posiedzenia komisji oraz treść protokołów z tych posiedzeń, które upubliczniono. Biuro Analiz Sejmowych oceniło, że takie protokoły są dokumentami wewnętrznymi i nie stanowią informacji publicznej. Zdaniem ekspertów, z którymi konsultował problem Konkret24 - wręcz przeciwnie.

Wiceminister Warchoł: "nie ma dzisiaj praktycznie możliwości odwołania się od mandatu już przyjętego". Wyjaśniamy

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przekonywał na konferencji prasowej, że tak naprawdę dopiero złożony przez PiS projekt nowelizacji Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia umożliwi obywatelom odwołanie się od otrzymanego mandatu. Mówił też, że projekt rozszerza prawo do sądu tym, którzy mandaty przyjęli. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę i co kryje się za proponowanymi zmianami.

"Turniej o uwagę", czyli jak politycy flirtowali z koronasceptykami

Głoszenie tezy o "fałszywej pandemii" z sejmowej mównicy, krytykowanie rządowych obostrzeń, odwoływanie epidemii, nawiązywanie do teorii spiskowych - niektórzy politycy przez ostatnie miesiące puszczali oko do niewierzących w pandemię COVID-19. Sposoby mieli różne, lecz cel ten sam: zwrócić na siebie uwagę wyborców.