"Mój ukochany myśli, że Bill Gates zaczipuje ludzkość". Jak z nim rozmawiać?

"Mój ukochany myśli, że Bill Gates zaczipuje ludzkość". Jak z nim rozmawiać?PAP

Niezależnie od wykształcenia ludzie mogą mieć uzasadnione obawy wobec szczepionek. Jak rozmawiać z kimś, kto jest nam bliski, ale wierzy w teorie spiskowe? Na przykład w tę, że Bill Gates chce użyć szczepionek na COVID-19, by wszczepić ludziom mikroczipy? Polecamy wskazówki opracowane przez zespół EUvsDisinfo.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wybuch pandemii na początku marca 2020 roku spowodował, że internet zalały fałszywe, niezweryfikowane tezy o szczepionkach i szczepieniach. Przyczyniają się nie tylko do rozwoju zjawiska infodemii, ale powodują też chaos i pogłębiają kryzys zdrowotny spowodowany COVID-19. W Konkret24 wielokrotnie wyjaśnialiśmy już nieprawdziwe twierdzenia związane z teoriami spiskowymi - wśród nich te o rzekomym związku pandemii z byłym prezesem Microsoftu Billem Gatesem.

Zwolennicy tych teorii szerzą m.in. tezę, że Bill Gates użyje szczepionek, by wszczepić ludziom mikroczipy. Takie twierdzenia chętnie podchwytują i rozpowszechniają prokremlowskie ośrodki dezinformacji. Dostrzegł to zespół portalu EUvsDisinfo zajmującego się identyfikacją dezinformacji prowadzonej poza granicami Unii Europejskiej.

Bill Gates komentuje teorie spiskowe na swój temat (materiał z 2021 roku)
Bill Gates komentuje teorie spiskowe na swój temat (materiał z 2021 roku)tvn24

Wpisy w mediach społecznościowych przestrzegające, że mikroczipy mogą rzeczywiście być szczepionkach, wiele osób uważa za absurdalne. Lecz co z tymi, którzy w nie wierzą? EUvsDisinfo opracował porady, jak rozmawiać z kimś, kto wierzy w antyszczepionkowe teorie spiskowe.

1. Zachowaj spokój

Jeśli natkniesz się w mediach społecznościowych na dezinformację lub teorie spiskowe na temat szczepionek, dobrą praktyką jest zgłaszanie takich postów serwisom. Te treści prawdopodobnie są sprzeczne z ich polityką. Angażowanie się w komentowanie takich treści - nawet zostawienie negatywnego komentarza - tylko pomoże w ich dalszym rozprzestrzenianiu się. Co jednak zrobić, kiedy to bliska ci osoba - przyjaciel, krewny, partnerka lub partner - wierzy i dzieli się z innymi fałszywymi tezami i teoriami spiskowymi?

Po pierwsze, musisz zachować spokój. Niezależnie od wykształcenia ludzie mogą mieć uzasadnione obawy wobec szczepionek. Kluczem do przeprowadzenia rzeczowej rozmowy na ten temat jest potraktowanie drugiej osoby z szacunkiem i gotowość wysłuchania jej. Wyśmiewanie, zawstydzanie lub gniewanie się na kogoś, kto wierzy, że pandemia została zaplanowana przez Billa Gatesa i że jego celem jest przejęcie kontroli nad ludzkością poprzez globalne szczepienie preparatami, w których znajdują się czipy, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

2. Zrozum powody

Opublikowany w 2016 roku raport Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) pokazuje, że opinie na temat szczepionek wyrabiamy sobie nie tylko na podstawie faktów naukowych czy wiedzy medycznej. Dużą rolę ogrywają czynniki społeczne, kulturowe, ekonomiczne i polityczne, a także nasze osobiste doświadczenia i moralność.

Dezinformatorzy doskonale wiedzą, jak nadużywać i wykorzystywać te czynniki. Popularne, lecz niepoparte dowodami twierdzenia o tym, że szczepionki modyfikują ludzkie DNA, odwołują się bardziej do naszych emocji niż do faktów. Wykorzystują nasze przekonania o potrzebie ochrony nas samych i naszych dzieci przed tym, co "nienaturalne", "brudne", "niebezpieczne". Jako takie przedstawiane są właśnie szczepionki. Twierdzenia, że szczepionki przeciw COVID-19 są pretekstem do zaczipowania ludzkości w celu jej kontrolowania, uderzają w nasze przywiązanie do wolności i indywidualnej autonomii.

