Wizyta na grobach w sąsiednim kraju? Zasady wjazdu dla Polaków

Wizyta na grobach w sąsiednim kraju? Zasady wjazdu dla PolakówShutterstock

Nowe zasady wjazdu do Czech i Litwy wprowadzone ostatnio dla Polaków mogą niektórym pokrzyżować plany odwiedzenia tam grobów bliskich. Rosnąca liczba zakażeń w naszym kraju skłania sąsiadów do zwiększenia rygorów bezpieczeństwa. Sprawdziliśmy, na jakich warunkach Polacy mogą teraz przekraczać granice państw ościennych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wprawdzie w tych dniach chodzi zazwyczaj o krótki wyjazd na groby najbliższych, lecz jeśli wiąże się to z przekroczeniem granicy, trzeba sprawdzić obowiązujące w danym kraju przepisy epidemiczne. Informacje dotyczące konkretnych państw są dostępne na unijnej stronie Re-open EU, na stronach polskich ambasad w poszczególnych krajach i w aplikacji mobilnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polak za granicą", w zakładce: "Ostrzeżenia dot. COVID-19".

Podajemy przepisy obowiązujące na dzień 29 października.

Prognozowana temperatura na Wszystkich Świętych (w dniach 29.10-2.11)
Prognozowana temperatura na Wszystkich Świętych (w dniach 29.10-2.11)Ventusky.com

Niemcy

Według niemieckiej klasyfikacji Polska nie jest obecnie obszarem wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet) ani obszarem występowania mutacji (Virusvariantengebiet). To znaczy, że osoby w pełni zaszczepione muszą okazać jedynie dowód szczepienia (Unijny Certyfikat COVID-19 w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel) – lecz od podania ostatniej dawki szczepionki powinno minąć co najmniej 14 dni.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. W przypadku szybkich testów antygentowych ma on być wykonany najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec; w przypadku testów PCR obowiązują 72 godziny. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, jeśli są przetłumaczone. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione są:

dzieci do 12. roku życia

ozdrowieńcy (między 28. dniem a 6. miesiącem po chorobie)

osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu granicznego do 24 godzin

osoby przewożące zawodowo osoby lub towary

pracownicy transgraniczni.

Przed wjazdem do Niemiec z Polski nie jest konieczne zgłoszenie, rejestracja lub wypełnienie formularza online.

Czechy

27 października Polska została uznana przez Czechy za kraj wysokiego ryzyka.

Nie zmieniło to zasad wjazdu dla osób w pełni zaszczepionych (co najmniej 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki). Muszą tylko mieć certyfikat zaszczepienia (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel), a przed wyjazdem wypełnić formularz lokalizacyjny na stronie https://plf.uzis.cz/. Takie same zasady obowiązują ozdrowieńców (jeśli upłynęło nie więcej niż 180 dni od końca choroby).

Zaostrzono natomiast zasady dla osób niezaszczepionych. Przed przekroczeniem granicy (maksymalnie 72 godziny) muszą wykonać test na koronawirusa (wyłącznie test PCR) i wypełnić formularz lokalizacyjny. Po wjeździe na terytorium Czech są zobowiązane do noszenia maseczek ochronnych (o standardzie FFP2 lub wyższym) aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego między piątym a siódmym dniem pobytu. Z tych obowiązków zwolnione są:

dzieci do 12. roku życia

osoby podróżujące do Czech drogą lądową z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h w uzasadnionym celu

osoby podróżujące tranzytem drogą lądową do 12h.

Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopada
Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopadatvn24

Słowacja

Każda osoba wjeżdżająca z Polski na Słowację musi wypełnić formularz e-hranica na stronie korona.gov.sk/ehranica (język słowacki) lub korona.gov.sk/en/ehranica (język angielski). Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są zobowiązane także do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej mindop.sk/covid.

