Czwarta fala pandemii a zgony: lepiej niż przed rokiem, wyjątkiem są dwa województwa

Czwarta fala pandemii a zgony: lepiej niż przed rokiem, wyjątkiem są dwa województwaShutterstock

W ciągu 11 tygodni czwartej fali pandemii zmarło mniej Polaków niż w tym samym okresie drugiej fali jesienią 2020 roku - ale więcej niż w latach przed pandemią. Natomiast w dwóch województwach tegoroczna jesień jest gorsza niż przed rokiem.

Czwarta fala pandemii przyniosła w Polsce już 6,3 tys. zgonów z COVID-19 - wynika z raportów Ministerstwa Zdrowia obejmujących okres 1 września - 24 listopada. Najwięcej w województwach lubelskim, mazowieckim i podlaskim. Lecz pandemia wpływa też na ogólną liczbę zgonów w kraju, bo zwiększa tzw. dług zdrowotny: mniej jest hospitalizowanych pacjentów z nowotworami, chorobami serca czy udarami mózgu. Te niezrealizowane świadczenia na rzecz osób, które nie chorują na COVID-19, lecz na choroby przewlekłe, powoduje, że część chorych szybciej umiera.

Przeanalizowaliśmy, ile zgonów odnotowano w poszczególnych województwach w 11 tygodniach czwartej fal i porównaliśmy te dane z tymi samymi tygodniami pandemicznego 2020 roku oraz lat 2016-2019. Jesień ubiegłego roku wciąż wygląda najgorzej w tych zestawieniach, ale tegoroczna jesień jest gorsza w dwóch województwach.

Prof. Matyja: obowiązkiem każdego medyka jest walczyć o każdego człowieka
Prof. Matyja: obowiązkiem każdego medyka jest walczyć o każdego człowiekatvn24

Oparliśmy się na danych Głównego Urzędu Statystycznego (stan na 18 listopada) o tygodniowej liczbie zgonów w podziale na województwa. Przeanalizowaliśmy liczby zgonów w nich od początku 35. tygodnia (30 sierpnia) do końca 45. tygodnia (14 listopada) 2021 roku - czyli z 11 tygodni czwartej fali COVID-19. Następnie sprawdziliśmy ten sam okres w poprzednich latach, od 2016 roku. Z lat sprzed pandemii (2016-2019) wyciągnęliśmy średnią liczbę zgonów (podobną metodologię stosuje Eurostat przy analizach nadmiarowych zgonów). Przy czym dane GUS do roku 2020 są ostateczne, natomiast dane za ten rok mają status wstępnych, czyli będą jeszcze aktualizowane - zastrzega GUS. Kompletne są dla tygodni 35-38, w ponad 99 proc. dla tygodni 39-41., a w ponad 93 proc. dla kolejnych tygodni.

Polska: mniej zgonów niż w drugiej fali, więcej niż przed pandemią

W analizowanych 11 tygodniach tego roku w Polsce zmarło mniej ludzi niż w tym samym czasie rok wcześniej - wtedy przechodziliśmy już drugą falę pandemii. Jednak liczby z tego roku są wyższe niż w tych samych 11 tygodniach w latach przed pandemią.

I tak od 35. do 45 tygodnia tego roku (30 sierpnia - 14 listopada) odnotowano w Polsce 93 531 zgony. W analogicznych tygodniach roku 2020 - 110 336, czyli o 16,8 tys. więcej.

Zgony w Polsce od 35. do 45. tygodnia w latach 2016-2021Konkret24 | Główny Urząd Statystyczny

W 11 tygodniach czwartej fali zmarło w kraju o 10,2 tys. osób więcej niż w tych samych tygodniach 2019 roku; o 11,3 tys. więcej niż w 2018 roku; o 11,7 tys. więcej niż w 2017 roku; o 13,6 tys. więcej niż w 2016 roku. I tak: od 35. do 45. tygodnia w kolejnych latach zmarło w Polsce:

2019 rok - 83 326 osób

2018 rok - 82 224 osoby

2017 rok - 81 846 osób

2016 rok - 79 956 osób.

Średnia zgonów z tych czterech lat wyniosła 81 838 - o 11,7 tys. mniej niż liczba zgonów w czwartej fali.

Województwa: przyrost zgonów w dwóch

Oto jak wyglądają dane dla województw. Na wykresie poniżej zestawiliśmy: sumę zgonów w danym województwie od 35. do 45. tygodnia 2021 roku, sumę zgonów z analogicznych tygodni 2020 roku (druga fala pandemii) oraz średnią liczbę zgonów z tych samych tygodni z lat 2016-2019.