Tak, manipulacja może dotyczyć naszych przekonań moralnych. Zrozumienie tego może być trudne i nieprzyjemne. Spróbuj zachęcić swojego rozmówcę do krytycznej autorefleksji. Zapytaj o jego obawy i lęki związane ze szczepionkami. Przygotuj się do wysłuchania ich - bez oceniania.

Profesor Jemielniak: musimy być krytyczni w dobrym rozumieniu tego słowa
Profesor Jemielniak: musimy być krytyczni w dobrym rozumieniu tego słowaTVN

3. Nawiąż więź

Ludzie, którzy mają wątpliwości co do szczepionek, prawdopodobnie nie chcą celowo zaszkodzić sobie lub bliskim. Jak zwięźle ujął to jeden z rodziców podczas wykładu TEDx: jeśli chodzi o szczepionki, większość rodziców jest kompletnie przerażona, że zrobi coś złego.

Szczepionki są ofiarą własnego sukcesu. To dzięki nim o chorobach takich jak ospa czytamy w podręcznikach do historii, a nie w gazetach i w portalach informacyjnych. Owszem, istnieje ryzyko - choćby najmniejsze - potencjalnych skutków ubocznych szczepionki. Bliska osoba może się ich obawiać bardziej niż samej choroby tylko dlatego, że ta ostatnia wydaje się odleglejszym zagrożeniem. Część dezinformacji wokół szczepionek celuje właśnie w te obawy.

Unikaj wygłaszania serii ripost, które mogą stworzyć wzajemną niechęć z powodu różnicy poglądów i prowadzić do gniewu. Postaraj się podejść do sytuacji od strony emocjonalnej i osobistej. Opowiedzenie własnej historii o tym, dlaczego jesteś przekonany do szczepionek, może być bardziej przekonujące niż naukowe argumenty, które tej drugiej osobie wydają się abstrakcyjne.

4. Pokaż wiarygodne źródła

Argumenty antyszczepionkowców w sieci rzadko ograniczają się tylko do szczepionek - pokazały badania amerykańskiego think tanku Atlantic Council. Poruszają szersze tematy związane z naszym zdrowiem i ogólnym dobrostanem. To bardziej rozległe sieci niż typowe opowieści o szczepionkach skupione na naukowych danych i komunikatach rządowych instytucji.

Przykładem zapuszczania takich sieci jest facebookowa strona poświęcona "medycynie alternatywnej" skierowana do użytkowników internetu na Ukrainie. Publikowane tam treści łączą szczepionki przeciwko COVID-19 z "niebezpiecznymi" nanocząsteczkami i technologią 5G. Jednoczenie ta sama strona promuje "cuda medycyny ajurwedyjskiej" i korzyści płynące z picia kawy dla chorych na raka.

Jeśli twój bliski znajduje się w podobnej alternatywnej bańce, zachęć go do śledzenia stron i osób dzielących się interesującymi, wiarygodnymi i opartymi na faktach treściami. Dobrym sposobem na zbudowanie odporności na dezinformację w sieci, w tym na temat szczepionek, jest obserwowanie w sieci wiarygodnych naukowców, lekarzy, akademików, niezależnych mediów i fact-checkerów zajmujących się weryfikacją informacji.

5. Zachęć do krytycznego myślenia

Zwolennicy teorii spiskowych często uważają się za krytycznie myślących. Twierdzą, że "zrobili własny research". Problem w tym, że ich research polega na oglądaniu osobliwych filmów na YouTube, śledzeniu podejrzanych osób na Facebooku i zbieraniu dowodów z tendencyjnych kont na Twitterze - zauważa Marianna Spring, dziennikarka BBC News opisująca dezinformacje i teorie spiskowe.

Teorie spiskowe próbują przedstawiać złożoną rzeczywistość w ogólnych i szerokich ujęciach, wyjaśniając "wszystko" i dając odpowiedzi na wszystkie możliwe pytania naraz. Jak twierdzi socjolog John Gagnon, różnica między teorią naukową a teorią spiskową polega na tym, że teoria naukowa ma luki.

