Nagranie, na którym widać młodych żołnierzy z Afryki maszerujących ulicą rosyjskiego miasta, rozchodzi się w sieci z komentarzami, że teraz "ciekawie będzie na froncie ukraińskim". Zdaniem internautów wojska te wzmocnią Rosję w walce w Ukrainie. Nie jest to prawdą - film jest sprzed kilku lat.
Rozpowszechniany w sieci film pokazuje grupę czarnoskórych żołnierzy podczas parady wojskowej. Pierwszy niesie flagę Angoli, kraju w południowo-zachodniej Afryce. Żołnierze maszerują tanecznym krokiem i śpiewają piosenkę po portugalsku (język urzędowy w Angoli). Elementy w tle sugerują, że scena została nagrana w Rosji: na słupach i naszywce na ramieniu jednego z widzów widać rosyjskie flagi, na końcu filmu w tle pojawia się prawosławna cerkiew.
W ostatnich dniach film ten stał się popularny w rosyjskiej sieci - głównie na Telegramie, gdzie rozsyłano go z podpisem "Dobrowolcy z Afryki". Miało to sugerować, że oglądamy ochotników, którzy zgłosili się do rosyjskiej armii - w domyśle do walki w Ukrainie. Tak odczytali to internauci.
fałsz
Wideo przeniknęło także do polskiej sieci - tu internauci sugerują, że afrykańska jednostka będzie walczyć w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. "Breaking!! [Pilne!!] Rosjanie dostają wsparcie.. Donbawe i Ługanda otrzymuje wsparcie z Afryki, ciekawie będzie na froncie ukraińskim. Przemarsz ochotników z Angoli..." - napisał jeden z użytkowników Twittera, łącząc nazwy afrykańskich krajów Zimbabwe i Uganda z nazwami obwodów donieckiego i ługańskiego. "'Wolontariusze' z Afryki" - skomentowała udostępniane nagranie jedna z internautek.
fałsz
Mimo że wideo jest autentyczne - to pochodzi sprzed kilku lat. Ponadto nie pokazuje afrykańskich ochotników, którzy przybyli walczyć po stronie Rosjan.
Studenci z Angoli w 2018 roku w Rosji
Żeby zweryfikować opis tego nagrania, wystarczy znaleźć jego źródło. W lewym górnym, a potem w prawym dolnym rogu kadru widać, że oryginalnie opublikowano je na koncie @peterkhol na TikToku. Rzeczywiście, pojawiło się tam w czerwcu 2020 roku - czyli nie jest aktualne. Opis tego filmu w języku rosyjskim brzmi: "Angolczycy w Omsku". Omsk to miasto w syberyjskiej części Rosji.
Po wpisaniu po rosyjsku do wyszukiwarki Google słów "Angola" i "Omsk" wśród wyników pojawia się wiele artykułów z rosyjskiej sieci datowanych na 23 lutego 2018 roku. Między innymi tekst portalu Lenta.ru zatytułowany: "Żołnierze-Afrykańczycy z Angoli rozweselili publiczność parady w Omsku".
W artykule, opatrzonym zdjęciem grupy widocznej na nagraniu, napisano, że "żołnierze z Angoli maszerowali na paradzie z okazji Dnia Obrońcy Ojczyzny w Omsku". To obchodzone 23 lutego święto wywodzące się jeszcze z czasów Związku Radzieckiego.
prawda
Wyjaśniono, że żołnierze z Angoli to studenci Omskiego Instytutu Inżynierii Pancernej. "Zaśpiewali pieśń marszową oraz zademonstrowali techniki walki i tańce. W rezultacie zdobyli nagrodę publiczności" - relacjonował portal.
W sieci można znaleźć dłuższą wersję tego nagrania opublikowaną rok później, 23 lutego 2019 roku, przez lokalny omski portal ngs55.ru na YouTube. Widać na nim, że poza żołnierzami z Angoli w paradzie wzięli udział także przedstawiciele innego afrykańskiego państwa - Kongo.
Co ciekawe, rozsyłane teraz wideo krążyło w anglojęzycznej i chińskojęzycznej sieci już na początku maja tego roku. Publikujący je internauci zastanawiali się, czy widoczna "falanga z Luandy [stolica Angoli]" weźmie udział w paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie 9 maja. Zarówno tamten podpis, jak i nowy, sugerujący, że Angolczycy wesprą rosyjskie siły w Donbasie, są nieprawdziwe.
Autor: Michał Istel / Źródło: Konkret24, zdjęcie: PAP/EPA/Twitter