Osoby 60+, 75+ czy 80+ jako pierwsze? Jak zmieniała się rządowa narracja o systemie szczepień

jak zmieniała się narracja przedstawicieli rządu co do harmonogramu i zasad Narodowego Programu Szczepień.TVN24

15 stycznia ma ruszyć rejestracja osób w wieku 80+ do szczepień na COVID-19 - choć w grudniu zapowiadano, że od tego dnia będą się mogli rejestrować wszyscy chętni. Jako pierwsi rejestrowani mieli być seniorzy z grupy 60+, ale potem zdecydowano, że jednak z grupy 80+. Prześledziliśmy strategię informacyjną o Narodowym Programie Szczepień.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

Politycy opozycji zarzucają rządowi niespójność w przekazywaniu informacji na temat harmonogramu szczepień na COVID-19, niedowład i chaos organizacyjny. "Najpierw zapowiadali w pierwszej turze szczepienia osób 60+ potem 70+, teraz mówią, że szczepić będą się mogli tylko ci, którzy skończyli 80 lat. Nie ma żadnej narodowej strategii szczepień, jest pisowski chaos" – napisał na Twitterze 11 stycznia Bogdan Klich, senator Koalicji Obywatelskiej.

Minister Michał Dworczyk o kalendarium rejestracji do szczepień
Minister Michał Dworczyk o kalendarium rejestracji do szczepieńtvn24

Jednak nie tylko politycy zwracają uwagę, że to, co przekazuje obecnie rząd, a szczególnie Michał Dworczyk - szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepienia przeciwko COVID-19 - rozmija się z tym, co mówiono wcześniej. "Szczepienia to wielki chaos, 70+,80+,90+ , za 4 dni powie 100+lub będą szczepić nieboszczyków" – skomentował na Twitterze właściciel konta @maximtomek.

Przeanalizowaliśmy wypowiedzi członków rządu na temat Narodowego Programu Szczepień. W pierwszych czterech tygodniach informowania nie było mowy o tym, w jakiej kolejności osoby z poszczególnych grup mają się rejestrować. Z wypowiedzi przedstawicieli rządu wynikało, że gdy ruszy proces rejestracji, będą się mogli zapisać wszyscy chętni. Ale potem narracja się zmieniała.

2 grudnia 2020 roku: "dla tych, którzy tego sobie będą życzyli"; rejestracja w lutym

Po tym, jak polski rząd podpisał umowy na zakup szczepionek, premier Mateusz Morawiecki 2 grudnia przedstawił pierwszy raz poszczególne kroki programu szczepień. Podczas wizyty w hurtowni farmaceutycznej w Łodzi informował o opracowywaniu logistyki szczepień. "System szczepień będzie zorganizowany w prosty sposób: rejestracja online przez internet dla tych, którzy tego sobie będą życzyli, a dla tych, którzy nie chcą się taką metodą posłużyć, będzie możliwość zgłoszenia metodami tradycyjnymi. Potem zgłoszenie do punktu szczepień, sam moment zaszczepienia, po 21 dniach powtórzenie szczepienia".

02.12.2020 | Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"
02.12.2020 | Polski plan na szczepienia. "To jest wyścig z czasem"Fakty TVN

Kancelaria premiera informowała tego dnia na swoich stronach, że rejestracja do szczepień rozpocznie się w lutym 2021 roku.

8 grudnia: cztery etapy i grupy, żadnych dat

Tydzień później, 8 grudnia minister Michał Dworczyk, minister zdrowia Adam Niedzielski i doradca premiera ds. koronawirusa prof. Andrzej Horban przedstawili projekt programu szczepień. Według Dworczyka polska strategia szczepień w porównaniu do przyjętych przez inne europejskie kraje jest bardziej szczegółowa i obszerna.

Projekt nie zawierał żadnych dat; określał jedynie kolejność szczepień poszczególnych grup pacjentów:

etap 0 - personel medyczny i administracyjny placówek zdrowotnych, pracownicy DPS i sanepidów

etap I – pensjonariusze DPS, osoby powyżej 60. roku życia, służby mundurowe

etap II – osoby poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi, kluczowe grupy zawodowe

etap III – przedsiębiorcy z zamkniętych branż i pozostali.

W kwestii rejestrowania się na szczepienia w projekcie zapisano (bez podawania dat): "W celu umówienia wizyty, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej Infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień".

