Świat

Świat

Po spadkach w pierwszym kwartale, w kwietniu odsetek nadmiarowych zgonów w Polsce i w Unii Europejskiej znowu nieco wzrósł - pokazują najnowsze dane Eurostatu. Dobrym symptomem jest to, że statystyki dla Polski są już bliższe średniej dla Unii Europejskiej.

Sztab armii ukraińskiej rzekomo zarządził powszechną mobilizację Ukrainek. Według krążącego w sieci dokumentu, do 15 czerwca "należy stworzyć rejestry kobiet zdolnych do służby wojskowej i przeprowadzić działania mobilizacyjne". Co w tej informacji jest prawdą i czy będzie tworzony specjalny rejestr dla ukraińskich kobiet?

Nagranie, na którym widać młodych żołnierzy z Afryki maszerujących ulicą rosyjskiego miasta, rozchodzi się w sieci z komentarzami, że teraz "ciekawie będzie na froncie ukraińskim". Zdaniem internautów wojska te wzmocnią Rosję w walce w Ukrainie. Nie jest to prawdą - film jest sprzed kilku lat.

Na Facebooku i Twitterze krążą alarmujące posty o wycofaniu się Norwegii ze współpracy z Polską w ramach programu sprawiedliwości - ma chodzić o 300 milionów złotych. Według internautów to skutek niedawnych wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego. Przekaz nie jest prawdziwy.