"Wysoki sądzie, a będzie coś z kiełbaską lub boczkiem?". Skąd przepisy... kulinarne na stronie sądu

"Wysoki sądzie, a będzie coś z kiełbaską lub boczkiem?". Skąd przepisy... kulinarne na stronie sądutvn24

Od czterech dni na facebookowej stronie gdańskiego sądu publikowane są wpisy po wietnamsku i materiały wideo z przepisami kulinarnymi w tym języku. Kierownictwo sądu tłumaczy, że "doszło do przejęcia strony", ale nie ma "ryzyka wycieku danych z komputerów służbowych lub poczty sądowej". Przejętą stroną nadal administruje ktoś z Indonezji.

Na facebookowej stronie Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w piątek 16 lipca można było obejrzeć krótkie wideo, na którym kobieta pokazuje, jak zrobić małą choinkę z drewnianych elementów. Towarzyszy jej kot. Film wrzucono 15 lipca. Wcześniej na tej samej stronie opublikowano cztery inne budzące zdziwienie nagrania - przepisy kulinarne po wietnamsku. Można było obejrzeć, jak przyrządzić grillowanego bakłażana, kurczaka, danie kho quet czy omlet z karmelowym popcornem z pieczywa tostowego.

Filmy miały po kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy wyświetleń. Pod każdym było kilkaset reakcji. Internauci nie kryli rozbawienia nietypową aktywnością sądu na Facebooku. "Czy jest szansa, żeby w stołecznych sądach też tak można było zjeść?"; "Takie popołudnie z bakłażanem - w spokojnej, wręcz mistycznej atmosferze - jest dobrą odmianą i może uspokoić skazanych na najsurowsze wyroki"; "Razem z rodziną zastanawiamy się nad Wakacjami w Gdańsku. Czy Wydział Cywilny oferuje bezglutenowe posiłki? Jakie macie Państwo ceny?"; "Nie podoba mi się ten przepis, odraczam sprawę do czasu wstawienia kolejnego"; "Piękne! Niechaj inne sady biorą przykład!" - komentowali (pisownia postów oryginalna).

Przepisy na facebookowej stronie gdańskiego sąduSąd Rejonowy Gdańsk-Południe/Facebook

Inni komentujący dopytywali o kolejne materiały: "Czy mogę poprosić przepis na cukinię z grilla?"; "Może jakiś przepis na dobre pączki z adwokatem?"; "Jutro prosiłbym o przepis na dietetyczne sajgonki"; "Wysoki sądzie a będzie coś z kiełbaską lub jakimś dobrym boczkiem?"; "Czekam na jakiś fajny przepis na pho".

Komentarze dotyczące nietypowych treści na facebookowej stronie sądu są też na Twitterze. "Sąd chyba tom kha gotował"; "Azjaci przejęli fanpage gdańskiego sądu i wrzucają tam swoje dziwne filmiki"; "Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe postanowił udowodnić, że istnieją przepisy, które są zrozumiałe i faktycznie da się je bez problemu zastosować" - pisali m.in. dziennikarze i prawnicy.

Jednak część internautów potraktowała sprawę poważnie. "Gdzie jest admin? Czy nikt nie czuwa nad oficjalną stroną sądu i nie zorientował się co się na niej znajduje?"; "Czy naprawdę ochrona informatyczna sądów jest tak denna, że od kilku dni nie mogą sobie poradzić z tym dziadostwem?" - pytają.

"Doszło do przejęcia strony sądu na portalu społecznościowym Facebook"

Fan page Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe został założony w październiku 2017 roku. Nie został jeszcze przez Facebooka zweryfikowany. Do tej pory publikowano tam informacje dotyczące bieżącej działalności sądu.

24 maja pojawiła się na nim informacja o zamknięciu jednego z budynków. Ale następne posty - z 12 i 13 lipca - były już po wietnamsku. Były to zapowiedzi transmisji, które miała prowadzić strona gdańskiego sądu. Potem publikowano już tylko materiały wideo z przepisami po wietnamsku i wspomniany instruktaż, jak zrobić choinkę z drewnianych elementów.

Jak nie dać się oszukać hakerom?
Jak nie dać się oszukać hakerom?tvn24

Materiały te łączy podobny, relaksujący charakter. Na dwóch nagraniach słychać kobiecy głos podający przepis, na pozostałych - spokojną muzykę. Na wideo widać także w lewym górnym rogu nazwę Heyphuong, są także napisy po wietnamsku. Jak sprawdziliśmy, w sieci jest wietnamski blog o takiej samej nazwie. Na YouTube prowadząca go kobieta pokazuje, jak przyrządzać różne potrawy lub publikuje nagrania typu "Zrób to sam". Mają taką samą stylistykę, jak materiały opublikowane na stronie facebookowej gdańskiego sądu.

O sprawie napisały internetowe serwisy, m.in. 13 lipca serwis lokalnego "Dziennika Bałtyckiego", a 15 lipca strona donald.pl. Media podały, że wcześniej na tym fan page'u publikowano też fragmenty wietnamskich filmów, lecz już ich tam nie ma.

Dopiero 15 lipca na swojej internetowej stronie Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe w dziale "Aktualności" poinformował w komunikacie, że "doszło do przejęcia strony sądu na portalu społecznościowym Facebook. Umieszczane od kilku dni treści nie są naszego autorstwa". Kierownictwo sądu przekazało, że sprawa została zgłoszona do prokuratury. "Fanpage był prowadzony poza siecią sądu, z prywatnych komputerów i tel. komórkowych. Treści udostępniane dotyczyły wyłącznie pracy sądu, nie zawierały informacji o stronach postępowania ani o prowadzonych sprawach. Pracownicy Sądu nie mają dostępu do facebooka oraz prywatnej poczty na komputerach służbowych. Nie zaistniało więc ryzyko zainfekowania czy wycieku danych z komputerów służbowych lub poczty sądowej" - zapewniono.