Zapytaj więc bliską osobę, która wierzy teoriom spiskowym, czyjej opinii na temat zdrowia i szczepionek ufa i dlaczego. Zachęć ją do zastanowienia się nad tym, jak poszukuje i sprawdza informacje oraz jakie motywy kierują tymi, którzy rozpowszechniają antyszczepionkowe treści.

6. Wiedz, kiedy przestać

Jeśli zastosujesz powyższe rady, masz szansę na konstruktywną rozmowę i wyprowadzenie swojego bliskiego z króliczej nory teorii spiskowych. Lecz nie oczekuj szybkich rezultatów - ostrzega EUvsDisinfo. Nasze poglądy na temat zdrowia są złożone i raczej nie zmienią się w ciągu dnia w wyniku jednej rozmowy.

Nowe dowody czynią nasze poglądy niespójnymi, a to może powodować emocjonalny dyskomfort, wyjaśnia na łamach The Conversation Mark Lorch, profesor komunikacji i chemii na Uniwersytecie w Hull w Wielkiej Brytanii. Zbyt mocne naciskanie na rozmówcę, zasypywanie go dowodami podważającymi jego poglądy może sprawić, że będzie ich równie mocno bronił. W efekcie tylko umocni się w swoim dotychczasowym przekonaniu. "Zjawisko to znane jest jako 'efekt bumerangu' i stanowi ogromny problem przy próbach nakłaniania ludzi do lepszych postaw" - stwierdza prof. Lorch.

Okazując drugiej osobie empatię, nawet jeśli stanowczo sprzeciwiasz się teoriom spiskowym, możesz coś zmienić w skomplikowanej i pełnej niepokoju atmosferze, której sprzyja globalna pandemia.

Polecamy też opublikowane w Konkret24 10 zasad prowadzenia rozmowy ze zwolennikami teorii spiskowych opracowanych zespół MIT Technology Review.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, EUvsDisinfo; zdjęcie: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Czy ogórki mogą się stać tematem publicznej debaty w kampanii prezydenckiej? Owszem, jeśli dzięki temu można zarzucić konkurentowi hipokryzję. Po tym, jak Rafał Trzaskowski zachwalał na wiecu ogórki pewnego polskiego producenta, oponenci przekonują, że te ogórki "wyprodukowano w Niemczech". Firma, która stała się ofiarą politycznego sporu, wyjaśnia.

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

PiS: Trzaskowski promuje "niemieckie" ogórki. Mamy wyjaśnienie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński spotyka się ostatnio z sympatykami PiS, zachęcając do głosowania na Karola Nawrockiego. Obiecuje, że będzie on najlepszym prezydentem na trudne czasy, bo obecny rząd już doprowadził do tego, "żeśmy się cofnęli" w rozwoju kraju. Na dowód przytacza statystyki - ale błędnie.

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Kaczyński o rozwoju kraju: "żeśmy się cofnęli". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Rozpowszechniane w sieci wideo z logo BBC News informuje, jakoby żona prezydenta Zełenskiego próbowała uciec z kraju z powodu pogorszenia się relacji z mężem. W jednym z europejskich krajów miała sobie zapewnić azyl. Przedstawiciel redakcji BBC po zweryfikowaniu materiału ostrzega przed tą fałszywką.

BBC informuje o ucieczce Ołeny Zełenskiej? Co to za film

BBC informuje o ucieczce Ołeny Zełenskiej? Co to za film

Źródło:
Konkret24

Fotografia intryguje, a towarzyszące jej w sieci komentarze jeszcze bardziej. Jakaś ukraińska rodzina miała pochować poległego żołnierza, informując na jego nagrobku, że został "nielegalnie zmobilizowany". Wyjaśniamy, co kryje się za tą historią.

"Nielegalnie zmobilizowany". Jak powstał ten nagrobek

"Nielegalnie zmobilizowany". Jak powstał ten nagrobek

Źródło:
Konkret24

Miało być spełnienie obietnicy, wyszło rozwiązanie, którego skutki budzą wątpliwości. Choć niektórzy politycy koalicji przekonują, że zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to realizacja jednego ze 100 konkretów czy punktu umowy koalicyjnej. Rzeczywistość wyraźnie rozmija się z deklaracjami.

