Polska

Polska

Tusk kłamał, że nie podniesie wieku emerytalnego? Sprawdzamy zarzut prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podczas wiecu wyborczego zarzucił Donaldowi Tuskowi, że "kłamał ludziom prosto w oczy", bo przed wyborami w 2011 roku mówił, "że wiek emerytalny nie zostanie podwyższony". Takiej deklaracji Tuska nie znaleźliśmy. W kampanii wyborczej 2011 roku PO nie akcentowała kwestii podwyższenia wieku emerytalnego.

Zarobki zarządów największych spółek Skarbu Państwa za czasów PO-PSL i PiS. Analiza

Najdroższy zarząd wśród giełdowych spółek Skarbu Państwa miało w ubiegłym roku PZU - wynika z analizy Konkret24. To jedna z czterech spółek z istotnym udziałem Skarbu Państwa na warszawskiej giełdzie, w których koszty wynagrodzeń zarządów nie zmalały w porównaniu z ostatnim rokiem rządów koalicji PO-PSL. Najlepiej zarabiającym prezesem w analizowanych spółkach był w 2019 roku szef PKO BP.

Adam Bielan: zanim Andrzej Duda objął urząd, "nie było w Polsce wojsk natowskich". Były

Adam Bielan stwierdził, że zanim Andrzej Duda objął urząd prezydenta, nie było w Polsce wojsk natowskich i wojsk amerykańskich. Nie jest to prawdą: wojska państw NATO stacjonowały w Polsce już wcześniej. Eksperci podkreślają, że decyzje o trwałej obecności sił sojuszniczych na terenie Polski zapadały od 2014 roku w porozumieniu państw członkowskich NATO. Nasze władze nie odgrywały w tym głównej roli.

Program Moja Woda to budowa oczek wodnych? Nie tylko, ale problemu nie rozwiązuje

Komentarze do ogłoszonego przez prezydenta Andrzeja Dudę programu Moja Woda zdominowały oczka wodne w przydomowych ogrodach. Lecz z programu mają być dofinansowane wszystkie instalacje zatrzymujące deszczówkę czy wody roztopowe. To jednak problemu z wodą nie rozwiąże - a zapowiadany Program Rozwoju Retencji jest wciąż w fazie prac koncepcyjnych, zaś projektu tzw. specustawy suszowej oficjalnie nie przedstawiono.

Jacek Sasin: benzyna jest tania dzięki dobremu zarządzaniu. Naprawdę?

Czy niższa cena benzyny na stacjach PKN Orlen obecnie to efekt sprawnego zarządzenia spółką? Tak sugerował w debacie sejmowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Eksperci wyjaśniają, że obserwowane w ostatnich tygodniach niskie ceny na stacjach wynikały z mniejszego popytu z powodu epidemii oraz z załamania się cen na światowym rynku ropy. Dotyczy to nie tylko Polski.

Nie, Kancelaria Prezydenta nie kupiła apaszek po 18 tys. zł za sztukę

"Złota, a skromna" - skomentował jeden z internatów rozchodzącą się w sieci informację, że Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy kupiła apaszki po 18 tys. zł za sztukę. Niektórzy sugerowali, że tak drogie dodatki nosi Agata Kornhauser-Duda. W tej informacji kwota się zgadza - ale dotyczy zakupu 200 sztuk apaszek w 2018 roku.

Czy za rządów PiS policja kupiła system LRAD do rozpędzania tłumów? Sprawdzamy

Po zdecydowanej reakcji policji podczas protestu przedsiębiorców w Warszawie w internecie krąży informacja, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości policja kupiła system LRAD - czyli broń akustyczną do tłumienia demonstracji. Rzeczywiście, dysponuje sześcioma pojazdami z tym systemem, ale kupionymi wcześniej i mogą służyć jedynie jako głośniki do podawania komunikatów.

Drogie truskawki? Tak, ale to nie najlepszy wskaźnik zmian cen żywności

Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na targu w Garwolinie wywołała w mediach społecznościowych dyskusję o nadzwyczajnie wysokich cenach truskawek. Rzeczywiście: teraz są droższe niż przed rokiem. Lecz zdaniem ekspertów za wcześnie wyrokować co do całego sezonu. Czy ceny spadną, będzie zależeć nie tylko od pogody, ale też od tego, ilu pracowników z zagranicy przyjedzie do zbierania truskawek.

