Wizyta na grobach w sąsiednim kraju? Zasady wjazdu dla Polaków

Wizyta na grobach w sąsiednim kraju? Zasady wjazdu dla PolakówShutterstock

Nowe zasady wjazdu do Czech i Litwy wprowadzone ostatnio dla Polaków mogą niektórym pokrzyżować plany odwiedzenia tam grobów bliskich. Rosnąca liczba zakażeń w naszym kraju skłania sąsiadów do zwiększenia rygorów bezpieczeństwa. Sprawdziliśmy, na jakich warunkach Polacy mogą teraz przekraczać granice państw ościennych.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wprawdzie w tych dniach chodzi zazwyczaj o krótki wyjazd na groby najbliższych, lecz jeśli wiąże się to z przekroczeniem granicy, trzeba sprawdzić obowiązujące w danym kraju przepisy epidemiczne. Informacje dotyczące konkretnych państw są dostępne na unijnej stronie Re-open EU, na stronach polskich ambasad w poszczególnych krajach i w aplikacji mobilnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polak za granicą", w zakładce: "Ostrzeżenia dot. COVID-19".

Podajemy przepisy obowiązujące na dzień 29 października.

Prognozowana temperatura na Wszystkich Świętych (w dniach 29.10-2.11)
Prognozowana temperatura na Wszystkich Świętych (w dniach 29.10-2.11)Ventusky.com

Niemcy

Według niemieckiej klasyfikacji Polska nie jest obecnie obszarem wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet) ani obszarem występowania mutacji (Virusvariantengebiet). To znaczy, że osoby w pełni zaszczepione muszą okazać jedynie dowód szczepienia (Unijny Certyfikat COVID-19 w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel) – lecz od podania ostatniej dawki szczepionki powinno minąć co najmniej 14 dni.

Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. W przypadku szybkich testów antygentowych ma on być wykonany najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec; w przypadku testów PCR obowiązują 72 godziny. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, jeśli są przetłumaczone. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione są:

dzieci do 12. roku życia

ozdrowieńcy (między 28. dniem a 6. miesiącem po chorobie)

osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu granicznego do 24 godzin

osoby przewożące zawodowo osoby lub towary

pracownicy transgraniczni.

Przed wjazdem do Niemiec z Polski nie jest konieczne zgłoszenie, rejestracja lub wypełnienie formularza online.

Czechy

27 października Polska została uznana przez Czechy za kraj wysokiego ryzyka.

Nie zmieniło to zasad wjazdu dla osób w pełni zaszczepionych (co najmniej 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki). Muszą tylko mieć certyfikat zaszczepienia (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel), a przed wyjazdem wypełnić formularz lokalizacyjny na stronie https://plf.uzis.cz/. Takie same zasady obowiązują ozdrowieńców (jeśli upłynęło nie więcej niż 180 dni od końca choroby).

Zaostrzono natomiast zasady dla osób niezaszczepionych. Przed przekroczeniem granicy (maksymalnie 72 godziny) muszą wykonać test na koronawirusa (wyłącznie test PCR) i wypełnić formularz lokalizacyjny. Po wjeździe na terytorium Czech są zobowiązane do noszenia maseczek ochronnych (o standardzie FFP2 lub wyższym) aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego między piątym a siódmym dniem pobytu. Z tych obowiązków zwolnione są:

dzieci do 12. roku życia

osoby podróżujące do Czech drogą lądową z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h w uzasadnionym celu

osoby podróżujące tranzytem drogą lądową do 12h.

Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopada
Minister zdrowia o obostrzeniach 1 listopadatvn24

Słowacja

Każda osoba wjeżdżająca z Polski na Słowację musi wypełnić formularz e-hranica na stronie korona.gov.sk/ehranica (język słowacki) lub korona.gov.sk/en/ehranica (język angielski). Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są zobowiązane także do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej mindop.sk/covid.

W pełni zaszczepieni poza dowodem wypełnienia formularza muszą mieć także krajowe zaświadczenie o szczepieniu lub Unijny Certyfikat COVID-19 (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel). Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się tę, która przyjęła drugą dawkę dwudawkowej szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację lub pierwszą dawkę jednodawkowej szczepionki co najmniej 21 dni przez wjazdem na Słowację. Za osoby w pełni zaszczepione uznaje się także ozdrowieńców, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację, ale jeśli nastąpiło to w okresie do 180 dni od przechorowania COVID-19.

