Jarosław Gowin o małżeństwach jednopłciowych i adopcji. Nie bez błędu

Większość unijnych krajów zezwala na małżeństwa homoseksualneUnsplash | Stanley Dai

Jarosław Gowin w Sygnałach Dnia stwierdził, że konsekwencją legalizacji "tak zwanych małżeństw homoseksualnych" we wszystkich krajach, które to zrobiły, było przyznanie takim parom prawa do adopcji dzieci. Rzeczywiście, we wszystkich unijnych krajach, w których prawo dopuszcza małżeństwa jednopłciowe, legalna jest też adopcja. Jednak chronologicznie rzecz biorąc, prawo do adopcji pary tej samej płci uzyskiwały przeważnie wcześniej niż prawo do wchodzenia w związek małżeński.

Na pytanie o to, co by odpowiedział "rodzinom zmartwionym tym, co dzieje się w Warszawie - kartą LGBT+" i "deklaracjami Pawła Rabieja o tym, że to jest pierwszy krok do tego, żeby wprowadzić małżeństwa homoseksualne, a potem adopcje homoseksualne", Jarosław Gowin na antenie Polskiego Radia stwierdził, że "jeżeli przy władzy utrzyma się obóz Zjednoczonej Prawicy, a bardzo na to liczę, to ta cała antycywilizacja, bo dla mnie te postulaty są po prostu wyrazem wrogości wobec kanonu cywilizacji Zachodu, otóż cała ta antycywilizacja zostanie wstrzymana".

Jarosław Gowin o małżeństwach homoseksualnych i adopcji dzieci
Jarosław Gowin o małżeństwach homoseksualnych i adopcji dzieciSygnały Dnia, Polskie Radio

Dodał też, że "we wszystkich krajach, w których zalegalizowano tak zwane małżeństwa homoseksualne, naturalną konsekwencją tego było przyznanie tym parom prawa do adopcji. Zarówno z prawnego, jak i z moralnego punktu widzenia, jeżeli powie się a, to trzeba powiedzieć be, ce i zet. Jeżeli będą tutaj tak zwane małżeństwa homoseksualne, to będzie też adopcja dzieci".

Związki partnerskie, adopcje, małżeństwa

Polska jest jednym z sześciu krajów Unii Europejskiej, którego ustawodawstwo nie zna nie tyle małżeństw jednopłciowych, co w ogóle związków partnerskich - w żadnej postaci. Pozostałymi są: Bułgaria, Litwa, Łotwa, Rumunia i Słowacja.

Regulacje prawne statusu par jednopłciowych MNW, stan na kwiecień 2018. Za zgodą Miłość Nie Wyklucza
Regulacje prawne statusu par jednopłciowych, stan na kwiecień 2018Regulacje prawne statusu par jednopłciowych MNW, stan na kwiecień 2018. Za zgodą Miłość Nie WykluczaMiłość Nie Wyklucza

Poza wymienionymi, wszystkie inne państwa członkowskie oferują parom tej samej płci jakąś formę uregulowania sytuacji prawnej (np. związki partnerskie), w tym 14 w postaci małżeństwa. W Słowenii i Estonii pary takie nie mają prawa do wspólnej adopcji (w j. ang. "joint adoption"), a jedynie możliwość adopcji dziecka partnera ("step-child adoption"), stosowanej także przez sądy we Włoszech.

Różnica między dwoma pojęciami jest taka, że

w pierwszym przypadku (adopcja wspólna) to para przysposabia dziecko, np. z domu dziecka - to podejście jest najpopularniejsze w krajach Europy Zachodniej i Północnej,

natomiast w drugim (adopcja pasierba/icy) osoba może przysposobić dziecko partnera/ki z poprzedniego związku, przeważnie dziecko biologiczne.

Znana jest także forma "pośrednia", tzw. "successive adoption", polegająca na tym, że partner czy partnerka osoby, która przysposobiła wcześniej dziecko, także może je adoptować. Zanim niemiecki federalny ustawodawca przyznał parom jednopłciowym prawo do adopcji w 2017 r., w 2013 r. niemieckie sądy orzekły, że taki typ adopcji musi być w Niemczech dopuszczalny.

W niektórych państwach dopuszcza się adopcję przez pary jednopłciowe pozostające w związku nieformalnym (np. w Irlandii). W większości państw jednak tak nie jest - wymaga się formalizacji relacji.

