Obostrzenia a stan pandemii: Polska i inne kraje

Obostrzenia a stan pandemii: Polska na tle innych krajówShutterstock

Porównaliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono w innych krajach, a jakie w Polsce oraz jak wypada nasz kraj pod względem sytuacji epidemicznej. Choć część restrykcji się pokrywa, różnica w poziomie zakażeń i zgonów z COVID-19 jest widoczna.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie kolejnych obostrzeń epidemicznych weszło w życie w środę, 15 grudnia. Tego dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci 669 osób zakażonych koronawirusem - to najwyższa dzienna liczba zgonów od kwietnia. Nowe przepisy zaostrzają limity dotyczące liczby osób w miejscach, takich jak hotele i obiekty wypoczynkowe, obiekty sakralne, obiekty sportowe, restauracje, bary, kina, teatry - teraz obowiązuje w nich 30-procentowy limit obłożenia przez osoby niezaszczepione. Wcześniej było to 50 proc. Dyskoteki i kluby nocne będą zamknięte do 31 stycznia 2022 (rząd zapowiada nowelizację tak, by w sylwestra była możliwość świętowania w reżimie sanitarnym).

Nie zmieniono natomiast ograniczeń dotyczących liczby uczestników wydarzeń organizowanych w przestrzeniach zamkniętych i koncertów na otwartym powietrzu. Nie wprowadzono też obowiązku posiadania certyfikatu covidowego - który jest już w wielu krajach Europy. Wprawdzie rzecznik resortu zdrowia tłumaczy, że "jeżeli klient zechce wejść [do lokalu] ponad limit, jest obowiązany pokazać certyfikat covidowy" - ale zdaniem wielu ekspertów egzekwowanie limitów w takiej sytuacji będzie często niemożliwe.

Niższe limity klientów w restauracjach, sklepach i hotelach. Nowe obostrzenia
Niższe limity klientów w restauracjach, sklepach i hotelach. Nowe obostrzeniaFakty TVN

W innych krajach Europy obostrzenia też się zmieniają. Sprawdziliśmy, jakie restrykcje wprowadzono lub zaostrzono w związku z nowym wariantem COVID-19 i zbliżającymi się świętami w Niemczech, Francji, we Włoszech i w Czechach - a jak w tych krajach wygląda sytuacja epidemiczna. Kraje te zestawiliśmy z Polską. By móc porównać państwa o różnych populacjach, wzięliśmy pod uwagę tygodniową średnią liczbę zakażeń i zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców.

Jak pokazuje poniższe zestawienie, skutki czwartej fali pandemii w Polsce są bardziej dotkliwe niż w trzech wybranych krajach Europy Zachodniej. Z kolei porównując Polskę z Czechami, widać, że choć średnia zgonów jest tam podobna, to jednak przy dwa razy większej średniej zakażeń - co pokazuje, że u nas zakażenia pociągają za sobą więcej ofiar śmiertelnych.

Obostrzenia w Polsce i wybranych czterech krajach (stan na 15 grudnia 2021)Konkret24 | Our World In Data

Niemcy

Od 24 listopada komunikacją publiczną mogą tam podróżować tylko zaszczepieni na COVID-19, ozdrowieńcy albo posiadacze negatywnego wyniku testu (szybki test ważny do 24 godzin, testy PCR - 48 godzin). Od tego samego dnia do miejsca pracy mogą wejść tylko osoby zaszczepione, ozdrowieńcy lub posiadające aktualny test na koronawirusa.

Od 2 grudnia niezaszczepieni mogą robić zakupy tylko w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. We wszystkich pozostałych sklepach obowiązuje zasada 2G – wstęp mają tylko osoby z dowodem szczepienia lub ozdrowienia (nazwa pochodzi od niemieckich zaszczepiony – "geimpft" i ozdrowiały – "genesen"). Z restauracji, kin, teatrów i innych obiektów rekreacyjnych mogą korzystać tylko zaszczepieni i ozdrowieńcy. Kluby i dyskoteki muszą być zamknięte w przypadku dużej liczby zakażonych. Ma to zastosowanie najpóźniej od momentu wystąpienia 350 nowych infekcji na 100 tys. mieszkańców na przestrzeni siedmiu dni.

