Kto jest "za węglem", a kto "przeciw"? Sprawdzamy polityczne deklaracje

wegieltvn24

Które partie i organizacje polityczne popierają ideę "odejścia od węgla", a które są jej przeciwne? O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy przedstawicieli najważniejszych polskich ugrupowań. Poza PiS i partią Wolność, wszystkie partie, które udzieliły odpowiedzi, opowiedziały się za stopniowym odchodzeniem od energetyki opartej na spalaniu węgla.

Żadna duża siła polityczna mająca około dziesięciu procent, poza Robertem Biedroniem, nie zadeklarowała odejścia w energetyce od węgla – mówił Adam Wajrak w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Znany przyrodnik i publicysta skrytykował między innymi prezydenta Andrzeja Dudę za jego wypowiedzi podczas szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach. Czy miał rację mówiąc o braku zainteresowania w Polsce ideą "odejścia od węgla"? Na adres biur prasowych partii politycznych wysłaliśmy krótką ankietę w tej sprawie:

Streszczamy odpowiedzi na pytania, a tam gdzie to konieczne - uzupełniamy informacje o wypowiedzi polityków w mediach.

Kukiz'15

"Nie prowadzimy działań na rzecz całkowitej rezygnacji ze stosowania węgla, bo (…) byłoby to sprzeczne z interesem strategicznym Polski i UE", czytamy w mailu do redakcji. Dyskusję o zmianach w polskiej energetyce Kukiz'15 proponuje rozpocząć od dyskusji o stworzeniu alternatywy dla gospodarki węglowej.

W mailu do Konkret24, biuro prasowe Kukiz'15 deklaruje jednak poparcie dla idei ograniczenia wykorzystania węgla w energetyce, a co za tym idzie dla ograniczenia jego wydobycia. Ugrupowanie podkreśla jednocześnie konieczność dalszego pozyskiwania węgla koksowego, użytkowanego m.in. w hutnictwie.

Kukiz'15 podkreśla działania posła Krzysztofa Sitarskiego w sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa. Zdaniem ugrupowania, poseł promuje w komisji "czyste technologie węglowe", m.in. technologię tzw. zgazowania węgla. - Naszym sztandarowym postulatem jest jednak wdrożenie w Polsce na szerszą skalę stosowania wodoru jako paliwa alternatywnego – czytamy w odpowiedzi od Kukiz'15.

Nowoczesna

- W pierwszej połowie stycznia przedstawimy mapę drogową odejścia od wydobycia węgla – czytamy w mailu biura prasowego partii do Konkret24. - Nowoczesna popiera stopniowe, ale jak najszybsze, odchodzenie od wykorzystywania węgla do produkcji energii.

Partia Katarzyny Lubnauer chce ograniczenia korzystania z paliw kopalnych, odejścia od importu węgla i dywersyfikacji źródeł energii.

Nowoczesna zapowiada strategię odejścia od węgla
Nowoczesna zapowiada strategię odejścia od węglatvn24

- Odnawialne źródła energii będą miały taki udział w energii jak średnia w Unii Europejskiej. Nie opowiadamy się jednak za rozwojem energii atomowej w Polsce – czytamy. Jako przykład działań Nowoczesnej na rzecz odpowiedzialnej energetyki w Polsce biuro prasowe wskazuje na projekt ustawy o elektrowniach wiatrowych. W pierwszej połowie stycznia Nowoczesna ma przedstawić mapę drogową odejścia od wydobycia węgla.

Platforma Obywatelska

Do czasu publikacji tego tekstu, biuro prasowe Platformy Obywatelskiej nie odpowiedziało na ankietę.

W ostatnich miesiącach politycy Platformy często wypowiadali się o sprawie sprowadzania węgla zza naszej wschodniej granicy. Przedstawiciele PO mówili o znaczącym wzroście importu rosyjskiego surowca.

Narrację tę podtrzymywali posłowie PO podczas dyskusji w sejmie wokół ustawy o cenach energii. Podczas posiedzenia 28 grudnia poseł Sławomir Neumann mówił: - Zmusiliście firmy do wielomiliardowych nakładów na polski węgiel. I co? Węgla wydobywacie w Polsce mniej, a na potęgę kupujecie węgiel rosyjski. W 2015 r. sprowadzono do Polski niecałe 5 mln ton węgla z Rosji. W tym roku już ponad 10 mln ton rosyjskiego węgla wjechało do Polski. To jest wasza polityka energetyczna - stwierdził poseł PO.

Podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach, szeroko komentowaną wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy o planach kontynuowania wydobycia węgla w Polsce krytykował Stanisław Gawłowski, były wiceminister środowiska w rządzie PO-PSL. W internetowym programie #RZECZoPOLITYCE dziennika "Rzeczpospolita" stwierdził, że Polska powinna obrać cel całkowitej rezygnacji z węgla do 2050 r.

Gawłowski jasno zadeklarował, że Polska powinna podążać w kierunku całkowitego oparcia gospodarki na energii odnawialnej. Przypomniał też stworzony przez gabinet cieni Platformy projekt ustawy nowelizującej prawo o ochronie środowiska. Zakładał on przeznaczenie 0,5 proc. PKB na działania związane z poprawą jakości powietrza. W czerwcu projekt został odrzucony przez Sejm.

Polskie Stronnictwo Ludowe

- Popieramy stopniowe odchodzenie od węgla, na rzecz odnawialnych źródeł energii – czytamy w mailu od Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Przy obecnym stanie rozwoju technologicznego, jesteśmy w stanie zapewnić człowiekowi pracę w zdrowszych i bardziej przyjaznych warunkach w porównaniu z kopalnią węgla – napisał przedstawiciel biura prasowego PSL.

PSL jest ostrożne w formułowaniu strategii dekarbonizacji. Autor odpowiedzi wskazuje na polskie zobowiązanie do zwiększenia udziału OZE do 15 proc. w 2020 r. i 40 proc. w 2030. - Uważamy, że należy pójść o krok dalej – czytamy. "Do 2030 roku 50% energii dostępnej w Polsce powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych", napisało PSL.

Polski węgiel truje
Polski węgiel trujeTVN 24

Polskie Stronnictwo Ludowe pochwaliło się w korespondencji także działaniami na rzecz uchwalenia ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii w poprzedniej kadencji sejmu.

Prawo i Sprawiedliwość

Biuro prasowe Prawa i Sprawiedliwości udzieliło lakonicznej odpowiedzi na nasze pytania: "NIE". Trzy wielkie litery wytłuszczonym drukiem to jasna deklaracja: PiS jest przeciwne idei odejścia od węgla w Polsce. Aby lepiej zrozumieć stanowisko tej partii sięgamy do wypowiedzi polityków. Okazuje się, że sprawa wcale nie jest jednoznaczna.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają konieczność uwzględniania socjalnych praw pracowników w dyskusjach o górnictwie. To stanowisko dobrze reprezentują słowa wicepremier Beaty Szydło wypowiedziane do górników 4 grudnia podczas akademii z okazji Barbórki w Brzeszczach: - Rachunek ekonomiczny nie jest jedynym, który powinien decydować, gdy rozmawiamy o rozwoju, o gospodarce. Poza nim bardzo ważne są sprawy ludzkie, społeczne.

Premier Mateusz Morawiecki jasno mówi o dążeniach do dywersyfikacji źródeł energii. - Zależność Polski od węgla maleje i będzie dalej malała w najbliższym czasie; stawiamy na nowe źródła energii, między innymi energetykę wiatrową na morzu czy energetykę atomową – powiedział premier na konferencji prasowej w trakcie szczytu klimatycznego COP24.

Premier: zależność Polski od węgla maleje
Premier: zależność Polski od węgla malejetvn24

Szef rządu zaznaczył, że tempo zmian będzie zależało między innymi od zmian technologicznych dotyczących m.in. magazynowania energii. Morawiecki mówił też, że Polska "rozumie i chce" zielonej transformacji oraz chce "bardzo mocno przekształcać" poszczególne sektory przemysłowe pamiętając o sytuacji poszczególnych grup społecznych.

Ostatnio w sejmowej dyskusji wokół ustawy o cenach energii, minister Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że po 2021 r. dojdzie do zamknięcia najstarszych istniejących bloków energetycznych. Zmniejszy się też zużycie energii. - W to miejsce do 2030 r. musimy wybudować nowe elektrownie, cały system nowych elektrowni – zauważył Tchórzewski, dodając że "oznacza to, że będziemy mieli zmniejszenie zużycia węgla o ok. 30 proc".

Razem

Partia Razem opowiada się za stopniowym odchodzeniem od wykorzystania węgla. - Transformacja energetyczna musi się odbywać z troską o los pracowników przemysłu węglowego – czytamy w mailu do Konkret24. - Państwo powinno doprowadzić do tego, aby na każde zlikwidowane miejsce pracy powstawało nowe, a działania związane z przemianami energetycznymi muszą być prowadzone w dialogu z górnikami oraz innymi pracownikami i pracownikami branży.

