PRAWDA

Strzał w plecy do nieuzbrojonego Palestyńczyka. To wideo nie jest fejkiem

Popularne w sieci wideo jest autentyczne

Część internautów wątpi w autentyczność krążącego od soboty w mediach społecznościowych wideo. Widać na nim, jak izraelscy funkcjonariusze oddają strzał w plecy nieuzbrojonego Palestyńczyka. Nagranie jest prawdziwe, pochodzi sprzed półtora roku. Jak informują izraelskie media, mężczyzna został raniony gumową kulą, a w ciągu kilku tygodni śledczy mają w tej sprawie skierować do sądu akt oskarżenia.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Od soboty w mediach społecznościowych popularność zdobywa 26-sekundowe wideo. Widać na nim, jak izraelska policja graniczna zmusza nieuzbrojonego Palestyńczyka do oddalenia się. Ten zgodnie z poleceniem odwraca się i odchodzi z uniesionymi w górze rękami. Policjanci na niego krzyczą: "idź normalnie!", "biegnij!". Widać wycelowany w niego karabin. Niemal dwadzieścia sekund później, gdy mężczyzna jest już daleko słychać strzał. Palestyńczyk pada na ziemię, krzycząc z bólu.

Internauci są oburzeni i krytykują izraelskie służby bezpieczeństwa. Jednak część z nich wątpi w autentyczność nagrania.

"Chciałem podać dalej, ale powstrzymałem się, bo pomyślałem sobie, że bardzo łatwo wyprodukować takiego fejka... to po prostu jest zbyt absurdalne, by mogło być prawdziwe...", "Bardzo podejrzane wideo, brak widocznych twarzy, brak innego dźwięku (...), strzał słychać po tym, jak osoba płacze i pada na ziemię" - komentowali. "Czy to fejk?" - pytali.

Dziennikarze publikują wideo

Wideo zostało opublikowane w sobotę przez izraelski Kanał 13. Jak podają dziennikarze - jest autentyczne. Choć, jak informują, do zdarzenia doszło kilkanaście miesięcy temu, to dopiero teraz otrzymali i opublikowali nagranie.

Dokumentuje sytuację, jaka miała miejsce, gdy Palestyńczyk próbował dostać się do Izraela z okupowanego Zachodniego Brzegu poprzez jeden z punktów kontrolnych.

Jak informował w październiku 2018 roku izraelski dziennik "Haaretz", incydent miał miejsce w maju 2018 roku w pobliżu punktu kontrolnego Al-Zaim.

Wideo został opublikowane w sieci zarówno przez Kanał 13, jak i dziennikarza, który opisał tę sprawę.

Wideo zamieścił również na swoim profilu na Twitterze palestyński aktywista Muhhamad Smiry. "Czysty terroryzm!" - napisał. Jego wpis podało dalej 51 tysięcy osób, 36 tysięcy internautów polubiło, a skomentowało niemal 2,2 tysiąca.

Gumowa kula, policjantka z zarzutami

Kanał 13 cytuje izraelską policję graniczną, która w wydanym oświadczeniu informuje, że Palestyńczyk (jego tożsamość nie jest znana) nie został poważnie ranny, a wystrzelona kula była gumowa (taka, jakiej się używa do tłumienia zamieszek).

Policja w komunikacie pisze, że jak tylko dowiedziano się o postrzeleniu Palestyńczyka (jak podaje "Haaretz" - podczas badania innego incydentu) policjantka została zwolniona i przeniesiona do wojska. Inni policjanci, będący wówczas na miejscu, również zostali przeniesieni.

"Jest to sprawa, która w żaden sposób nie charakteryzuje zachowania ani działania (izraelskich służb - red.)" - głosi oświadczenie.

Jak podaje "The Guardian" i "The New York Times", ministerstwo sprawiedliwości poinformowało w niedzielę, że już zakończyło się śledztwo w tej sprawie.

Jak z kolei podaje "Haaretz", w ciągu najbliższych tygodni do sądu przeciwko policjantce, ale też prawdopodobnie innym członkom jednostki, zostanie skierowany akt oskarżenia.

