Muzyczna droga nie w Holandii, a na Węgrzech. W obu krajach pomysł "nie zagrał"

Twitter | tvn24Udostępniane przez internautów nagranie przedstawia muzyczną drogę na Węgrzech.

Muzyczna droga z popularnego w sieci nagrania znajduje się na Węgrzech, a nie w Holandii, jak sugerował internauta. Jadąc z przepisową prędkością po specjalnie przygotowanym fragmencie drogi nr 67, kierowcy "grają" fragment utworu węgierskiego zespołu Republika. Dwa lata temu, przez krótki czas podobna droga istniała także w Holandii, ale projekt okazał się zbyt hałaśliwy dla okolicznych mieszkańców. Podobny problem ze swoją grającą drogą mają dziś Węgrzy.

Specjalne poprzeczne bruzdy na asfalcie zagrają melodię, gdy samochód przejedzie po nich z odpowiednią prędkością. Wysokość dźwięku zależy od głębokości rowków i ich odległości od siebie. Jak sugerują internauci, ma to być pomysł na zwiększanie bezpieczeństwa na drodze.

Mniej wypadków, ale więcej ofiar. Rok 2019 na polskich drogach
Mniej wypadków, ale więcej ofiar. Rok 2019 na polskich drogachMarta Warchoł | Fakty po południu

"Niesamowicie pomysłowa droga w Holandii, gdzie prawidłowa prędkość daje właściwy klucz (muzyczny przyp. red.)"- twierdzi popularny tweet Gilesa Paley-Phillipsa, brytyjskiego autora książek dla dzieci.

Jego wpis polubiło 45 tys. internautów, a 15 tys. podało dalej. Wideo obejrzano ponad 1,6 mln razy.

Na popularny tweet zareagowali także polscy użytkownicy. Jeden z nich oznaczył przy nim oficjalny profil Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na Twitterze.

Nagranie zdobyło spore zainteresowanie internautów już wcześniej. 19 grudnia 2019 pojawiło się na satyrycznym portalu 9GAG, a kilka dni później na Facebooku.

"Dobry pomysł. Autostrada na Węgrzech. Źródło: Internet" - twierdzi post z 21 grudnia 2019 opublikowany na portalu społecznościowym.

To nie Holandia, a Węgry

Nagranie przedstawia muzyczną drogę na Węgrzech. Na lokalizację wskazuje między innymi znak drogowy widoczny na nagraniu, z napisem w języku węgierskim "Zenélő út", co znaczy "muzyczna droga".

Grający odcinek znajduje się na drodze ekspresowej nr 67 w południowo-zachodniej części Węgier na wysokości miejscowości Mernyén. Projekt powstał w ramach renowacji arterii między miastami Kaposfüred i Látrány, oddanej do użytku w drugiej połowie grudnia 2019.

Węgierski klasyk grany 80 km na godzinę

"Utwór to już nieco starsza piosenka (Droga 67 - Republika), zainspirowana tą drogą, czyli drogą nr 67" - pisze jeden z internautów w odpowiedzi na popularny wpis brytyjskiego autora (tłum. red.).

Zgadza się, przejazd samochodu po tym specjalnie przygotowanym odcinku powoduje, że słyszymy fragment utworu znanego węgierskiego zespołu Republic - A 67-es Út, czyli "Droga 67" (tłum. red.) z 1994 roku.

Można go usłyszeć jadąc z przepisową prędkością 80 kilometrów na godzinę. W serwisie YouTube dostępne są inne nagrania kierowców, którzy przejechali węgierską muzyczną drogą.

Niezadowoleni mieszkańcy. "To brzmi jak słaba muzyka weselna"

Takie wykorzystanie znanej węgierskiej piosenki wydawało się dobrym pomysłem, ale mieszkańcy miejscowości Mernyén, oddalonej o kilkaset metrów od muzycznej drogi, mają na ten temat inne zdanie. Narzekają na ciągły hałas wydawany przez jazdę samochodów po specjalnych bruzdach.

- To okropne, zwłaszcza, gdy dwa lub trzy samochody jadą jednocześnie - powiedział mieszkaniec Mernyén w rozmowie ze stacją RTL Club. - To brzmi jak zła muzyka weselna - dodał.

Wykonawca projektu poinformował, że przed opracowaniem drogi badano siedem potencjalnych lokalizacji, uwzględniając wymogi prawne dotyczące hałasu. Firma nie otrzymała jeszcze żadnej oficjalnej skargi w tej sprawie.

Holenderska "grająca droga" zlikwidowana po skargach okolicznych mieszkańców

W popularnym wpisie na Twitterze internauta sugerował, że droga z nagrania znajduje się w Holandii. Podobna atrakcja faktycznie funkcjonowała przez krótki czas i w tym kraju.

Holenderska grająca droga znajdowała się na drodze numer N357 między miastami Stiens a Leeuwarden w prowincji Fryzja. Jak podaje Reuters, jadąc z przepisową prędkością do 60 km na godzinę samochody "grały" fragment hymnu prowincji.

Sekundniki a bezpieczeństwo na drogach
Sekundniki a bezpieczeństwo na drogachtvn24

Lokalni urzędnicy mieli nadzieję, że droga będzie sposobem na promocję miasta Leeuwarden, a kierowców zachęci do przepisowej jazdy. Jednak projekt spowodował podobne problemy, co jego węgierski odpowiednik.

Okoliczni mieszkańcy skarżyli się, że ciągły hałas wydawany przez samochody to "psychiczne tortury".

- Hymn narodowy Fryzji jest fajny, ale nie 24 godziny na dobę. To naprawdę doprowadza do szału. Nie możesz już dłużej siedzieć na zewnątrz. W nocy już nie śpisz - powiedział jeden z mieszkańców.

W niecały tydzień po otwarciu muzycznej drogi roku specjalne bruzdy zostały zlikwidowane. Na realizację i usunięcie projektu wydano łącznie 80 tysięcy euro.

Autor: Gabriela Sieczkowska / Źródło: Konkret24, BBC, Reuters, RTL Magyarország, RTL Nieuws; Zdjęcie główne: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter | tvn24

Pozostałe wiadomości