Dane wojewódzkie, podobnie jak dane dla całej Polski, pokazują, że w czwartej fali zgonów było dotychczas mniej niż podczas drugiej fali przed rokiem, ale wciąż więcej niż wyniosła średnia zgonów z czterech lat przed pandemią.

Przy czym są wyjątki: w dwóch województwach w 11 tygodniach czwartej fali zmarło więcej ludzi niż w tym samych 11 tygodniach rok wcześniej. Są to województwa lubelskie - o 194 zgonów więcej (6461 vs 6267) i podlaskie - o 50 zgonów więcej (3416 vs 3366).

Największy spadek zgonów w tym roku względem poprzedniego był natomiast w województwach: śląskim - o 2,7 tys.; małopolskim - o 2,6 tys.; wielkopolskim - o 1,6 tys.

Zgony w województwach od 35. do 45. tygodnia w latach 2016-2021Konkret24 | Główny Urząd Statystyczny

Zobacz szczegółowe dane dla każdego województwa.

Jeśli chodzi o wzrost zgonów ponad średnią z czterech lat przed pandemią, największy w tym roku był w województwie lubelskim - o 1792. W pozostałych nie przekroczył tysiąc.

A jak wyglądają na tym tle statystyki zgonów z COVID-19 w samej czwartej fali? Otóż najwięcej było w województwach: lubelskim - 756, mazowieckim - 514, podlaskim - 280 i łódzkim - 265 (dane Ministerstwa Zdrowia). Przypomnijmy: to właśnie w lubelskim i podlaskim odnotowano też łącznie więcej zgonów w 11 analizowanych tygodniach tego rok niż rok wcześniej.

Zgony z COVID-19 w województwach od 35. do 45. tygodnia 2021 rokutvn24 | ministerstwo zdrowia

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ponad milionowe zasięgi generuje w polskiej sieci przekaz, że od początku lipca nie będzie można w Niemczech w weekendy jeździć samochodami osobowymi. Powodem ma być troska o środowisko. Uspokajamy: nie ma takich planów.

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

W Niemczech od lipca "całkowity zakaz jazdy w weekendy"? To "nieuzasadnione obawy"

Źródło:
Konkret24

Czy Amerykański Czerwony Krzyż nie przyjmuje krwi od osób zaszczepionych przeciw COVID-19? Taką teorię, na podstawie pytań z formularza tej organizacji, wysnuli polscy internauci. Kwestionariusz jest prawdziwy, teoria już nie.

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Amerykański Czerwony Krzyż "odmawia przyjmowania krwi" od zaszczepionych? Nie

Źródło:
Konkret24

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Sceptycy pandemii COVID-19 i przeciwnicy wprowadzonych wtedy obostrzeń szerzą ostatnio narrację, jakoby "niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii". Wiele wpisów z taką informacją krąży po Facebooku i w serwisie X. Nie jest to jednak prawda.

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

"Niemiecki rząd przyznał, że nie było pandemii"? Manipulacja pana profesora

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawiły się dramatyczny zbiór nagrań, rzekomo z potężnej burzy, która przeszła nad Dubajem. Niektóre z nich nie mają jednak nic wspólnego z ostatnimi wydarzeniami. Wyjaśniamy.

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Powódź w Dubaju. Huragan i drzewo wyrwane z korzeniami? To nie są nagrania stamtąd

Źródło:
Konkret24

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

"Głosują, jak im patroni z Niemiec każą", "lista hańby europosłów", "komu podziękować za pakiet migracyjny" - z takimi komentarzami rozsyłane jest w sieci zestawienie mające pokazywać, jak 25 polskich europosłów rzekomo głosowało "w sprawie pakietu migracyjnego". Tylko że grafika zawiera błędy i nie przedstawia, jak rzeczywiście ci europosłowie głosowali. Wyjaśniamy.

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

"Lista hańby europosłów"? Nie, grafika z błędami. Kto jak głosował w sprawie paktu migracyjnego?

Źródło:
Konkret24

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński, motywując członków Prawa i Sprawiedliwości do pracy przed drugą turą wyborów samorządowych, przekonywał ich, że partia ma teraz więcej kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast niż w 2018 roku. Nie ma jednak racji.