Dość restrykcyjne zasady dotyczą natomiast niezaszczepionych, w tym niezaszczepionych ozdrowieńców. Po wjeździe na Słowację muszą się poddać kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych na 10 dni. Najwcześniej w piątym dniu kwarantanny mogą wykonać test PCR, którego negatywny wynik może zwolnić z dalszej kwarantanny. Negatywny wynik testu jest też niezbędny, by zakończyć kwarantannę po upływie 10 dni.

Z obowiązku kwarantanny zwolnione są dzieci poniżej 12 lat i dwóch miesięcy, lecz tylko w przypadku, jeśli ten obowiązek nie dotyczy ich rodziców lub opiekunów, z którymi wjechały na Słowację. Lista wszystkich zasad zwolnienia z kwarantanny, dotyczących m.in. osób przejeżdżających tranzytem do innego państwa UE, dostępna jest na stronie polskiej ambasady w Bratysławie w sekcji "Zasady zwolnienia z kwarantanny".

Na Słowacji restrykcyjnie pochodzi się także do tranzytu. Obywatele Polski mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji bez konieczności spełniania wszystkich powyższych wymogów, ale przejazd może trwać maksymalnie osiem godzin, a zatrzymywanie się jest możliwe tylko na stacjach benzynowych, by zatankować paliwo. W ramach tranzytu dozwolone jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych trasach.

Ukraina

Polacy zaszczepieni udający się na Ukrainę muszą przedstawić na granicy dokument potwierdzający odbycie pełnego cyklu szczepień lub przyjęcia jednej lub kilku dawek szczepionki zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Ozdrowieńcy muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający przebycie COVID-19 wystawiony przez jedno z państw UE (np. unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) lub przez państwo, które podpisało z Ukrainą umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów COVID-19. Do tego niezbędne jest zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.

Niezaszczepieni muszą mieć natomiast negatywny wynik testu antygenowego lub PCR przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny przed wjazdem na Ukrainę i zaświadczenie o ubezpieczeniu. Mimo okazania testu obowiązuje ich także kwarantanna z wykorzystaniem aplikacji "Wdoma". Kwarantanna rozpoczyna się 72 godziny po przekroczeniu granicy, trwa 10 dni i może zostać skrócona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR.

Z tych wymogów zwolnione są dzieci do 12. roku życia, a z samego obowiązku kwarantanny osoby do 18. roku życia oraz osoby podróżujące po terytorium Ukrainy tranzytem pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego, że nie będzie on trwał dłużej niż 48 godzin.

Obowiązkowe dla wszystkich Polaków ubezpieczenie musi pokrywać ewentualne koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz ewentualną obserwacją w placówce medycznej. Powinno obejmować cały okres pobytu na Ukrainie i ma być wystawione przez firmę zarejestrowaną na Ukrainie, mającą tam swoje przedstawicielstwo lub umowę o assistance z ukraińskim partnerem.

Białoruś

Rok temu, 29 października 2020 roku, wjazd z Polski na Białoruś drogą lądową został wstrzymany. Teraz jest możliwy tylko drogą powietrzną na lotnisko międzynarodowe w Mińsku.

Osoby zaszczepione muszą okazać dowód ukończonego co najmniej przed miesiącem cyklu szczepień przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione muszą mieć negatywny wynik testu PCR w języku angielskim, rosyjskim lub białoruskim. Nie określono, jak aktualny powinien być test. Oprócz tego niezaszczepieni muszą się poddać siedmiodniowej kwarantannie.

Litwa

Od 4 października Polska jest na litewskiej liście krajów podwyższonego ryzyka.

Wszyscy wjeżdżający na Litwę Polacy muszą maksymalnie 48 godzin przed wjazdem wypełnić ankietę dla podróżnych, która jest w języku angielskim na stronie keleiviams.nvsc.lt/en/form.

Osoby w pełni zaszczepione dodatkowo muszą mieć certyfikat szczepienia (od przyjęcia drugiej dawki ma minąć co najmniej 14 dni). Ozdrowieńcy, którzy wyzdrowieli w ciągu ostatnich 180 dni (i zostało to potwierdzone testem PCR), poza wypełnieniem ankiety muszą mieć przy sobie potwierdzenie z zakładu opieki zdrowotnej lub unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.

Niezaszczepieni natomiast mają przedstawić na granicy negatywny wynik testu (PCR - maksymalnie 72 godziny przed wjazdem, antygenowy - maksymalnie 48 godzin przed wjazdem). Negatywny wyniku testu nie zwalnia jednak z obowiązku 10-dniowej izolacji. Można ją skrócić, przedstawiając negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej w siódmym dniu izolacji.