Liczba uczestników ponadregionalnych imprez sportowych, kulturalnych i innych tego typu wydarzeń została ograniczona. Można wykorzystać 30 do 50 proc. pojemności miejsc siedzących. Jednocześnie maksymalna liczba widzów w przestrzeniach zamkniętych wynosi 5 tys., a na zewnątrz 15 tys.

We wszystkich krajach związkowych obowiązują nakazy zakrywania ust i nosa w komunikacji zbiorowej, podczas robienia zakupów, w praktykach lekarskich i szpitalach oraz w budynkach użyteczności publicznej - informuje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.Zasłaniając usta i nos, należy stosować jednak maseczki medyczne (np. FFP2 lub KN95). Nakaz może dotyczyć również otwartej przestrzeni, gdy nie da się zachować wymaganego odstępu 1,5 metra (np. miejskie strefy piesze, centra miast).

14 grudnia tygodniowa średnia liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców w Niemczech wynosiła 547,11. Mniejszą miały tylko Włochy (294,79) - wynika z danych Our World in Data. Jeśli chodzi o tygodniową średnią liczbę zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców, wynosiła 4,49.

Nowe obostrzenia w Niemczech (materiał z 3 grudnia)
Nowe obostrzenia w Niemczech (materiał z 3 grudnia)tvn24

Francja

Od 9 sierpnia paszport sanitarny trzeba tam pokazać przy wejściu do kawiarni, restauracji, centrum handlowego, kina, muzeum, szpitala, domów starości i opieki społeczno-zdrowotnej. Certyfikaty wymagane są też podczas podróży samolotami, pociągami lub autokarami na długie dystanse (międzyregionalne). Negatywny test PCR lub antygenowy nie może przekraczać 24 godzin.

Od 10 grudnia na cztery tygodnie zamknięto nocne kluby. W szkołach noszenie maseczek ochronnych obowiązuje nauczycieli i dzieci od 6. roku życia nie tylko na zajęciach, ale i podczas zajęć sportowych. Noszenie maseczek obowiązkowe stało się też w przestrzeniach otwartych, jeśli nie jest możliwe utrzymanie dystansu.

We Francji 14 grudnia tygodniowa średnia liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców wynosiła 733,04; tygodniowa średnia liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 1,98.

Włochy

Od 6 grudnia tylko zaszczepieni lub ozdrowieńcy mogą tam wejść do większości obiektów publicznych i miejsc rozrywki, w tym do restauracji, kin, teatrów i na imprezy sportowe. Dowód szczepienia, ozdrowienia lub negatywny wynik testu jest wymagany, by skorzystać z hoteli i transportu publicznego, informuje portal Thelocal.it. Nakaz noszenia masek obowiązuje we wszystkich miejscach publicznych i jest ściśle egzekwowany, za jego nieprzestrzeganie grozi grzywna od 400 do 1000 euro.

Ponieważ większość Włoch jest obecnie sklasyfikowana jako strefa "biała" o niskim ryzyku, maski są wymagane w sklepach, restauracjach, środkach transportu publicznego i wszystkich innych zamkniętych miejscach publicznych, jak również w zatłoczonych miejscach na zewnątrz - takich jak rynki i główne ulice handlowe. W regionach sklasyfikowanych jako "żółte" strefy (na dzień publikacji tego artykułu są to Kalabria, Friuli-Wenecja Julijska i Południowy Tyrol), maski są wymagane we wszystkich zamkniętych i otwartych miejscach publicznych.

We Włoszech nie obowiązują obecnie przepisy krajowe dotyczące ograniczenia działalności jarmarków bożonarodzeniowych, ale wiele miast i regionów wprowadziło własne, lokalne ograniczenia. Na niektórych jarmarkach świątecznych wymagany jest certyfikat covidowy.

