Kolorowe i bardzo dokładne zdjęcie ma przedstawiać przekrój przez ludzką komórkę. Kolejny raz krąży w sieci, tę "tajemnicę życia" podziwiają teraz Polacy. To jednak nie jest fotografia, nie przedstawia też komórki człowieka.
Polscy internauci są zachwyceni krążącą w mediach społecznościowych grafiką, która ma być niezwykle szczegółowym zdjęciem przekroju ludzkiej komórki. Niektórzy piszą nawet, że to "jak dotąd najbardziej szczegółowy widok" komórki uzyskany przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Ilustracja jest bardzo efektowna, przyciąga wzrok żywymi kolorami. Widać na niej wiele różnych struktur z jądrem w centralnej części.
fałsz
"Niesamowity widok"; "Dzieło sztuki"; "Kosmos. Tajemnica życia"; "Zapiera dech"; "Piękna!" - komentują w sieci zachwyceni internauci.
Popularne teraz w polskim internecie zdjęcie było w przeszłości szeroko rozpowszechniane za granicą, na przykład w 2021 roku. Jeden z anglojęzycznych facebookowych postów został wtedy udostępniony 14 tys. razy. Autentyczność grafiki sprawdziły już zagraniczne portale, m.in. Reuters, AFP, LeadStories.
Praca australijskiego artysty
Fotografia, wbrew przekazowi komentujących, nie pokazuje ludzkiej komórki, lecz jest stworzoną komputerowo ilustracją komórki zwierzęcej. Jej autorem jest Australijczyk Russell Kightley, pisarz i ilustrator science fiction. Prowadzi stronę internetową, gdzie prezentuje i sprzedaje swoje prace.
Dziesięć lat temu, w sierpniu 2012 roku opublikował tam wykonaną przez siebie ilustrację, która jest ponownie popularna wśród internautów. Opisał ją jako "wycinek komórki zwierzęcej" z bardzo szczegółowym wyszczególnieniem, co przedstawia. "Kolory przypominające klejnoty i bardzo drobne szczegóły sprawiają, że obraz ten jest idealny do pokazania złożoności na poziomie komórkowym". W innym miejscu napisał: "Kolory są dowolne, ale od wielu lat używam zielonkawo-niebieskiego dla błon plazmatycznych i czerwonego lub fioletowego dla DNA. Jest to uogólniona komórka zwierzęca (w tym ludzka), bez specjalizacji i zaprojektowana jako podstawowe narzędzie do nauczania biologii."
Artysta zabiera głos: "dezinformacja"
Do ogromnej popularności swojej ilustracji odniósł się jej autor w 2021 roku na Instagramie, Twitterze i na swojej stronie internetowej. "Między 12 a 24 kwietnia moja stara, stworzona komputerowo ilustracja była rozpowszechniana w sieci. Druga fala zainteresowania miała miejsce koło 21 lipca. I podobnie jak w przypadku pandemii koronawirusa, jest napędzana przez dezinformację. (...) Około 4 grudnia była trzecia fala" - napisał. Wytłumaczył, jak przebiegał proces twórczy.
"Ten obraz został stworzony dwadzieścia lat temu jako plakat edukacyjny. Stworzenie go przy użyciu programu Painter to była praca na pełny etat przez sześć tygodni. Od tego czasu obraz pojawił się m.in. w książce Richarda Dawkinsa 'Najwspanialsze widowisko świata. Świadectwa ewolucji', można go kupić już wydrukowany, na gadżetach lub jako plik cyfrowy" - opisywał Kightley.
Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Twitter
Źródło zdjęcia głównego: Twitter