Nowe zasady wjazdu do Czech i Litwy wprowadzone ostatnio dla Polaków mogą niektórym pokrzyżować plany odwiedzenia tam grobów bliskich. Rosnąca liczba zakażeń w naszym kraju skłania sąsiadów do zwiększenia rygorów bezpieczeństwa. Sprawdziliśmy, na jakich warunkach Polacy mogą teraz przekraczać granice państw ościennych.
Wprawdzie w tych dniach chodzi zazwyczaj o krótki wyjazd na groby najbliższych, lecz jeśli wiąże się to z przekroczeniem granicy, trzeba sprawdzić obowiązujące w danym kraju przepisy epidemiczne. Informacje dotyczące konkretnych państw są dostępne na unijnej stronie Re-open EU, na stronach polskich ambasad w poszczególnych krajach i w aplikacji mobilnej Ministerstwa Spraw Zagranicznych "Polak za granicą", w zakładce: "Ostrzeżenia dot. COVID-19".
Podajemy przepisy obowiązujące na dzień 29 października.
Niemcy
Według niemieckiej klasyfikacji Polska nie jest obecnie obszarem wysokiego ryzyka (Hochrisikogebiet) ani obszarem występowania mutacji (Virusvariantengebiet). To znaczy, że osoby w pełni zaszczepione muszą okazać jedynie dowód szczepienia (Unijny Certyfikat COVID-19 w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel) – lecz od podania ostatniej dawki szczepionki powinno minąć co najmniej 14 dni.
Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. W przypadku szybkich testów antygentowych ma on być wykonany najwcześniej 48 godzin przed przyjazdem do Niemiec; w przypadku testów PCR obowiązują 72 godziny. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku. Wynik testu musi być w języku niemieckim, angielskim, francuskim, hiszpańskim lub włoskim. Polskie testy są uznawane, jeśli są przetłumaczone. Z obowiązku przedstawienia negatywnego wyniku testu zwolnione są:
dzieci do 12. roku życia
ozdrowieńcy (między 28. dniem a 6. miesiącem po chorobie)
osoby przekraczające granicę w ramach małego ruchu granicznego do 24 godzin
osoby przewożące zawodowo osoby lub towary
pracownicy transgraniczni.
Przed wjazdem do Niemiec z Polski nie jest konieczne zgłoszenie, rejestracja lub wypełnienie formularza online.
Czechy
27 października Polska została uznana przez Czechy za kraj wysokiego ryzyka.
Nie zmieniło to zasad wjazdu dla osób w pełni zaszczepionych (co najmniej 14 dni po otrzymaniu ostatniej dawki). Muszą tylko mieć certyfikat zaszczepienia (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel), a przed wyjazdem wypełnić formularz lokalizacyjny na stronie https://plf.uzis.cz/. Takie same zasady obowiązują ozdrowieńców (jeśli upłynęło nie więcej niż 180 dni od końca choroby).
Zaostrzono natomiast zasady dla osób niezaszczepionych. Przed przekroczeniem granicy (maksymalnie 72 godziny) muszą wykonać test na koronawirusa (wyłącznie test PCR) i wypełnić formularz lokalizacyjny. Po wjeździe na terytorium Czech są zobowiązane do noszenia maseczek ochronnych (o standardzie FFP2 lub wyższym) aż do uzyskania negatywnego wyniku testu PCR przeprowadzonego między piątym a siódmym dniem pobytu. Z tych obowiązków zwolnione są:
dzieci do 12. roku życia
osoby podróżujące do Czech drogą lądową z państw bezpośrednio sąsiadujących do 24h w uzasadnionym celu
osoby podróżujące tranzytem drogą lądową do 12h.
Słowacja
Każda osoba wjeżdżająca z Polski na Słowację musi wypełnić formularz e-hranica na stronie korona.gov.sk/ehranica (język słowacki) lub korona.gov.sk/en/ehranica (język angielski). Osoby przylatujące na terytorium Słowacji samolotem są zobowiązane także do wypełnienia elektronicznego formularza znajdującego się na stronie internetowej mindop.sk/covid.