Jak informował rok temu ten izraelski dziennik, policjantka została aresztowana w związku z podejrzeniem strzelania bez uzasadnienia. Dziennikarze cytowali Elada Persky'ego, izraelskiego sędziego, który w październiku 2018 roku podczas posiedzenia aresztowego powiedział, że postrzelenie Palestyńczyka było "wątpliwą formą rozrywki".

Policjantce został również postawiony zarzut utrudniania śledztwa. Miała poprosić innych funkcjonariuszy, aby nie mówili o tym, co się stało.

Dziennikarze Kanału 13 rozmawiali z adwokatem policjantki. Zaprzecza, żeby to ona wystrzeliła gumową kulę. Pokazują również SMS-y, jakie mieli wymieniać inny oficer zamieszany w sprawę ze swoją dziewczyną. Miał się chwalić strzelaniem do Palestyńczyka.

Konflikt izraelsko-palestyński

W 1948 roku proklamowano powstanie państwa Izrael na terenach Mandatu Palestyny. W tym samym dniu państwa arabskie zaatakowały terytorium Izraela. Konflikt trwa do dzisiaj.

Palestyńczycy oraz organizacje praw człowieka krytykują Izrael za używanie przemocy w stosunku do protestujących Palestyńczyków oraz słabość w karaniu dopuszczających się nadużyć funkcjonariuszy i wojskowych.

"The New York Times" cytuje rzecznika prasowego B'Tselem, czołowej izraelskiej organizacji zajmującej się prawami człowieka. Trzy lata temu zrezygnowała ona ze współpracy z izraelską armią po tym, jak oskarżyła ją o tuszowanie podobnych spraw jak ta z opublikowanego w niedzielę nagrania.

Zdaniem Amita Gilutza, to wideo pokazuje coś, "co niestety nie jest niczym wyjątkowym. Izraelskie siły bezpieczeństwa ranią Palestyńczyka bez absolutnie żadnego powodu".

"Takie przypadki są bezpośrednim rezultatem kultury bezkarności popieranej przez Izrael, która ma kluczowe znaczenie dla utrzymania jego wojskowej kontroli nad Palestyńczykami" - dodaje Gilutz.

Konflikt izraelsko-palestyński. Reportaż Marka Osiecimskiego
Konflikt izraelsko-palestyński. Reportaż Marka Osiecimskiegotvn24

Autor: Jan Kunert / Źródło: Haaretz, Times of Izrael, The Guardian, The New York Times, zdjęcie:

Pozostałe wiadomości

Sprawa Ryszarda Cyby, skazanego za zabicie działacza PiS, to przykład, jak można robić politykę, budując wśród wyborców poczucie zagrożenia. Niekoniecznie w zgodzie z prawdą i faktami. A także jak brak reakcji na fakty rodzi fałsz, który trudno powstrzymać - nawet jeśli wszystko zrobiono zgodnie z procedurami.

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

"Więzienie opuścił morderca". Kalendarium szerzenia paniki

Źródło:
Konkret24

Na kolejnych spotkaniach z wyborcami i w kolejnych wypowiedziach publicznych kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki powtarza te same twierdzenia - nie zawsze zgodne z prawdą. Niektóre powtarza szczególnie chętnie i często.

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Dziesięć nieprawd Karola Nawrockiego

Anna Bryłka z Konfederacji twierdzi, że "cały czas zwiększa się liczba wydawanych zezwoleń na pracę" cudzoziemcom. Według polityków koalicji rządzącej jest odwrotnie. Kto ma rację? Sprawdziliśmy statystyki.

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Zezwoleń na pracę dla cudzoziemców więcej czy mniej? Mamy dane

Źródło:
Konkret24

"Unijna złodziejka!", "zamordyzm", "źle się to kojarzy" - tak internauci komentują nową inicjatywę unijną. Twierdzą, że Komisja Europejska będzie mogła przejmować prywatne oszczędności obywateli i przeznaczać je jako inwestycje w swoje projekty. Przekaz powtarzają politycy prawicy. Jest fałszywy.

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

UE szykuje "zamach na oszczędności"? Chodzi o pewną strategię

Źródło:
Konkret24

Sławomir Mentzen opowiada na spotkaniach z wyborcami, że stopień przestępczości w Niemczech gwałtownie wzrósł po napływie imigrantów - i jako "dowód" zestawia dane dotyczące Algierczyków i Japończyków. Choć istnieją takie liczby, to jednak takie ich przedstawienie jest manipulacją i wprowadzaniem opinii publicznej w błąd.

