Wizyta na grobach w sąsiednim kraju? Zasady wjazdu dla Polaków

Wizyta na grobach w sąsiednim kraju? Zasady wjazdu dla PolakówShutterstock

Nowe zasady wjazdu do Czech i Litwy wprowadzone ostatnio dla Polaków mogą niektórym pokrzyżować plany odwiedzenia tam grobów bliskich. Rosnąca liczba zakażeń w naszym kraju skłania sąsiadów do zwiększenia rygorów bezpieczeństwa. Sprawdziliśmy, na jakich warunkach Polacy mogą teraz przekraczać granice państw ościennych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wprawdzie w tych dniach chodzi zazwyczaj o krótki wyjazd na groby najbliższych, lecz jeśli wiąże się to z przekroczeniem granicy, trzeba sprawdzić obowiązujące w danym kraju przepisy epidemiczne. Informacje dotyczące konkretnych państw są dostępne na unijnej stronie Re-open EU, na stronach polskich ambasad w poszczególnych krajach i w aplikacji mobilnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polak za granicą", w zakładce: "Ostrzeżenia dot. COVID-19".

Podajemy przepisy obowiązujące na dzień 29 października.

Prognozowana temperatura na Wszystkich Świętych (w dniach 29.10-2.11)
Prognozowana temperatura na Wszystkich Świętych (w dniach 29.10-2.11)Ventusky.com

Niemcy

Według niemieckiej klasyfikacji Polska nie jest obecnie obszarem wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet) ani obszarem występowania mutacji (Virusvariantengebiet). To znaczy, że osoby w pełni zaszczepione muszą okazać jedynie dowód szczepienia (Unijny Certyfikat COVID-19 w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel) – lecz od podania ostatniej dawki szczepionki powinno minąć co najmniej 14 dni.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. W przypadku szybkich testów antygentowych ma on być wykonany najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec; w przypadku testów PCR obowiązują 72 godziny. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, jeśli są przetłumaczone. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione są:

dzieci do 12. roku życia

ozdrowieńcy (między 28. dniem a 6. miesiącem po chorobie)

osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu granicznego do 24 godzin

osoby przewożące zawodowo osoby lub towary

pracownicy transgraniczni.

Przed wjazdem do Niemiec z Polski nie jest konieczne zgłoszenie, rejestracja lub wypełnienie formularza online.

Czechy

27 października Polska została uznana przez Czechy za kraj wysokiego ryzyka.

Nie zmieniło to zasad wjazdu dla osób w pełni zaszczepionych (co najmniej 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki). Muszą tylko mieć certyfikat zaszczepienia (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel), a przed wyjazdem wypełnić formularz lokalizacyjny na stronie https://plf.uzis.cz/. Takie same zasady obowiązują ozdrowieńców (jeśli upłynęło nie więcej niż 180 dni od końca choroby).

Zaostrzono natomiast zasady dla osób niezaszczepionych. Przed przekroczeniem granicy (maksymalnie 72 godziny) muszą wykonać test na koronawirusa (wyłącznie test PCR) i wypełnić formularz lokalizacyjny. Po wjeździe na terytorium Czech są zobowiązane do noszenia maseczek ochronnych (o standardzie FFP2 lub wyższym) aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego między piątym a siódmym dniem pobytu. Z tych obowiązków zwolnione są:

dzieci do 12. roku życia

osoby podróżujące do Czech drogą lądową z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h w uzasadnionym celu

osoby podróżujące tranzytem drogą lądową do 12h.

Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopada
Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopadatvn24

Słowacja

Każda osoba wjeżdżająca z Polski na Słowację musi wypełnić formularz e-hranica na stronie korona.gov.sk/ehranica (język słowacki) lub korona.gov.sk/en/ehranica (język angielski). Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są zobowiązane także do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej mindop.sk/covid.