W pełni zaszczepieni poza dowodem wypełnienia formularza muszą mieć także krajowe zaświadczenie o szczepieniu lub Unijny Certyfikat COVID-19 (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel). Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się tę, która przyjęła drugą dawkę dwudawkowej szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację lub pierwszą dawkę jednodawkowej szczepionki co najmniej 21 dni przez wjazdem na Słowację. Za osoby w pełni zaszczepione uznaje się także ozdrowieńców, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację, ale jeśli nastąpiło to w okresie do 180 dni od przechorowania COVID-19.

Dość restrykcyjne zasady dotyczą natomiast niezaszczepionych, w tym niezaszczepionych ozdrowieńców. Po wjeździe na Słowację muszą się poddać kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych na 10 dni. Najwcześniej w piątym dniu kwarantanny mogą wykonać test PCR, którego negatywny wynik może zwolnić z dalszej kwarantanny. Negatywny wynik testu jest też niezbędny, by zakończyć kwarantannę po upływie 10 dni.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są dzieci poniżej 12 lat i dwóch miesięcy, lecz tylko w przypadku, jeśli ten obowiązek nie dotyczy ich rodziców lub opiekunów, z którymi wjechały na Słowację. Lista wszystkich zasad zwolnienia z kwarantanny, dotyczących m.in. osób przejeżdżających tranzytem do innego państwa UE, dostępna jest na stronie polskiej ambasady w Bratysławie w sekcji "Zasady zwolnienia z kwarantanny".

Na Słowacji restrykcyjnie pochodzi się także do tranzytu. Obywatele Polski mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji bez konieczności spełniania wszystkich powyższych wymogów, ale przejazd może trwać maksymalnie osiem godzin, a zatrzymywanie się jest możliwe tylko na stacjach benzynowych, by zatankować paliwo. W ramach tranzytu dozwolone jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych trasach.

Ukraina

Polacy zaszczepieni udający się na Ukrainę muszą przedstawić na granicy dokument potwierdzający odbycie pełnego cyklu szczepień lub przyjęcia jednej lub kilku dawek szczepionki zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Ozdrowieńcy muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający przebycie COVID-19 wystawiony przez jedno z państw UE (np. unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) lub przez państwo, które podpisało z Ukrainą umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów COVID-19. Do tego niezbędne jest zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Niezaszczepieni muszą mieć natomiast negatywny wynik testu antygenowego lub PCR przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny przed wjazdem na Ukrainę i zaświadczenie o ubezpieczeniu. Mimo okazania testu obowiązuje ich także kwarantanna z wykorzystaniem aplikacji "Wdoma". Kwarantanna rozpoczyna się 72 godziny po przekroczeniu granicy, trwa 10 dni i może zostać skrócona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR.

Z tych wymogów zwolnione są dzieci do 12. roku życia, a z samego obowiązku kwarantanny osoby do 18. roku życia oraz osoby podróżujące po terytorium Ukrainy tranzytem pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego, że nie będzie on trwał dłużej niż 48 godzin.

Obowiązkowe dla wszystkich Polaków ubezpieczenie musi pokrywać ewentualne koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz ewentualną obserwacją w placówce medycznej. Powinno obejmować cały okres pobytu na Ukrainie i ma być wystawione przez firmę zarejestrowaną na Ukrainie, mającą tam swoje przedstawicielstwo lub umowę o assistance z ukraińskim partnerem.

Białoruś

Rok temu, 29 października 2020 roku, wjazd z Polski na Białoruś drogą lądową został wstrzymany. Teraz jest możliwy tylko drogą powietrzną na lotnisko międzynarodowe w Mińsku.

Osoby zaszczepione muszą okazać dowód ukończonego co najmniej przed miesiącem cyklu szczepień przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione muszą mieć negatywny wynik testu PCR w języku angielskim, rosyjskim lub białoruskim. Nie określono, jak aktualny powinien być test. Oprócz tego niezaszczepieni muszą się poddać siedmiodniowej kwarantannie.

Litwa

Od 4 października Polska jest na litewskiej liście krajów podwyższonego ryzyka.

