Ponad 12,3 mln osób zaszczepiono na świecie na COVID-19 do 3 stycznia. Najwięcej w Chinach - ponad 4,5 mln. W Stanach Zjednoczonych zaszczepiono ponad 4,22 mln obywateli, w Izraelu - ponad 1 mln.

Ponad 12,3 mln dawek szczepionki na COVID-19 podano na całym świecie do 3 stycznia tego roku - wynika z danych zebranych przez zespół badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. Na stronie Our World in Data prezentują statystyki z ponad 30 państw.

Czołówkę krajów, w których zaszczepiono największą liczbę obywateli, stanowiły 3 stycznia: Chiny, Stany Zjednoczone, Izrael, Wielka Brytania, Rosja. Na poniższym wykresie przedstawiamy, ile osób zostało zaszczepionych do tej pory w wybranych 27 krajach (według najnowszych dostępnych danych).

Liczba podanych szczepionek na COVID-19 w wybranych krajach (stan na 3 stycznia 2021)
Liczba podanych szczepionek na COVID-19 w wybranych krajach (stan na 3 stycznia 2021) Foto: Our World in Data / ourworldindata.org

Szef kancelarii premiera i rządowy pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk poinformował, że do niedzieli 3 stycznia w całej Polsce zaszczepiono ponad 50 tys. osób. Według danych Ministerstwa Zdrowia były to dokładnie 50 833 osoby. Dworczyk zapowiedział na konferencji w poniedziałek 4 stycznia, że od tego dnia publikowane będą dane na temat liczby osób zaszczepionych na COVID-19 i dystrybucji szczepionek. Od poniedziałku ruszyła informacja "w trybie uproszczonym", natomiast od 15 stycznia ruszy podstrona poświęcona szczegółowym danym, m.in. z danymi demograficznymi i tymi dotyczącymi dostaw, z podziałem na województwa i powiaty, a z czasem także i na gminy.

Michał Dworczyk przekazał, że po weryfikacji zarejestrowano 7517 zespołów szczepiennych i 6027 punktów, które będą prowadziły szczepienia. - Ostatecznie mamy sieć zapewniającą punkty szczepień obejmujące swoim zasięgiem 96,29 procent gmin w Polsce. To daje nam 98,56 procent populacji, której został zapewniony dostęp do punktów szczepień - poinformował.

Dworczyk: w pierwszym kwartale 2021 roku może zaszczepić się około 2,9 miliona osób

Oto jak wygląda stan szczepień w krajach, które na razie są w czołówce pod względem liczby wykonanych szczepień na COVID-19.

Chiny

W Chinach do końca 2020 roku podano ponad 4,5 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała 31 grudnia anglojęzyczna strona chińskiego dziennika "Global Times". Między czerwcem a listopadem 1,5 mln szczepionek przyjęły osoby z grup wysokiego ryzyka, a kolejne 3 mln osób zaszczepiono między 15 a 31 grudnia.

Przypomnijmy, że Chiny wyprodukowały własne szczepionki na COVID-19. Chińskie władze od lipca podawały eksperymentalne szczepionki osobom z grup narażonych na wysokie ryzyko infekcji - opisywał TVN24 BiSReuters zwracał wtedy uwagę, że w lipcu żadna szczepionka na świecie nie przeszła jeszcze ostatecznych i zakrojonych na szeroką skalę prób, które udowodniłyby, że jest wystarczająco bezpieczna i skuteczna.

Według BBC News 31 grudnia Chiny zatwierdziły szczepionkę wyprodukowaną przez Chińską Narodową Grupę Farmaceutyczną Sinopharm do powszechnego użytku.

Stany Zjednoczone

Do 2 stycznia 2021 roku ponad 4,22 mln Amerykanów otrzymało pierwszą dawkę szczepionki na COVID-19 - wynika z danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC). To ok. 1,2 proc. obywateli kraju. Tymczasem planowano, że do końca grudnia zostanie zaszczepiona znacznie większa część populacji - 20 mln osób, czyli ok. 6 proc. (za portalem stacji CNBC).

Do tej pory najwięcej osób zaszczepiono w stanie Kalifornia - ponad 412 tys. A najwięcej zaszczepionych na 100 tys. mieszkańców stanu przypada w Dakocie Południowej (2985), podaje CDC.

W USA do użytku dopuszczone są dwie szczepionki: Pfizer i Moderna. 14 grudnia zaszczepiono pierwszą osobę w USA szczepionką firmy Pfizer. Była to pielęgniarka, Sandra Lindsay ze stanu Nowy Jork. 18 grudnia amerykańska Agencja Żywności i Leków zdecydowała o dopuszczeniu do użytku szczepionki firmy Moderna.

Statystyki szczepień przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych (stan na 4 stycznia 2021)
Statystyki szczepień przeciw COVID-19 w Stanach Zjednoczonych (stan na 4 stycznia 2021) Foto: tvn24 / Centra Kontroli i Prewencji Chorób, CDC

Izrael

W Izraelu do 2 stycznia 2021 roku na COVID-19 zaszczepiono już ponad 1 mln osób - wynika z zestawienia Our World in Data. To prawie 12 proc. mieszkańców. Izrael był jednym z pierwszych krajów, które zaczęły szczepienie ludności. Proces ten trwa tam od 19 grudnia. Od tego czasu preparat Pfizer/BioNTech otrzymuje średnio 150 tys. osób dziennie - informuje TVN BiS.