W pełni zaszczepieni poza dowodem wypełnienia formularza muszą mieć także krajowe zaświadczenie o szczepieniu lub Unijny Certyfikat COVID-19 (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel). Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się tę, która przyjęła drugą dawkę dwudawkowej szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację lub pierwszą dawkę jednodawkowej szczepionki co najmniej 21 dni przez wjazdem na Słowację. Za osoby w pełni zaszczepione uznaje się także ozdrowieńców, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację, ale jeśli nastąpiło to w okresie do 180 dni od przechorowania COVID-19.

Dość restrykcyjne zasady dotyczą natomiast niezaszczepionych, w tym niezaszczepionych ozdrowieńców. Po wjeździe na Słowację muszą się poddać kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych na 10 dni. Najwcześniej w piątym dniu kwarantanny mogą wykonać test PCR, którego negatywny wynik może zwolnić z dalszej kwarantanny. Negatywny wynik testu jest też niezbędny, by zakończyć kwarantannę po upływie 10 dni.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są dzieci poniżej 12 lat i dwóch miesięcy, lecz tylko w przypadku, jeśli ten obowiązek nie dotyczy ich rodziców lub opiekunów, z którymi wjechały na Słowację. Lista wszystkich zasad zwolnienia z kwarantanny, dotyczących m.in. osób przejeżdżających tranzytem do innego państwa UE, dostępna jest na stronie polskiej ambasady w Bratysławie w sekcji "Zasady zwolnienia z kwarantanny".

Na Słowacji restrykcyjnie pochodzi się także do tranzytu. Obywatele Polski mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji bez konieczności spełniania wszystkich powyższych wymogów, ale przejazd może trwać maksymalnie osiem godzin, a zatrzymywanie się jest możliwe tylko na stacjach benzynowych, by zatankować paliwo. W ramach tranzytu dozwolone jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych trasach.

Ukraina

Polacy zaszczepieni udający się na Ukrainę muszą przedstawić na granicy dokument potwierdzający odbycie pełnego cyklu szczepień lub przyjęcia jednej lub kilku dawek szczepionki zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Ozdrowieńcy muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający przebycie COVID-19 wystawiony przez jedno z państw UE (np. unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) lub przez państwo, które podpisało z Ukrainą umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów COVID-19. Do tego niezbędne jest zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Niezaszczepieni muszą mieć natomiast negatywny wynik testu antygenowego lub PCR przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny przed wjazdem na Ukrainę i zaświadczenie o ubezpieczeniu. Mimo okazania testu obowiązuje ich także kwarantanna z wykorzystaniem aplikacji "Wdoma". Kwarantanna rozpoczyna się 72 godziny po przekroczeniu granicy, trwa 10 dni i może zostać skrócona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR.

Z tych wymogów zwolnione są dzieci do 12. roku życia, a z samego obowiązku kwarantanny osoby do 18. roku życia oraz osoby podróżujące po terytorium Ukrainy tranzytem pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego, że nie będzie on trwał dłużej niż 48 godzin.

Obowiązkowe dla wszystkich Polaków ubezpieczenie musi pokrywać ewentualne koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz ewentualną obserwacją w placówce medycznej. Powinno obejmować cały okres pobytu na Ukrainie i ma być wystawione przez firmę zarejestrowaną na Ukrainie, mającą tam swoje przedstawicielstwo lub umowę o assistance z ukraińskim partnerem.

Białoruś

Rok temu, 29 października 2020 roku, wjazd z Polski na Białoruś drogą lądową został wstrzymany. Teraz jest możliwy tylko drogą powietrzną na lotnisko międzynarodowe w Mińsku.

Osoby zaszczepione muszą okazać dowód ukończonego co najmniej przed miesiącem cyklu szczepień przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione muszą mieć negatywny wynik testu PCR w języku angielskim, rosyjskim lub białoruskim. Nie określono, jak aktualny powinien być test. Oprócz tego niezaszczepieni muszą się poddać siedmiodniowej kwarantannie.

Litwa

Od 4 października Polska jest na litewskiej liście krajów podwyższonego ryzyka.

