"Nie budowali wałów, bo już wszystko było wybudowane"? Jak rządy PO i PiS zabezpieczały kraj przed powodzią


W związku z zagrożeniem powodziowym zaczęła się dyskusja w internecie o tym, który rząd - PO czy PiS - bardziej dbał o zabezpieczenie kraju przed powodzią. Dane GUS pokazują, że przez cztery lata rządów PiS zbudowano i zmodernizowano najmniej kilometrów wałów przeciwpowodziowych i wyregulowano najmniej kilometrów rzek od 1998 roku.

Poziom wody w Wiśle na wysokości Płocka wciąż jest wysoki i przekracza stany alarmowe. W środę 24 lutego, po rozbiciu zatoru na Zbiorniku Włocławskim, lodołamacze dotarły do Płocka. Ponieważ skruszyły rynnę o szerokości 400 metrów, Wisła może już swobodnie spływać do morza. Ryzyko powodzi maleje, ale - jak informuje portal TVN Meteo - za kilka dni z południa Polski ma dopłynąć fala wezbraniowa, która może przynieść ponowne wzrosty poziomu wód. Stany alarmowe są też przekroczone na innych rzekach.

Zagrożenie powodzią spowodowało, że w ostatnich dniach odżyła dyskusja o stanie wałów przeciwpowodziowych w kraju. A przy okazji: który z rządów – PO czy PiS - bardziej dbał o zabezpieczenie kraju przed powodzią. Sprawdziliśmy więc dane.

Rośnie poziom Wisły. Lodołamacze walczą z zatorem na Zbiorniku Włocławskim
Rośnie poziom Wisły. Lodołamacze walczą z zatorem na Zbiorniku WłocławskimFakty po południu

"Nie budowali, bo już wszystko było pobudowane"

Jednym z głosów w dyskusji, jaka się toczyła w sieci, był twitterowy wpis 22 lutego na koncie użytkownika o nazwie Exen. Zawierał grafikę pokazującą liczbę kilometrów wybudowanych wałów przeciwpowodziowych od 2000 do 2019 roku. "To jest teraz i przez najbliższe dwa-trzy tygodnie najważniejsza tabela" – brzmiał komentarz autora do danych. Post ten polubiło blisko 600 internautów.

Wykres pokazuje, że za rządów PiS, od 2016 roku, co roku modernizuje się i buduje zaledwie kilkadziesiąt kilometrów obwałowań, podczas gdy w drugiej kadencji rządów PO było to nawet ponad 300 km rocznie. "Oj, no nie budowali, bo już wszystko było wybudowane" – skomentował jeden z internautów.

Ta sama grafika pojawiła się wcześniej 20 lutego w tekście blogera Don Tadeo pt. "Czy natura dogoni w tym roku zaniedbania PiS w budowie wałów przeciwpowodziowych?" opublikowanym na portalu Salon24.pl. Autor zamieścił też wykres pokazujący nakłady na gospodarkę wodną w relacji do PKB. "Kiedy będziecie oglądać TVPiS, jak będą odwracać kota ogonem i pokazywać powodzie za czasów PO czy SLD (Cimoszewicz: "trzeba się ubezpieczać"), to przypomnijcie sobie te dwa wykresy, które pokazują prawdę o pisowskich zaniedbaniach" – zakończył tekst Don Tadeo.

Wały przeciwpowodziowe, regulacja rzek

Podane przez Don Tadeo liczby kilometrów zmodernizowanych i zbudowanych obwałowań można odnaleźć w Banku Danych Lokalnych Głównego Urzędu Statystycznego. Przygotowując nasze zestawienie, wzięliśmy pod uwagę okres od 1998 (rok po powodzi tysiąclecia) do końca 2019 roku. Z tych danych wynika, że w trakcie rządów PO remontowano i budowano najwięcej wałów przeciwpowodziowych (trzeba jednak pamiętać, że partia ta rządziła dwie kadencje). Natomiast biorąc pod uwagę dane roczne, najwięcej kilometrów wałów zbudowano i zmodernizowano w pierwszym roku po powodzi tysiąclecia (za AWS) - potem już nigdy tyle się nie udało.

