Zdrowie

Zdrowie

W maju najwięcej utylizacji od początku akcji szczepień

Pomimo rządowych zachęt, aby w maju zaszczepić się przeciwko COVID-19 zutylizowano w tym miesiącu 7116 dawek szczepionek. To niemal dwukrotnie więcej niż w kwietniu i najwięcej od rozpoczęcia w Polsce szczepień. Preparaty AstryZeneki nie były tymi, które marnowano najczęściej.

Czy można zrezygnować z drugiej dawki szczepionki? Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

Powinniśmy za wszelką cenę przestrzegać schematu dwudawkowego - mówił w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej do spraw walki z COVID-19. Odpowiadał na pytania od widzów dotyczące epidemii COVID-19, w tym te dotyczące drugiej dawki szczepionki i szczepień obowiązkowych przy podróżach do niektórych krajów. Koronawirusowe mity obalała Gabriela Sieczkowska z portalu Konkret24.

W której grupie wiekowej jest już najwięcej zaszczepionych? Jedna dominuje

Aż 66,1 proc. Polaków z grupy wiekowej 70-79 lat przyjęło już wszystkie wymagane dawki szczepionki na COVID-19. Wśród osób powyżej 80. roku jest to 55 proc. Natomiast wśród 50-latków w pełni zaszczepiona została jedna piąta, a w grupie 25-49 lat - niecałe 10 proc. Ale ta ostatnia grupa Polaków najliczniej stawiła się do szczepień.

"Czy szczepienie dzieci i młodzieży jest konieczne? Szukam argumentów". Lekarze podają

Ponieważ wśród dzieci i młodzieży zgonów z COVID-19 jest bardzo mało w porównaniu do innych grup wiekowych i mniej też stwierdzono zakażeń SARS-CoV-2, nie wszyscy rozumieją, dlaczego najmłodszych należy szczepić przeciwko COVID-19. Eksperci argumentują: dzieci są częścią populacji, mają udział w łańcuchu transmisji zakażenia, a jak już chorują - skutki bywają poważne.

Okres między pierwszą a drugą dawką szczepionki: raz dłuższy, raz krótszy? Zależy od priorytetów

W marcu Ministerstwo Zdrowia wydłużyło czas między podaniem pierwszej i drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19 - a teraz go skraca. Eksperci tłumaczą, że to zależy od momentu pandemii i priorytetów w walce z nią. Choć nowe terminy nie są dokładnie takie, jak w zaleceniach producentów, odpowiadają albo Charakterystyce Produktu Leczniczego, albo normom potwierdzonym badaniami.

Ilu lekarzy wnioskowało o dokumenty umożliwiające pracę za granicą? Sprawdzamy

Naczelna Rada Lekarska ostrzega, że w pierwszym kwartale tego roku znacznie wzrosło wśród lekarzy zainteresowanie formalnościami związanymi z podjęciem pracy za granicą. Jak sprawdziliśmy, dane jeszcze tego nie pokazują. Eksperci ostrzegają jednak, że statystyki nie oddają w pełni nastrojów w środowisku lekarskim i po pandemii czeka nas "katastrofa w zasobach ludzkich".

W Polsce pandemia "trafiła na mniej zdrowe społeczeństwo"? Niestety

Zdaniem ministra zdrowia Polska nie jest "w grupie krajów najbardziej zdrowych w Europie". Jak sprawdziliśmy, według danych Komisji Europejskiej żyjemy krócej niż mieszkańcy większości krajów Unii Europejskiej. Częściej niż oni umieramy na choroby układu krążenia i nowotwory.

"Czy można wykryć wirusa w wodzie z kranu?" Nie można. To bezcelowe eksperymenty

Po serii filmików pokazujących, jak test antygenowy "wykrywa" wirusa w coca-coli czy soku owocowym, teraz popularność zdobywają nagrania, w których używa się wody. I też mają pokazywać, że testy antygenowe są niewiarygodne. Eksperci tłumaczą: takie eksperymenty są bezcelowe. Test antygenowy mający wykrywać COVID-19 nie jest przeznaczony do testowania innych substancji niż krew.