We Włoszech pracownicy medyczni musieli się szczepić na COVID-19 już od wiosny. W kolejnych krajach Unii Europejskiej została wyznaczona data, do kiedy służba zdrowia musi się zaszczepić. W USA obowiązkowe szczepienia dla medyków wprowadziły dotychczas dwa stany.
Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że część Rady Medycznej zachęca, by szczepienia na COVID-19 w służbie zdrowia były obowiązkowe. "Bardzo poważnie to rozważymy już w najbliższym czasie" - zapowiedział 27 lipca. Jak dodał, pacjenci, którzy przychodzą po ratunek do placówek ochrony zdrowia, mogą być bardziej narażeni na zakażenia i jego skutki.
Z kolei na konferencji 30 lipca pełnomocnik rządu do spraw szczepień minister Michał Dworczyk, pytany o obowiązkowe szczepienia, stwierdził: "Możemy mówić na razie o postulatach formułowanych przed niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, (...) ale w tej sprawie nie ma decyzji". Minister zdrowia Adam Niedzielski, uzupełniając odpowiedź Dworczyka, powiedział, że o obowiązkowe szczepienia medyków apelują przedstawiciele organizacji pacjentów. "Daje to poczucie bezpieczeństwa pacjentom, którzy są leczeni na różnych oddziałach i z ich punktu widzenia ryzyko kontaktu z lekarzem, pielęgniarką, ratownikiem, który nie jest zaszczepiony - co oznacza, że to daje w momencie jakieś kryzysowej sytuacji dla zdrowia dodatkowe ryzyko zakażenia się - jest po prostu artykułowane jako działanie na rzecz bezpieczeństwa pacjenta" - mówił.
Minister Dworczyk wymienił grupy, których najczęściej dotyczy postulat obowiązkowego szczepienia: personel medyczny, osoby pracujące w usługach mające bliski kontakt z klientem, służy mundurowe. "Takie rozwiązania są - jeśli chodzi o Unię Europejską - w kilku krajach wdrożone" - stwierdził.
Sprawdziliśmy więc, w których państwach - nie tylko w Europie - wprowadzono obowiązek szczepień pracowników medycznych na poziomie ogólnokrajowym lub regionalnym oraz gdzie rozważa się takie rozwiązanie.
Włochy: obowiązek jest już od kwietnia
We Włoszech już od kwietnia szczepienie przeciwko COVID-19 jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej i farmaceutów (szczepienia prowadzone są bowiem także w aptekach). To pierwszy kraj w Unii Europejskiej, który zdecydował się na takie działanie.
Medycy, którzy odmówią zaszczepienia, mogą zostać zawieszeni bez wynagrodzenia do końca roku, chyba że pracodawca będzie mógł przenieść ich na stanowisko mniej narażone na zetknięcie się z zakażonymi - informuje portal Thelocal.it.
Francja: czas do 15 września
Zgodnie z nową ustawą covidową przyjętą we Francji 26 lipca zaszczepić przeciw COVID-19 muszą się: pracownicy służby zdrowia i opiekunowie osób starszych, specjaliści i strażacy. Mają na to czas do 15 września. Jak zauważa Associated Press, podczas gdy większość pracowników służby zdrowia we Francji jest zaszczepiona, to niewielka, ale głośna mniejszość sprzeciwia się temu obowiązkowi.
Prawo nakazujące szczepienia COVID-19 dla pracowników służby zdrowia ma chronić szpitale i pozwolić uniknąć nowego lockdownu. Rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal tłumaczył, że ruch ten nie ma na celu napiętnowania niechętnych szczepieniom medyków, tylko ograniczenie ryzyka dla słabszych osób, którymi się oni opiekują.
W czerwcu francuska agencja zdrowia publicznego szacowała, że pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 72,2 proc. lekarzy, 58 proc. pielęgniarek i pielęgniarzy oraz 50 proc. salowych (za AP).
Grecja: od 1 września
Szczepienia przeciwko COVID-19 będą obowiązkowe w Grecji dla pracowników służby zdrowia i personelu domów opieki - zapowiedział 12 lipca premier Kyriakos Mitsotakis. Poinformował, że obowiązek szczepień dla personelu domów opieki wchodzi w życie natychmiast, natomiast pracownicy służby zdrowia będą musieli być szczepieni obowiązkowo od 1 września.