14 grudnia: "seniorów będziemy dzielili wiekiem co pięć lat", żadnych dat

Więcej szczegółów minister Dworczyk, który został 10 grudnia pełnomocnikiem rządu ds. szczepień, ujawnił w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" 14 grudnia 2020 roku. Na pytanie o zasady kolejkowania wewnątrz poszczególnych grup priorytetowych, odpowiedział, że "seniorów będziemy dzielili wiekiem co pięć lat, czyli np. 80+, potem 75+, 70+ i tak dalej. I w tych grupach decydować już będzie kolejność zgłoszeń". Minister nie podał przy tym żadnych dat rejestracji i szczepień.

15 grudnia: nadal cztery etapy, rozpoczęcie szczepień "planowane na I kwartał 2021 r."

Informacji o tym, że szczepienie seniorów odbędzie się z podziałem na pięcioletnie przedziały wiekowe, nie ma jednak w Narodowym Programie Szczepień, który rząd przyjął 15 grudnia.

Główne zasady szczepień, opisane w projekcie z 8 grudnia - czyli podział na etapy- nie zostały zmienione, dodano tylko nauczycieli do szczepień w I etapie. Ale w rządowym dokumencie nie padają żadne terminy rozpoczęcia rejestracji czy samych szczepień. W informacji na stronach rządowych podano natomiast, że "rozpoczęcie szczepień planowane jest na I kwartał 2021 r."

16 grudnia: gotowość operacyjna na 15 stycznia

Na kolejnej konferencji prasowej o programie szczepień, 16 grudnia, minister Dworczyk podał pierwszą datę: 15 stycznia 2021 roku.

"15 stycznia Polska ma uzyskać gotowość operacyjną do tego, żeby rozpocząć zapisy na szczepienia. Można będzie - jak dodał - dokonać tego za pośrednictwem czterech kanałów: infolinii, strony internetowej, internetowego konta pacjenta oraz osobistej wizyty w POZ-ie". Zastrzegł jednocześnie, że termin ten zależy od tempa dostaw szczepionek od producentów.

25 grudnia: w drugiej połowie stycznia szczepienia seniorów, osób 60+

Na dwa dni przed pierwszymi szczepieniami grupy medyków minister Dworczyk na antenie TVN24 powiedział: "Z naszych obliczeń wynika, że (...) w drugiej połowie stycznia rozpoczniemy szczepienie grupy pierwszej, czyli seniorów, osób powyżej sześćdziesiątego roku życia (...) oraz przedstawicieli pewnych grup, między innymi służb mundurowych czy nauczycieli".

Minister Michał Dworczyk o pierwszej partii szczepionek do Polski
Minister Michał Dworczyk o pierwszej partii szczepionek do Polski tvn24

Zastrzegał jednocześnie, że "za dużo jest zmiennych, na które brak jest wpływu", by podawać terminy szczepień osób spoza grup priorytetowych.

28 grudnia: "od 15 stycznia rozpocznie się rejestracja osób chętnych do szczepień w grupie pierwszej"

Po świętach Bożego Narodzenia minister Dworczyk informował Polską Agencję Prasową: "15 stycznia zostanie uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw koronawirusowi".

Dwa dni później tę informację powtórzył rzecznik rządu Piotr Mueller w wywiadzie dla Polskiego Radia: "Od 15 stycznia rozpocznie się rejestracja, to jeszcze nie będą same szczepienia, ale rejestracja osób chętnych do szczepień w grupie pierwszej oraz chwilę później, a może w tym samym nawet terminie, rejestracja pozostałych grup" - powiedział.

4 stycznia 2021 roku: od 15 stycznia rejestracja, "szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia"

Już w nowym roku Michał Dworczyk cały czas informował o dacie 15 stycznia jako dniu, w którym zostanie uruchomiony centralny system rejestracji do szczepienia.

Kolejne dawki szczepionki Pfizera przyleciały do Polski. "Zainteresowanie jest ogromne"
Kolejne dawki szczepionki Pfizera przyleciały do Polski. "Zainteresowanie jest ogromne"Fakty TVN

4 stycznia na konferencji prasowej powiedział, że "szczepienia grupy pierwszej rozpoczną się w ostatnim tygodniu stycznia. To są nasze założenia, ale zobaczymy, jaka będzie dynamika szczepień grupy zero - to jest jedna ze zmiennych, która będzie miała na to wpływ". I dodał: "Zakładamy, że w pierwszej kolejności skierowania do szczepień zostaną wystawione osobom najstarszym".