Z obowiązku izolacji zwolnione są dzieci do lat 16 i osoby podróżujące przez Litwę tranzytem. Dzieci w wieku 12-16 lat muszą jednak przedstawić negatywny wynik testu antygentowego lub PCR wykonanego przed wjazdem na Litwę, żeby uniknąć izolacji.

Powrót do Polski

Obostrzenia obowiązują również Polaków wracających do kraju zza granicy. Podróżni muszą przedstawić jeden z trzech poniższych dokumentów:

zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu

dokument potwierdzający przebycie choroby nie później niż 180 dni przed wjazdem

negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego 48 godzin przed wjazdem.

W przeciwnym razie zostaną skierowani na dziesięciodniową kwarantannę. Jeśli wjechali z krajów strefy Schengen (oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Turcji), mogą skrócić ją po otrzymaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR po 48 godzinach od przekroczenia granicy. W przypadku przyjazdu lub przylotu do Polski z krajów spoza strefy Schengen (i pięciu wymienionych krajów) test zwalniający z kwarantanny można wykonać dopiero w ósmym dniu.

Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są również dzieci do 12. roku życia podróżujące z krajów strefy Schengen pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19 lub mają negatywny wynik testu na COVID-19. Jeśli dzieci wracają z dorosłymi z krajów spoza strefy Schengen, dorośli muszą być zaszczepieni, by dzieci były zwolnione z kwarantanny, negatywny wynik testu nie wystarczy.

Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Liderzy partii zachęcają swoich wyborców, by wzięli udział w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, kładąc nacisk na frekwencję w każdym okręgu. Bo w tych wyborach liczba głosów w okręgach jest szczególnie istotna.

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Jeden dobry wynik w okręgu może zmienić sytuację partii w całym kraju. Dlaczego?

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Minister w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski pouczał w radiowym wywiadzie, że to nie Rada Ministrów "wyznacza prezydentowi tematy i zakres rozmów" oraz że konstytucja "mówi o współdziałaniu". Co do współpracy prezydenta z rządem wypowiedział się już jednak kiedyś Trybunał Konstytucyjny. Przypominamy, co orzekł.

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Współpraca prezydenta z rządem. Ministrowie Dudy vs wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
Konkret24

Zdaniem opozycji kandydujący do Parlamentu Europejskiego członkowie rządu "uciekają" z Polski - lecz według innych teorii mają tylko "pociągnąć wynik", by potem zrzec się mandatu europosła i wrócić na stanowiska. Czy to możliwe? A co z ich mandatami poselskimi? Sprawdziliśmy procedury.

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Kandydują do PE. Kiedy stracą mandaty? Można się zrzec mandatu europosła i wrócić do Sejmu?

Źródło:
Konkret24

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Informacja, jakoby w Katowicach obywatele Ukrainy protestowali przeciwko poborowi do ukraińskiego wojska również tych mężczyzn, którzy są teraz w Polsce, wywołała komentarze w sieci. Nie jest prawdziwa, taki protest się nie odbył. Ten fake news jest jednak wykorzystywany teraz w antyukraińskiej narracji.

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Ukraińcy przeciwko poborowi mężczyzn przebywających w Polsce? Takiego protestu nie było

Źródło:
Konkret24

"Czym ci biedni ludzie mają palić"? - komentują internauci, którzy uwierzyli w rzekomy nowy zakaz planowany w Unii Europejskiej. Krążący w sieci przekaz jest skutkiem sugestii zbudowanej na bazie tytułu jednego z tekstów w specjalistycznym serwisie. Uspokajamy: w UE nie ma takich planów.

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Nowy "zakaz Unii Europejskiej" dotyczy ogrzewania pelletem i drewnem? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

 W Kanadzie za "mówienie dobrze o samochodach spalinowych" grozi "dwa lata odsiadki", bo to "propaganda antyklimatystyczna" - twierdzą bohaterowie nagrań, które mają tysiące wyświetleń w sieci. Po pierwsze, to nieprawda. Po drugie, internauci mylą promowanie paliw kopalnych z chwaleniem samochodu.

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

W tym kraju nie wolno mówić "fajna fura" o aucie spalinowym? Nieporozumienie

Źródło:
Konkret24

Polscy policjanci będą od maja sprawdzać legalność pobytu w Polsce Ukraińców w wieku poborowym i jeśli trzeba, "eskortować" ich do ukraińskiej ambasady - taki przekaz rozpowszechniają polscy internauci. Nie jest to prawda, a film pokazywany jako rzekomy dowód jest klasyczną fałszywką.

