Świat

Świat

"Japonia pozbyła się korowirusa, stosując iwermektynę"? To fałszywy przekaz

Nagły spadek liczby zakażeń w Japonii tłumaczy się w internetowych przekazach tym, że japoński resort zdrowia dopuścił stosowanie iwermektyny w leczeniu COVID-19. Niektóre serwisy podają nawet, że "Japonia rezygnuje z przyjmowania szczepionek i przechodzi na iwermektynę". Prawdą jest spadająca liczba zakażeń w tym kraju - doniesienia o iwermektynie to fake news.

"Wiedeń przeciwko lockdownowi"? "Koncert Metalliki w Moskwie"? Ani jedno, ani drugie

"Ludzie, którzy pragną wolności", "Wiedeń się budzi" - komentują internauci zdjęcie, które ma przedstawiać tłum protestujących w stolicy Austrii przeciwko wprowadzonemu lockdownowi. "Antyszczepionkowi ignoranci chcą was nabrać" - ostrzegają z kolei ci, których zdaniem fotografia powstała na koncercie Metalliki w Moskwie 30 lat temu. Jedni i drudzy nie mają racji.

"Szkolny plac zabaw w latach 80."? To nie lata 80. i nie Polska

Czarno-białe zdjęcie dzieci na placu zabaw, z których jedno rzekomo spada z wysokiej konstrukcji, wywołało reakcje tysięcy użytkowników Facebooka. Według opisu fotografię wykonano w latach 80., a internauci komentują, jak to "kiedyś dzieciaki były odważniejsze". Kiedy więc powstało to zdjęcie i czy dziecko na pewno spada?

Czwarta fala pandemii w Europie. Dlaczego w Polsce "poza kontrolą"?

Średnia tygodniowa liczba zakażeń na milion mieszkańców w wielu krajach Unii Europejskiej jest wyższa niż w Polsce. Jednak pod względem liczby wykonywanych testów na koronawirusa jesteśmy na ostatnim miejscu w Unii. Dlatego zdaniem ekspertów nie kontrolujemy już nowych zakażeń.

Wizyta na grobach w sąsiednim kraju? Zasady wjazdu dla Polaków

Nowe zasady wjazdu do Czech i Litwy wprowadzone ostatnio dla Polaków mogą niektórym pokrzyżować plany odwiedzenia tam grobów bliskich. Rosnąca liczba zakażeń w naszym kraju skłania sąsiadów do zwiększenia rygorów bezpieczeństwa. Sprawdziliśmy, na jakich warunkach Polacy mogą teraz przekraczać granice państw ościennych.

Papież całował ręce Rockefellera i Rothshilda? Nie, nie im

Papież Franciszek całuje ręce Rockefellera, Kissingera i Rothschilda - wideo z taką informacją publikowane jest na YouTubie, TikToku, Facebooku, Twitterze. W komentarzach są nawiązania do teorii spiskowych o tym, "kto rządzi światem" i do tezy o plandemii. Tylko że na filmie nie ma żadnego z trzech wymienionych panów.

"Berlin chce uczyć Polskę praworządności?" Ten film nie pokazuje, że niemieccy policjanci pobili 10-letnią dziewczynkę

"Niemcy mają czelność pouczać Polaków w PE" - brzmiał jeden z komentarzy do popularnego teraz w sieci filmu, na którym ma być widać 10-letnią dziewczynkę pobitą do nieprzytomności przez niemieckich policjantów. Oburzeni internauci w komentarzach do nagrania nawiązują do debaty w Parlamencie Europejskim, podczas której niemieccy politycy krytykowali polski rząd. Sprawdziliśmy, co faktycznie pokazuje rozpowszechniany film.