Sellin: "inflacja w Niemczech podobna jak w Polsce, w krajach sąsiadujących wyższa". Sprawdzamy

Sellin: "inflacja w Niemczech podobna jak w Polsce, w krajach sąsiadujących wyższa"Shutterstock

Najnowsze dane o inflacji w krajach Unii Europejskiej zaprzeczają temu, co mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin: że inflacja w Polsce jest taka sama jak w Niemczech i niższa niż w krajach sąsiednich. Co do Niemiec - w tym roku nigdy nie była taka sama. Co do innych naszych sąsiadów - u niektórych jest niższa.

Występując w dwóch programach publicystycznych 17 października, wiceminister kultury Jarosław Sellin porównywał inflację w Polsce do inflacji w sąsiednich krajach unijnych. W audycji "Siódmy dzień tygodnia" w Radiu Zet przekonywał: "Inflacja w Niemczech, czyli w gospodarce, z którą polska gospodarka jest najsilniej powiązana, jest zupełnie podobna jak w Polsce, a inflacja w krajach mniejszych, sąsiadujących z Polską, jest wyższa. U nas jest około czterech procent, w Niemczech około czterech procent, a w mniejszych krajach sąsiednich nawet do siedmiu procent dochodzi".

Potem w "Kawie na ławę" w TVN24 - gdy posłanka PSL Urszula Pasławska mówiła o inflacji w Polsce, że jest najwyższa w Europie - Jarosław Sellin powiedział, że jest taka jak w Niemczech. Prowadzący program Konrad Piasecki sprawdził wtedy, że inflacja w Polsce wynosiła według dostępnych danych 5,9 proc., a w Niemczech 4,1 proc.

Inflacja rośnie coraz szybciej. We wrześniu wyniosła już 5,9 procent rok do roku
Inflacja rośnie coraz szybciej. We wrześniu wyniosła już 5,9 procent rok do rokuFakty po południu TVN24

Estonia, Litwa i Polska mają najwyższą inflację w UE

Z opublikowanego 20 października komunikatu Eurostatu (europejskiej agencji statystycznej) wynika, że najwyższą inflację we wrześniu w Unii Europejskiej miały Estonia i Litwa - 6,4 proc., a następnie Polska - 5,6 proc. Biorąc pod uwagę kraje, o których mówił wiceminister Sellin, to inflacja w Niemczech wyniosła 4,1 proc.; w Czechach i na Słowacji - 4 proc.

Najniższą inflację we wrześniu zanotowano na Malcie - 0,7 proc.; w Portugalii - 1,3 proc. i w Grecji - 1,9 proc. W porównaniu z sierpniem tego roku inflacja wzrosła w 25 krajach Unii. (Eurostat podaje inflację na 21 września według ujednoliconej dla UE metodologii, tzw. zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych).

Oczywiście tych danych Jarosław Sellin nie mógł znać 17 października. Ale były dostępne wcześniejsze. Już 1 października Główny Urząd Statystyczny opublikował bowiem tzw. szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 roku - inflację oszacowano wtedy na 5,8 proc..

W publikacji "Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r." z 15 października GUS podał, że ceny we wrześniu tego roku w porównaniu do września 2020 roku wzrosły o 5,9 proc.

Wstępne dane o wrześniowej inflacji w innych krajach europejskich były natomiast dostępne na stronach internetowych Eurostatu już od 1 października. Tego dnia Eurostat opublikował komunikat o przewidywanej wrześniowej inflacji w strefie euro (do której należą spośród naszych sąsiadów Niemcy, Litwa i Słowacja). Inflację w Niemczech oszacowano tam na 4,1 proc., na Litwie – na 6,3 proc., na Słowacji – na 5,1 proc. Te dane nie potwierdzały więc słów Jarosława Sellina, że inflacja w Polsce wynosi ok. 4 proc. i że jest taka sama jak w Niemczech. Potwierdzały tylko częściowo twierdzenie ministra, że w mniejszych krajach sąsiednich inflacja jest wyższa; dane dotyczące państw strefy euro nie wskazywały, że dochodzi nawet do 7 proc.

Inflacja w Polsce w tym roku wyższa niż w Niemczech, Czechach i na Słowacji

Z analizy danych Eurostatu wynika, że od początku tego roku inflacja w Polsce nigdy nie była taka sama jak w Niemczech. Była wyższa o 1,5-3 punkty procentowe. Największą różnicę – 3 punkty procentowe - zanotowano w kwietniu: w Niemczech inflacja wyniosła 2,1 proc., w Polsce - 5,1 proc.

Co do "krajów mniejszych sąsiadujących z Polską": Litwa miała wyższą inflację niż Polska we wrześniu (6,4 proc.), ale był to pierwszy miesiąc tego roku, gdy tak się stało. W sierpniu oba kraje miały taką samą, 5-proc. inflację. A na początku roku, gdy inflacja w Polsce wyniosła 3,6 proc., to na Litwie tylko 0,2 proc.

Inflacja w 2021 roku w krajach UE sąsiadujących z Polską Konkret24 | Eurostat

Jeśli chodzi o Czechy, we wszystkich miesiącach tego roku miały niższą inflację niż Polska; różnica wynosiła 1,6-2,1 punktu procentowego. Największą zanotowano w marcu, gdy wzrost cen w Polsce osiągnął 4,4 proc., w Czechach – 2,3 proc.