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Zmiana składki zdrowotnej: realizacja obietnic? Niezupełnie

Źródło:
Konkret24

"Warszawa, Ursynów" - z takim opisem krąży w polskiej sieci nagranie pokazujące tłum muzułmanów modlących się obok jakiegoś osiedla. To jednak inne miasto.

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Muzułmanie na Ursynowie? To nie Warszawa

Źródło:
Konkret24

Nagłaśniany przez polityków prawicy przekaz, że rząd planuje otworzyć w Czerwonym Borze ośrodek dla "nielegalnych imigrantów", zamiast tworzyć tam planowaną jednostkę wojskową, jest nie tylko nieprawdziwy - to niebezpieczna gra na emocjach. To, do czego prowadzi, pokazały wydarzenia z niedzieli.

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Czerwony Bór: ośrodek dla migrantów zamiast jednostki wojskowej? Manipulacja PiS

Źródło:
Konkret24

Po awanturze w Sejmie na 51 posłów PiS nałożono kary. Teraz Tomasz Sakiewicz i jego telewizja twierdzą, że w związku z tym poseł Edwarda Siarka trafił do szpitala. Parlamentarzysta jednak zaprzecza, a my wyjaśniamy, o co chodzi w tym fake newsie.

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Poseł Siarka, udar i kara finansowa. Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

"Unia odbiera wolność starszym kierowcom!", "niewolnictwo trwa", "wolność zabierana jest po kawałeczku" - tak polscy internauci komentują doniesienia, jakoby unijne przepisy miały doprowadzić do obierania praw jazdy seniorom. Wyjaśniamy, skąd się wziął ten fake news.

UE wprowadzi "maksymalny wiek kierowcy"? Nie ma takich regulacji

UE wprowadzi "maksymalny wiek kierowcy"? Nie ma takich regulacji

Źródło:
Konkret24

Kandydat Konfederacji na prezydenta porusza na wyborczych wiecach wiele różnych tematów, wygłaszając tezy, które nieraz są manipulacjami. Należą do nich na przykład twierdzenia o wyjeżdżaniu lekarzy z Polski czy o narzuconej przez Unię Europejską konieczności rejestracji wszystkich kur.

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Mentzen o rejestrowaniu kur i wyjazdach lekarzy. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Tak nas robią w ciula", "za to powinna być deportacja" - oburzają się internauci, komentując nagranie Ukrainki, która rzekomo pobiera 800 plus dzięki siedmiu ukraińskim paszportom. Wideo rozpowszechniane jest z antyukraińskim przekazem. Dotarliśmy do autorki nagrania. Miał być żart, wyszło inaczej. Oto jej historia.

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Ukrainka i 800 plus "na siedem paszportów"? Znaleźliśmy autorkę filmu

Źródło:
Konkret24

Burmistrzowie kilku dużych angielskich miast to już muzułmanie, w kraju działa trzy tysiące meczetów, a każda szkoła ma obowiązek nauczać o islamie - to przekaz nagrania rozpowszechnianego w mediach społecznościowych. Ma ponad dwa miliony wyświetleń. Lecz przytaczane "dowody" na "muzułmańską" Wielką Brytanię to albo manipulacje, albo nieprawdy. A przekaz nagłaśniają prokremlowskie konta.

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Burmistrzowie muzułmanie i lekcje o islamie. W Wielkiej Brytanii?

Źródło:
Konkret24

"Warszawa staje się coraz mniej bezpiecznym miastem" - przekonują politycy PiS w kolejnych nagraniach i publicznych wystąpieniach. Sprawdziliśmy więc policyjne statystyki.

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

PiS: "lawinowy wzrost przestępstw" w Warszawie. A co pokazują dane?

Źródło:
Konkret24

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także czym skutkuje brak oficjalnych informacji i stosownych reakcji na fakty.

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Ryszard Cyba. "Więzienie opuścił morderca". Kalendarium

Źródło:
Konkret24

Nagranie z manifestacji jest prawdziwe, wśród demonstrantów jest wiele osób o ciemnej karnacji. Publikując ten film, Sławomir Mentzen straszy "powstawaniem nowych meczetów i zdejmowaniem krzyży". Wyjaśniamy, na czym polega manipulacja lidera Konfederacji.

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Mentzen: "tak wygląda Warszawa". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Wyjaśniamy

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24