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Mentzen woli Japończyków od Algierczyków. I manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Wzruszające", "serce ściska", "szacunek dla pieska" - komentują internauci zdjęcia mające pokazywać uroczystość pożegnania policyjnego psa w jednej z jednostek. To obrazy wprawdzie poruszające, ale nieprawdziwe.

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

"Niewdzięczna służba, dzięki piesku". Pogrzeb, którego nie było

Źródło:
Konkret24

- Singapur wydaje znacznie mniej niż Polska, a mimo to ma znacznie lepszy system ochrony zdrowia - przekonuje Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji na prezydenta RP. Wyjaśniamy, czego nie mówi o singapurskim systemie, a co powinniśmy o nim wiedzieć, by się z nim porównywać.

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Mentzen porównuje Singapur do Polski. O czym nie mówi?

Źródło:
Konkret24

Europoseł PiS Piotr Mueller alarmuje, że Unia Europejska planuje zabronić wymiany różnych części auta, jeśli dojdzie do ich usterki. Twierdzi, że nowe samochody będą musiały iść na złom. Uspokajamy: to nieprawda.

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Piotr Mueller: nowe auto trzeba będzie oddać na złom. Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Antyimigrancki hejt wzbudza rozpowszechniane w mediach społecznościowych - między innymi przez polityków PiS - nagranie z Wrocławia. Widać na nim gromadzących się na ulicy cudzoziemców, a ironiczny opis głosi, że to "przyjazd inżynierów". Politycy opozycji informują wręcz, że to "inżynierowie z Afryki sprowadzani przez PO i Tuska". To fałsz.

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

"Inżynierowie z Afryki" przyjechali do Wrocławia? Skąd to nagranie

Źródło:
Konkret24

Ponad 50 zgłoszonych komitetów wyborczych, ponad 40 zarejestrowanych. O co chodzi? Raczej nie o wygraną w wyborach. To skutek paradoksu polskiego prawa. Tłumaczymy, jakie są korzyści z rejestracji komitetu wyborczego, który jednak zarejestrowanego kandydata nie ma.

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

44 komitety wyborcze zarejestrowane. Wśród nich "semiwirtualne"

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA "nie wie", na jakiej podstawie Dania rości sobie prawa do Grenlandii. Nie sądzi, "żeby to było prawdą". Jednak tak właśnie jest, w dodatku wiele lat temu zwierzchnictwo Danii nad wyspą uznały także Stany Zjednoczone.

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Dlaczego Grenlandia jest duńska? Trump "nie wie, czy to prawda"

Źródło:
Konkret24

Zwolennicy kawy z mlekiem i cukrem oburzają się na rzekomy zakaz, który ma wprowadzić Unia Europejska. "Co będzie następne? Zakaz soli?", "idiotyzmy" - komentują. Podstawą tych fałszywych doniesień jest artykuł jednego z polskich serwisów, który opatrznie zrozumiano. Wyjaśniamy, co naprawdę ograniczy UE.

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

UE "zakazuje mleka i cukru w kawie"? Czegoś innego

Źródło:
Konkret24

Ilu policjantów brakuje w całym kraju? Kilka tysięcy? Kilkanaście? Opozycja włączyła temat braków kadrowych w policji do kampanii prezydenckiej, ale problem ten istnieje od lat. Zwiększanie liczby etatów w czasach Zjednoczonej Prawicy nie pomogło.

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Ilu policjantów brakuje w kraju? Cztery garnizony dominują

Źródło:
Konkret24

W Warszawie zacznie rzekomo obowiązywać "ustawa o aresztowaniu dzwonów kościelnych" czy "likwidacja kościelnych dzwonnic" - alarmują politycy opozycji i internauci. Wszystko z powodu pewnego projektu grupy radnych, który wykorzystano do tej manipulacji.