Zazwyczaj adopcje przed małżeństwami

"Adopcja przez pary jednopłciowe" w niniejszym zestawieniu będzie oznaczała prawo do wspólnej adopcji w obrębie związków osób tej samej płci - zarówno sformalizowanych, jak i niesformalizowanych.

Holandia instytucję związków partnerskich znała na kilka lat przed wprowadzeniem małżeństw jednopłciowych. Te wprowadzono w tym samym roku, w którym dopuszczono adopcję przez nie dzieci - w roku 2001. Najwcześniej na świecie.

W Szwecji, gdzie małżeństwa par jednopłciowych wprowadzono w 2009 roku, pary te mogły adoptować dzieci już w roku 2003. Zatem to nie małżeństwa, a uregulowanie instytucji związków partnerskich w latach 90. poprzedziło w tym kraju prawo pozwalające parom tej samej płci przysposabiać dzieci.

W Hiszpanii dopuszczono adopcję przez pary jednopłciowe w dokładnie tym samym momencie, w którym zrównano prawnie małżeństwa jedno- i dwupłciowe, czyli w 2005 r. I w tym przypadku wprowadzenie instytucji adopcji i małżeństwa poprzedzono formalizacją związków partnerskich, ta następowała w różnych częściach kraju w latach 90.

W Wielkiej Brytanii adopcji dzieci mogły dokonywać pary tej samej płci na kilka lat przed wprowadzeniem takichże małżeństw. Przykładowo: w Anglii i Walii wspólna adopcja została dozwolona w 2005 r. - pod koniec roku, w którym dopuszczono też związki partnerskie, z których pierwszemu zarejestrowanemu towarzyszyła historia pary mężczyzn, z których jeden zmarł dzień po zawarciu związku. Małżeństwa par tej samej płci wprowadzono w Anglii i Walii dopiero w roku 2013. Zatem i w tym przypadku to uregulowanie związków partnerskich poprzedziło możliwość adopcji, a nie zmiany legislacyjne dotyczące małżeństw. Te nastąpiły później.

Legalizacja adopcji przez pary jednopłciowe zazwyczaj następowała przed legalizacją ich małżeństwKonkret24 | opracowanie własne

To w Belgii wprowadzenie instytucji małżeństwa par jednopłciowych (2003 r.) poprzedziło czasowo możliwość adopcji przez nie dzieci (2006 r.). Wcześniej, pod koniec lat 90., parom homoseksualnym zapewniono możliwość wchodzenia w sformalizowane związki partnerskie.

Cztery lata później możliwość adopcji dzieci przez pary tej samej płci pojawiła się w Danii - ale i tutaj było to na dwa lata przed wprowadzeniem możliwości wchodzenia przez nie w związek małżeński (odpowiednio w 2010 i 2012 r.). Natomiast było to ponad 20 lat po wprowadzeniu sformalizowanych związków partnerskich - to miało miejsce w Danii najwcześniej w Europie, w 1989 r.

We Francji przyjęcie do systemu prawnego przez ustawodawcę instytucji związków partnerskich wyprzedziło ponad 10 lat prawo, które pozwoliło parom jednopłciowym zarówno wchodzić w związki małżeńskie, jak i adoptować dzieci. Wprowadził je prezydent Francois Hollande w 2013 r. w atmosferze protestów m.in Kościoła katolickiego i prawicy.

Na Malcie możliwość adopcji pary jednopłciowe miały trzy lata wcześniej niż wchodzenia w związek małżeński, a mianowicie w 2014 r., gdy sformalizowano też związki partnerskie.

W Luksemburgu, którego premier jest trzecim w historii, otwarcie mówiącym o swojej orientacji, obydwa uprawnienia pary jednopłciowe nabyły w 2015 r., na dziesięć lat po uregulowaniu związków partnerskich.

Jeżeli chodzi o przypadek austriacki - adopcji pary jednopłciowe mogły dokonywać już w 2016 r., natomiast wchodzić w związek małżeński dopiero od 1 stycznia 2019 r.

W Irlandii małżeństwa jednopłciowe zostały dopuszczone w następstwie referendum w 2015 r., w trakcie, którego coming-outu dokonał aktualny premier kraju, a czwarty taki szef rządu w czasach współczesnych. W tym samym procesie pary tej samej płci uzyskały możliwość adopcji dzieci w 2016 r.