Węgry: co najmniej pierwsza dawka do 1 września
Dekret wprowadzający obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 dla pracowników służby zdrowia opublikowano w "Monitorze Węgierskim" 29 lipca - informowała Polska Agencja Prasowa. Zgodnie z dekretem najpóźniej do 1 września co najmniej pierwszą dawkę szczepionki będą musieli przyjąć: pracownicy podstawowej i specjalistycznej opieki zdrowotnej, szpitali, pogotowia ratunkowego, farmakologii oraz pracownicy prywatnej służby zdrowia. Obowiązek ten dotyczy też lekarzy odwiedzających domy opieki.
Nowy wymóg zapowiedział 16 lipca premier Viktor Orban. "Nie jesteśmy zwolennikami przymusu, ale podjęliśmy decyzję: szczepienia będą obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia. Zatem tylko osoby zaszczepione będą mogły pracować w sektorze opieki zdrowotnej. W każdym razie muszą wykonać szereg obowiązkowych szczepień, a ich lista jest obecnie rozszerzana" - mówił w publicznym radiu Kossuth (cytat za index.hu).
Zgodnie z dekretem placówki opieki zdrowotnej nie mogą zatrudniać pracownika służby zdrowia, który nie został zaszczepiony. Jeśli obecny pracownik odmówi szczepienia, będzie musiał zostać zwolniony. Wyjątkiem są tylko pracownicy, którzy przedstawią zaświadczenie lekarskie, że nie mogą być zaszczepieni.
USA: stany Kalifornia i Waszyngton
Na razie władze dwóch amerykańskich stanów zdecydowały się wprowadzić obowiązek szczepienia personelu medycznego przeciw COVID-19. Od 30 września stan Kalifornia będzie tego wymagał od wszystkich pracowników służby zdrowia i pracowników opieki długoterminowej. W stanie pracuje ich ok. 2,2 mln - informuje Associated Press. Jak pisze agencja, Kalifornia, najbardziej zaludniony stan USA, przegrywa w walce z nowymi infekcjami.
Zgodnie z zarządzeniem wydanym 5 sierpnia przez Kalifornijski Departament Zdrowia Publicznego z obowiązkowych szczepień zwolnieni są tylko ci pracownicy, którzy odmawiają z powodu przekonań religijnych oraz ci, którzy nie mogą być zaszczepieni z powodu uzasadnionego powodu medycznego potwierdzonego notatką podpisaną przez licencjonowanego lekarza.
Natomiast w poniedziałek 10 sierpnia gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee ogłosił wymóg szczepień dla większości pracowników administracji stanowej oraz dla prywatnej służby zdrowia i pracowników opieki długoterminowej. Wszystkie te grupy będą miały czas na pełne zaszczepienie do 18 października. Waszyngton odnotowuje poważny wzrost liczby zakażeń i hospitalizacji w każdym hrabstwie z powodu wariantu Delta - a przytłaczająca większość przypadków dotyczy nieszczepionych mieszkańców.
Kanada: plany w prowincji Quebec
W związku z ponownym wzrostem zachorowań na COVID-19 wprowadzenia obowiązkowych szczepień nie wyklucza premier kanadyjskiej prowincji Quebec Francois Legault. "Nie odrzucamy żadnego rozwiązania, które pozwoliłoby chronić ludność i nie ograniczać ponownie Quebecu" - przekazało biuro Legaulta 5 sierpnia, podał kanadyjski publiczny nadawca CBC.
Pomysł ten w dużej mierze popiera kanadyjskie środowisko medyczne. 3 sierpnia dwie organizacje zrzeszające lekarzy i pielęgniarki opublikowały wspólne stanowisko wzywające do obowiązkowego szczepienia na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia w całym kraju. Według instytutu zdrowia publicznego w Quebecu do 4 sierpnia 89,9 proc. pracowników służby zdrowia otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki; 80,4 proc. przyjęło wszystkie wymagane dawki.
Indonezja: wszyscy dorośli
W Indonezji nie wyszczególniono grup zawodowych, tylko już od lutego szczepienia przeciw COVID-19 są obowiązkowe dla wszystkich dorosłych. W stolicy kraju Dżakarcie za odmowę przyjęcia szczepionki grozi grzywna - około 350 dolarów - informuje Reuters.
Turkmenistan: wszyscy dorośli
Tu jest podobnie jak w Indonezji: Ministerstwo Zdrowia Turkmenistanu poinformowało 6 lipca, że wprowadza obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich mieszkańców powyżej 18. roku życia. Decyzja ta wynikała z kolejnego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Robert Ghement/PAP/EPA