Ponad 99 procent przypadków zakażenia wariantami SARS-CoV-2 w Polsce dotyczy Delty. Najwięcej tego wariantu wykryto w sumie w województwach podlaskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim - lecz w ciągu kilku dni listopada jego obecność nasiliła się w sześciu innych województwach.

Informacja resortu zdrowia z 17 listopada o 24 239 nowych zakażeniach wirusem SARS-CoV-2 to najwyższa dzienna liczba przypadków od 10 kwietnia tego roku. Zmarły 463 osoby chorujące na COVID-19, z których 339 miało choroby współistniejące - to z kolei najwyższe dane od 6 maja.

Z przesłanych przez Ministerstwo Zdrowia dla Konkret24 danych wynika, że w Polsce dominuje teraz wariant Delta koronawirusa SARS-CoV-2. Gdy informowaliśmy o nim 2 września, w kraju zweryfikowanych nim zakażeń było 1027. Natomiast według danych resortu obejmujących okres do 10 listopada, takich zakażeń wykryto już ponad 8 tys. (w tym są zakażenia m.in. wariantem Delta Plus). Stanowiły one 99,1 proc. wszystkich wariantów SARS-CoV-2, które do tego dnia odnotowano. Ponadto wykryto 22 przypadki zakażenia wariantem Gamma, 39 wariantem Beta (z czego 18 w Pomorskiem), siedem wariantem Mu, jeden wariantem Lambda i trzy przypadki wariantem, którego nazwy nie podano.

Wariant Delta groźny dla dzieci

Najwięcej Delty w województwach podlaskim i pomorskim

Na mapie przedstawiamy, ile zakażeń wariantem Delta wykryto w poszczególnych województwach. Najwięcej w sumie w województwach: podlaskim - 909, pomorskim - 848, warmińsko-mazurskim - 697, kujawsko-pomorskim - 638 i zachodniopomorskim - 630.

Warto jednak zwrócić uwagę na liczbę zakażeń wykrytych tylko od 8 do 10 listopada. Wtedy najwięcej było ich w województwach: małopolskim, wielkopolskim i lubuskim - po 53, lubelskim - 44, zachodniopomorskim - 34, łódzkim - 20 i śląskim - 18.

Gdzie i ile przypadków zakażenia Deltą stwierdzono (stan na 10 listopada 2021)
Gdzie i ile przypadków zakażenia Deltą stwierdzono (stan na 10 listopada 2021) Foto: Konkret24 / ministerstwo zdrowia

Oto jak zakażenia Deltą rozkładały się 10 listopada w 16 województwach:

 • podlaskie - 909
 • pomorskie - 848
 • warmińsko-mazurskie - 697
 • kujawsko-pomorskie - 638
 • zachodniopomorskie - 630
 • małopolskie - 617
 • wielkopolskie - 518
 • śląskie - 495
 • łódzkie - 494
 • podkarpackie - 431
 • dolnośląskie - 405
 • mazowieckie - 359
 • lubuskie - 295
 • lubelskie - 290
 • opolskie - 283
 • świętokrzyskie - 93.

Delta na świecie

Z danych dostępnych 17 listopada w bazie GISAID (globalna inicjatywa naukowców śledzących m.in. warianty SARS-CoV-2) wynika, że zakażenia wariantem Delta zidentyfikowano w co najmniej 173 krajach. Do tej pory wiemy o potwierdzonych 2,67 mln potwierdzonych przypadkach wystąpienia tego wariantu na świecie.

Z tym że w rzeczywistości zakażeń tym wariantem może być więcej, niż raportują państwa, bo nie wszystkie zachorowania są weryfikowane. Według danych dostępnych 17 listopada najwięcej przypadków Delty potwierdzono w:

 • Stanach Zjednoczonych - 845 707
 • Wielkiej Brytanii - 766 273
 • Niemczech - 109 199.

Dane dla Polski dostępne w bazie GISAID to 8784 przypadki - czyli więcej niż podało Ministerstwo Zdrowia. W lipcu ministerstwo wyjaśniało te rozbieżności. Resort podaje dane z opracowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - PZH PIB systemu SRWE. W tym systemie anonimowe dane pochodzące z bazy danych molekularnych GISAID-EpiCoV są łączone z danymi epidemiologicznymi osób zakażonych. Jak wyjaśnia resort, opisany proces jest rozciągnięty w czasie i stąd wynikają różnice w podawanych danych.

Wariant Delta zagraża dzieciom. Na powikłania narażone są nieszczepione kobiety w ciąży

Dominujący od kilku miesięcy wariant Delta jest bardziej niebezpieczny dla dzieci niż poprzednie. W magazynie "Polska i Świat" w TVN24 15 listopada podano przykład ciężko chorego niemowlęcia leczonego w jednym z krakowskich szpitali. Wszyscy w jego domu byli nieszczepieni.

Duża część dzieci leczonych na COVID-19 w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie to nawet kilkutygodniowe niemowlęta. Dzieci zmagają się z zapaleniem płuc, ale i innymi powikłaniami COVID-19. "To jest choroba, która bardzo mocno uszkadza krzepnięcie krwi. Jeżeli mamy do czynienia z noworodkiem czy niemowlęciem, które ma predyspozycje do tego rodzaju zaburzeń, to możemy niestety wygenerować poważne powikłania" – ostrzegał w rozmowie z TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19.

Na powikłania narażone są także kobiety w ciąży. Ciężki przebieg COVID-19 zwiększa ryzyko poronienia i o 70 proc. zwiększa ryzyko śmierci takiej kobiety - informuje amerykańska agencja rządowa Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, apelując do kobiet w ciąży o szczepienie się. Doktor Paweł Grzesiowski podkreśla, że są jednoznaczne badania dowodzące, że szczepienie nie zaszkodzi kobiecie w ciąży. Przed szczepieniem warto skonsultować się z lekarzem.

Autor:  Krzysztof Jabłonowski, Gabriela Sieczkowska
Źródło:  Konkret24; zdjęcie: Rafał Guz/PAP

Pozostałe

Niedzielski mówi o "dwukrotnie większej" liczbie zakażeń w Niemczech i "inaczej pokazywanych zgonach". Sprawdzamy

Tłumacząc, dlaczego w Polsce nie wprowadza się obowiązku paszportu covidowego, minister Adam Niedzielski wskazał Niemcy - gdzie ten obowiązek jest, a liczba zakażeń tam jest "więcej niż dwukrotnie większa" niż u nas. Na uwagę, że w Niemczech umarło na COVID-19 mniej ludzi niż w Polsce, minister odpowiedział, że niemieckie statystyki są "zupełnie inaczej pokazywane". Właściwa analiza danych pokazuje, że minister nie ma jednak racji.

"Co czwarty chirurg to emeryt"? Odsetek jest jeszcze wyższy

Według Porozumienia Chirurgów Skalpel jedna czwarta chirurgów w Polsce jest już w wieku emerytalnym. Ale z danych Naczelnej Izby Lekarskiej wynika, że sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Niepokojący jest też coraz większy odsetek najstarszych lekarzy wśród wszystkich mających prawa do wykonywania tego zawodu.

"Nie szczepić dzieci"? Co dokładnie powiedział dyrektor WHO

"Nawrócił się?" - zapytał internauta, komentując informację, jakoby dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia zmienił zdanie na temat szczepień przeciw COVID-19, a ponadto sprzeciwił się zasadności szczepienia dzieci. Tylko że słowa szefa WHO wyrwano z kontekstu.