Posty na Twitterze i Facebooku przestrzegają przed żywnością z zielonym logiem żaby na opakowaniach. Ich autorzy straszą, że produkty tak oznaczone, są szkodliwe. Te wpisy wprowadzają w błąd. Wyjaśniamy, co oznacza certyfikat Rainforest Alliance.
"Pod żadnym pozorem Nie kupujcie produktów oznaczonych tym znakiem To plastikowa żywność Billa i Melindy Gates. GMO i z MRNA" - napisał 4 lipca anonimowy użytkownik Twittera (pisownia wszystkich wpisów oryginalna). Wpisowi towarzyszyła grafika ze znakiem, o którym mowa w tweecie. Ten przedstawia charakterystyczną trójpalczastą żabę. Wokół niej znajduje się obwódka, na której umieszczono napis w języku angielskim: "Rainforest Alliance People & Nature". Wpis wyświetlono ponad 75 tys. razy. Polubiło go ponad 1,3 tys. użytkowników, a udostępniło prawie 700.
"Omijajcie 'żywność' produkowaną przez tego sku**ysyna! Nie wiadomo jakie trucizny od tego oku**ieńca tam są. Już swoimi zastrzykami/szprycami wybił miliony ludzi na całym świecie" - napisał kolejny twitterowicz 8 lipca. Następnie wymienił dwie marki herbat, które miały znajdować się na liście zatrutej żywności. Tweetowi towarzyszyło zdjęcie Billa Gatesa, wokół jego twarzy wklejono zielone oznaczenia z bardzo podobnym symbolem żaby co we wcześniej omówionym tweecie. Wokół symbolu na obwódce widać anglojęzyczny napis o treści "Rainforest Alliance Certified". Tweet wyświetlono 53 tys. razy. Polubiło go ponad 950 twitterowiczów, a udostępniło ponad 380.
Podobne wpisy krążyły na początku lipca również na polskojęzycznym Facebooku.
Niektórzy internauci uwierzyli w ostrzeżenia z popularnych postów. "Dzięki za info"; "Uważajcie też na banany z tym logo bo łatwiej przeoczyć"; "W Lidlu co drugie lody mają taką żabkę"; "Dużo tych rzeczy jest produkowane w Niemczech, herbaty, kawy, słodycze"; "Jeszcze dużo się ludzkość dowie. Ale to już będzie po fakcie z ręką w nocniku" - komentowali.
"Właśnie jem. Co mi będzie?" - napisała w odpowiedzi jedna z użytkowniczek Twittera, pokazując zdjęcie opakowania rodzynek w czekoladzie z symbolem żaby.
Niektórzy byli sceptyczni wobec przekazu ostrzegającego przed żywnością z logiem żabki: "Mógłbyś to udowodnić?"; "Szukałem i szukałem i nic o tym nie znalazłem...."; "Ktoś tu chyba nie ma pojecia co to RFA …"; "Pracowałem w jednej z tych fabryk i nic nie dodawaliśmy do herbaty. Takze nie wiem skad masz takie super tajne dane. Ten znak oznacza to samo co niedługo ślad węglowy: nasza firma jest dumna z placenia extra podatku/oplaty w imie walki ze zmiana klimatu"; "Zadaj sobie trochę trudu i sprawdź co to jest Rainforest Alliance I czym się zajmuje".
Wyjaśniamy, co oznacza logo z żabą na produktach.
Kto stoi za symbolem żaby na opakowaniach
Logo, przed którym ostrzegano w popularnych postach, należy do międzynarodowej organizacji o nazwie Rainforest Alliance. Ta przedstawia się jako "międzynarodowa organizacja non-profit działająca na styku biznesu, rolnictwa i lasów, aby uczynić odpowiedzialny biznes nową normą". Działa od 1986 roku, a kieruje nią Daniel Katz, jeden ze współzałożycieli, amerykański aktywista na rzecz ochrony środowiska.
Bill Gates nie znajduje się ani w kierownictwie, ani w zarządzie Rainforest Alliance - wynika z ze strony internetowej organizacji. Należy jednocześnie zaznaczyć, że Rainforest Alliance było grantobiorcą Fundacji Billa i Melindy Gatesów. W 2007 roku przyznano jej 5,3 mln dolarów.
Organizacja prowadzi program certyfikacyjny dla wytwarzających żywność w sposób zrównoważony. "Znak [Rainforest Alliance Certified] oznacza, że certyfikowany produkt został wyprodukowany przy użyciu metod, które wspierają trzy filary zrównoważonego rozwoju: społeczny, ekonomiczny i środowiskowy" - wyjaśnia na swojej stronie internetowej. I zapewnia, że "niezależni, zewnętrzni audytorzy" oceniają rolników pod kątem wymagań we wszystkich trzech obszarach przed przyznaniem lub przedłużeniem certyfikacji. Organizacja udostępnia listę produktów, które uzyskały jej certyfikat.
Zielona żaba w przyznawanym znaku to rzekotka czerwonooka (Agalychnis callidryas). Ten gatunek żaby jest maskotką organizacji, ponieważ, jest powszechnie spotykany w rejonach neotropikalnych, gdzie założyciele Rainforest Alliance rozpoczęli pracę na rzecz ochrony tropikalnych lasów deszczowych.
Certyfikat bez związku z GMO i technologią mRNA
Certyfikat, wbrew twierdzeniom internautów, nie oznacza, że żywność, na której opakowaniu się znajduje, jest trująca lub szkodliwa, lub jest to żywność zmodyfikowana genetycznie (ang. genetically modified organism, GMO).
Warto przypomnieć, że Polska jest krajem wolnym od upraw GMO, o czym informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Od 2013 roku w kraju obowiązuje zakaz upraw GMO, a wprowadzenie na polski rynek produktów zmodyfikowanych genetycznie wymaga zezwolenia ministra rolnictwa. O bezpieczeństwo produktów żywnościowych dostępnych w Polsce dba Główny Inspektorat Sanitarny.
Podobne posty na temat produktów z logo żaby wcześniej weryfikował portal fact-checkingowy Demagog.pl. Jak wyjaśnił, certyfikat Rainforest Alliance nie ma związku z technologią mRNA (ang. messenger RNA). Pracę nad tą technologią trwały ponad 20 lat, zanim wykorzystano ją pierwszy raz na szeroką skalę w szczepionkach przeciw COVID-19 firm Pfizer i Moderna na przełomie lat 2020 i 2021. Nie jest to pierwszy raz, gdy internetowe wpisy wprowadzają w błąd na temat technologii mRNA lub straszą jej stosowaniem. co opisywaliśmy w Konkret24.
Nowe nie są w polskich mediach społecznościowych posty przekonujące, że Bill Gates zatruwa żywność. W maju tego roku wyjaśnialiśmy, że owoce i warzywa z naklejką firmy Apeel, nie są powleczone szkodliwą substancją. Internauci błędnie przekonywali, że firma należy lub jest finansowana przez Gatesa.
Źródło: Konkret24
Źródło zdjęcia głównego: Lev Radin/Shutterstock