Wybudowane i zmodernizowane wały przeciwpowodziowe w latach 1998-2019 GUS

Pod względem liczby kilometrów w czasach kolejnych kadencji wyglądało to następująco (prezentujemy malejąco):

- w latach 2012-2015 za rządów PO zmodernizowano i wybudowano 1008,8 km obwałowań;

- w latach 1998-2001 za rządów AWS - 942,9 km;

- w latach 2008-2011 za rządów PO - 722,9 km;

- w latach 2002-2005 za rządów SLD - 613,8 km;

- w latach 2006-2007 za rządów PiS - 197,5 km;

- w latach 2016-2019 za rządów PiS - 120,2 km.

W trakcie ośmiu lat rządów PO zmodernizowano i wybudowano w sumie ponad 1,7 tys. km obwałowań; w trakcie sześciu w sumie lat rządów PiS – ok. 317 km. To nawet mniej niż za rządów SLD i AWS.

Natomiast jeżeli chodzi o długość wyregulowanych rzek i potoków górskich, najwięcej zrobiono za rządów SLD.

Wyregulowane rzeki i potoki górskie w latach 1998-2019 GUS

Pod względem liczby kilometrów w okresach kolejnych kadencji wyglądało to następująco (prezentujemy malejąco):

- w latach 2002-2005 za rządów SLD wyregulowano 2334,8 km rzek i potoków górskich;

- w latach 1998-2001 za rządów AWS - 1956 km;

- w latach 2008-2011 za rządów PO - 1614,4 km;

- w latach 2012-2015 za rządów PO - 1287,6 km;

- w latach 2006-2007 za rządów PiS - 547,7 km;

- w latach 2016-2019 za rządów PiS - 166,4 km.

Łącznie za rządów PO wyregulowano ponad 2,9 tys. km rzek i potoków, za obu rządów PiS – nieco ponad 714 km.

Efekt powodziowy

Rację ma internauta, który prezentowane na profilu Exen dane skomentował: "A czy to nie tak, że za PO tyle wybudowali bo po prostu akurat były powodzie i nie mieli wyjścia? Gdyby teraz były powodzie, a wałów by nie było to by je PiS budował zapewne więc to imo nie ma znaczenia która partia ile wybudowała" (pisownia oryginalna).

Skoki w danych GUS to potwierdzają. Po powodzi tysiąclecia w 1997 roku w następnym roku (za rządów AWS) wybudowano i zmodernizowano ponad 309 km obwałowań, wyregulowano ponad 770 km rzek i potoków. Podobnie było po powodzi na południu Polski w 2007 roku – liczba zmodernizowanych i wybudowanych obwałowań skoczyła z 95,1 km w 2007 roku do ponad 248,1 km w 2008 roku, a wyregulowanych rzek i potoków odpowiednio z 325,7 do 415,7 km.

"Inteligentny" wał przeciwpowodziowy pod Krakowem
"Inteligentny" wał przeciwpowodziowy pod Krakowem tvn24

Nie inaczej było po powodzi w 2010 roku - wtedy wyremontowano i wybudowano ponad 109 km wałów, wyregulowano 299 km rzek i potoków; w roku następnym odpowiednio: ponad 305 km i ponad 653 km.

Ile kiedy wydawano

Nakłady finansowe na inwestycje w wały powodziowe i regulację rzek były najwyższe przez sześć ostatnich lat rządów PO. Najwięcej – prawie 600 mln zł - wydano w 2014 roku, co stanowiło prawie 16 proc. wszystkich nakładów na środki trwałe służące gospodarce wodnej w tym roku. Najmniej na obwałowania wydano w roku 2018, za rządu Mateusza Morawieckiego – nieco ponad 88 mln zł (3,6 proc. nakładów na gospodarkę wodną).

Nakłady na budowę i modernizację wałów przeciwpowodziowych w latach 1998-2019GUS

Jeśli chodzi o regulację rzek i potoków, również najwięcej wydano w 2014 roku - prawie 574 mln zł, co stanowiło 15 proc. nakładów na gospodarkę wodną. Najmniej na regulację rzek w analizowanym okresie wydano za rządów PiS w 2016 roku – 46,5 mln zł; stanowiło to 2,8 proc. nakładów na gospodarkę wodną.

Nakłady na regulację rzek i potoków górskich w latach 1998-2019 GUS

Przez cztery ostatnie lata rządów PO (2012-2015) zmodernizowano i wybudowano ponad tysiąc kilometrów obwałowań - ponad osiem razy więcej niż za pierwszej kadencji rządów PiS (od 2016 roku).

