Łukasz Schreiber, poseł PiS i sekretarz stanu w KPRM przytoczył na Twitterze słowa Donalda Tuska, które padły podczas przesłuchania przed komisją śledczą. Z cytatu miało wynikać, że były premier przyznaje się do jak najwolniejszej pracy legislacyjnej swojego rządu, jeśli chodzi o eliminowanie wyłudzania podatku VAT. W rzeczywistości Tusk stanowczo temu zaprzeczył. Po krytyce, Schreiber usunął wpis i przeprosił.

Były premier Donald Tusk zeznawał w poniedziałek przed sejmową komisją do spraw VAT. Jej członkowie pytali obecnego szefa Rady Europejskiej między innymi o wyłudzenia podatku VAT, o których miały mieć wiedzę służby przez niego kontrolowane.

Przesłuchanie obfitowało w słowne utarczki między Tuskiem a szefem komisji Marcinem Horałą, posłem Prawa i Sprawiedliwości, który jako pierwszy zadawał pytania.

Podczas jednej z wymian, padły słowa, które w swoim wpisie na Twitterze umieścił Łukasz Schreiber, poseł PiS i sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Rady Ministrów:

"Mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, która skutecznie wyeliminuje wyłudzenia".

Poseł dodał hasztag #państwoteoretyczne. Wpis polubiło ponad dwustu internautów.

Skasowany wpis Łukasza Schreibera
Skasowany wpis Łukasza Schreibera Foto: Twitter

Jednak we wpisie posła Schreibera zabrakło kilku wcześniejszych słów Tuska, które o 180 stopni zmieniają sens wypowiedzi szefa RE.

Kilka słów i odwrócenie znaczenia

Przewodniczący Horała zapytał w pewnym momencie o tempo prowadzenia prac legislacyjnych, które  za czasów rządu koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego miały pomóc w walce z wyłudzeniami podatku VAT przy okazji handlu złomem. Zdaniem szefa komisji były zbyt powolne. Część procedowano w rządzie w trybie pilnym, a część w zwykłym (w tym między innymi tzw.  odwrócony VAT na złom).

- Czy może pan znał, był informowany o okolicznościach tej decyzji, dlaczego nie uznano to za pilne? - poseł PiS zwrócił się do byłego premiera.

Tusk podczas swojej odpowiedzi wyjaśnił, jakie projekty ustaw w jego rządzie były procedowane jako pilne, ale poczynił też uwagę natury ogólnej.

- Jeśli pyta pan mnie jako premiera, czy ja lub mój rząd był zainteresowany, żeby jak najwolniej wprowadzić legislację, która skutecznie wyeliminuje wyłudzenia, to musiałbym to uznać za zwykłą impertynencję - stwierdził.

- Chciałbym tylko, żeby sprawa była jasna. Nie było nikogo bardziej zainteresowanego z oczywistych względów, szybkim wyeliminowaniem wyłudzeń VAT-owskich, bo od tego zależały możliwości finansowe także mojego rządu - podkreślił.

Stwierdził także, że gdy był premierem, wszystkie inicjatywy legislacyjne, także o charakterze wykonawczym, które dawały szansę na szybkie wyeliminowanie albo ograniczenie procedury wyłudzeń cieszyły się wsparciem jego rządu.

Dziennikarze krytykują

Nasze wytłuszczenie, które całkowicie odwraca znaczenie słów przytoczonych przez posła Schreibera, nie znalazło się w jego twitterowym wpisie. Zwrócili na to uwagę dziennikarze - użytkownicy Twittera.

"Tak wygląda klasyczna manipulacja. Bardzo jest w sumie smutne, że to minister bawi się w takie rzeczy" - napisała jako pierwsza Dominika Długosz, dziennikarka "Newsweeka".

"To czysta i żywa manipulacja. Ministrowi rządu Prawa i Sprawiedliwości nie uchodzi. Bo taka manipulacja to bezprawie i niesprawiedliwość" - skomentował Jacek Czarnecki, reporter Radia Zet.

Przeprosiny

Wpis ministra Schreibera krytykowali również pozostali internauci.

Po kilkudziesięciu minutach podjął więc decyzję o usunięcie wpisu i przeprosinach. "Usunąłem poprzedni wpis dot. komisji ds. VAT, gdyż film był, tak jak mi Państwo przekazaliście, fragmentem wypowiedzi. Przepraszam, nie było to zamierzone i celowe działanie z mojej strony. Po prostu patrząc na działania poprzedniego rządu te słowa wydały mi się prawdziwe" - napisał w kolejnym wpisie.

Autor:  Jan Kunert
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: tvn24

Pozostałe

Czy za rządów PiS policja kupiła system LRAD do rozpędzania tłumów? Sprawdzamy

Po zdecydowanej reakcji policji podczas protestu przedsiębiorców w Warszawie w internecie krąży informacja, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości policja kupiła system LRAD - czyli broń akustyczną do tłumienia demonstracji. Rzeczywiście, dysponuje sześcioma pojazdami z tym systemem, ale kupionymi wcześniej i mogą służyć jedynie jako głośniki do podawania komunikatów.

Drogie truskawki? Tak, ale to nie najlepszy wskaźnik zmian cen żywności

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na targu w Garwolinie wywołała w mediach społecznościowych dyskusję o nadzwyczajnie wysokich cenach truskawek. Rzeczywiście: teraz są droższe niż przed rokiem. Lecz zdaniem ekspertów za wcześnie wyrokować co do całego sezonu. Czy ceny spadną, będzie zależeć nie tylko od pogody, ale też od tego, ilu pracowników z zagranicy przyjedzie do zbierania truskawek.

Tłum w Wadowicach? Był, ale nie taki jak na starym zdjęciu

Porównując zdjęcia z demonstracji przedsiębiorców w Warszawie i z obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach, internauci zarzucili policji stosowanie podwójnych standardów. Zwracali uwagę, że nieprzestrzeganie przepisów o dystansowaniu społecznym spotkało się z jej stanowczą reakcją tylko w pierwszym przypadku. I choć internauci posłużyli się archiwalnym zdjęciem, w Wadowicach rzeczywiście był tłum.

"Są aż tak zaniedbane?" To nie jest zdjęcie z Janowa Podlaskiego

Jeszcze zanim posłanki PO skontrolowały stadninę w Janowie Podlaskim, w sieci zaczęto rozpowszechniać grafikę zestawiającą zdjęcia dwóch koni i sugerującą, że jedno zrobiono w stadninie przed objęciem w Polsce rządów przez PiS, a drugie po. Fotografie pochodzą jednak z innych miejsc.

"Ci panowie z długą bronią to do ochrony przed wirusem"? Nie, chcieli się zaprezentować

Szerokim echem w mediach społecznościowych odbiła się konferencja wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, na której przekazał górnikom i ich rodzinom maseczki wyprodukowane przez więźniów. Internautów zdziwiła obecność na konferencji uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn. Lecz wbrew sugestiom komentujących nie byli oni tam po to, by ochraniać maseczki czy ministra.