Razem chce zaprzestania wykorzystania węgla w energetyce do 2035 roku. Ugrupowanie chce ustawowego określenia tego celu z uwzględnieniem szczegółowych planów przemian strukturalnych i społecznych w rejonach wydobycia oraz wytwarzania energii. - Pełne odejście od wykorzystania paliw kopalnych w energetyce powinno, naszym zdaniem, nastąpić do 2050 roku – czytamy w korespondencji z Konkret24.

08.08.2018 | Węgiel dla Polski i wiele pytań. Po co i skąd jest kupowany, skoro mamy własny?
08.08.2018 | Węgiel dla Polski i wiele pytań. Po co i skąd jest kupowany, skoro mamy własny?Sebastian Wasilewski | Fakty TVN

Partia Razem wymienia także szereg propozycji inicjatyw na rzecz odejścia od stosowania węgla w gospodarce, m.in.: wdrożenie długofalowej strategii wsparcia dla odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza energetyki rozproszonej, kontynuację prac nad budową nowoczesnej elektrowni jądrowej, czy starania na rzecz organizacji kursów przekwalifikowujących oraz wsparcia materialnego na czas zmiany miejsca zatrudnienia dla pracowników przemysłu węglowego.

Ruch Roberta Biedronia

Na pytania Konkret24 odpowiedzi udzielił Robert Biedroń. Polityk podkreślił, że jego tworzące się ugrupowanie będzie popierać całkowite odejście od węgla w energetyce i ciepłownictwie. - Powodów jest więcej niż dość – napisał Biedroń - Po pierwsze dlatego, że nas to po prostu zabija. Niszczy klimat i zatruwa powietrze.

W wypowiedzi dla Konkret24 polityk potwierdził poparcie dla idei stopniowego wygaszania wszystkich kopalni węgla i elektrowni węglowych do 2035 r. - Pierwszym projektem ustawy mojego ugrupowania w nowej kadencji Sejmu będzie strategia odchodzenia od węgla – podkreślił.

Biedroń mówi też o nierentowności sektora energetycznego - Państwo musi dopłacać 10 mld zł rocznie z budżetu, żeby go utrzymać – podkreślił polityk. Biedroń mówił też o woli dążenia do samodzielności energetycznej przez Polskę i o planach zatrudniania górników w zrestrukturyzowanym sektorze energetycznym. - To dla nich także inne korzyści: ekonomiczne, bo nie będą pracować w nierentownym, kurczącym się sektorze, i zdrowotne – bo nie będą już ciężko chorować po 10 latach pracy – wyjaśnił.

Sojusz Lewicy Demokratycznej

"SLD docelowo opowiada się za odejściem od gospodarki opartej na węglu, ale chce realizować ten cel stopniowo. Nie można stawiać wozu przed koniem" – czytamy w odpowiedzi SLD. - Najpierw trzeba stworzyć nową energetykę, a następnie stopniowo rezygnować z węgla, dbając o rozwój nowego, zaawansowanego technologicznie przemysłu w dotychczasowych regionach górniczych, np. związanego z urządzeniami do produkcji energii z OZE – twierdzi SLD.

Ceny prądu - co w 2020 roku?
Ceny prądu - co w 2020 roku?

Partia mówi też o konieczności przeprowadzenia termomodernizacji możliwie wszystkich budynków, podłączenia ich do ciepła systemowego, a tam gdzie to niemożliwe - wymiany urządzeń grzewczych na ekologiczne. Ugrupowanie Włodzimierza Czarzastego chce również stawiać na modernizację funkcjonujących elektrowni, w tym na wymianę działających w nich bloków energetycznych.

- Dotychczasowy, 14-procentowy, udział OZE w miksie energetycznym powinien się dynamicznie zwiększać poprzez wspieraną przez państwo budowę farm wiatrowych, zwłaszcza na morzu, wykorzystanie energii słonecznej w formie kolektorów i fotowoltaiki i budowę nowych hydroelektrowni, tam gdzie jest to możliwe – czytamy w mailu od SLD.

Teraz!

- Każdy odpowiedzialny rząd powinien natychmiast rozpocząć proces odchodzenia od węgla jako głównego źródła energii – odpowiedziało nam biuro prasowe Teraz!. - Aby to uczynić należy wstrzymać wszelkie inwestycje węglowe, czyli budowę nowych bloków energetycznych, nie wspominając o budowie nowych kopalń, co zapowiadał min. Tchórzewski - dodano.