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: PAP/Piotr Polak

Pozostałe wiadomości

Między prezydentem a rządem trwa spór o odwołanie niektórych ambasadorów i powołanie nowych. Sprawdziliśmy, gdzie te stanowiska pozostają wciąż nieobsadzone. Izrael, Austria, Egipt, Włochy... - jak wynika z danych MSZ, problem dotyczy ponad 20 procent placówek zagranicznych.

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Spór o ambasadorów. W ilu krajach wciąż ich nie ma?

Źródło:
Konkret24

"Muzeum Narodowe rozprawiło się również z Maryją", "zamiarem tej władzy jest usunięcie nie tylko krzyży" - piszą oburzeni internauci, komentując informację, jakoby z obrazu Jana Matejki wymazano postać Matki Boskiej. W tym rozpowszechnianym między innymi przez Roberta Bąkiewicza fake newsie nie zgadza się nic - z wyjątkiem nazwy muzeum.

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Bąkiewicz: z obrazu Matejki usunięto Matkę Boską. To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Po wizycie niemieckiego kanclerza Olafa Scholza w Warszawie wrócił temat reparacji wojennych. Jednak w trwającej debacie publicznej politycy raz mówią o "reparacjach", innym razem o "odszkodowaniach". Oba terminy oznaczają jednak inne pieniądze i dla kogo innego. Wyjaśniamy.

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Polska i Niemcy: reparacje vs odszkodowania. Co mylą politycy

Źródło:
Konkret24

Tytuł tekstu jednego z serwisów posłużył politykom opozycji do rozpowszechniania tezy o "rządowym festiwalu podwyżek". Chodzi o większe opłaty za publiczne żłobki. Tylko że ich wysokości nie ustala rząd, a powodem podwyżki jest rozporządzenie premiera... Mateusza Morawieckiego.

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Przekaz PiS: rząd podnosi opłaty za żłobki. Nieprawda. Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Pismo wysłane z tarnobrzeskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru politycy Prawa i Sprawiedliwości publikują jako "dowód", że rząd wydał już "polecenie szukania miejsc na ośrodki dla nielegalnych migrantów". To nieprawda. W dokumencie nie ma słowa o migrantach, a powstał jako efekt przepisów uchwalonych za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej historii.

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

PiS: "ekipa Tuska szuka miejsc dla nielegalnych migrantów". Fałszywy przekaz

Źródło:
Konkret24

Upublicznione pismo Sztabu Generalnego dotyczące planów budżetowych wywołało dyskusję o rzekomo zakładanych cięciach wydatków na obronność. Szef MON zaprzecza i zapowiada najwyższy budżet od lat. Konkret24 uzyskał potwierdzenie, że takich cięć na razie nie będzie. O co więc chodzi w upublicznionym dokumencie i na jakim etapie tworzenia budżetu MON powstał?

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Wydatki na wojsko w dół? MON zaprzecza. Tłumaczymy, jak powstaje ten budżet

Źródło:
Konkret24

"Dowód na antypolonizm warszawskich władz", "ocenzurowali portret patrona lotniska", "Polska ich uwiera" - piszą internauci w reakcji na doniesienia, że z hali Okęcia zniknął plakat z hasłem "Jesteśmy dumni z Polski". Ich zdaniem to skutek obecnych rządów. Nieprawda - decyzja zapadła za czasów Zjednoczonej Prawicy.

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Hasło "Jesteśmy dumni z Polski" zniknęło z hali Okęcia. "Znak czasów"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

Nieopublikowanie przez Orlen wyników finansowych za drugi kwartał wywołało w sieci dyskusję o kondycji spółki. Zbigniew Kuźmiuk z PiS zasugerował, że "wyniki szorują po dnie". Naftowy koncern rzeczywiście poinformował, że nie przedstawi osobnego raportu za drugi kwartał 2024 roku - tylko że nie po raz pierwszy. Za czasów Daniela Obajtka też nie publikował. Wyjaśniamy, dlaczego.

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Orlen nie publikuje wyników, bo "jest aż tak źle"? Powód jest inny

Źródło:
Konkret24

Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak w dyskusji o niemieckich reparacjach dla Polski stwierdził, że już "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Niemieckie dane tego nie potwierdzają.