W pełni zaszczepieni poza dowodem wypełnienia formularza muszą mieć także krajowe zaświadczenie o szczepieniu lub Unijny Certyfikat COVID-19 (w formie papierowej lub w aplikacji mObywatel). Za osobę w pełni zaszczepioną uznaje się tę, która przyjęła drugą dawkę dwudawkowej szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację lub pierwszą dawkę jednodawkowej szczepionki co najmniej 21 dni przez wjazdem na Słowację. Za osoby w pełni zaszczepione uznaje się także ozdrowieńców, którzy przyjęli pierwszą dawkę szczepionki co najmniej 14 dni przed wjazdem na Słowację, ale jeśli nastąpiło to w okresie do 180 dni od przechorowania COVID-19.
Dość restrykcyjne zasady dotyczą natomiast niezaszczepionych, w tym niezaszczepionych ozdrowieńców. Po wjeździe na Słowację muszą się poddać kwarantannie w warunkach domowych lub hotelach kwarantannowych na 10 dni. Najwcześniej w piątym dniu kwarantanny mogą wykonać test PCR, którego negatywny wynik może zwolnić z dalszej kwarantanny. Negatywny wynik testu jest też niezbędny, by zakończyć kwarantannę po upływie 10 dni.
Z obowiązku kwarantanny zwolnione są dzieci poniżej 12 lat i dwóch miesięcy, lecz tylko w przypadku, jeśli ten obowiązek nie dotyczy ich rodziców lub opiekunów, z którymi wjechały na Słowację. Lista wszystkich zasad zwolnienia z kwarantanny, dotyczących m.in. osób przejeżdżających tranzytem do innego państwa UE, dostępna jest na stronie polskiej ambasady w Bratysławie w sekcji "Zasady zwolnienia z kwarantanny".
Na Słowacji restrykcyjnie pochodzi się także do tranzytu. Obywatele Polski mogą przejechać tranzytem przez terytorium Słowacji bez konieczności spełniania wszystkich powyższych wymogów, ale przejazd może trwać maksymalnie osiem godzin, a zatrzymywanie się jest możliwe tylko na stacjach benzynowych, by zatankować paliwo. W ramach tranzytu dozwolone jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych trasach.
Ukraina
Polacy zaszczepieni udający się na Ukrainę muszą przedstawić na granicy dokument potwierdzający odbycie pełnego cyklu szczepień lub przyjęcia jednej lub kilku dawek szczepionki zatwierdzonej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) oraz zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.
Ozdrowieńcy muszą mieć ze sobą dokument potwierdzający przebycie COVID-19 wystawiony przez jedno z państw UE (np. unijne cyfrowe zaświadczenie COVID) lub przez państwo, które podpisało z Ukrainą umowę o wzajemnym uznawaniu certyfikatów COVID-19. Do tego niezbędne jest zaświadczenie o posiadaniu odpowiedniego ubezpieczenia.
Niezaszczepieni muszą mieć natomiast negatywny wynik testu antygenowego lub PCR przeprowadzonego maksymalnie 72 godziny przed wjazdem na Ukrainę i zaświadczenie o ubezpieczeniu. Mimo okazania testu obowiązuje ich także kwarantanna z wykorzystaniem aplikacji "Wdoma". Kwarantanna rozpoczyna się 72 godziny po przekroczeniu granicy, trwa 10 dni i może zostać skrócona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR.
Z tych wymogów zwolnione są dzieci do 12. roku życia, a z samego obowiązku kwarantanny osoby do 18. roku życia oraz osoby podróżujące po terytorium Ukrainy tranzytem pod warunkiem okazania dokumentu potwierdzającego, że nie będzie on trwał dłużej niż 48 godzin.
