Niedzielski: "Respiratorów na pewno nie zabraknie". A ile ich teraz jest?


Ponad 800 respiratorów dla chorych z COVID-19 trafiło do szpitali z rezerw strategicznych w lutym i marcu tego roku - czyli w trzeciej fali pandemii. To więcej niż jedna trzecia wszystkich nowych respiratorów, jakie dostały placówki zdrowia w ciągu ostatniego roku. Natomiast aparatów ECMO dla pacjentów covidowych przybyło w szpitalach od jesieni ponad 40.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Wraz z tym, jak w szpitalach przybywa chorych na COVID-19, przybywa też pacjentów pod respiratorami. Według danych Ministerstwa Zdrowia z 7 kwietnia aż 78,6 proc. dostępnych tego dnia w szpitalach respiratorów było w użytku. Na 4251 takich urządzeń będących tylko do dyspozycji pacjentów z COVID-19 w całej Polsce zajętych było 3342 - 27 więcej niż dzień wcześniej.

Respiratory to podstawowy sprzęt w leczeniu zakażonych koronawirusem, gdy wykazują niewydolność oddechową. 1 kwietnia w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał: "Respiratorów na pewno nie zabraknie, bo kupowaliśmy dużo sprzętu. Zawsze największym wąskim gardłem w wydolności systemu jest brak personelu".

Zapytaliśmy resort zdrowia, o ile więcej jest teraz w szpitalach respiratorów dla pacjentów z COVID-19 w porównaniu ze stanem na początku pandemii. I jak jest z ich dostępnością dla szpitali.

Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenu
Szpitale na granicy wydolności. Przybywa zajętych łóżek i respiratorów, brakuje tlenuFakty TVN

Ponad 2000 respiratorów więcej rok do roku

Gdy w marcu 2020 roku opisywaliśmy w Konkret24 wyposażenie szpitali, ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że w szpitalach jest łącznie ponad 10 tys. respiratorów. "Duża część z nich jest wykorzystywana do bieżącej działalności, niekoniecznie w związku z koronawirusem" – mówił. Na pytanie Konkret24 ile dokładnie jest takich rządzeń, 1 kwietnia otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia informację, że 10 100.

Podobne pytanie zadaliśmy ministerstwu w marcu tego roku. Z odpowiedzi otrzymanej 1 kwietnia wynika, że na koniec marca wszystkie placówki służby zdrowia dysponowały w sumie 12 490 respiratorami. To o 2390 więcej niż przed rokiem.

Resort pytany, ile respiratorów w ogóle zakupiono od początku pandemii, odpowiedział, że "informacje o asortymencie zakupionym w ramach tworzenia rezerw strategicznych stanowią informację niejawną". Takie samo pytanie wysłaliśmy do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Jej zadaniem są zakupy i przechowywanie m.in. sprzętu niezbędnego do zwalczania pandemii koronawirusa. Na nasze pytanie o liczbę respiratorów w jej magazynach agencja nie odpowiedziała.

Jedyna informacja dotycząca respiratorów w magazynach Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych pochodzi z 10 października 2020 roku. Wtedy prezes agencji Michał Kuczmierowski poinformował Polską Agencję Prasową, że choć dokładna liczba sztuk respiratorów jest objęta tajemnicą państwową, to może powiedzieć, że w magazynach jest zapas 1,5 tys. respiratorów. Z tego 560 urządzeń to jawny zasób Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski: respiratorów nie zabraknie
Minister zdrowia Adam Niedzielski: respiratorów nie zabraknie tvn24

Ponad jedna trzecia respiratorów przekazana w lutym i marcu

Zapytaliśmy więc ministerstwo, ile respiratorów dostarczono do szpitali tylko w trakcie trzeciej fali pandemii – czyli w lutym i marcu. W odpowiedzi udzielonej 6 kwietnia resort podał, że w tym czasie udostępniono z rezerw strategicznych 846 respiratorów. To by znaczyło, że 35,4 proc. z wszystkich 2390 respiratorów, które w ciągu roku otrzymały placówki zdrowia, dostarczono w ostatnich dwóch miesiącach.