Portugalia jest drugim przykładem państwa członkowskiego, w którym instytucja małżeństwa osób tej samej płci poprzedziła możliwość adopcji dzieci przez takie pary. O 6 lat. Uzyskały one te prawa odpowiednio w 2010 i 2016 r.

Jakub i Dawid chcą uznania ślubu
Jakub i Dawid chcą uznania ślubutvn24

W Niemczech możliwość adopcji dzieci przez pary tej samej płci pojawiła się wraz z wejściem w życie prawa umożliwiającego wchodzenie takim parom w związek małżeński - w 2017 r. Około 16 lat po wejściu w życie prawa pozwalającego na zawieranie im związków partnerskich.

W Finlandii było podobnie - przepisy, które weszły w życie w 2017 r. regulowały obydwie sprawy.

Jest faktem, że w tych państwach europejskich, gdzie istnieje instytucja małżeństw jednopłciowych istnieje też możliwość adoptowania przez takie pary dzieci. Bez wyjątku. Jednak poza dwoma przypadkami, w krajach unijnych prawo adopcji pary tej samej płci uzyskiwały przed dopuszczeniem możliwości wchodzenia przez nie w związek małżeński. Czasem sześć lat wcześniej - jak w Portugalii, czasem siedem jak w Szwecji, a nawet dziewięć lat - jak w Anglii i Walii.

W części krajów możliwość taką wprowadzono w tym samym momencie - z uwagi na kształt aktów prawnych. Te bowiem często "zrównywały" małżeństwa niezależnie od płci osób je zawierających. A jednym z elementów tego zrównywania było przyznanie prawa do adopcji jako jedno z głównych uprawnień małżonków. Sztandarowym przykładem takiego zabiegu była procedura hiszpańska, gdzie w 2005 r. po prostu rozszerzono przepisy kodeksu cywilnego na osoby tej samej płci; podobnie było w Holandii w roku 2001.

Marcin Kierwiński i Marcin Ociepa w Tak jest
Marcin Kierwiński i Marcin Ociepa w Tak jesttvn24

Autor: Oskar Breymeyer-Darski / Źródło: http://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/BRIE/2018/621877/EPRS_BRI(2018)621877_EN.pdf Zdjęcie: Photo Stanley Dai, Unsplash

Źródło zdjęcia głównego: Unsplash | Stanley Dai

Pozostałe wiadomości

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Rzeczniczka Białego Domu rzekomo przekonywała, że to Amerykanie razem z Ukraińcami wygrali II wojnę światową - twierdzą internauci. Jako dowód pokazują krótkie nagranie. Sprawdziliśmy: jest zmanipulowane.

"Amerykanie wspólnie z Ukraińcami wygrali drugą wojnę"? To zmanipulowane nagranie

"Amerykanie wspólnie z Ukraińcami wygrali drugą wojnę"? To zmanipulowane nagranie

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Nagranie pokazujące radość ludzi z wyników wyborów lokalnych w Bradford w Wielkiej Brytanii osiąga ogromne zasięgi w internecie - także polskim. Powodem jest towarzyszący mu przekaz, że wybory "wygrali islamiści", którzy rzekomo już stanowią większość w tym brytyjskim dystrykcie. Nic z tego nie jest prawdą, a celem przekazu wydaje się być potęgowanie niechęci do imigrantów.

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

"Islamiści wygrali" w Bradford, "bo stanowią większość"? Dwa razy nieprawda

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Janusz Wojciechowski wyraził swoją krytykę po spotkaniu Donalda Tuska z ministrem Adamem Bodnarem, sugerując, że "w państwie praworządnym" premier nie powinien rozmawiać z prokuratorem generalnym o postępowaniach. Przypominamy więc, jak za rządów Zjednoczonej Prawicy zmieniono Prawo o prokuraturze.

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Wojciechowski o "problemie państwa praworządnego". Przypominamy, kto go stworzył

Źródło:
Konkret24

O 30 procent wzrosły zarobki prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w ciągu czterech lat za poprzednich rządów. Ale Jan Nowak, zapytany przez komisję do spraw wyborów kopertowych, ile zarabiał, odpowiedział: "nie pamiętam". Sprawdziliśmy: przez pięć lat w sumie 1,5 miliona złotych brutto.

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Były prezes UODO o swoich zarobkach: "nie wiem", "nie liczyłem". No to policzyliśmy

Źródło:
Konkret24