14 grudnia władze Włoch ponownie przedłużyły stan wyjątkowy, tym razem do 31 marca 2022 roku. Tego dnia średnia tygodniowa liczba zakażeń COVID-19 na milion mieszkańców wynosiła 294,79, a średnia tygodniowa liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 1,57.

Czechy

Od 22 listopada do miejsc oferujących usługi bądź organizujących eventy wstęp mają tylko osoby posiadające certyfikat zaszczepienia lub status ozdrowieńca (test nie wystarczy) - informuje czeskie ministerstwo zdrowia. Od 26 listopada restauracje, bary, kluby, dyskoteki i kasyna muszą być zamknięte w godzinach od 22 do 5 rano. Świąteczne jarmarki są zakazane. Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest zakazane, podobnie jak spożywanie posiłków w centrach handlowych (nie dotyczy wydzielonych w nich restauracji).

Zmniejszono limit uczestników imprez masowych obejmujących zajęcia rekreacyjne dla dzieci i dorosłych z 1000 do 100. W przypadku wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych i meczów sportowych liczbę widzów ograniczono do 1000.

By skorzystać w Czechach z hoteli, lokali gastronomicznych, usług kosmetycznych i fryzjerskich, uprawiać sport w zamkniętych pomieszczeniach i brać udział w imprezach masowych, należy przedstawić dowód zaszczepienia lub przechorowania COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni. Negatywny wynik testu nie uprawnia już dorosłych osób korzystania z tych usług. W drodze wyjątku testy PCR są uznawane w przypadku osób w wieku 12-18 lat, osób z udokumentowanymi przeciwskazaniami przeciwko przyjęciu szczepionki oraz tych, które przyjęły już jedną z dwóch dawek szczepionki lub przyjęły ostatnią dawkę w ciągu ostatnich 14 dni.

26 listopada w Czechach rozpoczął się 30-dniowy stan wyjątkowy. Powodem jest rekordowo wysoki poziom zachorowań na COVID-19. W tym niespełna 11-milionowym kraju 14 grudnia średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców wynosiła 1167,84, a średnia tygodniowa liczba zgonów z COVID-19 na milion mieszkańców - 10,59. W naszym zestawieniu większą miała tylko blisko 38-milionowa Polska (10,73).

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Nie dotykaliśmy publicznych pieniędzy - oświadczyła ministra edukacji Barbara Nowacka, odpowiadając na pytanie o finansowanie Campusu Polska Przyszłości w 2023 roku. Jak jednak sprawdziliśmy, zarówno w tamtym, jak i w tym roku samorządy wspierały finansowo organizację Campusu. W 2024 roku zapłaciły w sumie ponad 840 tysięcy złotych.

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Campus Polska. "Ani złotówki pieniędzy publicznych"? Sprawdziliśmy

Źródło:
Konkret24

Prezydencki minister Marcin Mastalerek, podkreślając osiągnięcia Andrzeja Dudy jako prezydenta, przypomniał, że Duda jest "jedynym prezydentem od wielu lat, który zwiększył swoje kompetencje". To prawda. Mastalerek nie wyjaśnił jednak, dzięki czemu te zmiany były możliwe i jak naruszają prawo. Przypominamy więc.

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

"Prezydent, który zwiększył swoje kompetencje". Oto jak bardzo

Źródło:
Konkret24

W ramach zbiórki na PiS partia zebrała już ponad cztery miliony złotych, a jej politycy chwalą się w sieci dokonanymi przelewami. Były prezes Orlenu, a teraz europoseł PiS Daniel Obajtek deklaruje, że może wpłacać nawet więcej, niż prosił Jarosław Kaczyński. Na jego przykładzie tłumaczymy, ile rzeczywiście posłowie PiS mogą przelać na konto partii.

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Obajtek: mogę wpłacić na PiS "więcej niż 5 tysięcy złotych". Może?

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych - również w polskich - generuje nagranie z lotniska na Wyspach Kanaryjskich. Według internautów film pokazuje, że rząd Hiszpanii "zamknął wszystkie lotniska" na tych wyspach i wpuszcza na kontynent tylko migrantów z Afryki. Wielu wierzy w ten fałszywy, wręcz absurdalny przekaz.