Również w porównaniu ze Słowacją inflacja w Polsce od początku roku była wyższa; różnice wynosiły 1,6-3,4 punktu procentowego. W styczniu i lutym inflacja na Słowacji wyniosła poniżej 1 proc. i była odpowiednio pięć i cztery razy mniejsza niż w Polsce.

Jak podawaliśmy w Konkret24 w tekście na temat dynamiki inflacji w Polsce od 2015 roku, zaczęła ona przewyższać średnią dla UE od wiosny 2019 roku. Gwałtowny wzrost nastąpił na przełomie 2019 i 2020 roku, czyli jeszcze przed pandemią. W lutym 2020 roku inflacja w Polsce wyniosła 4,1 proc. - przy średniej unijnej 1,6 proc.

Inflacja w Polsce w 2021 roku na tle średniej dla Unii Europejskiej Konkret24 | Eurostat

Na początku 2021 roku średnia inflacja dla 27 państw unijnych wynosiła 1,2 proc. - w Polsce natomiast 3,6 proc. Mimo rosnących cen w całej Unii wzrost inflacji w Polsce był wyższy od unijnego o 1,8-3,1 punktu procentowego. Od początku roku Polska jest wciąż w czołówce państw unijnych z najwyższą inflacją. Zaś w styczniu, lutym, marcu i sierpniu inflacja u nas była najwyższa wśród 27 państw unijnych.

Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. "Bardzo nas zasmucił ten wskaźnik"
Inflacja w Polsce najwyższa od 20 lat. "Bardzo nas zasmucił ten wskaźnik"Fakty TVN

U wschodnich sąsiadów inflacja wyższa

Zakładając, że Jarosław Sellin, mówiąc o inflacji w krajach sąsiednich, miał na myśli także sąsiadów spoza UE, sprawdziliśmy poziom inflacji także w Rosji, na Ukrainie (choć oba kraje trudno uznać za "mniejszych sąsiadów" Polski) i na Białorusi. Eurostat danych o inflacji w tych krajach nie podaje.

Federalna Służba Statystyki Państwowej Rosji 11 października podała, że inflacja we wrześniu tego roku wyniosła 7,4 proc. Na Ukrainie, jak poinformował 6 października Narodowy Bank Ukrainy, ten wskaźnik wyniósł 11 proc. Na Białorusi według informacji tamtejszego urzędu statystycznego z 11 października wrześniowa inflacja wzrosła do 10,2 proc.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Shutterstock

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

Jarosław Kaczyński tłumaczył na spotkaniu z sympatykami PiS, że krytykowanie byłego zarządu Orlenu za stratę 1,6 miliarda złotych przez szwajcarską spółkę koncernu "to zarzut po prostu bzdurny". Tłumaczymy, dlaczego nie ma racji.

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Kaczyński o 1,6 mld zł straty Orlenu na ropie: "bzdurny zarzut". Prezes się myli

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Trzej aktorzy, gwiazdy Hollywood, rzekomo wystąpili z aktorskiego związku zawodowego i założyli nową, konserwatywną organizację - informują internauci w mediach społecznościowych, także polskich. Brzmi ciekawie, lecz nie jest to prawda.

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Stallone, Washington, Wahlberg tworzą związek "skupiający się na tradycyjnych wartościach"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Rozwija się spór kompetencyjny między rządem a prezydentem. Stronnicy Andrzeja Dudy, powołując się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, utrzymują, że jeśli prezydent chce jechać z premierem na szczyt Unii Europejskiej, to zawsze on przewodniczy polskiej delegacji. Tylko że trybunał orzekł akurat odwrotnie.

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Spór kompetencyjny. Prezydent "absolutnie szefem delegacji" na szczycie UE?

Źródło:
Konkret24

Rosyjska propaganda używa wiralowego nagrania, by pokazać rzekomą niechęć francuskich pilotów do udziału Francji w wojnie w Ukrainie. Materiał skomentowała nawet rzeczniczka rosyjskiego MSZ. To manipulacja. Chodzi o odpowiednią... perspektywę.

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Samoloty "przez pomyłkę namalowały" na niebie flagę Rosji? Wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24

"Co jest powodem likwidacji tych studiów?", "likwidatura działa", "Rosja już tu jest" - falę oburzenia w sieci spowodowała informacja o likwidacji Katedry Służb Specjalnych na Akademii Sztuki Wojennej. Powtarzają się pytania o powody zamknięcia jednostki. Wyjaśniamy, na czym polegają zmiany na tej jednej z największych uczelni wojskowych w Polsce.

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

"Rozmontowują nas", "rozkład Polski". Co się dzieje na Akademii Sztuki Wojennej

Źródło:
Konkret24

Część polityków obozu rządzącego uważa, że wybory do Parlamentu Europejskiego "stały się szalupą ratunkową" dla niektórych kandydatów. Czy rzeczywiście "można się schować" za immunitetem europosła? Do czasu.

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Ucieczka w immunitety? Dlaczego "europarlament nie ochroni"

Źródło:
Konkret24

Po tym, jak sędzia Tomasz Szmydt - znany między innymi z afery hejterskiej - poprosił o azyl polityczny na Białorusi, politycy PiS nagłaśniają przekaz, że Szmydta na sędziego powołał prezydent Bronisław Komorowski. Prawda jest inna: Szmydta awansowało kolejnych trzech prezydentów, a za czasów ministra Zbigniewa Ziobry trafił do biura neo-KRS.

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

PiS: za awansem sędziego Szmydta stał prezydent Komorowski. Manipulacja

Źródło:
Konkret24

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24