Wszyscy wjeżdżający na Litwę Polacy muszą maksymalnie 48 godzin przed wjazdem wypełnić ankietę dla podróżnych, która jest w języku angielskim na stronie keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Osoby w pełni zaszczepione dodatkowo muszą mieć certyfikat szczepienia (od przyjęcia drugiej dawki ma minąć co najmniej 14 dni). Ozdrowieńcy, którzy wyzdrowieli w ciągu ostatnich 180 dni (i zostało to potwierdzone testem PCR), poza wypełnieniem ankiety muszą mieć przy sobie potwierdzenie z zakładu opieki zdrowotnej lub unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Niezaszczepieni natomiast mają przedstawić na granicy negatywny wynik testu (PCR - maksymalnie 72 godziny przed wjazdem, antygenowy - maksymalnie 48 godzin przed wjazdem). Negatywny wyniku testu nie zwalnia jednak z obowiązku 10-dniowej izolacji. Można ją skrócić, przedstawiając negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej w siódmym dniu izolacji.

Z obowiązku izolacji zwolnione są dzieci do lat 16 i osoby podróżujące przez Litwę tranzytem. Dzieci w wieku 12-16 lat muszą jednak przedstawić negatywny wynik testu antygentowego lub PCR wykonanego przed wjazdem na Litwę, żeby uniknąć izolacji.

Powrót do Polski

Obostrzenia obowiązują również Polaków wracających do kraju zza granicy. Podróżni muszą przedstawić jeden z trzech poniższych dokumentów:

zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu

dokument potwierdzający przebycie choroby nie później niż 180 dni przed wjazdem

negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego 48 godzin przed wjazdem.

W przeciwnym razie zostaną skierowani na dziesięciodniową kwarantannę. Jeśli wjechali z krajów strefy Schengen (oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Turcji), mogą skrócić ją po otrzymaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR po 48 godzinach od przekroczenia granicy. W przypadku przyjazdu lub przylotu do Polski z krajów spoza strefy Schengen (i pięciu wymienionych krajów) test zwalniający z kwarantanny można wykonać dopiero w ósmym dniu.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są również dzieci do 12. roku życia podróżujące z krajów strefy Schengen pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19 lub mają negatywny wynik testu na COVID-19. Jeśli dzieci wracają z dorosłymi z krajów spoza strefy Schengen, dorośli muszą być zaszczepieni, by dzieci były zwolnione z kwarantanny, negatywny wynik testu nie wystarczy.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Betonowe klocki nazwali Tarczą Wschód", "falochron w środku lasu", "powstrzyma tylko bardzo grubych inżynierów z Afryki" - komentują internauci zdjęcia zapór przeciwczołgowych przy polsko-rosyjskiej granicy. Tylko że ani nie jest to jeszcze Tarcza Wschód, ani nie o zatrzymanie migrantów tu chodzi. Wyjaśniamy.

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Tarcza Wschód. "Małe betonowe klocki mają hamować napływ migrantów"? Nie

Źródło:
Konkret24

Nagranie wygląda jak materiał informacyjny jakiejś telewizji i ma dowodzić, że prezydent Ukrainy kupił luksusowy hotel w Alpach. To kolejny fake news spreparowany od początku do końca przez ośrodek rosyjskiej dezinformacji. Przestrzegamy, na czym polega ten schemat.

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Zełenski, hotel w Alpach i 88 milionów euro. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ułaskawienie przez Andrzeja Dudę osoby skazanej za przestępstwo narkotykowe wywołało sporo komentarzy, a informacja o tym na stronie kancelarii prezydenta - falę fake newsów. Ich źródłem stało się stwierdzenie, że to "Prokurator Generalny wystąpił z wnioskiem".

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Prezydent ułaskawił przestępcę "na wniosek Adama Bodnara"? Nie, innego prokuratora

Źródło:
Konkret24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

"Szkoda Polski", "same fakty" - komentują internauci obszerny post Ewy Zajączkowskiej-Hernik na temat działań rządu. Lecz wśród krytycznych ocen europosłanka Konfederacji przekazuje istotne przekłamania. Niektóre z nich to fałszywe narracje wcześniej rozpowszechniane przez polityków PiS.