5 stycznia: w pierwszej kolejności osoby 75+

Dzień później minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył na konferencji prasowej, że w pierwszej kolejności w grupie pierwszej mają być szczepione osoby powyżej 75. roku życia. "W pierwszej kolejności będziemy chcieli w grupie pierwszej zacząć od szczepienia tych osób, które są najbardziej narażone na konsekwencje związane z ciężkim przechorowaniem covidu. (...) I tutaj też pewna sekwencja, jaką utworzymy w grupie pierwszej, na pewno będzie preferowała osoby powyżej 75. roku życia" - powiedział Niedzielski.

05.01.2021 | Kiedy ruszą szczepienia osób z grupy pierwszej? Przedstawiciele rządu na sejmowej komisji
05.01.2021 | Kiedy ruszą szczepienia osób z grupy pierwszej? Przedstawiciele rządu na sejmowej komisjiKrzysztof Skórzyński | Fakty TVN

Tego samego dnia minister Dworczyk na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia powiedział, że "grupa pierwsza rozpocznie szczepienia 25 stycznia".

7 stycznia: "seniorzy 70+ będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin", reszta - zgłoszenie online

Dwa dni później na kolejnej konferencji prasowej pojawiła się kolejna wersja kolejki do szczepienia. Minister Dworczyk informował, że 15 stycznia skierowania na szczepienia będą mieli wszyscy obywatele polscy powyżej 70. roku życia. "Więc seniorzy 70 plus będą mogli od 15 stycznia zapisywać się na konkretny termin przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki" – zaznaczył. "Wszystkie pozostałe osoby, które chciałyby zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia, będą mogły, za pośrednictwem kanału internetowego, takie zgłoszenie przesłać" - powiedział minister Dworczyk.

08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?
08.01.2021 | Za tydzień ma ruszyć rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19. Co należy wiedzieć?Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Minister zadeklarował, że zgłoszenie to "spowoduje z kolei, że kiedy przyjdzie czas szczepienia ich grupy wiekowej bądź zawodowej, będzie miał miejsce z nimi kontakt i będą mieli w pewnym sensie pierwszeństwo w wybraniu terminów szczepień".

11 stycznia: od 15 stycznia umawiać się będą osoby 80+, od 22 stycznia – osoby 70+, w marcu - osoby 60+

Na posiedzeniu Senackiej Komisji Zdrowia 11 stycznia minister Adam Niedzielski poinformował senatorów, że w pierwszej kolejności z tzw. grupy pierwszej szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem osoby powyżej 70 lat. Rejestracja dla osób 80+ miałyby się rozpocząć 15 stycznia, 10 dni później miałyby się rozpocząć ich szczepienia. Minister zdrowia obiecał senatorom, że kolejność szczepień zostanie zapisana w rozporządzeniu epidemicznym. "Tak, żeby oprócz Narodowego Programu Szczepień, pojawiła się pewna regulacja, która będzie podstawą formalną do szczepienia" – wyjaśnił.

Z kolei na konferencji prasowej tego samego dnia minister Dworczyk powiedział, że od 15 stycznia będą mogli umawiać się na konkretne terminy seniorzy powyżej 80. roku życia, a 22 stycznia – seniorzy powyżej 70. roku życia. "A 25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów, dla wszystkich powyżej 70. roku życia" - dodał.

"Jeżeli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o dostawy od producentów szczepionek, to najprawdopodobniej pozostałe osoby z grupy pierwszej, ale poniżej 70. roku życia - czyli między 60. a 70. rokiem życia plus nauczyciele, plus przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na te szczepienia w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia" – wyjaśnił minister Dworczyk.

13 stycznia rano: "trzeba być bardzo precyzyjnym w wypowiedziach"

W wywiadzie dla Onetu 13 stycznia Michał Dworczyk sprostował wypowiedź ministra Niedzielskiego z 11 stycznia. "Pan minister zdrowia dokonał skrótu myślowego. Tak się czasami w ferworze dyskusji zdarza. Od 25 stycznia szczepimy seniorów w wieku 70 lat i więcej. Tu nie ma żadnej zmiany. Minister Niedzielski mówił jedynie o kolejności zapisów na szczepienia".