Teraz! opowiada się również za promowaniem odnawialnych źródeł energii, w tym wprowadzeniem zasad dotyczących OZE sprzed zmian wprowadzonych przez PiS w 2016 roku. Chodzi m.in. o obniżkę opłat za użytkowanie wiatraków. - Kluczem do konkurencji energetycznej będzie powstawanie lokalnych źródeł energii – czytamy w mailu do Konkret24.

W strategii odchodzenia od stosowania węgla w gospodarce, partia Ryszarda Petru jest ostrożniejsza od ugrupowania Roberta Biedronia. - W perspektywie najbliższych 20 lat, czyli do 2040 możliwe jest – i powinno być celem ugrupowań opozycyjnych - obniżenie udziału węgla w polskim miksie energetycznym do 20% - czytamy w mailu od Teraz!

Wolność

W odpowiedzi na ankietę Konkret24 poseł Jacek Wilk z partii Wolność stanowczo sprzeciwił się idei zaprzestania wydobycia węgla kamiennego w Polsce. - Ze względu na gigantyczne rodzime zasoby tego surowca należy zintensyfikować pozyskiwanie i przetwarzanie węgla, ale z zastosowaniem w tym celu na wielką skalę nowoczesnych technologii – przekonywał poseł.

Jacek Wilk zwrócił też uwagę na konieczność sięgnięcia do zasobów polskiego węgla w pokładach poniżej głębokości 1200 m. - Wykorzystanie tych zasobów może odbywać się np. za pomocą technologii podziemnego zgazowania węgla, za pomocą której w złożu węgla - bez udziału człowieka - dokonuje się reakcja termiczna, na skutek której powstaje gaz, który w dużej większości składa się z wodoru – stwierdził poseł Wilk.

- Stanowczo sprzeciwiamy się ideologicznej i szkodliwej polityce dekarbonizacji – czytamy w mailu. - Bazuje ona na fałszywej nauce tzw. "globalnego ocieplenia powodowanego CO2" i sprowadza się do zmuszania krajów biedniejszych do pozbycia się rodzimych nośników energii.

Autor: Krzysztof Jabłonowski / Źródło: Konkret24, zdjęcie tytułowe: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, stwierdziła, że dla jej partii istotna jest objęcie funkcji wicepremiera w planowanej rekonstrukcji rządu, bo "wicepremier może więcej niż minister". A co na to akty prawne?

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Pełczyńska-Nałęcz: "wicepremier może więcej niż minister". Ekspert: "nieco ryzykowne stwierdzenie"

Źródło:
Konkret24

W kancelarii prezydenta Nawrockiego ma pozostać przynajmniej jeden minister z czasów obecnego prezydenta. A reszta? I co się stanie obecnymi doradcami Andrzeja Dudy? Wyjaśniamy.

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Ministrowie i doradcy Andrzeja Dudy. Jaki ich los po 6 sierpnia?

Źródło:
Konkret24

Poszukujący Tadeusza Dudy policjanci jakoby nawet nie potrafią nosić broni, a sam poszukiwany rzekomo zamieszcza w sieci nagranie obozowiska; na dodatek miał też sfilmować policyjny śmigłowiec, a nagranie zamieścił w sieci. Akcja w okolicach Limanowej stała się pretekstem do drwienia z policjantów biorących w niej udział lub zwiększania zasięgów i popularności w sieci. Pokazujemy przykłady krążących wokół niej fake newsów.

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

"Vlogi Tadeusza Dudy" i zdjęcie policjantki. Fałszywki o obławie w Starej Wsi

Źródło:
Konkret24

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Wobec trwającej dyskusji prezydent Andrzej Duda miał zachęcać do ponownego przeliczenia głosów w wyborach - tak wynika z cytatu rozsyłanego obecnie w mediach społecznościowych. Pokazujemy, kiedy prezydent wypowiedział te słowa i jak dokładnie brzmiały.

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

W sieci rozpowszechniany jest przekaz, jakoby biskup Jerzy Mazur miał potępić zgwałcone kobiety, które zażyły tabletkę "dzień po". Nie ma dowodów, że duchowny wypowiedział słowa, które mu się przypisuje. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego cytatu.

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Pytany o krytykę ze strony Magdaleny Biejat, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jej frustracja "pewnie wynika z tego, że Grzegorz Braun dostał więcej głosów kobiet" niż kandydatka Lewicy. Ale to nieprawda.

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego wynika, że liczba zarejestrowanych protestów wyborczych rośnie z dnia na dzień. Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24