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

"Nie wypłacili", "nie złożyli wniosku", "będzie więcej cenzury". Trzy manipulacje Zajączkowskiej-Hernik

Źródło:
Konkret24

Zdejmowanie krzyży w warszawskich urzędach stało się tematem w prekampanii. Rafał Trzaskowski na spotkaniach z sympatykami tłumaczy się z wydanego przez siebie zarządzenia i powtarza: "nie został zdjęty żaden krzyż". Jednak był przypadek, gdy krzyż w miejskim urzędzie na krótko zdjęto.

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Trzaskowski: "nie został zdjęty żaden krzyż". Został, ale wrócił

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość oficjalnie poparło kandydaturę Karola Nawrockiego w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. W sieci wciąż są zamieszczane zdjęcia, które rzekomo pokazują, jak w przeszłości prezes Instytutu Pamięci Narodowej hajlował. IPN zaprzeczył tym informacjom, jednak te zdjęcia wciąż krążą w mediach społecznościowych. Wyjaśniamy, kto naprawdę jest na fotografiach.

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

"Pojawiają się zdjęcia fejkowe". To nie Karol Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu poseł PiS Janusz Kowalski oskarżał koalicję rządzącą, że chce zamykać elektrownie - w tym zakład w Trzebini. Tylko że decyzje dotyczące Elektrowni Siersza zapadały dużo wcześniej. Wyjaśniamy.

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Kowalski do rządu: "Elektrownię Siersza zamykacie!". Decyzja zapadła za czasów PiS

Źródło:
Konkret24

"Jeszcze nie ma kampanii, a oni już jeżdżą po Polsce", "promocja na pełnej" - komentują internauci widoczną już aktywność kandydatów na prezydenta. Pytają, czy to zgodne z prawem i czy grożą za to jakieś sankcje. Problem w tym, że prekampania to skutek pewnej luki prawnej, którą - według ekspertów - kandydaci po prostu powinni wykorzystać. Wyjaśniamy.

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

"Nie ma kampanii, a już jeżdżą po Polsce". Oto dlaczego mogą

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń generuje w sieci nagranie, na którym widać rzekomo wózek dla osób z niepełnosprawnościami sterowany myślami. Ma dowodzić zaawansowania technologicznego Japonii, gdzie został zaprojektowany. Tyle że obsługa tego wózka polega na czymś innym.

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Wózek inwalidzki obsługiwany "siłą myśli"? Co pokazuje ten film

Źródło:
Konkret24

Były premier Mateusz Morawiecki alarmuje w mediach społecznościowych, że "ofiarą polityki" rządu Donalda Tuska będzie program 800 plus, który ma "zostać ograniczony lub wręcz zamrożony". A jako dowód przytacza zalecenia Rady Unii Europejskiej. Tylko że w tym dokumencie nic takiego nie napisano.

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Morawiecki: program 800 plus "zostanie ograniczony". Wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Internauci są poruszeni tą opowieścią: znany hiszpański torreador zakończył swoją karierę rzekomo po tym, jak w tracie walki z bykiem uświadomił sobie okrucieństwo tego sportu. I sam zaczął walczyć o zakaz organizowania korridy. W całej tej historii zgadza się tylko jeden fakt.

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

"Spojrzał w oczy byka" i przestał walczyć? Ładna historia, lecz było inaczej 

Źródło:
Konkret24

Wolnej Wigilii w tym roku nie będzie, ale ma być od 2025 roku. Kolejny dzień ustawowo wolny od pracy znowu wzbudził dyskusję o tym, czy Polacy mają takich dni więcej czy mniej niż obywatele innych krajów Europy. Jak sprawdziliśmy, do czołówki nam niedaleko, a wolna Wigilia zbliży do podium.

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Wolna Wigilia. Polska a kraje Europy: gdzie mają najwięcej wolnych dni?