Przypomniał, że pomiędzy 15 a 22 stycznia zapisywać na szczepienia będą się mogły osoby wyłącznie w wieku powyżej 80 lat, a od 22 stycznia - wszyscy seniorzy powyżej 70 lat. "Rzeczywiście trzeba być bardzo precyzyjnym w tych wypowiedziach" – przyznał minister Dworczyk.

Minister Michał Dworczyk o uruchomieniu rejestracji na szczepienia
Minister Michał Dworczyk o uruchomieniu rejestracji na szczepieniatvn24

13 stycznia po południu: od 15 stycznia "formularz zgłoszenia chęci szczepienia" dla osób 18+

Tego samego dnia na popołudniowej konferencji prasowej minister Dworczyk poinformował, że 15 stycznia nastąpi "otwarcie rejestracji na konkretny termin szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia".

"Zrobiliśmy to ze względu na rekomendacje wydane przez Radę Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, w której to zasiadający profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19" - tłumaczył Dworczyk.

Poinformował też, że 15 stycznia zostanie uruchomiony "formularz zgłoszenia chęci szczepienia" dla wszystkich osób od 18. do 70. roku życia. Jak wyjaśnił minister Dworczyk, osoba, która zgłosiła chęć zaszczepienia, otrzyma e-maila, że ma już wystawione skierowanie i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zarejestrować się już na konkretny termin szczepienia.

Autor: Piotr Jaźwiński / Źródło: Konkret24, TVN24, PAP; zdjęcie: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowa ustawa spowoduje, że polski gaz będzie magazynowany w Niemczech - alarmują politycy opozycji i prawicowe media. To fałszywa narracja zbudowana na wielostopniowej manipulacji. W jej przypadku szczególnie istotne jest, jak powstała.

"Polski gaz u Niemca"? Tekst Obajtka i ustawa z czasów PiS

"Polski gaz u Niemca"? Tekst Obajtka i ustawa z czasów PiS

Źródło:
Konkret24

Wizualizacje remontowanych kamienic we Wrocławiu wywołały poruszenie w sieci. Na budynkach widać bowiem szyldy w językach polskim i niemieckim. Czy rzeczywiście tam wiszą? My sprawdziliśmy, a inwestor wyjaśnia.

Niemieckie szyldy na kamienicach we Wrocławiu? "Charakter ilustracyjny"

Niemieckie szyldy na kamienicach we Wrocławiu? "Charakter ilustracyjny"

Źródło:
Konkret24

Po rocznicy rzezi wołyńskiej w sieci pojawiło się zdjęcie, które rzekomo przedstawia szczątki ofiar w zbiorowej mogile. Drastyczny opis informuje o "10 000 czaszkach małych dzieci". Fotografia nie ma jednak nic wspólnego z ludobójstwem na Wołyniu. Wyjaśniamy, co wiadomo o grobie i ofiarach, które się w nim znajdują.

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

"10 000 czaszek małych dzieci" zabitych podczas rzezi wołyńskiej? Co widać na zdjęciu

Źródło:
Konkret24

"To jest mocne" - napisał rzecznik rządu Adam Szłapka, publikując w mediach społecznościowych "wyciąg z systemu wizowego", który miał udowadniać, że za rządów Zjednoczonej Prawicy nie kontrolowano migracji do Polski. Tylko że akurat nie te dane to pokazują.

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Adam Szłapka pokazuje dane o "niekontrolowanej migracji". Manipuluje

Źródło:
Konkret24

"Biurokratyczny zamordyzm w plastikowym wydaniu" - grzmiał w Sejmie poseł Konfederacji Witold Tumanowicz, twierdząc, że szwedzka fundacja wykazała wzrost liczby wyrzucanych nakrętek po tym, jak Unia Europejska nakazała przytwierdzać je do butelek. Tylko że to nieprawda.

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

"Unijne nakrętki". Konfederacja cytuje szwedzki raport. Oto jak zmyśla

Źródło:
Konkret24

Podczas gdy polski polityk wprost podważa zbrodnie popełnione w Auschwitz-Birkenau, w sieci rozpowszechniane są grafiki AI, które mają imitować autentyczne obrazy pokazujące sceny z tego obozu zagłady. Powstają często na bazie prawdziwych, zachowanych zdjęć. "Manipulowanie takim obrazem dla rozrywki bezcześci go" - przestrzega muzeum. Apeluje o niepodawanie dalej takich postów.