Wszyscy wjeżdżający na Litwę Polacy muszą maksymalnie 48 godzin przed wjazdem wypełnić ankietę dla podróżnych, która jest w języku angielskim na stronie keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Osoby w pełni zaszczepione dodatkowo muszą mieć certyfikat szczepienia (od przyjęcia drugiej dawki ma minąć co najmniej 14 dni). Ozdrowieńcy, którzy wyzdrowieli w ciągu ostatnich 180 dni (i zostało to potwierdzone testem PCR), poza wypełnieniem ankiety muszą mieć przy sobie potwierdzenie z zakładu opieki zdrowotnej lub unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Niezaszczepieni natomiast mają przedstawić na granicy negatywny wynik testu (PCR - maksymalnie 72 godziny przed wjazdem, antygenowy - maksymalnie 48 godzin przed wjazdem). Negatywny wyniku testu nie zwalnia jednak z obowiązku 10-dniowej izolacji. Można ją skrócić, przedstawiając negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej w siódmym dniu izolacji.

Z obowiązku izolacji zwolnione są dzieci do lat 16 i osoby podróżujące przez Litwę tranzytem. Dzieci w wieku 12-16 lat muszą jednak przedstawić negatywny wynik testu antygentowego lub PCR wykonanego przed wjazdem na Litwę, żeby uniknąć izolacji.

Powrót do Polski

Obostrzenia obowiązują również Polaków wracających do kraju zza granicy. Podróżni muszą przedstawić jeden z trzech poniższych dokumentów:

zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu

dokument potwierdzający przebycie choroby nie później niż 180 dni przed wjazdem

negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego 48 godzin przed wjazdem.

W przeciwnym razie zostaną skierowani na dziesięciodniową kwarantannę. Jeśli wjechali z krajów strefy Schengen (oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Turcji), mogą skrócić ją po otrzymaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR po 48 godzinach od przekroczenia granicy. W przypadku przyjazdu lub przylotu do Polski z krajów spoza strefy Schengen (i pięciu wymienionych krajów) test zwalniający z kwarantanny można wykonać dopiero w ósmym dniu.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są również dzieci do 12. roku życia podróżujące z krajów strefy Schengen pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19 lub mają negatywny wynik testu na COVID-19. Jeśli dzieci wracają z dorosłymi z krajów spoza strefy Schengen, dorośli muszą być zaszczepieni, by dzieci były zwolnione z kwarantanny, negatywny wynik testu nie wystarczy.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki twierdzi, że z powodu "oszustwa rządu Donalda Tuska" emeryci stracili 800 złotych. Chodzi o rzekome "obcięcie 14. emerytury". Jednak kandydat PiS wprowadza opinię publiczną w błąd. Przypominamy, z czego wynikała jednorazowa podwyżka tego świadczenia.

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Nawrocki mówi o "obcięciu 14. emerytury". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki zapewniał na spotkaniu w Kluczborku, że zna "realny problem kobiet". Chodzi o urlop wychowawczy, którego według niego "nie wpisuje się" kobietom do emerytury. Prawda wygląda inaczej.

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Nawrocki o "realnym problemie" kobiet. Sprawdzamy, czy jest

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Karol Nawrocki od dłuższego czasu opowiada wyborcom, że jako kandydat na prezydenta "składał projekty ustaw" w Sejmie. A teraz dziwi się, że Sejm "jego propozycji" nie przyjął. Jaka jest prawda?

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Nawrocki "nie rozumie, czemu Sejm nie przyjął jego propozycji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta twierdzi, że sytuacja polskiej opieki zdrowotnej jest dramatyczna. Jako dowód przywołuje zestawienie, według którego polski system ochrony zdrowia jest gorszy niż w Azerbejdżanie i Libanie. Sprawdzamy, na jaki ranking powołuje się polityk.

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Mentzen: "ochronę zdrowia mamy za Azerbejdżanem, za Libanem". Co to za źródło

Źródło:
Konkret24