Źródło:
Konkret24

"Ogłaszają wojnę na nie swojej ziemi", "niech walczą u siebie, jak miła im wojna" - komentują internauci doniesienia o tym, że brytyjski generał miał oświadczyć: "jesteśmy gotowi walczyć z Putinem w Europie Wschodniej". Wielu zrozumiało to jako gotowość do rozpoczęcia wojny w tej części Europy. Wyjaśniamy prawdziwy kontekst wypowiedzi brytyjskiego wojskowego.

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Brytyjczycy "gotowi do walki z Putinem w Europie Wschodniej"? Co powiedział generał

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS zestawiają nagranie burzenia pomników radzieckich przez Karola Nawrockiego z "usuwaniem alei Lecha Kaczyńskiego" przez Rafała Trzaskowskiego. Internauci piszą o manipulacji, a my przypominamy, dlaczego zmiana nazw warszawskich ulic nie była decyzją prezydenta stolicy.

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Rafał Trzaskowski "usunął Aleję Lecha Kaczyńskiego"? Przypominamy dlaczego

Źródło:
Konkret24

W polskiej sieci rozpowszechniany jest filmik, na którym widzimy, jak prezenterka amerykańskiej telewizji MSNBC rozpłakała się podczas transmisji na żywo. Powodem miały być rzekomo plany Elona Muska dotyczące kupna tej stacji. Historia efektowna, ale nieprawdziwa, zaś film jest montażem.

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Elon Musk, amerykańska stacja i płacząca dziennikarka. Coś ich łączy?

Źródło:
Konkret24

Prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej wygłosił tezę o "wielkim wmawianiu": ma ona polegać na tym, że obecny rząd niesłusznie oskarża poprzednie - te z czasów Zjednoczonej Prawicy - o sprzeniewierzanie publicznych pieniędzy w imię partyjnych interesów. Niesłusznie, bo - według prezesa - tylko "zdarzały się incydenty". Fakty temu przeczą.

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Kaczyński o marnotrawieniu pieniędzy publicznych przez PiS: "wielkie wmówienie", "incydenty". Otóż nie

Źródło:
Konkret24

Przekaz o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi po raz kolejny wraca do sieci. Internauci twierdzą, że "Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi" i uchodźcy mogą liczyć na przywileje niedostępne dla "milionów Polaków". Przypominamy, dlaczego to twierdzenie jest nieprawdziwe.

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Senat chce zwolnić Ukraińców i Białorusinów z podatku? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

Na oskarżenia polityków Prawa i Sprawiedliwości o "bezprawnym odebraniu pieniędzy" przez rząd w wyniku decyzji PKW minister finansów odpowiada: w 2016 roku była "dokładnie analogiczna sytuacja". Chodzi o wstrzymanie wypłaty subwencji dla Nowoczesnej. Porównaliśmy więc oba przypadki.

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Wstrzymanie subwencji: PiS w "analogicznej sytuacji" jak Nowoczesna? Grosz różnicy

Źródło:
Konkret24

Profesor Andrzej Zybertowicz z Kancelarii Prezydenta RP - podkreślając zasługi Andrzeja Dudy - utrzymuje, że przed jego prezydenturą "nie stacjonowały w Polsce amerykańskie wojska", a tarcza w Redzikowie jest pierwszą stałą bazą wojsk USA w naszym kraju. Nie umniejszając dorobku obecnego prezydenta, wyjaśniamy, dlaczego przypisywanie mu tych wszystkich zasług nie jest jednak uprawnione.

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Amerykańskie wojska w Polsce. Co pominął profesor Zybertowicz?

Źródło:
Konkret24

Czy rzeczywiście w tym roku do Polski "wjechało już więcej Rosjan" niż za poprzednich rządów? Tak twierdzi posłanka PiS Anna Gembicka. Przedstawiamy więc dane.

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Ilu Rosjan "już wjechało do Polski"? Trend jest znaczący

Źródło:
Konkret24