"Chyba cała przyszłość Stanów Zjednoczonych jest Simpsonami pisana" - skomentował jeden z internautów popularny post, w którym pokazano, że Kamala Harris na zaprzysiężenie ubrała się podobnie, jak ubrana była Lisa Simpson w jednym z odcinków "Simpsonów". Ma to być kolejne potwierdzenie krążącej teorii, że serial przewiduje przyszłość. Ale nie jest.
Simpsonowie zaczynają mnie przerażać..." - napisał 21 stycznia na Twitterze użytkownik konta @bruxa031. Załączona w poście grafika przedstawia dwie postacie. Po lewej Kamala Harris, pierwsza kobieta pełniąca urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Fotografię wykonano podczas zaprzysiężenia Harris 20 stycznia na Kapitolu. Po prawej jest fragment kadru z amerykańskiego serialu "Simpsonowie". Widać na nim Lisę Simpson, jedną z głównych postaci. Kolory i kroje żakietów, kolory bluzek i naszyjniki bohaterek obu zdjęć są zadziwiająco podobne.
Zestawienie miało sugerować, że w amerykańskim serialu przewidziano, iż Kamala Harris zostanie wiceprezydentem USA. Wpis szybko stał się popularny na Twitterze, do soboty 23 stycznia polubiło go ponad 1,5 tys. użytkowników.
fałsz
"Chyba cała przyszłość Stanów Zjednoczonych jest Simpsonami pisana"; "Fakt. Wykrakali Trumpa"; "Wiem...proroczy są..."; "Mają jasnowidza na etacie" - komentowali niektórzy użytkownicy (pisownia oryginalna). To nawiązania do popularnej w sieci teorii, że w serialu przewidziano przyszłość.
"Ej, a może Kamala ogląda Simpsonów i się inspirowała?"; "A co jeśli to ludzie wzorują się na Simpsonach" - pytali jednak inni internauci. "Bluzka miała inny kolor trochę ktoś to podkolorował"; "Wiele z tych Simpsonów to przeróbki, żeby pasowało pod tezę" - zauważali jeszcze inni.
Zdjęcie Harris przerobione
W rzeczywistości zdjęcie Harris zostało przerobione tak, by pasowało do kolorystyki z kadru serialu. Oryginalne kolory ubioru Harris widać na fotografiach i nagraniach z zaprzysiężenia. Opublikowały je m.in. Associated Press, BBC News, CNN, portal TVN24.pl, TVN24. Amerykańska stacja CNBC udostępniła w serwisie YouTube wideo pokazujące moment składania przysięgi przez Harris.
prawda
Kadr z odcinka o przyszłości
"Simpsonowie" to animowany serial, który jest już elementem amerykańskiej popkultury. Podczas 32 sezonów wyemitowano ponad 690 odcinków. Jego twórcy często podejmują wątki polityczne i społeczne, odnoszą się do bieżących wydarzeń i znanych postaci. Kadr wykorzystany w omawianym poście pochodzi z odcinka 11. sezonu pt. "Bart do przyszłości" (ang. "Bart to the Future"). Został wyemitowany po raz pierwszy 19 marca 2000 roku.
W tym odcinku rdzenny amerykański menedżer kasyna, do którego nieskutecznie próbuje wejść Bart, pokazuje mu wizję jego przyszłości jako niedoszłego muzyka rockowego. Według tej wizji siostra Barta, Lisa, zostaje prezydentem Stanów Zjednoczonych i próbuje wydobyć kraj z kłopotów finansowych, których przyczyną był jej poprzednik, Donald Trump. W odcinku nie ma słowa o Kamali Harris.
Odcinek "Bart to the Future" zyskał na sławie 16 lat po emisji, ponieważ według niektórych internautów miał przewidzieć prezydenturę Trumpa. Jednak Trump publicznie nosił się z pomysłem kandydowania na prezydenta co najmniej od 1999 roku, a w 2000 roku, w którym wyemitowano odcinek, bez powodzenia startował w wyborach na ten urząd jako kandydat Partii Reform - wyjaśnia amerykański portal fact-checkingowy Snopes.
Fiolet w amerykańskiej polityce
Redakcja Snopes tłumaczy, że fakt, iż serialowa Lisa Simpson pojawiła się w fioletowym żakiecie, wydaje się być przypadkiem i można by go potencjalnie odnieść w stosunku do każdej kobiety, która wygrałaby wybory i założyłaby akurat fioletowy żakiet.
Kolor fioletowy ma swoje znaczenie w amerykańskiej polityce i jest często wybierany przez polityków, zauważa jednak portal USA Today News. Fiolet jako połączenie niebieskiego i czerwonego ma symbolizować współpracę dwóch głównych amerykańskich partii: Demokratycznej, która tradycyjnie posługuje się niebieskim, i Republikańskiej - jej kolorem jest czerwień.
Czego nie przewidzieli Simpsonowie
Teoria, że amerykański serial "Simpsonowie" przewiduje przyszłość, jest popularna w sieci i często pojawiają się nowe twierdzenia mające ją potwierdzić. Często są oparte na przerobionych grafikach. Snopes wielokrotnie wyjaśniał, czego nie przewidzieli Simpsonowie.
Konkret24 również sprawdzał niektóre z twierdzeń mających potwierdzać popularną teorię. Jak ustaliliśmy, Simpsonowie nie przewidzieli pandemii COVID-19 w 2020 roku ani spotkania Grety Thunberg i Donalda Trumpa w 2019 roku.
Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, Snopes; zdjęcie: Michael Reynolds/EPA/PAP/Twitter