Polska

Polska

Migranci na "pasie ziemi niczyjej"? Nie, są na terytorium któregoś państwa

Od kilku dni opinia publiczna śledzi los migrantów koczujących pod gołym niebem przy granicy polsko-białoruskiej. W przekazach często pada sformułowanie, że przebywają na "ziemi niczyjej". Jak tłumaczą eksperci, taki termin nie istnieje w polskim prawie - bo tam, gdzie kończy się Polska, tam zaczyna się Białoruś.

Lex TVN i koncesja TVN24: dwie różne sprawy, które połączono w czasie

Decyzja Sejmu z 11 sierpnia w sprawie nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji – zwanej lex TVN – nie dotyczy bezpośrednio procesu koncesyjnego dla TVN24. Sprawa własności w mediach oraz koncesji dla kanału satelitarnego to dwie różne rzeczy. Decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji spowodowały, że połączono je w czasie.

Ponad 30 organizacji, którym Narodowy Instytut Wolności przyznał co najmniej pół miliona złotych dotacji

Fundacja Polska Wielki Projekt zarządzana przez Annę Bielecką, przyjaciółkę Jarosława Kaczyńskiego, dostała największe wsparcie z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich. Z państwowych funduszy Narodowy Instytut Wolności przyznał jej ponad 1,3 mln zł. W radzie fundacji jest wicepremier Piotr Gliński. Prezentujemy beneficjentów programu, których NIW dofinansował najhojniej.

Zgony w lipcu: w sześciu województwach wreszcie widać spadki

W lipcu zmarło w Polsce najmniej osób od początku tego roku - ale wciąż więcej niż przed rokiem. Jeśli chodzi o poszczególne województwa, to spadek zgonów odnotowano w sześciu - a w dziesięciu wciąż było ich więcej niż w lipcu 2020. Maleje ogólny udział zgonów z COVID-19.

Rzecznik rządu radzi sprawdzić, "czy w tej chwili jest więcej remontowanych i budowanych dróg" lokalnych niż "za czasów Tuska". Sprawdziliśmy

Rzecznik rządu Piotr Mueller zachęcał w wywiadzie, by jechać "do powiatów i gmin i zapytać, czy w tej chwili jest więcej remontowanych i budowanych dróg niż za czasów Donalda Tuska". Nie pojechaliśmy - ale sprawdziliśmy dane. Pokazują, że za rządów Zjednoczonej Prawicy nie zbudowano więcej dróg lokalnych, a dofinansowanie rządu dla samorządów było niższe.

"Ta sama kobieta wyszczepiała ministra i brała udział w prowokacji grodziskiej"? Fałszywa teoria krąży w sieci

Antyszczepionkowcy rozpowszechniają w sieci tezę, że w Grodzisku Mazowieckim doszło do prowokacji, która "służy narracji propagandowej rządu". Jako dowód pokazują zdjęcia, na których jest rzekomo ta sama kobieta, która szczepiła ministra zdrowia i potem odbierała od niego w Grodzisku nagrodę. Jak ustaliliśmy: to nie ta sama kobieta, a teoria internautów jest fałszywa.

Nie, Państwowa Inspekcja Pracy nie uznała szczepień na COVID-19 za eksperyment medyczny. Jak powstał fake news

Pracownica łódzkiego inspektoratu pracy napisała do obywatela, że udział w szczepieniu przeciwko COVID-19 należy zakwalifikować jako udział w eksperymencie medycznym. Główny Inspektorat Pracy tłumaczy, że to "indywidualne poglądy inspektora" - ale dla przeciwników szczepień ten dokument jest dowodem, że "wreszcie ktoś napisał prawdę". Tłumaczymy, dlaczego urzędniczka nie napisała prawdy.

Błaszczak: "stworzyliśmy klasy mundurowe". Nie. Istnieją od ponad 20 lat

W wywiadzie radiowym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przypisał rządowi Zjednoczonej Prawicy pomysł tworzenia w polskich szkołach tak zwanych klas mundurowych. Tymczasem pierwsze tego typu klasy powstały już w końcu lat 90., a przepisy je tworzące wypracowywały rządy AWS, SLD i PO-PSL.

Tragiczne pierwsze półrocze: 30 procent więcej zgonów niż przed rokiem

W pierwszej połowie tego roku zmarło blisko 30 proc. więcej Polaków niż rok wcześniej w tym okresie - ponad 270 tysięcy. Najtragiczniejsze były marzec i kwiecień. Dane za sam czerwiec są optymistyczniejsze: zgonów było najmniej od września 2020 roku, a te z powodu COVID-19 stanowiły tylko 3,6 procent.

Projekt Puszcza.tv zakończony. Ujawniamy, na co poszły miliony publicznych pieniędzy

Miał być portal multimedialny z 20 milionami odsłon, setkami tekstów i zdjęć miesięcznie na stronie - a skończyło się na skromnej witrynie i promowaniu jej w wybranych mediach. 30 czerwca zakończył się projekt Puszcza.tv, na który Fundacja Niezależne Media miała dostać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska 5,5 miliona złotych. Przedstawiamy, na co wydano sporą część tej kwoty.