Świat

Świat

Nadmiarowe zgony w Europie: jak zmienia się pozycja Polski

Biorąc pod uwagę cały okres pandemii, Polska ma drugi w Europie średni odsetek nadmiarowych zgonów - wynika z najnowszych danych Eurostatu. Natomiast w samym październiku zajmowaliśmy dziesiąte miejsce wśród analizowanych krajów.

Nie, to dziecko nie zmarło po szczepieniu. Uwaga na fake newsa

Fala oburzenia ze strony internautów spadła na kobietę, która pokazała na Twitterze zdjęcie z momentu szczepienia swego synka na COVID-19 - uwierzyli bowiem w rozsyłany przekaz, że to dziecko zmarło po szczepieniu. To nieprawda, chłopczyk żyje. "Co za świat" - komentuje matka.

Kwarantanna dla zaszczepionych? To film z tezami "lidera alternatywnych teorii"

Setki tysięcy wyświetleń w polskiej sieci ma nagranie, którego bohater przekazuje informacje, jakoby zaszczepieni na COVID-19 musieli zostać poddani kwarantannie i że są "niebezpieczni dla innych". Powtarza on tezy francuskiego doktora Christiana Perronne'a znanego z rozpowszechniania fake newsów na temat szczepień - i zarabiającego na tym. Na potwierdzenie jego tez nie ma żadnych dowodów.

Obostrzenia a stan pandemii: Polska i inne kraje

Porównaliśmy, jakie obostrzenia wprowadzono w innych krajach, a jakie w Polsce oraz jak wypada nasz kraj pod względem sytuacji epidemicznej. Choć część restrykcji się pokrywa, różnica w poziomie zakażeń i zgonów z COVID-19 jest widoczna.

Polska, Bułgaria, Niemcy, Grecja, Włochy... "Epidemia fałszywych certyfikatów"

Handel fałszywymi certyfikatami o szczepieniu na COVID-19 ujawniono w ponad 20 krajach Europy. W Niemczech prowadzonych jest ponad trzy tysiące śledztw w tej sprawie. Fałszywe zaświadczenia z Bułgarii są pożądanym towarem w sąsiedniej Grecji. We Włoszech proceder rozkręcili Rosjanie. Handel fałszywymi certyfikatami wszedł już nawet do darknetu.

"Oni nagrywają fałszywe wideo COVID". Tak, wyjaśniamy w jakim celu

W komentarzach do filmu rozsyłanego na Twitterze i Facebooku medycy krytykowani są za "robienie popłochu i paniki", natomiast media za "manipulowanie emocjami i strachem". Wideo pokazywane jest jako dowód, że pandemia została wymyślona i jest kreowana w mediach. Rozwiązanie, o co chodzi w tym filmie, jest w węgierskim internecie.

"Japonia pozbyła się korowirusa, stosując iwermektynę"? To fałszywy przekaz

Nagły spadek liczby zakażeń w Japonii tłumaczy się w internetowych przekazach tym, że japoński resort zdrowia dopuścił stosowanie iwermektyny w leczeniu COVID-19. Niektóre serwisy podają nawet, że "Japonia rezygnuje z przyjmowania szczepionek i przechodzi na iwermektynę". Prawdą jest spadająca liczba zakażeń w tym kraju - doniesienia o iwermektynie to fake news.

"Wiedeń przeciwko lockdownowi"? "Koncert Metalliki w Moskwie"? Ani jedno, ani drugie

"Ludzie, którzy pragną wolności", "Wiedeń się budzi" - komentują internauci zdjęcie, które ma przedstawiać tłum protestujących w stolicy Austrii przeciwko wprowadzonemu lockdownowi. "Antyszczepionkowi ignoranci chcą was nabrać" - ostrzegają z kolei ci, których zdaniem fotografia powstała na koncercie Metalliki w Moskwie 30 lat temu. Jedni i drudzy nie mają racji.

"Szkolny plac zabaw w latach 80."? To nie lata 80. i nie Polska

Czarno-białe zdjęcie dzieci na placu zabaw, z których jedno rzekomo spada z wysokiej konstrukcji, wywołało reakcje tysięcy użytkowników Facebooka. Według opisu fotografię wykonano w latach 80., a internauci komentują, jak to "kiedyś dzieciaki były odważniejsze". Kiedy więc powstało to zdjęcie i czy dziecko na pewno spada?