FAŁSZ

BBC zrobiło materiał o rasistowskim pomniku w Rzeszowie? To fake news

BBC twierdzi, że rzeszowski pomnik jest rasistowski? Nie, to przerobiony materiałShutterstock

Polscy internauci reagują w większości krytyką na rozpowszechniany w sieci materiał mający pochodzić z BBC, w którym przedstawiciele ruchu Black Lives Matter określają Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie jako rasistowski. Wideo zostało zmanipulowane. Dla osiągnięcia pożądanego efektu połączono aż cztery różne materiały z różnych lat.

Krótkie wideo mające być fragmentem materiału wyemitowanego przez BBC krąży w internecie od kilku dni. Brytyjska stacja twierdzi w nim rzekomo, że stojący w Rzeszowie pomnik jest rasistowski. Chodzi o stojący w centrum miasta, zaprojektowany przez prof. Mariana Koniecznego, odsłonięty 1 maja 1974 roku Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Monument ten jest powodem dyskusji wśród lokalnych polityków i mieszkańców.

Dwa lata temu lokalne media informowały o planach jego rozbiórki, ponieważ według Instytutu Pamięci Narodowej pomnik propaguje komunizm i jest niezgodny z przepisami ustawy dekomunizacyjnej. Wojewoda podkarpacki i IPN byli za jego rozbiórką. Jednak według wielu mieszkańców Rzeszowa pomnik w obecnym kształcie jest symbolem miasta.

Są też i takie krytyczne głosy internautów, że monument przypomina żeński narząd płciowy. "Pomnik zbudowany za PRL. Okrzyknięty jako największy organ kobiecy na świecie"; "Zmienić nazwę na pomnik waginy"; "Można tam coś dokleić i zrobić pomnik seksu"; "IPN waginy będzie teraz usuwał?" - tego typu komentarze można znaleźć w sieci.

Charakterystyczny pomnik z Rzeszowa do rozbiórki?
Charakterystyczny pomnik z Rzeszowa do rozbiórki?tvn24

Rozpowszechniany w internecie film "z BBC" nawiązuje właśnie do tych uwag. Zaczyna się ujęciami pomnika i placu, na którym stoi, z góry. Pasek u dołu ekranu informuje po angielsku: "Rasistowski pomnik w Polsce. Black Lives Matter: pomnik jest w kształcie waginy czarnoskórej kobiety". W dwóch miejscach ekranu - w lewym górnym rogu i na pasku - widać skrót BBC mający oznaczać logotyp stacji.

Kobiecy głos mówi po angielsku: "W polskim mieście pomnik postawiony w hołdzie żołnierzom Armii Czerwonej dominuje nad centralnym placem". Następnie na ekranie pojawia się czarnoskóry mężczyzna. Nie wiadomo, kim jest. Nie jest podpisany. Mówi do kamery po angielsku: "Cały czas zmagamy się z rasizmem. Cały czas zmagamy się z policyjną brutalnością. Cały czas zmagamy się z nieodpowiednim traktowaniem. A oto mamy ten pomnik (na ekranie znowu widać monument w Rzeszowie - red.), który mogę zamazać, zamalować różować farbą, na którym mogę umieścić zdjęcia George'a Floyda (46-letniego Afroamerykanina zmarłego 25 maja w Minneapolis po interwencji policji - red.) i w ten sposób mogę wyrazić swój gniew i złość". Materiał kończy się zdjęciami z koncertu. Nie wiadomo, gdzie i kiedy zostały zrobione.

"Jakiś pajac z BLM powiedział że pomnik w Rzeszowie jest aktem rasizmu" - kpiny internautów

"A to jest hit nad hity! Aktywiści BLM i dziennikarze BBC odkryli najbardziej rasistowski z rasistowskich pomników ever!" - kpi z "materiału BBC" jeden z internautów udostępniający wideo na Twitterze.

Wielu internautów zdaje się wierzyć, że oglądają prawdziwy materiał brytyjskiej telewizji. "Najbardziej znany rzeszowski pomnik na celowniku ludzi #BlackLivesMatter - rasistowski pomnik, w kształcie waginy czarnej kobiety. Trzymajcie mnie, ja wysiadam" - pisze inny. "Nie. To się nie dzieje. Świat nie może być tak głupi.." - ocenia kolejny. "Potężny rasistowski pomnik góruje nad rynkiem polskiego miasta! Co czują ci biedni mieszkańcy? Jak mają z tym żyć?" - pyta ironicznie jeden z internautów. "Ja dziś widziałem z BBC jak jakiś pajac z BLM powiedział że pomnik w Rzeszowie jest aktem rasizmu gdyż przypomina mu WAGINE CZARNEJ KOBIETY. Nadmienię że jest to pomnik mu czci radzieckich żołnierzy tak wiec coraz mniej mnie zaskakuje" (pisownia oryginalna - red.) - komentuje jeszcze inny inny.

Jak informuje lokalny portal Rzeszów.Nasze miasto, wideo zaczęło krążyć po facebookowych grupach związanych z Rzeszowem oraz na różnych fan page'ach w środę 24 czerwca. Pojawiło się m.in. w popularnej grupie Sąsiedzi Rzeszów" (niemal 50 tys. członków) i w grupie Instytut Prawdy Niepoprawnej Politycznie.

W poszukiwaniu oryginału, czyli na uzbeckim portalu

Oprawa graficzna materiału sugeruje, że może to nie być jednak materiał BBC. Stacja stosuje inną grafikę. By sprawdzić autentyczność wideo, wpisywaliśmy do wyszukiwarki internetowej słowa po angielsku takie jak "rasizm", "rasistowski", "pomnik", "w Polsce", "BBC" - w różnych konfiguracjach. Nie znaleźliśmy takiego oryginalnego wideo.