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Nieautentyczne obrazy o Auschwitz. Muzeum apeluje do internautów

Źródło:
Konkret24

Iga Świątek pokonała Amandę Anisimovą w finale Wimbledonu, przechodząc do historii tenisa. Jej zwycięstwo skomentował premier Donald Tusk, lecz nie ustrzegł się przy tym wpadki.

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Tusk o Świątek: "jeszcze nikt nigdy" nie wygrał tak finału Wimbledonu. Wygrał

Źródło:
Konkret24

W gorącej dyskusji na temat migrantów "przerzucanych" przez niemiecką granicę politycy opozycji stawiają za wzór Danię i Luksemburg. Według nich te dwa kraje mają nie przyjmować żadnych migrantów z Niemiec. Sprawdziliśmy więc, jak to jest. Publikujemy najnowsze niemieckie statystyki.

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Nie tylko do Polski. Do których krajów Niemcy zawracają migrantów. Mamy dane

Źródło:
Konkret24

Te historie poruszają. Szczególnie tych rodziców, którzy stracili dzieci, a teraz widzą zdjęcia nastolatków i czytają, że zginęli w wypadkach, lecz ich organy posłużyły do przeszczepów. Autorzy takich wpisów "błagają o udostępnienia" - a my ostrzegamy: to fake newsy.

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

"Odszedł z tego świata". Fałszywe zdjęcia i prawdziwe żerowanie na uczuciach

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS postanowił zaalarmować o wzroście bezrobocia wśród młodych ludzi w Polsce. Choć posłużył się wiarygodnymi danymi, to przedstawił je w taki sposób, że czytelnik może wyciągać błędne wnioski. Wyjaśniamy.

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Poseł PiS zrobił wykres wzrostu bezrobocia. Co policzył, a czego nie?

Źródło:
Konkret24

Opozycja krytykuje rząd za wprowadzenie zakazu lotów dronami nad zachodnią granicą. Według niej ten zakaz ułatwi "przerzucanie" migrantów z Niemiec. A ponadto politycy opozycji twierdzą, że nie ma podstawy prawnej tej decyzji. Wyjaśniamy.

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Zakaz dronów na zachodniej granicy. Jest, czy go nie ma

Źródło:
Konkret24

Posłowie Konfederacji grzmią, że prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski postanowił przeznaczyć 700 tysięcy złotych na postawienie na Placu Zbawiciela tęczy. Instalacja ma być symbolem społeczności LGBTQ+. Politycy - a za nimi internauci - zarzucają prezydentowi Warszawy marnowanie pieniędzy. Tylko że on nie ma z tym nic wspólnego.

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

"Tęcza Trzaskowskiego za 700 tysięcy"? Kto zadecydował

Źródło:
Konkret24

"Grok zerwał się z łańcucha", "Grok zwariował" – przestrzegają użytkownicy platformy X należącej do Elona Muska. Rzeczywiście, chatbot oparty na sztucznej inteligencji obraża Tuska i Giertycha, a pozytywnie pisze o Braunie czy Hitlerze. O co chodzi z tym Grokiem? 

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Obraża Tuska i Giertycha, chwali Brauna. Co się stało z Grokiem?

Źródło:
TVN24+

"Germanizacja w pełni" - tak internauci i niektóre media komentują rzekomą zmianę nazwy mostu Grunwaldzkiego we Wrocławiu z polskiej na niemiecką. Konserwator zabytków i urząd miasta zaprzeczają, a my tłumaczymy, skąd wziął się ten fałszywy przekaz.

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

"Chcą zmienić nazwę Mostu Grunwaldzkiego na niemiecką"? O co chodzi

Źródło:
Konkret24

Wygląda jak lokalny serwis, ale nim nie jest. Zamiast informować, strona ta szerzy antymigrancki hejt. W rzekomej trosce o bezpieczeństwo mieszkańców karmi ich strachem. Promują ją politycy, a firmuje człowiek z komitetu poparcia Karola Nawrockiego. Portal Gazeta Zielonogórska to modelowe źródło dezinformacji niemedialnej. Na czym polega to zjawisko? 