Jak wyjaśnia biuro komunikacji Ministerstwa Zdrowia, "rezerwy strategiczne z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych są udostępniane na wniosek wojewody, który weryfikuje zapotrzebowanie podmiotów (m.in. pod kątem zadań realizowanych przez podmioty na rzecz pacjentów COVID-19) i przekazuje zbiorczy wniosek do właściwych organów". Decyzje o udostępnianiu sprzętu są wydawane przez premiera zgodnie z ustawą o rezerwach strategicznych, a doraźnie polecenia są wydawane przez ministra zdrowia na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Resort informuje na koniec, że "wszystkie wnioski wojewodów dotyczące udostępnienia respiratorów są rozpatrywane pozytywnie".

Ordynator SOR w szpitalu Bielańskim o dostępności respiratorów
Ordynator SOR w szpitalu Bielańskim o dostępności respiratorów tvn24

Potwierdza to np. Marcin Murmyło, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu – jego placówka otrzymała pięć respiratorów z siedmiu zamówionych w marcu. W sumie dla pacjentów z COVID-19 szpital ten będzie dysponował 24 urządzeniami, które są – jak informuje dyrektor Murmyło – wykorzystywane także w leczeniu niektórych pacjentów pocovidowych.

Podobnie jest w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, gdzie - według informacji pełnomocnika szpitala Andrzeja Cieślika - kończy się modernizacja oddziału intensywnej opieki medycznej, który będzie miał 20 stanowisk respiratorowych wyposażonych z rezerw strategicznych. Tu podstawowym problemem jest brak anestezjologów do obsługi tych urządzeń.

Z kolei szpital w Grudziądzu, w którym we wtorek 6 kwietnia na 45 respiratorów wolne były trzy, w marcu otrzymał cztery takie urządzenia zamówione dla szpitala przez wojewodę kujawsko-pomorskiego.

Warszawie pomógł Berlin

14 respiratorów, lecz nie z Rządowej Agencji rezerw Strategicznych, tylko jako darowiznę od władz Berlina otrzymał w marcu warszawski Szpital Bielański. A odpowiedzialna za służbę zdrowia wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska pod koniec marca zarzuciła wojewodzie mazowieckiemu Konstantemu Radziwiłłowi, że od 24 marca nie miał czasu zamówić 14 respiratorów dla Szpitala Praskiego. Biuro prasowe wojewody odpowiedziało, że wniosek wojewody trafił do kancelarii premiera.

Zespół prasowy Urzędu m.st. Warszawy na pytania Konkret24 w tej sprawie odpowiedział, że 14 respiratorów trafiło już do szpitala 29 marca.

"W tym okresie miejskie placówki występowały również do MUW (Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego - red.) o kardiomonitory: Szpital Praski wnioskował o 30 kardiomonitorów – otrzymał 17 szt., a Szpital Grochowski złożył do MUW zapotrzebowanie na 20 szt. kardiomonitorów, jednak nie otrzymał ani jednego urządzenia. Szpital Bielański wnioskował o 120 pomp infuzyjnych ze stacjami dokującymi – placówka nie otrzymała tego sprzętu" - czytamy w informacji warszawskiego ratusza.

W połowie listopada 2020 roku wiceprezydent Kaznowska informowała, że władze miasta wystąpiły z wnioskiem o przekazanie warszawskim szpitalom miejskim 53 respiratorów - a otrzymały tylko dwa. "Ilości te były następnie aktualizowane w związku z nowymi wytycznymi oraz limitami narzuconymi przez wojewodę. Ostatecznie miejskie szpitale otrzymały 34 urządzenia (nie wliczając 14 respiratorów otrzymanych 29 marca)" - poinformował nas zespół prasowy Urzędu m.st. Warszawy.

Ponad 40 więcej sztucznych serc dla pacjentów covidowych

W leczeniu zakażonych koronawirusem równie ważne jak respiratory są aparaty ECMO, czyli sztuczne serca, rodzaj protezy zastępującej pracę serca i płuc. Zwane są "terapią ostatniej szansy". Takie urządzenie może uratować życie np. topielcom, osobom cierpiącym na skrajnie ciężkie choroby płuc, osobom będącym w skrajnej hipotermii. Aparaty ECMO są wykorzystywane w przeszczepach serca i płuc. Jedno takie urządzenie kosztuje ok. 360 tys. zł.

Wnioski do wojewodów o wydanie z rezerw aparatów ECMO są opiniowane przez pełnomocnika ministra zdrowia do spraw koordynacji systemu pozaustrojowego utlenowania krwi u pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową w przebiegu choroby COVID-19.

29 października 2020 roku we wszystkich placówkach służby zdrowia było dostępnych 125 aparatów ECMO - w tym 62 przeznaczone do leczenia pacjentów z ciężką niewydolnością oddechową w przebiegu choroby COVID-19 (według informacji Ministerstwa Zdrowia przesłanej Konkret24). Pod koniec lutego tego roku w leczeniu pacjentów z COVID-19 wykorzystywano 107 takich aparatów. W samym lutym i marcu z rezerw strategicznych do szpitali trafiło sześć aparatów ECMO.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24; zdjęcie: Piotr Polak/PAP

Pozostałe wiadomości

Patryk Jaki w radiowym wywiadzie bronił wydawania środków z Funduszu Sprawiedliwości, i partyjnych kolegów, którzy nim kierowali. Europoseł na różne sposoby próbował usprawiedliwić nieprawidłowości z tym związane: przedstawiał zagadnienia wycinkowo, bagatelizował rzeczywiste zarzuty, nazywał postępowania ministrów "sprawowaniem władzy publicznej". Wyjaśniamy manipulacyjne tezy, którymi się posłużył.

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Patryk Jaki o Funduszu Sprawiedliwości. Manipulacje byłego wiceministra Ziobry

Źródło:
Konkret24

"Kolejna teoria spiskowa stała się faktem" - przestrzegają internauci, komentując popularny post, jakoby w Australii przyjęto ustawę powodującą wycofanie w tym kraju gotówki z obiegu. Obawy są jednak nieuzasadnione, bo informacja o Australii jest fake newsem, choć akurat w tym kraju gotówka staje się coraz mniej popularna.

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Australia już podpisała ustawę i "wycofa gotówkę"? Nie o to chodzi

Źródło:
Konkret24

Zeznając przed komisją w sprawie wyborów kopertowych, Jarosław Kaczyński spierał się z jej członkami, że kiedy on odwiedzał cmentarze na początku pandemii, to nie było zakazu wstępu na nie. "Ja byłem tego dnia na siedmiu cmentarzach" - mówił prezes PiS. Wyjaśniamy, jakie były wtedy przepisy.

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Kaczyński w lockdownie "na siedmiu cmentarzach". Jakie przepisy wtedy obowiązywały

Źródło:
Konkret24

Według prezydenta Andrzeja Dudy zapowiadana teraz przez premiera Donalda Tuska komisja do badania wpływów rosyjskich jest "taką", jaką stworzono specustawą za rządów Zjednoczonej Prawicy. Wyjaśniamy, dlaczego to porównanie jest nieuprawnione i wprowadza opinię publiczną w błąd.

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Prezydent porównuje komisję do badania rosyjskich wpływów z tworem "lex Tusk". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

Tysiące wyświetleń w polskiej sieci ma wideo będące rzekomo fragmentem ukraińskiego programu - widzimy na nim dziwnie zachowującego się dziennikarza. Filmik krąży też w zagranicznej sieci, komentowany jest w kilku językach. To przeróbka, a przekaz wskazuje na rosyjską propagandę.

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Dziennikarz "zaczął wciągać krechę nosem"? Jak przerobiono ten kadr

Źródło:
Konkret24

Czy były minister obrony, teraz poseł PiS Antoni Macierewicz przeprosił premiera Donalda Tuska za swój wpis sprzed czterech lat? Według rozpowszechnianej w mediach społecznościowych informacji - tak. Ale to fake news.

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Nie, Antoni Macierewicz wciąż nie przeprosił Donalda Tuska

Źródło:
Konkret24

Pseudoekologiczne, palą się całą dobę - twierdzą przeciwnicy samochodów elektrycznych. Auta te stały się tematem politycznych kampanii oraz antyunijnych i antyklimatycznych narracji. Prezes PiS Jarosław Kaczyński ironizował ostatnio, że elektryk "się bardzo ładnie pali, intensywnie". Ile jest prawdy, a ile fałszu w takich tezach? Wyjaśniamy.

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

"Palą się 24 godziny", "częściej niż spalinowe". Prawda i fałsz o samochodach elektrycznych

Źródło:
Konkret24

Krytyka Zielonego Ładu należy do głównych tematów kampanii Prawa i Sprawiedliwości. Na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński oświadczył, że Donald Tusk "w parę dni po chwili, kiedy został premierem", mógł na Radzie Europejskiej odrzucić Zielony Ład. Tylko że wówczas - w grudniu 2023 roku - Rada nie zajmowała się tym tematem. Poza tym Zielonego Ładu nie można po prostu "odrzucić" jedną decyzją. Wyjaśniamy.

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Kaczyński: Tusk mógł "odrzucić Zielony Ład". Jedna wypowiedź, dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

"Nielegalny uzurpator", "dyktator" - tak od kilku tygodni nazywany jest Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych. Ukraiński przywódca rzekomo "zakazał wyborów" i "nie jest już prezydentem". Ta narracja ma zrodzić pytanie, kto teraz będzie prezydentem Ukrainy. Jednak cały ten dezinformacyjny przekaz jest spójny ze stanowiskiem Kremla. Wyjaśniamy, co w nim pominięto.

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Zełenski "uzurpatorem", bo zakończył kadencję? To rosyjska dezinformacja

Źródło:
Konkret24

Politycy PiS wykorzystują zarządzenie prezydenta Warszawy, dotyczące między innymi symboli religijnych w urzędzie miasta, do szerzenia partyjnego przekazu o "piłowaniu katolików". Tylko że bazą do tej frazy jest zmanipulowana przez nich wypowiedź polityka PO Sławomira Nitrasa. Dotyczyła bowiem czego innego. Przypominamy.

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

"Piłowanie katolików". Partyjny przekaz na zmanipulowanym cytacie

Źródło:
Konkret24

Według polityków Prawa i Sprawiedliwości zarządzone przez prezydenta Warszawy w urzędzie miasta standardy równego traktowania - dotyczące między innymi symboli religijnych - są sprzeczne z wyrokiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 2011 roku. Nie jest to prawdą. Wyjaśniamy, czego dotyczył ten wyrok.

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Zakaz krzyży w urzędach "przeciwny orzecznictwu trybunałów europejskich"? Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Według Jarosława Kaczyńskiego już w 2018 roku Mateusz Morawiecki odniósł "pełne zwycięstwo" w sprawie paktu migracyjnego na jednym z unijnych szczytów. Teraz zaś "to zostało odrzucone", a obecny sprzeciw Polski i Donalda Tuska nic nie znaczy. Wyjaśniamy, co ustalono przed sześcioma lat i jaka była ranga tych ustaleń.

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Kaczyński o "pełnym zwycięstwie" Morawieckiego w sprawie paktu migracyjnego. Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Miliony wyświetleń w mediach społecznościowych generują posty z informacją, jakoby niemiecka polityk AfD została skazana za udostępnienie statystyk dotyczących napaści na tle seksualnym popełnianych przez afgańskich imigrantów. Przekaz ten rozpowszechnia między innymi poseł Konfederacji. Ale to nieprawda. Wyrok niemieckiego sądu dotyczył czego innego.

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Berkowicz: niemiecka polityk "skazana za opublikowanie statystyk" o imigrantach. Nie, za co innego

Źródło:
Konkret24

Decyzja władz Warszawy o zakazie symboli religijnych w urzędzie miasta wzbudza kontrowersje, dyskusje w sieci, zarzuty ze strony polityków oraz reakcję Archidiecezji Warszawskiej. Ratusz oskarżono o dyskryminację i łamanie prawa - przede wszystkim konstytucji. Czy rozporządzenie prezydenta Rafała Trzaskowskiego jest dyskryminujące i niezgodne z prawem? Prawnicy wyjaśniają.

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

"Dyskryminacja", "łamanie konstytucji"? Zakaz krzyży w urzędzie a polskie prawo

Źródło:
Konkert24

Były minister sprawiedliwości Marcin Warchoł wypomniał obecnie rządzącym, że chcą oskładkować umowy o dzieło. Tymczasem oskładkowanie umów śmieciowych pojawiło się w Krajowym Planie Odbudowy przyjętym przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Oskładkowanie umów o dzieło. Warchoł krytykuje rząd, a to pomysł... PiS

Źródło:
Konkret24

Były prezes TVP Jacek Kurski wykorzystał wywiad w Radiu Zet, by przedstawić swoją wizję telewizji publicznej za jego czasów. Mówił więc, że "była obiektywna", "pokazywała prawdę" i "spełniała najwyższe standardy dziennikarskiej rzetelności". Wyjaśniamy, dlaczego te frazy należy włożyć w cudzysłów. I jakie jeszcze nieprawdy wygłosił Kurski.

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Kurski o "obiektywnej telewizji", "pokazywaniu prawdy" i "dziennikarskiej rzetelności". Przypomnijmy, jak było

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS i były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, przy okazji krytyki premiera Donalda Tuska, określił Leszka Moczulskiego jako agenta SB. Trwający niemal 20 lat proces lidera Konfederacji Polski Niepodległej nie rozstrzygnął się na jego niekorzyść, zatem polityk opozycji szerzy nieprawdę.

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Cieszyński o Leszku Moczulskim: "agent SB". To nieprawda

Źródło:
Konkret24

Była premier Beata Szydło oświadczyła w nagranym wystąpieniu, że premier Donald Tusk "nie wie, co nadzoruje" i "opowiada głupoty o likwidacji oddziałów zamiejscowych ABW". Tylko że Tusk nie mówił o oddziałach zamiejscowych, a struktury ABW uszczupliła rzeczywiście Szydło, gdy kierowała rządem.

Szydło do Tuska: "opowiadasz pan głupoty". Wcale nie

Źródło:
Konkret24

Na Białorusi zachowywane są swobody obywatelskie. Łukaszenka działa na rzecz pokoju w Europie. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania pchają teraz Polskę do wojny - takie tezy wygłasza publicznie były polski sędzia Tomasz Szmydt, który poprosił o azyl na Białorusi. Tłumaczymy, jak te jego wystąpienia są zbieżne z prokremlowską propagandą i jaki jest ich cel.

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Tomasz Szmydt w machinie propagandy Kremla. "Wielowektorowa operacja"

Źródło:
Konkret24

"Dziękujemy panie premierze Donaldzie Tusku za najdroższy prąd w Europie!" - piszą internauci w mediach społecznościowych. Reagują w ten sposób na opublikowaną mapę z hurtowymi cenami prądu. Widać na niej, że Polska ma najwyższą cenę energii elektrycznej. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy wykorzystywać tej mapy w przekazach o cenach prądu i na czym polega manipulacja z nią związana.

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Polska ma "najdroższy prąd w Europie". Co pokazuje ta mapa?

Źródło:
Konkret24

"Co miał na myśli?", "co to za wojska?", "to chyba kamikadze" - zastanawiają się internauci, komentując w mediach społecznościowych wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego w Siedlcach. Porównał tam kandydujących do Parlamentu Europejskiego polityków Adama Bielana i Jacka Kurskiego do "żołnierzy wojsk jednorazowego przeznaczenia". Sprawdziliśmy, co to znaczy. Wyjaśnienia są różne, jedno dotyczy "źle zaplanowanej przez dowodzącego operacji".

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Kaczyński o Bielanie i Kurskim: "wojska jednorazowego przeznaczenia". A co to jest?

Źródło:
Konkret24

"Zrezygnowali z członkostwa?" - pytają zdumieni internauci, komentując popularne w sieci nagranie, na którym widać, jak ambasador Izraela przy ONZ niszczy jakieś dokumenty. Zdaniem komentujących ambasador włożył do niszczarki swój identyfikator i kartę do głosowania na forum ONZ. Ale to nieprawda.

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

"Wstydźcie się!" Co ambasador Izraela włożył do niszczarki?

Źródło:
Konkret24

Pokryci tatuażami, prawie nadzy, z włosami w nieładzie i mocnym makijażem pozują na ściance z logo Eurowizji - takie zdjęcie rzekomych uczestników tegorocznego konkursu rozpowszechniają internauci. Piszą o "zatraceniu człowieczeństwa w UE" i "antykulturze". Fotografię jako prawdziwą pokazali też kandydaci PiS do Parlamentu Europejskiego. Tylko że to fake news.

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

"Antykultura" na Eurowizji? Takiego zespołu nie było

Źródło:
Konkret24

Najwyższe łączne dochody w ubiegłym roku wśród nowych wojewodów wykazał wojewoda lubelski, a największe oszczędności - wojewoda opolska. Co jeszcze zapisali w oświadczeniach majątkowych? Sprawdzamy.

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Majątki wojewodów. Który zarobił najwięcej, kto najwięcej zaoszczędził

Źródło:
Konkret24

Powietrze w paczkach chipsów zostało zakazane przez Unię Europejską - ogłosili internauci w mediach społecznościowych. Rzekomym źródłem ma być unijne rozporządzenie, w którym nie znajdziemy takiego zakazu. Wyjaśniamy.

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

"Unia Europejska zakazała powietrza w opakowaniach chipsów". Co nie zgadza się w tym przekazie

Źródło:
Konkret24

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki patrol w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24