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Bosak: "co dwudziesty obywatel Niemiec jest polskiego pochodzenia". Jednak nie

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński zarzucił obecnemu rządowi łamanie konstytucji i tłumaczył, że to realizacja "zasady Tuska", która ma brzmieć: "prawo tak jak my je rozumiemy". Tylko że to fraza wyrwana z kontekstu wypowiedzi premiera - a był on wręcz odwrotny do tego, co sugeruje teraz prezes PiS.

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

"Prawo tak jak my je rozumiemy". Manipulacja Kaczyńskiego o "zasadzie" Tuska

Źródło:
Konkret24

Według autora popularnego posta przekaz medialny na temat ocieplenia klimatu to zabieg socjotechniczny. Dowodem ma być zestawienie dwóch map pogodowych pokazanych w telewizji - rzekomo z 1998 i 2023 roku - na których widać podobne wysokości temperatur, ale kolorystyka map jest różna. Tylko że takie zestawienie wprowadza w błąd i jest jednym z najczęściej rozpowszechnianych fake newsów dotyczących globalnego ocieplenia.

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Temperatury podobne, a kolory inne. Co różni te mapy?

Źródło:
Konkret24

Z początkiem 2025 roku rzekomo miałby zacząć obowiązywać unijny podatek od domowych wypieków - taki przekaz krąży w polskiej sieci, a powielają go politycy opozycji. Tyle że Unia Europejska nic takiego nie planuje, a przekaz jest wynikiem niezrozumienia zmian w niemieckim systemie podatkowym.

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

UE wprowadza podatek od domowych ciast? Skąd ten fake news

Źródło:
Konkret24

W Polsce lekarzy nie jest "jakoś bardzo za mało", przekonywała w wywiadzie ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Według niej źle nie jest, bo na jednego mieszkańca przypada więcej lekarzy niż w Belgii, Francji czy Luksemburgu. Skąd więc kolejki do poradni i braki na oddziałach szpitalnych? Oto czego nie pokazują dane przywołane przez ministrę.

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Leszczyna: "nie mamy bardzo za mało" lekarzy. Czego dane nie pokazują?

Źródło:
Konkret24

Na wiecu przez Sejmem Jarosław Kaczyński opowiadał, jak to - jego zdaniem - obecny rząd "na głowie staje", by przestępców "z rąk wymiaru sprawiedliwości wyciągnąć". A jako przykład podał sprawę Włodzimierza Karpińskiego. Tyle że powiedział nieprawdę.

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Prezes PiS opowiada o "wyciąganiu Karpińskiego z więzienia". Mija się z prawdą

Źródło:
Konkret24

Michał Woś opublikował nagranie z fragmentem wypowiedzi Adama Bodnara, w którym - przekonuje Woś - minister sprawiedliwości przyznał, że zarzuty w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mają "charakter polityczny". Tylko że wideo pokazane przez polityka Suwerennej Polski tak, jak to zrobił, jest manipulacją.

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Woś o Bodnarze: minister przyznał, że "zarzuty mają charakter polityczny". Nieprawda, cytat ucięto

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie ogrodzenia Urzędu Miasta Warszawy z tablicą "Strefa wolna od chrześcijan" jest rozpowszechniane w internecie, wzniecając po raz kolejny spór wokół zakazu symboli religijnych w stołecznym ratuszu. Tyle że tablica nie pojawiła się z inicjatywy urzędu, a krzyże w ratuszu pozostają na swoich miejscach. Wyjaśniamy, skąd ta kontrowersyjna plansza.

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Tablica "strefa wolna od chrześcijan" na bramie warszawskiego ratusza? To polityczny happening

Źródło:
Konkret24

Politycy Prawa i Sprawiedliwości krytykują wszelkie działania prokuratury i organów państwa związane z wyjaśnianiem nieprawidłowości za poprzednich rządów. A poseł Piotr Gliński twierdzi stanowczo, że w czasach Zjednoczonej Prawicy "prawo nie było łamane". Przypominamy więc 10 najgłośniejszych przykładów naruszania prawa za poprzednich rządów.

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Gliński: za rządów PiS "prawo nie było łamane". Było. Przypominamy

Źródło:
Konkret24

Przekaz o tym, jakoby w Czechach, chcąc podjąć gotówkę w banku, trzeba zadeklarować, na co się ją przeznaczy, krąży w od kilku tygodni w polskich mediach społecznościowych. To jednak manipulacja - tego typu deklaracje dotyczą wyłącznie określonych sytuacji.

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Czeskie banki pytają, "na co chcesz wydać gotówkę"? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24