Polska

Polska

Jeśli związkowcy nie dojdą do porozumienia z rządem, 8 kwietnia rozpocznie się strajk pracowników oświatowych. Szef ZNP poinformował, że obejmie on ponad 15,5 tysiąca placówek. Podpowiadamy, gdzie można próbować sprawdzić, które konkretnie.

Organizator lubelskiego Marszu Równości pozwał radnego PiS Tomasza Pituchę za słowa, że marsz "promuje homoseksualizm, pedofilię". Sprawa stała się głośna, w czasie zeznań świadków w gmachu sądu pojawiło się wielu zwolenników radnego. Mieli, wedle relacji Staszewskiego, rozsypać na korytarzu sól i odprawiać egzorcyzmy. Część tej relacji potwierdza sąd.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nazwała decyzję wojewody "skandaliczną" i "haniebną". Chodzi o to, że tylko "Solidarność" Stoczni Gdańskiej przez trzy lata będzie mogła gromadzić się w wyznaczone dni na placu Solidarności, w tym 4 czerwca. Wiceprzewodniczący "Solidarności" zapewnia, że wniosek spełniał wymogi, a eksperci podkreślają, że decyzja o możliwości organizacji zgromadzenia cyklicznego jest uznaniowa. Ale wiążąca - w tym czasie nikt inny nie może na placu urządzać zgromadzeń.

Kompletnie nieprawdziwym jest krążący w internecie wpis, jakoby 12 marca w pobliżu Starej Synagogi w Krakowie miał miejsce atak na kobietę w ciąży, prowadzącą wózek. Policja nie odnotowała podobnego incydentu. Natomiast zdjęcie, którym posłużył się bloger dla zilustrowania rzekomego zdarzenia, pochodzi sprzed ponad roku.

299 tys. złotych dotacji na dwa lata działalności otrzyma Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. To jedna z najwyższych kwot dotacji, jakie dla organizacji pozarządowych przyznaje Narodowy Instytut Wolności. NIW właśnie rozstrzygnął konkurs ofert na dofinansowanie organizacji pozarządowych. Konkret24 sprawdza, jakiego rodzaju projekty i organizacje otrzymały dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Przed oszustwami matrymonialnymi "na żołnierza" ostrzega nawet amerykańska armia. Na fałszywych amantów od wielu lat nabierają się kobiety na całym świecie, także w Polsce. Historię takich oszustów i ich ofiar zobaczyć można w poniedziałek o godz. 20:30 w reportażu "Czarno na Białym". My podpowiadamy, jak na takie internetowe scamy się nie nabrać.

Od początku roku Centralne Biuro Antykorupcyjne na swoim profilu na Twitterze ponad 60 razy informowało o zatrzymaniu osób podejrzanych o rozmaite przestępstwa korupcyjne. W większości przypadków wpisy były zilustrowane zdjęciami funkcjonariuszy CBA w pełnym rynsztunku bojowym i z bronią. Czy tak właśnie wyglądały zatrzymania?

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek bez poprawek unijną dyrektywę o prawach autorskich. W polskich serwisach społecznościowych pojawiły się grafiki podające nieprawdziwe informacje dotyczące oddawania głosów przez posłów Platformy Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, jak naprawdę głosowali.

Jacek Sasin mówił w Polskim Radiu o otwartości Polaków na uchodźców. Wśród grup narodowościowych, którym Polska udziela poparcia, wymienił Ukraińców. Sprawdziliśmy jak wielu uciekinierom z tego kraju przydzielono w ostatnich latach status uchodźcy.

Podczas pobytu w Zakopanem prezydent Andrzej Duda zasugerował, że Polacy mogą częściej jeździć na wakacje, bo stać ich na to dzięki polityce prorodzinnej. Konkret24 sprawdził dane GUS. Wynika z nich m.in., że od co najmniej 15 lat następuje stały wzrost ruchu turystycznego, ale i że na wakacje wydajemy coraz więcej.

Część internautów oburzyła się zdjęciem marszałka Kuchcińskiego. Widać na nim, jak idzie przez Sejm w towarzystwie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, którzy mają galowe mundury i "szable paradne". "Marszałek, pyszałek" - komentowano w sieci. Konkret24 ustalił okoliczności powstania zdjęcia i co wtedy działo się w Sejmie.

Ogłoszenie o poszukiwaniu pracownika na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta Warszawy do spraw kobiet wywołało na Twitterze dyskusję o dyskryminacji. W niektórych komentarzach pojawiły się sugestie, jakoby poszukiwano na to stanowisko kobiety, a dyskryminowano męskich kandydatów. To nieprawda, ogłoszenie nie sugeruje zatrudnienia osoby określonej płci.