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Kaczyński o kandydatach PiS w drugiej turze: "więcej niż przedtem". Nie, dużo mniej

Źródło:
Konkret24

Nowy warszawski radny PiS, a wcześniej wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński postanowił uczcić Święto Chrztu Polski wpisem w mediach społecznościowych. Jednak swój post na ten temat zilustrował grafiką przedstawiającą chrzest nie Mieszka I, tylko innego władcy. 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Bocheński uczcił Święto Chrztu Polski. "Douczy się pan z okresu średniowiecza" 

Źródło:
Konkret24

Jordańska księżniczka Salma miała "osobiście strącić" sześć irańskich dronów skierowanych na Izrael, Iran zrobił Izraelowi "małe Drezno", a jeden z dronów zawisł na kablach elektrycznych... - tego typu informacje o ataku na Izrael rozchodzą się w polskich mediach społecznościowych. Są niepotwierdzone i fałszywe, oparte na starych zdjęciach i nagraniach.

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Drony "strąciła jordańska księżniczka", a jeden "zaplątał się w kable". Fejki o ataku Iranu na Izrael

Źródło:
Konkret24

Portal rzekomo z Londynu, a teksty publikowane po rosyjsku. Film wideo mający być dowodem, tylko że już skasowany, a bohater zniknął. Oto jak historia o rzekomym zakupie rezydencji króla Karola przez Ołenę Zełenską powiela schemat prokremlowskiej dezinformacji.

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Zełenski "nabywa byłą rezydencję króla Karola"? Rosyjski schemat dezinformacji

Źródło:
Konkret24, Snopes

Poseł PiS Sebastian Kaleta straszy, że według projektu nowelizacji Kodeksu karnego, jeśli publicznie "sprzeciwisz się tęczowym piątkom w szkole twojego dziecka", to "może się tobą z urzędu zająć prokurator". Podobnie ma rzekomo być wówczas, gdy ktoś powie, że "są tylko dwie płcie". Prawnicy tłumaczą, na czym polega manipulacja posła PiS.

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Kaleta o nowelizacji Kodeksu karnego: "lewacka cenzura". Wyjaśniamy, jak manipuluje

Źródło:
Konkret24

Według popularnego wpisu uczniowie rzekomo są uczeni, że Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku. Dowodem ma być zdjęcie mapy ze szkolnego atlasu. Z tej mapy to nie wynika, co wyjaśnia wydawnictwo i eksperci.

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

"Ukraina jako państwo istniała już w XVI wieku"? Sprawdzamy, co wynika z mapy w szkolnym atlasie

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk rzekomo trafił do czołówki rankingu najbogatszych Polaków - tak wynika z krążącego w mediach społecznościowych zrzutu ekranu. Oburzeni internauci pytają, skąd premier ma tyle pieniędzy. Jednak to fake news.

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Donald Tusk "w czołówce najbogatszych Polaków"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa Polaków wie, że celem fake newsów i teorii spiskowych jest manipulowanie opinią publiczną i realizowanie politycznych interesów. Mimo to ulegają tym manipulacjom. Jak wynika z najnowszego raportu "Dezinformacja oczami Polaków", co trzeci Polak wierzy, że zaplanowano już kolejną pandemię. Niemal co trzeci - że w Smoleńsku doszło do zamachu. Jedna piąta uważa, że skoro pada śnieg, to żadnego ocieplenia klimatu nie ma.

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Polacy vs dezinformacja. W jakie fałsze wierzymy, komu ufamy, czego się boimy

Źródło:
Konkret24

Nie sądzę, żeby prokuratura mogła tak bezczelnie kłamać - to reakcja Antoniego Macierewicza na informacje, że prokuratura nie znalazła dowodów na wybuch w polskim samolocie, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Bo na rzekomym wybuchu, do którego miało dojść w tupolewie, Macierewicz i PiS budowali przez lata swoje kłamstwo smoleńskie. Oto jego główne założenia.

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

10 fałszów Macierewicza. Jak zbudowano smoleński mit

Źródło:
Konkret24, "Czarno na białym" TVN24

Kobiety czekają na zmianę prawa, a koalicja rządząca dyskutuje zarówno o terminie procedowania czterech projektów ustaw w sprawie aborcji, jak też jego formie. Wyjaśniamy, o jakich projektach mowa, co w nich zaproponowano, jaka musi być ścieżka legislacyjna i dlaczego różna.

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

"Kodeksowe" i "niekodeksowe". Cztery projekty ustaw dotyczących aborcji

Źródło:
Konkret24