Obowiązkowe dla wszystkich Polaków ubezpieczenie musi pokrywać ewentualne koszty związane z leczeniem COVID-19 oraz ewentualną obserwacją w placówce medycznej. Powinno obejmować cały okres pobytu na Ukrainie i ma być wystawione przez firmę zarejestrowaną na Ukrainie, mającą tam swoje przedstawicielstwo lub umowę o assistance z ukraińskim partnerem.
Białoruś
Rok temu, 29 października 2020 roku, wjazd z Polski na Białoruś drogą lądową został wstrzymany. Teraz jest możliwy tylko drogą powietrzną na lotnisko międzynarodowe w Mińsku.
Osoby zaszczepione muszą okazać dowód ukończonego co najmniej przed miesiącem cyklu szczepień przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione muszą mieć negatywny wynik testu PCR w języku angielskim, rosyjskim lub białoruskim. Nie określono, jak aktualny powinien być test. Oprócz tego niezaszczepieni muszą się poddać siedmiodniowej kwarantannie.
Litwa
Od 4 października Polska jest na litewskiej liście krajów podwyższonego ryzyka.
Wszyscy wjeżdżający na Litwę Polacy muszą maksymalnie 48 godzin przed wjazdem wypełnić ankietę dla podróżnych, która jest w języku angielskim na stronie keleiviams.nvsc.lt/en/form.
Osoby w pełni zaszczepione dodatkowo muszą mieć certyfikat szczepienia (od przyjęcia drugiej dawki ma minąć co najmniej 14 dni). Ozdrowieńcy, którzy wyzdrowieli w ciągu ostatnich 180 dni (i zostało to potwierdzone testem PCR), poza wypełnieniem ankiety muszą mieć przy sobie potwierdzenie z zakładu opieki zdrowotnej lub unijne cyfrowe zaświadczenie COVID.
Niezaszczepieni natomiast mają przedstawić na granicy negatywny wynik testu (PCR - maksymalnie 72 godziny przed wjazdem, antygenowy - maksymalnie 48 godzin przed wjazdem). Negatywny wyniku testu nie zwalnia jednak z obowiązku 10-dniowej izolacji. Można ją skrócić, przedstawiając negatywny wynik testu PCR wykonanego najwcześniej w siódmym dniu izolacji.
Z obowiązku izolacji zwolnione są dzieci do lat 16 i osoby podróżujące przez Litwę tranzytem. Dzieci w wieku 12-16 lat muszą jednak przedstawić negatywny wynik testu antygentowego lub PCR wykonanego przed wjazdem na Litwę, żeby uniknąć izolacji.
Powrót do Polski
Obostrzenia obowiązują również Polaków wracających do kraju zza granicy. Podróżni muszą przedstawić jeden z trzech poniższych dokumentów:
zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu
dokument potwierdzający przebycie choroby nie później niż 180 dni przed wjazdem
negatywny wynik testu antygenowego lub PCR wykonanego 48 godzin przed wjazdem.
W przeciwnym razie zostaną skierowani na dziesięciodniową kwarantannę. Jeśli wjechali z krajów strefy Schengen (oraz Szwajcarii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Turcji), mogą skrócić ją po otrzymaniu negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR po 48 godzinach od przekroczenia granicy. W przypadku przyjazdu lub przylotu do Polski z krajów spoza strefy Schengen (i pięciu wymienionych krajów) test zwalniający z kwarantanny można wykonać dopiero w ósmym dniu.
Z obowiązkowej kwarantanny zwolnione są również dzieci do 12. roku życia podróżujące z krajów strefy Schengen pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19 lub mają negatywny wynik testu na COVID-19. Jeśli dzieci wracają z dorosłymi z krajów spoza strefy Schengen, dorośli muszą być zaszczepieni, by dzieci były zwolnione z kwarantanny, negatywny wynik testu nie wystarczy.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: Shutterstock
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock