Polityka

Polityka

PiS chce pozbawić samorządy organizacji wyborów? Częściowo już to zrobił

Profesor Krystyna Pawłowicz zasugerowała konieczność ograniczenia roli samorządów w organizacji wyborów. Ujawniła na Twitterze, że przygotowywany jest projekt ustawy w tej sprawie. Lecz nowelizacja Kodeksu wyborczego zabrała już samorządom część kompetencji przy organizacji wyborów - a zdaniem prawników bez pomocy gmin nie uda się przeprowadzić ogólnokrajowego głosowania.

Czy poprzednicy Andrzeja Dudy zawsze rezygnowali z debat prezydenckich? Sprawdzamy

"Wziąłem udział w debatach prezydenckich, chociaż moi poprzednicy nigdy nie brali udziału" – powiedział Andrzej Duda w Łowiczu po ogłoszeniu wyników wyborów. Jednak dwóch jego poprzedników uczestniczyło w debatach prezydenckich. Zgodna z prawdą była natomiast wypowiedź Andrzeja Dudy dla Polskiego Radia, gdy sprecyzował, o jakie debaty mu chodziło.

Zdjęcie z "momentu podpisania deklaracji"? Nie, to moment wpisu do księgi pamiątkowej

Fotografia, na której widać, jak Andrzej Duda siedzi przy stole i coś podpisuje, a prezydent Donald Trump stoi za nim, zyskuje popularność w sieci. Wielu komentuje to jako odwrócenie sytuacji sprzed dwóch lat, gdy w Białym Domu w Gabinecie Owalnym polski prezydent podpisywał dokument na stojąco, a amerykański siedział. Tym razem Andrzej Duda nie podpisywał ani "ważnej umowy", ani "deklaracji".

Wrzutki w tarczach antykryzysowych zmieniające prawo karne. Analiza

Niemal do każdej tarczy antykryzysowej mającej na celu zwalczanie skutków pandemii trafiły artykuły zmieniające jakieś przepisy kodeksów karnych. W sumie naliczyliśmy 29 takich wrzutek Ministerstwa Sprawiedliwości. Większość nie ma związku z epidemią i te zmiany będą obowiązywały także po jej zakończeniu.

4,25 zł dodatku za opiekę nad chorymi na COVID-19? Szpital: to fake news

Krążąca w sieci informacja o 4,25 zł dodatku dla pielęgniarki krakowskiego szpitala za pracę w czasie epidemii COVID-19 jest nieprawdziwa. Szpital, którego dotyczy sprawa, zapewnia, że przelew na niską kwotę był tylko wyrównaniem wcześniej wypłaconej sumy. W rzeczywistości dodatki za pracę w czasie epidemii były o wiele wyższe.

KPRM: "Rekordowe sumy od rządu dla samorządów". Samorządowcy: to pół prawdy

W spocie przygotowanym przez kancelarię premiera rząd PiS prezentuje wsparcie, jakiego samorządy "nie otrzymały nigdy wcześniej". Liczby się zgadzają, lecz nie pokazują wszystkiego. Związek Miast Polskich komentuje, że dane przedstawiono "w oderwaniu od kontekstu". Unia Metropolii Polskich pisze o "daleko idącej manipulacji".

Tak, Trzaskowski jako poseł głosował przeciw ustawie obniżającej wiek emerytalny

Jednym z tematów sobotniej odsłony kampanii wyborczej był wiek emerytalny. Urzędujący prezydent przypominał, że to dzięki jego projektowi został on obniżony w 2016 r. i zwracał uwagę, że jego kontrkandydat głosował przeciwko tej inicjatywie. Choć początkowo Trzaskowski twierdził, że nie "głosowaliśmy wtedy podwyższenia ani obniżenia", później przyznał, że oddał głos "przeciw" obniżeniu wieku emerytalnego.

Nie, w ostatnich pięciu latach nie było rekordowego wzrostu średniej pensji

W ostatnich pięciu latach zanotowano rekordowy wzrost średniej pensji od 1990 roku - poinformował wyborców na wiecu w Opocznie prezydent Andrzej Duda. Jednak taki sam wzrost zanotowano w pierwszej kadencji rządów koalicji PO-PSL, a rekord przypadł na koniec lat 90. - za rządów AWS. Przed denominacją złotego w 1995 roku przyrost wynagrodzeń sięgał nawet kilkuset procent.

Milion bezrobotnych z powodu pandemii? Co powiedział Trzaskowski

"Ile w tym jest prawdy, ile manipulacji?" - zapytał dziennikarz Radia Wnet minister rodziny Marlenę Maląg, przytaczając słowa Rafała Trzaskowskiego z wiecu we Wrocławiu. Według niego kandydat KO na prezydenta powiedział, że z powodu koronawirusa pracę w Polsce straciło prawie milion osób. Minister skomentowała te słowa, a PAP je w depeszy powtórzyła. Przesłuchaliśmy całą wypowiedź Trzaskowskiego.

Nie, Bielan nie powiedział o duszonej kobiecie, że przeciwnicy prezydenta "powinni się liczyć z taką reakcją"

Wiele emocji wśród internautów wywołał rzekomy cytat z wywiadu rzecznika sztabu Andrzeja Dudy Adama Bielana, który na pytanie o kobietę duszoną podczas spotkania z kandydatem w Wieluniu miał powiedzieć, że "przeciwnicy prezydenta Dudy, będąc na jego spotkaniach, powinni liczyć się z taką reakcją". W rzeczywistości Bielan potępił fizyczną agresję i mówił, że osoby zakłócające wiece "powinny liczyć się z tym, że inne osoby będą chciały spokojnie wysłuchać naszego kandydata".

Nie, w Central Parku nie przewidywano tymczasowych pochówków

W Central Parku przewidywano tymczasowe pochówki zmarłych na COVID-19 w Nowym Jorku - mówił w radiu szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. To nieprawdziwa informacja sprzed dwóch miesięcy, której autorem był miejski radny. Władze Nowego Jorku szybko ją zdementowały.

Opozycja przeszkadza rządowi w rządzeniu? Częściej była "za" niż "przeciw"

Prezes PiS pisze w liście do członków partii, że "nie można liczyć na konstruktywną postawę KO". Premier apeluje do opozycji: "nie przeszkadzajcie". Z sejmowych głosowań nad ustawami wynika jednak, że w przypadku większości z nich posłowie Koalicji Obywatelskiej głosowali za. Podobnie posłowie Lewicy i PSL-Kukiz'15.

Inwestycje z Planu Dudy. Kto i kiedy je inicjował?

Najnowszym motywem kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy są wielkie inwestycje strategiczne. Jednak to nie prezydent był ich inicjatorem, także pod względem ustawodawczym. Żadna ze zgłoszonych przez niego w mijającej kadencji ustaw nie dotyczyła projektów inwestycyjnych. Podpisał natomiast specjalne ustawy o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej.

Bon turystyczny: od "dopingu przez prezydenta" do "propozycji pana prezydenta"

Adam Bielan, rzecznik sztabu wyborczego Andrzeja Dudy, pytany, dlaczego bon turystyczny 1000 zł na każdego pracującego prezydent zmienił na bon 500 zł na dziecko, odparł: "Pan prezydent niczego nie zmieniał". W maju mówił, że był świadkiem, jak Andrzej Duda dopinguje wicepremier Jadwigę Emilewicz, by przyspieszyła prace nad bonem turystycznym.

Wybory 28 czerwca: odpowiedzi na najczęstsze pytania

Nie tylko kampania wyborcza w nowych wyborach prezydenckich jest krótka, krótszy jest też czas na podjęcie decyzji o tym, w jaki sposób chcemy głosować 28 czerwca. Najszybciej – już do 15 czerwca - decyzję w sprawie udziału w głosowaniu korespondencyjnym powinni podjąć ci, którzy mieszkają za granicą.

Rząd pełen pełnomocników. Wzrost prawie trzykrotny

Rząd premiera Mateusza Morawieckiego jest nie tylko jednym z najliczniejszych w historii Polski, ale ma też imponującą liczbę pełnomocników do różnych spraw. Takich stanowisk jest 46, z czego 36 obsadzonych. To prawie trzykrotnie więcej niż na początku pierwszej kadencji rządów PiS i ponad dwukrotnie więcej niż w końcu urzędowania gabinetu koalicji PO-PSL.

KO sabotowała wybory 10 maja, bo chciała zmienić kandydata? Analiza

Radosław Fogiel oskarżył Koalicję Obywatelską, że sabotowała wybory prezydenckie 10 maja, bo jej celem była wymiana kandydata. KO nie ma jednak w Sejmie większości, która pozwalałaby na blokowanie zaproponowanych przez PiS ustaw zmieniających zasady organizacji wyborów. Posłowie KO ani nie byli autorami ustawy, która dopuszcza do udziału nowych kandydatów w wyborach, ani nie głosowali za jej przyjęciem.

Piotr Gliński: nie było nakazu zamykania cmentarzy. Był jednak zakaz ich odwiedzania

"Nie było żadnego rozporządzenia nakazującego zamknięcie cmentarzy" - napisał na Twitterze Piotr Gliński, reagując na wywiad Kazika Staszewskiego. Było jednak rozporządzenie zakazujące korzystania z publicznych terenów zieleni - a cmentarze do nich należą. Ponadto obowiązywał wydany przez archidiecezję zakaz wstępu na Stare Powązki, a Jarosław Kaczyński na nie wjechał.

Bez współpracy prezydenta z rządem Polsce grozi paraliż? Sprawdzamy, jak było wcześniej

Premier Mateusz Morawiecki zasugerował, że bez zgodnej współpracy prezydenta z rządem Polsce groziłby paraliż, zwłaszcza gdyby prezydentem byłaby osoba "niekonstruktywna", blokująca inicjatywy rządu. Jednak żaden prezydent w historii III RP nie był "konstruktywny", niektórzy wręcz ostro rywalizowali z rządami o odmiennej orientacji politycznej - a nigdy nie doszło do paraliżu państwa.

Marszałek Sejmu nie ogłosiła w terminie nowego dnia wyborów? Tylko że nie ma terminu

Czy 24 maja minął czas dla marszałek Sejmu Elżbiety Witek na ogłoszenie nowego terminu wyborów? Nie, najpierw trzeba opublikować uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o tym, że 10 maja wybory prezydenckie się nie odbyły. A nie jest publikowana, bo obóz rządzący czeka na wejście w życie ustawy, nad którą debatuje Senat. Prawnicy tłumaczą Konkret24 zawiłości prawnych rozgrywek wokół wyborów.