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Trzaskowski "chce uciszyć kościelne dzwony"? Skąd ten przekaz

Źródło:
Konkret24

Co oznacza mała czarna gwiazdka przy niektórych cenach? Tak duński właściciel sieci Netto postanowił pomóc klientom bojkotować amerykańskie produkty. Według polskich internautów to rozwiązanie ma się też pojawić w sklepach sieci w naszym kraju. Wyjaśniamy.

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Bojkot amerykańskich produktów także w Polsce? Jeszcze nie

Źródło:
Konkret24

Polscy internauci alarmują, że Unia Europejska chce zabronić korzystania z plastikowych dowodów osobistych. Podstawą jest artykuł jednego z serwisów, który nie do końca podał prawdę.

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

"Pożegnaj się z dowodem osobistym"? Co planuje UE

Źródło:
Konkret24

"Tak było. Ale teraz nikt nie pamięta"; "przy obecnej demografii to nie wróci" - komentują internauci rozsyłane w sieci zdjęcia, które mają przedstawiać kolejki do urzędów pracy za pierwszych rządów Donalda Tuska. Sprawdziliśmy, kiedy powstały te zdjęcia.

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Kolejki do urzędów pracy "za Tuska"? Również w czasach PiS

Źródło:
Konkret24

Prorosyjskie konta w Polsce i na świecie rozsyłają rzekomy materiał francuskiego dziennika o sondażu dotyczącym popularności polityków. Według niego 71 procent Francuzów uważa, że byłoby im lepiej pod rządami Władimira Putina. Nic tu jednak nie jest prawdziwe.

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

71 procent Francuzów woli Putina od Macrona? Mamy wyjaśnienie "Le Figaro"

Źródło:
Konkret24

Kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki - a za nim politycy tej partii - od kilku dni rozgłaszają, że "rząd po cichu przepchnął przepisy", które pozwolą stawiać wiatraki 500 metrów od domostw. Po pierwsze, przyjmowanie i konsultowanie projektu odbywało się otwarcie i zgodnie z procedurami. Po drugie, ustawa nie została jeszcze przegłosowana.

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

PiS: "rząd po cichu przepchnął przepisy". A naprawdę?

Źródło:
Konkret24

Na spotkaniach z wyborcami Szymon Hołownia mówi między innymi o problemach demograficznych Polski. W Częstochowie przedstawił nawet, jak wygląda tam trend spadkowy urodzeń. Czy ma rację?

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Ile dzieci rodzi się w Częstochowie? Hołownia wylicza, my sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

Setki tysięcy wyświetleń w mediach społecznościowych generuje nagranie mające udowadniać, że Ukraińcy wykorzystują wojnę do propagandy. Tymczasem ten film jest przykładem prorosyjskiej dezinformacji. Przekaz o "wojennych aktorach" nie jest nowy, sposób stworzenia fałszywki również.

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

"Aktorka z frontu"? Nie, ale "ciemny lud kupuje"

Źródło:
Konkret24

Twórcom tych stron chodzi nie tylko o przemycanie rosyjskich punktów widzenia do polskiego internetu. Dzięki takim witrynom można też cytować rosyjskie media państwowe, w Polsce zakazane. A w kanałach rosyjskich pokazywać, że "polskie media" podzielają rosyjską wizję świata. Oto 10 portali, przed którymi przestrzegamy. Szerzą prokremlowską dezinformację.

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Sieć prorosyjskich portali oplata Polskę. Oto 10 przykładów

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji - między innymi Sławomir Mentzen i Bartłomiej Pejo - przekonują, że średni wiek polskich rezerwistów wynosi 50 lat. Sprawdziliśmy, skąd biorą taką informację i co na to resort obrony.

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Konfederacja o "średnim wieku rezerwistów": 50 lat. Źródło jest niewiarygodne

Źródło:
Konkret24

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

Prezydent USA Donald Trump ma być winny temu, że w Chinach nie będzie można więcej zjeść amerykańskiej wołowiny. Władze w Pekinie w odpowiedzi na nałożone cła rzekomo anulowały import tego mięsa ze Stanów Zjednoczonych. Rzeczywiście w tej kwestii zaszły zmiany, ale zawieszenie dostaw do Chin dotyczy wołowiny z innych krajów.

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Chiny "anulowały" import wołowiny z USA? Nie stamtąd

Źródło:
Konkret24, Snopes