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Lotniska na Wyspach Kanaryjskich zamknięte z powodu imigrantów? Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Powielaczowe prawo minister Leszczyny", "furtka Tuska" - tak komentowane są opublikowane kilka dni temu wytyczne Ministerstwa Zdrowia w sprawie dostępu do aborcji. Czy słusznie? Prawnicy tłumaczą, o co w nich chodzi. I dlaczego "zmiana realiów" nie oznacza wcale zmiany prawa.

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

"Furtka Tuska"? Czy wytyczne rządu w sprawie aborcji zmieniają prawo

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen zaczął już swoją kampanię jako kandydat na prezydenta w wyborach w 2025 roku. Prowadząc taką autopromocję czy prekampanię, polityk Konfederacji wykorzystuje - zdaniem ekspertów - "szarą strefę polskiej polityki". A raczej polskiego prawa, bo żadne przepisy tego nie zakazują i żadne nie przewidują kar.

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Mentzen ruszył z kampanią,"łamiąc prawo"? Oto "szara strefa polskiej polityki"

Źródło:
Konkret24

Poseł Marcin Warchoł ogłosił, że rząd "wprowadzi nowy podatek audiowizualny". To nieprawda. W rządowych dokumentach postuluje się likwidację abonamentu radiowo-telewizyjnego i finansowanie mediów publicznych wprost z budżetu państwa. Samego projektu odpowiedniej ustawy jeszcze nie ma.

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Rząd Tuska wprowadza "nowy podatek audiowizualny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Według posła Zbigniewa Boguckiego z PiS Donald Tusk rzekomo zakończył projekt budowy portu kontenerowego w Świnoujściu. Nic jednak nie wskazuje na to, by odziedziczony po Zjednoczonej Prawicy projekt budowy portu w Świnoujściu został "zaorany".

Bogucki: Tusk "zaorał" port kontenerowy w Świnoujściu. Sprawdzamy, co się dzieje z projektem

Bogucki: Tusk "zaorał" port kontenerowy w Świnoujściu. Sprawdzamy, co się dzieje z projektem

Źródło:
Konkret24

Jak to jest z liczebnością obecnego rządu Donalda Tuska? Według opozycji za czasów Zjednoczonej Prawicy gabinety nie były tak liczne jak teraz. A według ministry Katarzyny Kotuli liczebność rządu Tuska wcale nie jest rekordowa. Policzyliśmy więc - do rekordu brakuje niewiele.

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

"Rekordowo" liczny rząd Tuska? Policzyliśmy

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak w Southport nożownik zabił troje dzieci, przez Wielką Brytanię przeszła fala protestów, w ich wyniku niektórym uczestnikom wytoczono sprawy sądowe. Zapadające teraz wyroki są wykorzystywane do szerzenia fałszywych, antymigranckich przekazów, jakoby za wymachiwanie brytyjską flagą czy okrzyki o "odzyskaniu kraju" karano obywateli więzieniem. To nieprawda, wyroki dotyczą innych czynów.

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Kara więzienia za patriotyczne zachowania obywateli? Nie za to

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generuje zdjęcie rzekomo zrobione w pociągu polskim kibicom jadącym na mecz piłkarski. Uwagę przyciąga stolik między fotelami. Jednak nie są to polscy kibice.

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

"Zakupy młodzieży w Warsie"? To nie Wars i nie pociąg Warszawa-Szczecin

Źródło:
Konkret24

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

"Zabrali PiS całą subwencję", "PiS pozbawione subwencji w całości" - taki przekaz niesie się w sieci, a podgrzewają go politycy partii Jarosława Kaczyńskiego. To jednak błędna interpretacja decyzji PKW o odrzuceniu sprawozdania Komitetu Wyborczego PiS. Bo decyzja o rocznej subwencji dla partii PiS jeszcze nie zapadła.

