FAŁSZ

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24
Bodnar o Wosiu:  był wiceministrem, kiedy podejmował decyzję o tym, żeby za środki Funduszu Sprawiedliwości zakupić program Pegasus
Bodnar o Wosiu: był wiceministrem, kiedy podejmował decyzję o tym, żeby za środki Funduszu Sprawiedliwości zakupić program PegasusTVN24
wideo 2/6
Bodnar o Wosiu: był wiceministrem, kiedy podejmował decyzję o tym, żeby za środki Funduszu Sprawiedliwości zakupić program PegasusTVN24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Były wiceminister sprawiedliwości, polityk Suwerennej Polski i członek klubu PiS Michał Woś opublikował w niedzielę, 7 lipca, wpis z nagraniem, na którym wypowiada się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Obok Bodnara siedzi adwokatka Sylwia Gregorczyk-Abram, współtwórczyni inicjatywy "Wolne Sądy". Minister w tym kilkunastosekundowym wideo mówi tylko: "Z jednej strony mamy te różne zarzuty finansowo-polityczne, czyli wykorzystywanie Funduszu Sprawiedliwości do wspierania podmiotów albo zaprzyjaźnionych, albo tych, które chciały w sposób...". Nagranie zaczyna się jakby w środku dłuższej wypowiedzi Bodnara, po czym zostaje ucięte w połowie zdania.

Polityk skomentował to nagranie tak: "Taka prawda. Zarzuty mają charakter polityczny. Wygadał się Prokurator Generlany" (pisownia oryginalna). Post ten do 9 lipca wyświetlono ponad 80 tysięcy razy.

Odbiorcy postu Wosia podzielili się na dwa obozy. Jedni pisali: "Minister zaczął od 'z jednej strony' to może i rzekł coś o drugiej stronie? Może się panu nie nagrało? I cytat jakiś nieprecyzyjny"; "Amatorszczyzna. Trzeba było ten materiał tak pociąć, żeby zostało tylko słowo 'polityczne'"; "Ja rozumiem że PiSowcy mają problem z rozumieniem słowa pisanego ale żeby nie rozumieć tego wypowiadanego?".

Z kolei inni twierdzili: "Co to w ogóle ma być? Im coś szwankuje w głowach. Minister Sprawiedliwości siedzi sobie i urabia ludzi na festiwalu muzycznym? Te szumowiny tak się teraz boją o siebie że muszą prać mózgi ludziom" albo "Pan Prokuratur Generalny chyba nie widzi nic złego w sformułowaniu zarzuty 'ekonomiczno-polityczne' i gładko to wypowiada" (pisownia wszystkich wpisów oryginalna).

Odsłuchaliśmy pokazane wystąpienie ministra i sprawdziliśmy, co Adam Bodnar naprawdę mówił. Otóż sens słów ministra jest inny, niż przedstawił to Michał Woś.

Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości i aferze hejterskiej

Minister Adam Bodnar i mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram byli gośćmi specjalnego wydania programu Radomira Wita "#BezKitu" w TVN24, które odbyło się w ramach strefy Let's Talk na festiwalu muzycznym Open'er w Gdyni.

W debacie pt. "Bezpieczna w Polsce? Czy polski system prawny chroni kobiety przed przemocą i hejtem? Czy gwarantuje kobietom autonomię i podmiotowość" prowadzący i uczestnicy dyskusji mówili też o kwestii praworządności. Radomir Wit pytał między innymi o nieprawidłowości przy wydatkowaniu środków z Funduszu Sprawiedliwości i o wnioski o uchylenie immunitetów sędziowskich w tzw. aferze hejterskiej.

"Chciałem zapytać szerzej o pewien obraz, bo mamy pana Romanowskiego, obecnie posła, też byłego wiceministra. Mamy byłego wiceministra Piebiaka. To są ludzie, którzy odpowiadali za system sprawiedliwości w Polsce, byli wiceministrami, gdy rządziła Zjednoczona Prawica. Jaka jest ich spuścizna i co zostało po nich, chociażby w samym Ministerstwie Sprawiedliwości, w wymiarze sprawiedliwości?" - zapytał Wit.