Tłum w Wadowicach? Był, ale nie taki jak na starym zdjęciu

Porównując zdjęcia z demonstracji przedsiębiorców w Warszawie i z obchodów 100-lecia urodzin Karola Wojtyły w Wadowicach, internauci zarzucili policji stosowanie podwójnych standardów. Zwracali uwagę, że nieprzestrzeganie przepisów o dystansowaniu społecznym spotkało się z jej stanowczą reakcją tylko w pierwszym przypadku. I choć internauci posłużyli się archiwalnym zdjęciem, w Wadowicach rzeczywiście był tłum.

"Są aż tak zaniedbane?" To nie jest zdjęcie z Janowa Podlaskiego

Jeszcze zanim posłanki PO skontrolowały stadninę w Janowie Podlaskim, w sieci zaczęto rozpowszechniać grafikę zestawiającą zdjęcia dwóch koni i sugerującą, że jedno zrobiono w stadninie przed objęciem w Polsce rządów przez PiS, a drugie po. Fotografie pochodzą jednak z innych miejsc.

"Ci panowie z długą bronią to do ochrony przed wirusem"? Nie, chcieli się zaprezentować

Szerokim echem w mediach społecznościowych odbiła się konferencja wiceministra sprawiedliwości Michała Wójcika, na której przekazał górnikom i ich rodzinom maseczki wyprodukowane przez więźniów. Internautów zdziwiła obecność na konferencji uzbrojonych i zamaskowanych mężczyzn. Lecz wbrew sugestiom komentujących nie byli oni tam po to, by ochraniać maseczki czy ministra.

Punisher na mundurze. "Policja nie powinna przyjmować kryminalisty za swój symbol"

Naszywka z białą czaszką na mundurze jednego z policjantów obecnych 10 maja na placu Piłsudskiego w Warszawie budziła wiele pytań internautów. Okazuje się, że jest to symbol popularnego komiksowego antybohatera, który wymierza sprawiedliwość na własną rękę. Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji przyznał, że sytuacja, gdy policjant nosi taki symbol, "nie powinna mieć miejsca".

40 proc. pokolenia 65+ wykluczone cyfrowo? W całej UE mniej, w Polsce więcej

Wpis Beaty Szydło na Twitterze o tym, że 40 proc. obywateli Unii Europejskiej w wieku 65+ nie korzysta z komputera, wywołał dyskusję w sieci. Jak sprawdziliśmy, są to dane sprzed trzech lat. W krajach UE odsetek seniorów wykluczonych cyfrowo spada - szybciej niż w Polsce. W ubiegłym roku byliśmy pod tym względem szóstym państwem od końca.

Manipulacja wypowiedzią Andrzeja Morozowskiego. Jak brzmiała naprawdę?

Politycy Prawa i Sprawiedliwości, dziennikarze oraz wielu internautów komentowało i rozsyłało w internecie nagranie z TVN24 z wypowiedzią Andrzeja Morozowskiego - wyrwaną z kontekstu, co zmieniało jej sens. Frazę "nasz, czyli opozycyjny kandydat" tłumaczono, że tak myśli dziennikarz. Morozowski odnosił się jednak do działań opozycji. Amerykański ekspert od dezinformacji przewidywał, że taki sposób manipulacji wideo może być bardziej szkodliwy w 2020 roku niż wideo deep fake.

Nie ma wyborów – Sąd Najwyższy nie ma o czym orzekać

Jeżeli 10 maja nie odbędą się wybory prezydenckie, Sąd Najwyższy nie będzie miał podstaw do orzeczenia o ważności bądź nieważności wyborów - bo nie będzie ich wyniku. W opiniach dla Konkret24 prawnicy-konstytucjonaliści przestrzegają, że Sąd Najwyższy nie będzie miał ani formalnych, ani merytorycznych podstaw do jakiegokolwiek rozstrzygnięcia.

Nie. Agata Kornhauser-Duda nie składała przyłbic z matowego plastiku

Zdjęcie Agaty Kornhauser-Dudy montującej plastikowe oprawki do przyłbic wywołało złośliwe komentarze internautów. Komentowali, że przyłbice są z "nieprzeźroczystego plastiku" i że przez nie "nie będzie nic widać". Producent przyłbic wyjaśnia dla Konkret24, dlaczego te na zdjęciu są matowe.

"Przyczyną suszy są wały przeciwpowodziowe"? Nie - ale mogą ją pogłębiać

"Przyczyną suszy są wały przeciwpowodziowe: woda, miast rozlać się i wsiąknąć w ziemię, odprowadzana jest do morza" - poinformował na Twitterze poseł Janusz Korwin-Mikke. Część komentujących internautów się z nim zgodziła. Eksperci w dziedzinie hydrologii - nie. Lecz działania człowieka takie jak budowanie wałów przeciwpowodziowych przyczyniają się do pogłębiania zjawiska suszy.