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Redakcja widmo i niewidzialni migranci. Kto gra strachem w Zielonej Górze

Źródło:
TVN24+

Prawica rozpowszechnia przekaz o tysiącach "nielegalnych imigrantów" z Afryki, czy Bliskiego Wschodu zawróconych z Niemiec do Polski. Dane - także te najnowsze - pokazują coś zupełnie innego.

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Kogo Niemcy zawracają do Polski? Jedna narodowość dominuje

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji grzmią w mediach społecznościowych, że "ludzie Bodnara chcieli zapewnić sobie bezkarność". Jako dowód rozsyłają rzekomy zapis, który miał się znaleźć w ustawie przygotowywanej w Ministerstwie Sprawiedliwości. Resort już się do tego odniósł, a my wyjaśniamy, co dało początek tej narracji.

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

"Ustawa bezkarnościowa". Skąd się wziął wirtualny paragraf 

Źródło:
Konkret24

Zdjęcie wykonane nocą niedaleko granicy z Niemcami przez umieszczoną w lesie fotopułapkę wywołało oburzenie w sieci. Polityczka Konfederacji uznała bowiem, że kamera pokazała niemiecki patrol po polskiej stronie granicy. Wyjaśniamy, kogo naprawdę widać na fotografii.

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Czy to "niemieccy żołnierze po polskiej stronie granicy"? Mamy odpowiedź

Źródło:
Konkret24

Po głośnym pożarze budynku w podwarszawskich Ząbkach w mediach społecznościowych pojawiły się teorie, że jego przyczyną były panele fotowoltaiczne. Jako potwierdzenie tej tezy publikowano nawet zdjęcia satelitarne. Straż pożarna dementuje ten przekaz.

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Pożar w Ząbkach. Fotowoltaika jako "podajnik ognia"? Nie wierzcie w to

Źródło:
Konkret24

"Wszyscy powinni bić na alarm", "dlaczego zbiorniki retencyjne są pełne", "nie spuszczają wody"... - takie komentarze pojawiły się w sieci po informacjach o zbliżających się ulewach. Internauci alarmują, że zbiorniki retencyjne są już zapełnione, a Wody Polskie na to nie reagują. Przedsiębiorstwo zarządzające zbiornikami odpowiada, że "tworzący alternatywne teorie" internauci nie mają racji.

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Zbiorniki retencyjne "pełne po brzegi"? Internauci alarmują, Wody Polskie odpowiadają

Źródło:
Konkret24

Internauci dyskutują, czy na nagraniu z płonącym samochodem, które krąży w sieci, rzeczywiście płonie auto elektryczne. Sprawdzamy, więc co o całym zajściu wiadomo.

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

"Płonie elektryk" w Koszalinie? Co to za auto

Źródło:
Konkret24

Kolejne państwa strefy Schengen przywracają kontrole graniczne, dlatego coraz częściej można usłyszeć głosy o "końcu" czy nawet "zabiciu Schengen". Eksperci wymieniają jednak zaskakujące powody, dla których ich zdaniem strefa nie tylko przetrwa, ale będzie się rozszerzać.

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Koniec strefy Schengen? "Składanie do grobu jest przedwczesne"

Źródło:
TVN24+

Internauci, ale też poseł Marek Jakubiak oburzają się na zdjęcie polskiego policjanta, który na ramieniu ma naszywkę z flagą unijną. Wyjaśniamy, co to za naszywka.

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

"Europejska policja"? Co oznacza naszywka na mundurze

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji utrzymują, że polski rząd nie przedstawia prawdziwych danych o liczbie migrantów "przerzucanych" z Niemiec do Polski, podczas gdy według władz niemieckich są to "duże liczby, tysiące w skali jednego miesiąca". Publikujemy więc najnowsze statystyki otrzymane z niemieckiej policji - nie potwierdzają takich twierdzeń.

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Ilu migrantów odesłano do Polski? Nowe dane z Niemiec

Źródło:
Konkret24

Szef MSZ oferuje Karolowi Nawrockiemu "możliwość zbriefowania" go, jeśli chodzi o politykę zagraniczną rządu. W odpowiedzi przyszły rzecznik kancelarii prezydenta poucza, co należy do prerogatyw głowy państwa. Tak więc w nowej politycznej rzeczywistości wróci stary spór, a konstytucja się przecież nie zmieniła. Wyjaśniamy.

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

"Gest kurtuazji" kontra "rząd ma obowiązek". Nowy prezydent, stary spór

Źródło:
Konkret24