Rząd i posłowie szykują się do debaty nad projektem ustawy o dopłatach do przewozów autobusowych, który ma zapobiegać tzw. wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców niektórych regionów Polski. Jak dziś ono wygląda? Sprawdziliśmy w statystykach.

Podczas konwencji PiS w Katowicach, miejscu ostatniego szczytu klimatycznego, premier Mateusz Morawiecki część swojej wypowiedzi poświęcił kwestiom środowiskowym. Wymienił państwa, które w przeliczeniu na głowę mieszkańca emitują więcej dwutlenku węgla niż Polska. Porównujemy słowa ze statystykami.

Samochód szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego został zatrzymany przez policję po przekroczeniu przez kierowcę prędkości o 48 km/h. Kierujący został pouczony przez policjanta i uniknął zapłacenia mandatu. W komentarzach zamieszczanych w mediach społecznościowych dominuje oburzenie. Funkcjonariusz działał jednak w zgodzie z obowiązującymi przepisami.

Internetowy wpis o Mieczysławie Widaju, który jako stalinowski sędzia skazywał na śmierć w pokazowych procesach, a następnie żył za wysoką emeryturę, wywołał wiele negatywnych emocji u odbiorców. Został jednak opatrzony zdjęciem kogoś innego. Kogoś, kto w przeszłości sam był ofiarą tego komunistycznego zbrodniarza.

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie kibiców piłkarskich na trybunie przypominającej klatkę. Niektórzy internauci nie dowierzali prawdziwości fotografii. Jak się okazało, niesłusznie.

Kacper Płażyński będąc radnym zarejestrował się jako bezrobotny i dostał z Urzędu Pracy 20 tysięcy dotacji na otwarcie kancelarii. Tłumaczy, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami i... ma rację. Do złamania prawa nie doszło. Zarówno radny, jak i osoba z ogromnym majątkiem może się zarejestrować w pośredniaku i starać o wsparcie, jeśli spełnia warunki określonych programów.

W mediach społecznościowych pojawiło się zdjęcie ogłoszenia z prośbą o przekazywanie listonoszom zalegających w piwnicach "starych, niepotrzebnych rowerów". Podpisał je jeden z dyrektorów Poczty Polskiej. W odpowiedzi na pytania Konkret24, biuro prasowe spółki potwierdziło, że komunikat jest prawdziwy, ale jego treść została "niefortunnie przygotowana".

Premier Mateusz Morawiecki mówił w TVN24 o podwyżkach dla nauczycieli za rządów Zjednoczonej Prawicy. - Najwyższe podwyżki chyba w ostatnich 10-15 latach – przekonywał. Jego słowom zaprzeczali przedstawiciele opozycji. W Konkret24 przyglądamy się dostępnym danym o zarobkach pedagogów. Nie wszystkie dane podane przez premiera są prawdziwe.

W swoim wystąpieniu na kolejnej konwencji PiS, tym razem w podrzeszowskiej Jasionce, Jarosław Kaczyński podkreślał zasługi partii w ograniczaniu ubóstwa w Polsce. Powiązał to z przywracaniem Polakom godności, czego przeciwnicy partii mają nie rozumieć. Jak wynika z danych GUS, w 2017 r. nastąpił dalszy spadek ubóstwa ekonomicznego. Trend spadkowy jest widoczny co najmniej od 2012 r.

W programie Gość Radia Zet wicepremier Beata Szydło stwierdziła, że choć obserwuje się wzrost urodzeń, maleje liczba kobiet w wieku, w którym mogłyby mieć dzieci. Miała rację co do drugiej części wypowiedzi - kobiet w wieku rozrodczym jest i będzie w najbliższym czasie coraz mniej. Jednak w 2018 r. nie zanotowano wzrostu urodzeń.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk niedawno zapowiedział, że niebawem rząd przedstawi swoje analizy dotyczące skutków zakazu handlu w niedziele. Wcześniej, minister rodziny Elżbieta Rafalska powiedziała, że spadek liczby firm w handlu detalicznym był większy przed wprowadzeniem zakazu. Konkret 24 sprawdził, że to nieprawda.

Na Twitterze pojawiło się sfałszowane zdjęcie Bernadety Krynickiej. Posłanka PiS pozuje na nim z tarczą strzelniczą, na której jest symbol osób niepełnosprawnych. To przeróbka fotografii, którą posłanka zamieściła w sieci w 2016 r.

Jak ustalił Konkret24, przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur w latach 2015-2018 w sposób nieusprawiedliwiony nie sporządził uzasadnień do 112 wydanych przez siebie wyroków. Rzecznik dyscyplinarny, który innym sędziom stawia zarzuty dyscyplinarne za takie spóźnienia, twierdzi, że o tym nie wiedział i że wymaga to weryfikacji.