Zdrowie

Zdrowie

Onkologia, zawały, udary, jaskra... Jak rośnie dług zdrowotny?

Ten dług kiedyś trzeba będzie spłacić - przestrzegają lekarze, komentując mniejszą liczbę hospitalizowanych pacjentów z nowotworami, chorobami serca czy udarami mózgu. Z powodu trzeciej fali pandemii NFZ zalecił szpitalom ograniczyć planowe świadczenia do niezbędnego minimum. Sprawdziliśmy, czy i jak w czasie drugiej fali pandemii spadała liczba takich świadczeń.

Ponowne zakażenie koronawirusem: kiedy naprawdę można je stwierdzić?

Według danych resortu zdrowia u ponad 4 tys. osób w Polsce, które już raz chorowały na COVID-19, stwierdzono ponowne zakażenie koronawirusem. Czy to znaczy, że znowu zachorowały? Zdaniem ekspertów - nie wszystkie. Tłumaczymy, dlaczego trudno jest monitorować powtórne zakażenia SARS-CoV-2.

To był "systemowy błąd". A ile razy wprowadzano zmiany w Narodowym Programie Szczepień?

"Wypada nam przeprosić za ten systemowy błąd" - oświadczył 1 kwietnia rano szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po tym, jak w nocy z 31 marca na 1 kwietnia ruszyły zapisy na szczepienia dla osób w wieku 40-59 lat. Wcześniejsze zmiany w Narodowym Programie Szczepień były decyzjami rządu. Jak policzyliśmy, od połowy grudnia już kilkanaście razy zmieniano zarówno kolejność grup do szczepień, jak i terminy.

Ponad 6,5 tysiąca zutylizowanych dawek szczepionki na COVID-19. "Liczba utylizacji jest znikoma"

Najczęstszym powodem utylizowania szczepionki przeciw COVID-19 są problemy techniczne z pobraniem ostatniej dawki z fiolki - wyjaśnia Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych. Niestawianie się zapisanych osób na szczepienie jest "w mniejszym stopniu powodem utylizacji". Jak sprawdziliśmy, odsetek zmarnowanych dawek od początku szczepień wynosi 0,12 proc., ale z miesiąca na miesiąc spada.

Wysoki wskaźnik testów pozytywnych w Polsce. "Kompletnie nie znamy skali pandemii"

18 marca odsetek testów pozytywnych wśród wszystkich wykonanych w ciągu doby w Polsce był wyższy niż 30 proc. Biorąc pod uwagę średnią siedmiodniową przez dwa tygodnie, przekroczyliśmy granicę, gdy pandemia wymyka się spod kontroli. Wyjaśniamy, dlaczego ważny jest wskaźnik pozytywnych testów i jaki może być powód, że w Polsce jest on dużo wyższy niż w innych krajach.

Dwanaście miesięcy pandemii: jak zmieniała się średnia wieku hospitalizowanych i osób pod respiratorami

W ciągu roku pandemii COVID-19 średnia wieku zakażonych hospitalizowanych w szpitalach wahała się miesięcznie między 51 a 67 lat. Natomiast średnia wieku pacjentów, którzy trafiali pod respiratory, wynosiła od 67 do 73 lat. Trzecia fala pandemii, która rozpoczęła się w połowie lutego, może te statystyki zmienić - zdaniem lekarzy do szpitali trafia coraz więcej osób młodych.

Leczeni na COVID-19: w jakim wieku najwięcej? Ilu pod respiratorami?

Z danych po roku pandemii COVID-19 wynika, że chorobę tę ciężej przechodzą mężczyźni - przeważali oni wśród pacjentów hospitalizowanych w szpitalach i umieszczonych pod respiratorami. Jeśli chodzi o wiek, aż 55,5 proc. wszystkich hospitalizowanych miało od 61 do 85 lat. Jedną piątą stanowili pacjenci w wieku 41-60 lat. Ponad jedna trzecia zmarłych z COVID-19 miała 71-80 lat.

Czy zwykłe maseczki straciły przydatność? Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

Pojawiły się nowe warianty wirusa, które są bardziej zakaźne. Musimy zwiększyć ochronę nosa, ust i oczu poprzez profesjonalne maseczki. Dlatego w tej chwili należałoby zrezygnować z szalików, przyłbic czy maseczek z jednej warstwy bawełny, ponieważ to nas może nie uchronić przed zakażeniem - tłumaczył w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Poseł Braun kontra profesor Horban, czyli wraca temat amantadyny jako leku na COVID-19

Poseł Grzegorz Braun zasugerował na Facebooku, że doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban "zmienił zdanie o skuteczności leczenia amantadyną", bo stał się lobbystą producentów szczepionek. Powołał się przy tym na pismo z 2009 roku. Wyjaśniamy, dlaczego prof. Horban zmienił zdanie i czy są dowody na skuteczność amantadyny w leczeniu COVID-19.

Żadnej szczepionki na HIV i na raka - a na COVID-19 w ciągu roku? Wirus wirusowi nierówny

"Wirus pojawia się w tajemniczy sposób i w ciągu 1 roku powstaje szczepionka i wszyscy powinniśmy ją przyjąć" - zastanawia się internauta, zwracając uwagę na to, że na HIV czy raka szczepionek wciąż nie opracowano. Wątpliwości co do skuteczności szczepionki na COVID-19 z powodu tego, że tak szybko powstała, powielane są w mediach społecznościowych od miesięcy. Przedstawiamy wyjaśnienia ekspertów.

Czy niezaszczepieni mogą zagrażać zaszczepionym? Odpowiada "Koronawirus Konkret24"

Szczepienia to edukacja, nauczenie naszego organizmu, jak sobie radzić z nieproszonymi gośćmi, którzy próbują wnikać do naszego organizmu – mówiła w programie "Koronawirus Konkret24" w TVN24 profesor Krystyna Bieńkowska-Szewczyk. Zmierzyła się z kolejnymi pytaniami związanymi ze szczepionką na COVID-19. Mity na temat szczepień obalała Gabriela Sieczkowska z portalu Konkret24.

Ozdrowieńcom wystarczy podanie jednej dawki szczepionki? Wyjaśniamy, skąd ta teoria

Amerykańcy naukowcy z University of Maryland School of Medicine przeprowadzili badanie na pracownikach służby zdrowia i stwierdzili, że ozdrowieńcom powinno wystarczyć przyjęcie tylko jednej dawki szczepionki na COVID-19. Badanie przytoczył w mediach społecznościowych jeden z polskich lekarzy, zaznaczając, że nie należy jego wyników traktować jako pewnik. Wyjaśniamy dlaczego.