Z pomocą przyszło odwrócone wyszukiwanie obrazem Google. Szukaliśmy, gdzie jeszcze w sieci znajduje się zdjęcie bądź wideo wypowiadającego się eksperta. Tak dotarliśmy do materiału wyemitowanego 24 czerwca przez uzbecki portal America Ovozi (Głos Ameryki). Wideo informuje o tym, co się dzieje w Stanach Zjednoczonych. Opowiada o niszczonych w USA po śmierci Floyda pomników Konfederacji. Jest tam wypowiedź czarnoskórego eksperta. Identyczna z tą, która jest w wideo o rzeszowskim pomniku. Materiał oznaczono "Associated Press". Belka z podpisem informuje, że ekspert to Lopez D. Matthews z amerykańskiego Uniwersytetu Howarda.

prawda

Zrzut ekranu uzbeckiego portalu - oznaczony materiał z wypowiedzią eksperta z USAAmerica Ovozi

Wypowiedź z materiału AP...

Wpisując następnie do wyszukiwarki imię i nazwisko eksperta wraz ze słowami po angielsku "pomnik" i "rasizm", jako pierwszy wynik otrzymujemy podstronę z aktualnościami amerykańskiego uniwersytetu, na którym Lopez D. Matthews wykłada. Jest tam link do znajdującego się na YouTube materiału AP z 12 czerwca pt. "Dlaczego pomniki konfederacji przypominają o rasizmie". Agencja umieściła go na swoim oficjalnym kanale.

Matthews występuje tam jako jeden z dwojga ekspertów. Na początku omawia protest w Stanach Zjednoczonych po śmierci Floyda. To ten sam komentarz dotyczący rzekomo rzeszowskiego pomnika, ale w wideo, które tak wzburzyło polskich internautów, ucięto początek wypowiedzi. A ekspert omawiał sytuację w USA i fakt niszczenia tam pomników Konfederacji. Ani słowem nie odnosił się do sytuacji w Polsce. Swoją wypowiedź zaczął od słów: "W tym momencie każdy wyraża swój gniew. Upłynęło prawie dwadzieścia lat od końca niewolnictwa".

... plus wypowiedź z materiału AFP

Szukając, skąd autor (autorzy?) materiału o polskim pomniku wzięli do swojego wideo wypowiedź kobiety po angielsku, wpisaliśmy do wyszukiwarki to, co mówi ona na nagraniu. Od razu pojawił się materiał AFP z kwietnia 2018 roku, umieszczony przez agencję na swoim kanale w sieci. Nosi tytuł "Polska wysyła komunistyczne zabytki na śmietnik historii" i opowiada o tym, jak po uchwaleniu ustawy dekomunizującej sowieckie pomniki w naszym kraju są usuwane z przestrzeni publicznej.

04.04.2018 | Burmistrz chciał uratować czołg przed dekomunizacją. "Pewnie nie wystarczy, ale próbował"
04.04.2018 | Burmistrz chciał uratować czołg przed dekomunizacją. "Pewnie nie wystarczy, ale próbował"Fakty TVN

Na początku filmu kobiecy głos (autorką reportażu wymienioną na końcu jest polska dziennikarka AFP Maja Czarnecka) mówi: "70 lat ten pomnik wzniesiony na cześć sowieckich żołnierzy dominuje nad centralnym placem w polskim mieście Legnica". W tym momencie widać, jak dźwig podnosi legnicki Pomnik Wdzięczności dla Armii Sowieckiej odsłonięty w 1951 roku.

Te same słowa kobiety słychać w rzekomym materiale BBC o pomniku w Rzeszowie. Jednak jego twórca bądź twórcy zamienili kolejność zdań wypowiadanych przez Czarnecką. Dodatkowo wycięty został fragment wskazujący, że chodzi o Legnicę.

Proste manipulacje wideo "prawdopodobnie bardziej szkodliwe w 2020 roku"

Według Samuela Woolleya, eksperta ds. dezinformacji z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin w Stanach Zjednoczonych, prosty zabieg polegający na wycięciu fragmentu nagrania to potężne narzędzie w rękach osób wprowadzających do obiegu fałszywe informacje.

Jego opinię przytoczyliśmy w materiale Konkret24 w styczniu tego roku w związku z krążącym w sieci zmanipulowanym krótkim nagraniem wypowiedzi Joe Bidena ubiegającego się o poparcie Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA. "Nagrania wideo wyjęte z kontekstu i wybiórczo montowane filmy prawdopodobnie będą miały bardziej niszczące działanie w 2020 r. niż nagrania deep fake czy wideo zwierające fałszywe informacje" - napisał na Twitterze Woolley.

Przypomniał już zidentyfikowane przykłady podobnych dezinformacji. O jednym ze zmanipulowanych nagrań z wykorzystaniem wizerunku Nancy Pelosi pisaliśmy w Konkret24.

W styczniu 2020 roku informowaliśmy o zmanipulowanym nagraniu z wypowiedzią startującej w wyborach prezydenckich Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

W maju 2020 roku pisaliśmy o manipulacji nagrania z wypowiedzą Andrzeja Morozowskiego, dziennikarza TVN24.

Autor: Jan Kunert / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Przed zapowiadanymi wielkimi opadami oczy wielu Polaków zwrócone są na największe zbiorniki przeciwpowodziowe w kraju. Zarządzający nimi zapewniają, że wszystkie mają zabezpieczone rezerwy. Porównaliśmy stan ich wypełnienia teraz oraz tuż przed powodzią we wrześniu 2024 roku. Eksperci tłumaczą, czy i jakie wnioski można z tego wyciągnąć.

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Wypełnienie zbiorników retencyjnych teraz i przed powodzią 2024. Co nam to mówi

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24