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Policja "rozpocznie masowe kontrole" Ukraińców w wieku poborowym? MSWiA dementuje

Źródło:
Konkret24

Wielu internautów wierzy w rozpowszechniany w sieci przekaz, jakoby środki z Krajowego Planu Odbudowy zostały nam wypłacone po bardzo zawyżonym kursie i że Polska będzie spłacała to przez pół wieku. Tyle że to nieprawda.

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Pieniądze z KPO według kursu 7,43 zł za 1 euro? Błąd w liczeniu

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych ma nagranie pokazujące, jak mężczyzna podbiega do zatkniętej w polu flagi Autonomii Palestyńskiej, kopie ją - i tym samym aktywuje ukrytą bombę. Czy to się zdarzyło naprawdę? Czy film jest prawdziwy? Czy on przeżył? Internauci pytają, a udzielane odpowiedzi są rozbieżne. Wyjaśniamy więc.

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

"Przeżył?". "Fejk jak byk". Odpowiedzi są dwie. Różne

Źródło:
Konkret24

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

To nie ściema kampanijna - tłumaczył minister nauki Dariusz Wieczorek, pytany o obiecane przez Lewicę tysiąc złotych dla studenta. I wyjaśniał, że nie była to obietnica, że "to jest pewien błąd, który wszyscy popełniamy". Przypominamy więc, kto z Lewicy publicznie obiecywał to w kampanii wyborczej.

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Minister pytany o obietnicę "tysiąc złotych dla studenta": "to pewien błąd". A kto obiecywał?

Źródło:
Konkret24

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości forsują w mediach przekaz, że wraz z powrotem Donalda Tuska na fotel premiera źle się dzieje na ryku pracy. Mateusz Morawiecki jako "dowód" pokazuje mapę z firmami, które zapowiedziały zwolnienia grupowe. Jak sprawdziliśmy, takich zwolnień nie jest więcej, niż było za zarządów Zjednoczonej Prawicy. Eksperci tłumaczą, czego są skutkiem.

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Narracja PiS o grupowych zwolnieniach i "powrocie biedy". To manipulacja

Źródło:
Konkret24

"Ukraińcy mają większe prawa w Polsce niż Polacy" - stwierdził jeden z internautów, który rozsyłał przekaz o przyjęciu przez Senat uchwały "o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi". Posty te zawierają szereg nieprawdziwych informacji.

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

"Senat przyjął uchwałę o zwolnieniu z podatku dochodowego obywateli Ukrainy i Białorusi"? Nic się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Coś się szykuje" - przekazują zaniepokojeni internauci, rozsyłając zdjęcie zawiadomienia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie samochodu jako świadczenia na rzecz jednostki wojskowej. Uspokajamy: dokument wygląda groźnie, lecz nie jest ani niczym nowym, ani wyjątkowym.

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Masz SUV-a, "to go stracisz"? Kto i dlaczego rozsyła takie pisma 

Źródło:
Konkret24

Po pogrzebie Damiana Sobola, wolontariusza, który zginął w izraelskim ostrzale w Strefie Gazy, internauci zaczęli dopytywać, co wokół jego trumny robiły swastyki i czy były prawdziwe. Sprawdziliśmy.

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Swastyki pod trumną Polaka zabitego w Strefie Gazy? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w mediach społecznościowych ma fotografia dwóch mężczyzn jedzących coś na ulicy przed barem. Jeden to prezydencki doradca Marcin Mastalerek, drugi stoi bokiem, twarzy nie widać. Internauci informują, że to prezydent Duda, który podczas pobytu w Nowym Jorku poszedł ze swoim doradcą na pizzę do baru. Czy na pewno?

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Duda i Mastalerek jedzą pizzę na ulicy? Kto jest na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

Według krążącego w sieci przekazu po zmianie prawa Ukraińcom łatwiej będzie uzyskać u nas kartę pobytu na trzy lata. A to spowoduje, że "do Polski będą ściągać jeszcze większe ilości Ukraińców". Przekaz ten jest manipulacją - w rzeczywistości planowane zmiany mają uniemożliwić to, by wszyscy Ukraińcy mogli uzyskiwać karty pobytu i pozostawać u nas trzy lata.

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

"Każdy, kto zechce" z Ukrainy dostanie kartę pobytu w Polsce? No właśnie nie

Źródło:
Konkret24