Bodnar na to odpowiedział:

Ja bym jeszcze dodał wiceministra Michała Wosia, bo on też był wiceministrem, kiedy podejmował decyzję o tym, żeby za środki Funduszu Sprawiedliwości zakupić program Pegasus. Także to trzeci, można powiedzieć, do kompletu. Natomiast myślę, że... Bo, z jednej strony, mamy te różne zarzuty finansowo-polityczne, czyli wykorzystywanie Funduszu Sprawiedliwości do wspierania podmiotów albo zaprzyjaźnionych, albo tych, które chciały w sposób nienależny wyciągnąć pieniądze z tego Funduszu i wykorzystywanie tych pieniędzy dla celów czysto partyjnych, dla celów wyborczych. Ale z drugiej strony, mamy sprawę, która myślę, że jest w ogóle szczególna i nietypowa i jest takim złym symbolem tych czasów minionych, a mianowicie sprawę afery hejterskiej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Przecież ta historia z Łukaszem Piebiakiem jest o tym, że on jest podejrzewany o to, że aranżował grupę hejterów związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości, w tym trzech innych sędziów, którzy pozyskiwali różne szczegółowe dane osobowe dotyczące sędziów, którzy protestowali przeciwko zmianom w wymiarze sprawiedliwości, następnie za pośrednictwem pani Emilii, czyli małej Emi, to było dystrybuowane przez media społecznościowe. No i teraz ta sprawa już szczęśliwie została na tyle wyjaśniona przez prokuraturę, że możliwe było przedstawienie czterech wniosków o uchylenie immunitetu. Także te wnioski trafiły do Sądu Najwyższego.

Wit w tym momencie przerwał wypowiedź Bodnara, prosząc o zatrzymanie się przy wątku Sądu Najwyższego i kierując dyskusję na sprawę Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Z przytoczonej wyżej wypowiedzi Bodnara jedynie 12-sekundowy fragment zaprezentował Woś - przy czym należy zauważyć, że nawet wycięty przez polityka Suwerennej Polski fragment nie wskazuje, by minister mówił o "zarzutach politycznych".

Bo minister Bodnar, mówiąc o zarzutach finansowo-politycznych, odniósł je do wykorzystywania Funduszu Sprawiedliwości w celach czysto partyjnych i wyborczych - wcale nie mówił o "zarzutach politycznych" wobec Wosia i innych. A to znacząca różnica.

Woś bez immunitetu. Będzie odpowiadał za Fundusz Sprawiedliwości

Przypomnijmy, o co chodzi w sprawie Michała Wosia. Wydarzenia, które bada teraz prokuratura, sięgają 2017 roku. Od czerwca tamtego roku Woś był wiceministrem sprawiedliwości w resorcie Zbigniewa Ziobry. We wrześniu 2017 roku Ministerstwo Sprawiedliwości podpisało z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym (CBA) umowę o przekazaniu 25 milionów złotych "na realizację przez CBA ustawowych zadań w zakresie wykrywania i zapobiegania przestępczości". Umowa była niejawna, ale jak się później okazało, pieniądze pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości, a CBA przeznaczyło je m.in. na zakup systemu inwigilacyjnego Pegasus. Jak ujawniła "Gazeta Wyborcza", nazwa oprogramowania nie była jednak wymieniona w umowie, kwotę przelano w dwóch transzach, a pod poleceniami wykonania przelewów podpisany jest właśnie wiceminister Michał Woś.

Właśnie z tą umową i tą wypłatą związane są zarzuty prokuratury w stosunku do Wosia (choć jeszcze oficjalnie mu ich nie przedstawiono). Wynika to wprost z komunikatu Prokuratury Krajowej, w którym napisano, że zebrany materiał dowodowy "uzasadnia podejrzenie", iż były wiceminister sprawiedliwości nie dopełnił powierzonych mu obowiązków "poprzez zawarcie z Szefem CBA umowy o przekazanie CBA z tego Funduszu [Sprawiedliwości] kwoty 25 000 000 złotych na zakup środków techniki specjalnej, wiedząc, iż ta służba specjalna nie spełniała warunków do uzyskania takiego wsparcia finansowego z tego źródła". Ponadto zdaniem śledczych Woś przekroczył swoje uprawnienia, "polecając Dyrektorowi Biura Administracyjno-Finansowego Ministerstwa Sprawiedliwości dokonanie wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości na rzecz CBA środków pieniężnych w łącznej kwocie 25 000 000 złotych".

Sejm w głosowaniu 28 czerwca 2024 roku uchylił immunitet poselski Wosiowi.

CZYTAJ WIĘCEJ W KONKRET24 : Michał Woś broni się przed zarzutami po uchyleniu immunitetu. I manipuluje

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP

Pozostałe wiadomości

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają przed problemami prawnymi, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach.

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska powtórzyła rozpowszechnianą od jakiegoś czasu informację, jakoby gospodarka drzewna przynosiła 6 procent polskiego PKB. Tymczasem zarówno sam resort klimatu, jak i poproszony przez nas o wyliczenia GUS podają niemal trzykrotnie mniejszy udział.

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24

Były minister nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że dotacje, które przyznawał w ramach programu willa plus, były "inwestycją w oświacie", że te inwestycje "świetnie działają", że obecne kierownictwo MEN potwierdza, że dotacje "wydatkowane są w sposób zgodny z prawem". Trzy twierdzenia - wszystkie nieprawdziwe.

