Na Twitterze funkcjonuje konto nazwane Małgorzata Trzaskowska. Obserwują je politycy i samorządowcy opozycji, w tym wiceprezydent stolicy. Nie należy jednak do żony prezydenta Warszawy.

W czerwcu na Twitterze pojawiło się konto, którego nazwa użytkownika brzmi Małgorzata Trzaskowska. Na zdjęciu profilowym jest żona prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Jest tam także panorama Warszawy. W opisie można przeczytać "Dama Warszawy", "Pierwsza Dama".

Konto było aktywne do tej pory trzykrotnie - trzy razy podało dalej twitterowe wpisy Rafała Trzaskowskiego.

Ma ponad 300 obserwujących, w tym także polityków i samorządowców. Obserwują je między innymi: Joanna Staniszkis, stołeczna radna Koalicji Obywatelskiej, Kamila Gasiuk-Pihowicz, posłanka KO, Paweł Rabiej, wiceprezydent Warszawy, Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy czy Sebastian Wierzbicki, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

"To fejkowe konto"

Zadzwoniliśmy do Jana Grabca, rzecznika prasowego Platformy Obywatelskiej. "To fejkowe konto. Już je zgłaszaliśmy" - mówi w rozmowie z Konkret24.

Fejkowe konto Małgorzaty Trzaskowskiej
Fejkowe konto Małgorzaty Trzaskowskiej Foto: Twitter

Potwierdza jednocześnie, że właśnie utworzona strona na Facebooku to strona żony prezydenta Warszawy. "Dzień dobry, cześć. Małgorzata Trzaskowska. Po raz pierwszy w mediach społecznościowych – to mój debiut" - napisała tam w poniedziałek, 22 czerwca.

Grabiec potwierdza także autentyczność konta na Instagramie.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Łukasz Kalinowski/East News

Pozostałe

"Zabrali Polakom OFE". Sprawdzamy słowa prezydenta i premiera

Prezydent i premier krytykują na spotkaniach z wyborcami działania rządu PO-PSL w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych. Mateusz Morawiecki mówi o "zabraniu Polakom OFE", Andrzej Duda o "zabieraniu pieniędzy z OFE". Sprawdziliśmy, co zabrał Polakom rząd koalicji PO-PSL i jakie plany wobec OFE ma rząd Zjednoczonej Prawicy.

Casus Kukiza się nie powtórzył. Polonia głosowała głównie na kandydatów KO i PiS

Prawie 70 proc. wyborców za granicą oddało głos w pierwszej turze na kandydata z głównych partii: Andrzeja Dudę albo Rafała Trzaskowskiego. Wygrał Trzaskowski. Nie powtórzyła się sytuacja jak z Pawłem Kukizem, który w 2015 roku miał najlepszy wynik wśród Polaków za granicą, mimo braku zaplecza jednego z największych ugrupowań partyjnych.

PiS chce pozbawić samorządy organizacji wyborów? Częściowo już to zrobił

Profesor Krystyna Pawłowicz zasugerowała konieczność ograniczenia roli samorządów w organizacji wyborów. Ujawniła na Twitterze, że przygotowywany jest projekt ustawy w tej sprawie. Lecz nowelizacja Kodeksu wyborczego zabrała już samorządom część kompetencji przy organizacji wyborów - a zdaniem prawników bez pomocy gmin nie uda się przeprowadzić ogólnokrajowego głosowania.

Czy poprzednicy Andrzeja Dudy zawsze rezygnowali z debat prezydenckich? Sprawdzamy

"Wziąłem udział w debatach prezydenckich, chociaż moi poprzednicy nigdy nie brali udziału" – powiedział Andrzej Duda w Łowiczu po ogłoszeniu wyników wyborów. Jednak dwóch jego poprzedników uczestniczyło w debatach prezydenckich. Zgodna z prawdą była natomiast wypowiedź Andrzeja Dudy dla Polskiego Radia, gdy sprecyzował, o jakie debaty mu chodziło.