Wcześniej, 13 lipca w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" sędzia Łukasz Zioła, rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. cywilnych, poinformował o włamaniu i przejęciu konta oraz o tym, że "niezwłocznie zwrócono się do administratora Facebooka o jego zablokowanie". "Zostanie również złożone do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa" - zapowiedział.

Admin strony gdańskiego sądu - w Indonezji

- Zawiadomienie wpłynęło 14 lipca, a 15 lipca zostało zarejestrowane - poinformowała nas Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. W zawiadomieniu napisano o podszywaniu się pod gdański sąd i o zablokowaniu dostępu do fan page'a administratorowi, pracownikowi sądu.

W piątek 16 lipca nietypowe wpisy na fan page'u gdańskiego sądu nadal były dostępne. Chcieliśmy zapytać, dlaczego to tak długo trwa i kiedy została poinformowana administracja Facebooka, lecz zarówno prezes Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe, jak i rzecznik Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. cywilnych byli na urlopie i nikt nie umiał nam udzielić odpowiedzi.

Natomiast w sekcji "Transparentność strony" znaleźliśmy informację, że obecnie jest ona zarządzana przez jedną osobę znajdującą się w Indonezji.

Facebookową stroną gdańskiego sądu administruje obecnie osoba z Indonezjifacebook

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: tvn24/facebook

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24

"To takie ohydne", "to absolutnie nie pomaga zdławić tej historii" - to reakcje internautów na informację, że amerykańska agencja Associated Press usunęła ze swojej strony tekst na temat J.D. Vance'a. Był to fact-check dementujący pewną plotkę o kandydacie na republikańskiego wiceprezydenta. Skąd się wzięła? Wyjaśniamy.

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Agencja AP usunęła tekst na temat J.D. Vance'a. O co chodzi

Źródło:
Konkret24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził, że Polska przekaże Ukrainie swoje myśliwce F-16. To jednak przekłamanie wynikające z błędnej interpretacji posta prezydenta Ukrainy. Tłumaczymy, jak powstało.

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Chcą "oddać Ukrainie nasze F-16"? Wyjaśniamy, skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

"Religia", "kolejna ideologia" - tak poseł PiS Piotr Kaleta przedstawiał problem dziury ozonowej. Sugerował, że został on wymyślony, a na dowód pytał ironicznie: "co się z nią stało?". Otóż dziura wciąż jest.

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Poseł Kaleta: "co się stało z dziurą ozonową"? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

"Ale dać Polakowi to rozdawnictwo", "złodziejstwo" - to reakcje internautów na przekaz w sieci, jakoby "przeciętna ukraińska rodzina" miała dostawać 10 tysięcy złotych miesięcznie w ramach różnego rodzaju świadczeń. To fake news stworzony poprzez manipulację danymi.

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

10 tysięcy złotych miesięcznie dostaje "przeciętna ukraińska rodzina"? To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Brawo uśmiechnięta Polska", "Tusk przysłany przez Niemców wykończy Polskę" - piszą internauci, komentując upadłość Browaru Kościerzyna. Tylko że historia ta działa się za poprzedniego rządu. Wyjaśniamy.

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Browar Kościerzyna upadł "po pół roku rządów Tuska"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Prokremlowska dezinformacja nie ustaje w podważaniu faktu, że Rosja stoi za zbombardowaniem szpitala dziecięcego w Kijowie. Wykorzystuje do tego stosowaną od początku wojny metodę: fałszywy fact-checking. Kolejną jego odsłoną jest nagranie, które ma być dowodem, że to Ukraińcy zainscenizowali sceny z lekarzem na gruzach szpitala.

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

"Koszmarny show" i sztuczna krew. Znowu fałszywy fact-checking

Źródło:
Konkret24

Zdaniem Prawa i Sprawiedliwości po zmianie rządu nowe kierownictwo resortu obrony "zmarnowało szanse", które stworzyły podpisane przez ministra Mariusza Błaszczaka umowy na dostawy uzbrojenia. Z odpowiedzi MON dla Konkret24 wynika jednak, że tak nie jest. Każda z tych umów jest kontynuowana.

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

PiS pyta MON: "co z pięcioma umowami zbrojeniowymi"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Według rozpowszechnianego w mediach społecznościowych przekazu w dwóch amerykańskich stanach Joe Biden otrzymał nominację i nie można już go skreślić z listy kandydatów na prezydenta. Tłumaczymy, że tak nie jest i dlaczego.

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Nevada i Wisconsin: tam Bidena nie można już zmienić? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Niedługo po pożarze jednej z najpiękniejszych katedr na świecie w mediach społecznościowych zaczęła krążyć mapa Francji mająca przedstawiać, ile jest tam rzekomo "podpalonych, sprofanowanych, zdemolowanych" kościołów. Tylko że opis tej mapy wprowadza w błąd, a ona sama nie jest aktualna.

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

"Podpalone, sprofanowane, zdemolowane" kościoły? Ta mapa pokazuje co innego

Źródło:
Konkret24

13 milionów, 20 milionów, a nawet 22 miliony złotych mieli rzekomo już otrzymać w ramach premii ministrowie i wiceministrowie obecnego rządu - taki przekaz rozsyłany jest w mediach społecznościowych. Powstał po artykule jednego z dzienników, którego informacje zostały jednak przeinaczone.

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

22 miliony złotych nagród dla ministrów i wiceministrów? Nie, "nie otrzymywali"

Źródło:
Konkret24

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24