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

Politycy mówią o "kole zamachowym dla Polski", a naukowcy przestrzegają przed "deficytem strukturalnym" igrzysk olimpijskich. Ekspert wyjaśnia, dlaczego efekt organizacji takiej imprezy nie jest łatwy do policzenia.

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Igrzyska mają być "kołem zamachowym" dla Polski. W których miastach były?

Źródło:
Konkret24

Wiceministra klimatu Urszula Zielińska przekonywała, że Polacy żyją średnio o cztery lata krócej niż reszta Europejczyków. Sprawdziliśmy, czy dane potwierdzają jej słowa. Okazuje się, że żyjemy krócej, ale nie o tyle, ile podała polityczka Zielonych.

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Polacy żyją "średnio cztery lata krócej" niż inni Europejczycy? Krócej, choć nie tyle

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24

"Blamaż", "potwarz dyplomatyczna", "skandal dyplomatyczny" - grzmią politycy opozycji po tym, jak obejrzeli kadry z przylotu premiera Indii do Polski. Chodzi o to, że Narendrę Modiego na lotnisku nie witał premier czy nawet minister spraw zagranicznych. Czy powinien? Sprawdziliśmy.

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Powitanie premiera Indii na lotnisku. "Skandal dyplomatyczny"?

Źródło:
Konkret24

Konfederacja przekonywała, że bezrobocie wzrosło w Polsce "pierwszy raz od lat" i alarmowała, że Bruksela, PO i PiS "prowadzą nas w kierunku stagnacji gospodarczej". Dane o bezrobociu nie potwierdzają tezy Konfederacji.

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Konfederacja: "Bezrobocie wzrosło pierwszy raz od lat". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Nieco ponad tydzień przed rozpoczęciem roku szkolnego zaczęły obowiązywać przepisy, na mocy których można już egzekwować standardy ochrony małoletnich. To realizacja tak zwanej ustawy Kamilka. Jednak w sieci pojawiły się informacje, jakoby ustawa ta zakazywała przytulania dzieci. Tłumaczymy więc, co stanowią nowe przepisy.

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Lex Kamilek "zabrania przytulania dzieci"? Po co te wytyczne

Źródło:
Konkret24

Niemcy "wstrzymują finansowanie wojskowe Ukrainy", "odcinają pomoc dla Ukrainy" - taki przekaz rozpowszechniany jest w polskich mediach społecznościowych. To echo trwającej w Niemczech dyskusji, podsycanej prawdopodobnie przez kremlowską propagandę. W tle tej fałszywej narracji są zbliżające się wybory w trzech niemieckich landach.

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Niemcy "odcinają pomoc dla Ukrainy"? Nie. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W dyskusji o tym, kto z Konfederacji powinien być kandydatem na prezydenta, nie wszyscy wskazywaliby na Sławomira Mentzena. Na przykład poseł Krzysztof Mulawa kilkakrotnie twierdził, że "jedyną osobą z prawicy, która ma zaufanie na poziomie ponad pięćdziesięciu procent", jest Krzysztof Bosak. Tylko że żadne dane tego nie potwierdzają, a sam poseł Mulawa przyznał w rozmowie z Konkret24, że "nieprecyzyjnie się wyraził".

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Mentzen vs Bosak. Ten drugi "ma zaufanie na poziomie ponad 50 procent"?

Źródło:
Konkret24

Wzrost zachorowań na mpox powoduje, że w mediach społecznościowych krążą informacje o "megalockdownach" czy innych obostrzeniach, które ma ogłaszać Światowa Organizacja Zdrowia. To nieprawda. Wyjaśniamy, czego dotyczą tymczasowe zalecenia WHO.

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Zakażenia wirusem mpox. WHO "już nakazuje lockdowny"?

Źródło:
Konkret24

"Oj to już mocny fikołek"; "Były smoki w tej bajce?" - tak internauci komentowali informację o tym, że lotnisko w Łodzi "jest w top 3 polskich lotnisk". W serwisie X napisał tak wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, a poseł Tomasz Trela udostępnił jego wpis. Po naszych pytaniach samorządowiec usunął post.

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Lotnisko w Łodzi "w top 3 polskich lotnisk"? Co pokazują dane

Źródło:
Konkret24

Według ministry funduszy Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz remedium na starzenie się społeczeństwa, związane z tym kwestie demograficzne i komplikacje dla systemu emerytalnego byłaby wyższa wydajność pracy, bo "na tę samą złotówkę będzie mogło pracować mniej osób". Według niej Polacy pracują mniej wydajnie niż Czesi. Sięgnęliśmy do danych i sprawdziliśmy, jak wypadamy wśród państw unijnych.

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Wydajność pracy Polaka mniejsza niż Czecha? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24