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

PiS "pozbawiony całej subwencji"? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Decyzja Państwowej Komisji Wyborczej sprawia, że w najbliższych latach Prawo i Sprawiedliwość może stracić kilkadziesiąt milionów złotych. Pokazujemy, ile dokładnie.

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

PKW odrzuciła sprawozdanie z kampanii PiS. Ile straci partia?

Źródło:
Konkret24

Odrzucenie przez Państwową Komisję Wyborczą sprawozdania finansowego Komitetu Wyborczego PiS nie zakończy sprawy wielkości środków należnych tej partii z budżetu państwa. Eksperci ostrzegają przed problemami prawnymi, których rozwiązania na darmo szukać w przepisach.

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

PKW odrzuca sprawozdanie komitetu PiS, co dalej? Jest prawna dziura

Źródło:
Konkret24

Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska powtórzyła rozpowszechnianą od jakiegoś czasu informację, jakoby gospodarka drzewna przynosiła 6 procent polskiego PKB. Tymczasem zarówno sam resort klimatu, jak i poproszony przez nas o wyliczenia GUS podają niemal trzykrotnie mniejszy udział.

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Ministra klimatu: gospodarka drzewna to 6 procent PKB. Nieprawda, mniej

Źródło:
Konkret24

Donald Tusk przyznał, że w Sejmie brak większości dla liberalizacji prawa aborcyjnego. Paweł Zalewski, poseł Polski 2050 i wiceminister obrony, komentując te słowa, przypomniał więc pomysł swojego ugrupowania na rozwiązane problemu - referendum. Według niego w obecnej sytuacji to "jedyna alternatywa". Otóż nie.

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Referendum "jedyną alternatywą" w sprawie aborcji? Nie. Gdzie jest pułapka

Źródło:
Konkret24

Były minister nauki Przemysław Czarnek przekonuje, że dotacje, które przyznawał w ramach programu willa plus, były "inwestycją w oświacie", że te inwestycje "świetnie działają", że obecne kierownictwo MEN potwierdza, że dotacje "wydatkowane są w sposób zgodny z prawem". Trzy twierdzenia - wszystkie nieprawdziwe.

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Czarnek o willi plus: "inwestycje w oświacie", "świetnie działają". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Kto nie zapłaci za dostęp do dziennika, nie będzie mógł dać usprawiedliwienia dziecku" - taki alarmujący przekaz rozsyłają w ostatnich dniach internauci. Ale to nieprawda. Historia powstała po informacji opublikowanej przez jednego z operatorów e-dziennika.

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

"E-dziennik będzie płatny"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Niecały rok po wygranej w wyborach Tuska Niemcy piszą nam podręczniki historii?", "rząd Tuska dał zielone światło dla niemieckiej polityki historycznej" - taki przekaz rozpowszechniają politycy PiS i Konfederacji. Powodem jest czwarta część podręcznika do historii dla szkół podstawowych. Co stoi za tą manipulacją polityków? Historia - nomen omen - powstawania tej serii podręczników wiele wyjaśnia.

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

"Niemcy piszą nam podręczniki historii"? O co chodzi z tą książką

Źródło:
Konkret24

"I to jest właściwa postawa!", "tak samo każdy powinien w Polsce Tuska traktować" - komentują internauci nagranie, na którym widać rzekomo, jak właściciel angielskiego baru wyrzuca z niego premiera Keira Starmera. Rzeczywiście, była taka sytuacja, ale nie teraz i nie z premierem.

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Premier Wielkiej Brytanii "wywalony z pubu"? Kiedy powstał ten film

Źródło:
Konkret24

Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by stworzony przez kremlowską propagandę przekaz trafił na strony polskich serwisów w niemal niezmienionej formie. - Clickbait zwyciężył ze zdrowym rozsądkiem - ocenia ekspert od rosyjskiej dezinformacji. Oto historia o walkach w obwodzie kurskim, doniesieniach "Izwiestii", NATO i polskich służbach.

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

"NATO pomogło". Jak rosyjska propaganda przeniknęła do polskich serwisów

Źródło:
Konkret24