Masowa akcja szczepień przeciw COVID-19 w Izraelu

Kwestie szczepień w Izraelu komentowała w niedzielę 3 stycznia w "Faktach po Faktach" dr hab. Katarzyna Kolasa z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka z zakresu ekonomiki zdrowia, zarządzania opieką zdrowotną i cyfryzacji w ochronie zdrowia. "Izrael podjął walkę z koronawirusem znacznie wcześniej od nas, jeśli chodzi o przygotowania do zaszczepienia" - powiedziała dr Kolasa. Jak dodała, wysoka wyszczepialność w Izraelu to zasługa promocji szczepień na COVID-19. "Zarówno premier (Benjamin - red.) Netanjahu, jak i wiele innych osób ze sceny publicznej zaszczepiło się, ale również wykonywało telefony, nagrywało się do mieszkańców Izraela, namawiając ich do udziału w programie" - opowiadała ekspertka.

Wielka Brytania

Do 27 grudnia 2020 roku szczepionkę na COVID-19 otrzymało ponad 944,5 tys. osób w Wielkiej Brytanii -wynika z danych na rządowej stronie o pandemii. To 1,4 proc. populacji kraju (ponad 66,7 mln mieszkańców).

Od 8 grudnia Brytyjczycy - jako pierwsi na świecie - stosują szczepionkę Pfizer/BioNTech. Od poniedziałku 4 stycznia korzystają także ze szczepionki Oxford/AstraZeneca. Jako pierwszy otrzymał ją 82-letni Brian Pinker - podał BBC News.

Szczepienia na COVID-19 w Wielkiej Brytanii

Rosja

Ponad 800 tys. mieszkańców Rosji zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19 - informowała 2 stycznia rosyjska agencja informacyjna TASS, cytując ministra zdrowia Michaiła Muraszko. To 0,5 proc. populacji kraju. Szczepienia w Rosji rozpoczęły się 2 grudnia.

Rosja, podobnie jak Chiny, opracowała własną szczepionkę na koronawirusa. Sputnik V - tak nazywa się rosyjska szczepionka - stworzył moskiewski Instytut Wirusologii.

Niemcy

Do 2 stycznia 2021 roku ponad 238,8 tys. osób w Niemczech zostało zaszczepionych na COVID-19 według Our World in Data. Rządowy Instytut Roberta Kocha (Robert Koch Institut, RKI) publikujący informacje o stanie pandemii w Niemczech przedstawia nowsze statystyki na 4 stycznia (godz. 12): według nich liczba zaszczepionych wzrosła do 265,9 tys.

Do tej pory najwięcej zaszczepiono w Bawarii (66,2 tys. osób) i Nadrenii Północnej-Westfalii (53,8 tys.). Trzech na tysiąc mieszkańców Niemiec jest już zaszczepionych. To 0,2 proc. wszystkich mieszkańców.

Ile zaszczepień na COVID-19 przypada na 100 osób w danym kraju (stan na 3 stycznia 2021)
Ile zaszczepień na COVID-19 przypada na 100 osób w danym kraju (stan na 3 stycznia 2021) Foto: Our World in Data / ourworldindata.org

Włochy zaszczepiły 114,3 tys. obywateli do 3 stycznia, a Kanada - 112,2 tys. do 2 stycznia.

Polska z liczbą 47,6 tys. zaszczepionych do końca 2020 roku wyprzedzała m.in. Argentynę - 32 tys., Meksyk - 24 tys. czy Francję - 516 (do 1 stycznia). Przy czym należy pamiętać, że Our World in Data nie udostępnia danych dla wszystkich krajów.

Autor:  Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24, Our World in Data; zdjęcie: PAP/EPA

Pozostałe

Brudziński: "Polska od lat kieruje olbrzymie środki dla ofiar konfliktów wojennych". Dane nie potwierdzają

Na forum Parlamentu Europejskiego europoseł Joachim Brudziński stawiał Polskę jako "wzór do naśladowania", twierdząc, że wydajemy olbrzymie środki na wsparcie ofiar konfliktów wojennych. Międzynarodowe statystyki pokazują, że Polska jest w ogonie państw, jeśli chodzi o wsparcie krajów słabiej rozwiniętych. Jak to napisano w dokumentach OECD: "mamy niewielki, ale stabilny udział".

Tempo szczepień w Unii Europejskiej. Polska nieco awansowała

Pod względem całkowitej liczby wykonanych szczepień na COVID-19 Polska utrzymuje się w czołówce państw Unii Europejskiej. Gorzej jest, gdy przeliczymy liczbę dawek na 100 mieszkańców kraju. Polska jest tu w drugiej dziesiątce, choć w ciągu tygodnia awansowała o cztery miejsca.

Szczepienia na COVID-19: Polska na tle państw Unii Europejskiej

Polska jest w drugiej dziesiątce wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę szczepień na 100 mieszkańców kraju. Ostatnio - w zależności od dnia - zajmujemy 15. czy 16. pozycję. Lepiej wypadamy pod względem łącznej liczby wykonanych szczepień: 12 stycznia byliśmy na 11. miejscu na świecie oraz na czwartym w UE.

Antifa, komuniści i działacze ruchu BLM jako winni zajść na Kapitolu. Lawina fake newsów ruszyła

Mężczyzna z rogami na głowie nie jest działaczem ruchu BLM, tylko wyznawcą teorii spiskowej QAnon. Tatuaż na ręce innego demonstranta to nie sierp i młot, tylko znak z gry komputerowej. Dowody zdjęciowe, że to Antifa wtargnęła do budynku Kapitolu, są manipulacją. Zamieszki w Waszyngtonie wywołały falę fake newsów, w których winę za to, co się stało, zrzuca się na środowiska lewicowe i Antifę.