Świat

Świat

Nadmiarowe zgony w 2020 roku: Polska przoduje w Unii Europejskiej

23,5 proc. wyniósł w Polsce odsetek nadmiarowych zgonów w czasie pandemii w porównaniu z latami 2016-2019 - wynika z danych Eurostatu. To najwięcej w krajach Unii Europejskiej. Choć wyliczenia czysto arytmetyczne nie oddają w pełni rzeczywistego obrazu, bo nie uwzględniają między innymi lokalnych uwarunkowań i stanu populacji - pokazują pewne prawidłowości. Dla Polski mało optymistyczne.

Gruzja, Kosowo, Kuba, Kongo, Armenia... - gdzie wciąż nie ruszyły szczepienia na COVID-19

Choć liczba krajów na świecie niemających dostępu do szczepionki na COVID-19 maleje, wciąż wiele na nią czeka. W Europie szczepienia nie ruszyły w Kosowie. W Azji - w takich krajach jak Uzbekistan, Kirgistan, Armenia czy Gruzja. Władze niektórych państw Afryki odmawiają wręcz przyjęcia dostaw szczepionek. A mieszkańcy Kuby muszą czekać na szczepionkę rodzimej produkcji.

Szczepienia na COVID-19: kolejne państwa wyprzedzają Polskę

Polska jest wciąż w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców - ale w ostatnich dniach trzy kraje nas wyprzedziły. Na świecie pozycja Polski też nieco spadła, jesteśmy teraz poza pierwszą trzydziestką monitorowanych państw i terytoriów zależnych.

Szczepienia na COVID-19: które państwa wyprzedziły Polskę

Polsce udaje się utrzymać rosnące tempo szczepień przeciw COVID-19, lecz w innych państwach Unii Europejskiej szczepienia także przyspieszają. Węgry w ciągu tygodnia awansowały z jedenastej na trzecią pozycję pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców. Kraj ten kupił m.in. szczepionkę chińskiej firmy Sinopharm, która nie ma autoryzacji Europejskiej Agencji Leków. Publicznie zaszczepił się nią premier Viktor Orban.

"Litwa znosi nakaz chodzenia w masce!". To nie do końca prawda

Podana na jednej z facebookowych stron wiadomość, jakoby na Litwie nie było już obowiązku chodzenia na zewnątrz w maseczce, wywołała krytykę internautów pod adresem polskiego rządu - który niedawno zmienił przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa. Lecz informacja o poluzowaniach na Litwie i zaostrzeniach przepisów w Polsce nie jest w pełni zgodna z prawdą.

Polska czwarta w UE pod względem wskaźnika zaszczepienia na COVID-19

Pod względem liczby podanych dawek szczepionki na 100 mieszkańców Polska awansowała w Unii Europejskiej z siódmego na czwarte miejsce. W zestawieniu światowym utrzymujemy się w pierwszej trzydziestce. Największy na świecie odsetek obywateli, którzy dostali już dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, mają Gibraltar i Izrael - ponad 30 proc.

"Kampania szczepień w Europie naprawdę przyspieszyła". Jak wypada Polska?

Na tle innych państw Unii Europejskiej Polska radzi sobie nieźle, jeśli chodzi o tempo szczepień na COVID-19. Pod względem liczby dawek szczepionki na 100 mieszkańców miesiąc temu byliśmy w drugiej dziesiątce - a teraz zajmujemy miejsce szóste. Najszybciej proces szczepień przebiega na Malcie, w Danii i na Cyprze.

Czym planowana danina od reklam różni się od rozwiązań w innych państwach

Austria, Francja, Grecja, Węgry – na te państwa powołuje się polski rząd, uzasadniając wprowadzenie "składki od reklamy" w tradycyjnych mediach i internecie. "To jest taka opłata solidarnościowa, która obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej" - przekonuje rzecznik rządu. Tak jednak nie jest. Skonstruowana w ten sposób opłata od reklam nie obowiązuje w żadnym kraju.

Szczepienia na COVID-19: awans Polski wśród krajów UE

Polska awansowała do pierwszej dziesiątki państw Unii Europejskiej pod względem liczby dawek szczepionki przeciw COVID-19 na 100 mieszkańców kraju. Wyprzedziliśmy m.in. Niemcy, Hiszpanię, Portugalię. W zestawieniu światowym przesunęliśmy się o 10 miejsc.

Zdjęcie z protestu w Jekaterynburgu jest prawdziwe? Autorka tłumaczy

Jedni komentują je jako robiące wrażenie zdjęcie z protestów w Jekaterynburgu, inni pytają, czy nie jest efektem Photoshopa. Internauci, także w Polsce, masowo udostępniają tę fotografię. Konkret24 poprosił autorkę o wyjaśnienie okoliczności jej powstania i wątpliwości z nią związanych.

Jaka część populacji otrzymała już dwie dawki szczepionki na COVID-19 - w Polsce i na świecie

Tylko w siedmiu państwach monitorowanych przez portal Our World in Data obie dawki szczepionki na COVID-19 dostało więcej niż 1 proc. obywateli. Przoduje Izrael - tam dwie dawki przyjęła już jedna piąta populacji. Niewiele lepiej wygląda sytuacja na świecie, jeśli chodzi o część populacji zaszczepionej pierwszą dawką - w większości państw odsetek ten utrzymuje się poniżej 3 proc. Polska jest pod koniec drugiej dziesiątki.

Nie, to nie jest "wypowiedź masona na temat przyszłości świata"

Część internautów nie przebiera w słowach i w komentarzach wyzywa widocznego na popularnym w sieci nagraniu mężczyznę. Mówi on tam, że reprezentuje wielki biznes. Zwracając się do oglądających, przyznaje, że kontroluje masy i nimi gardzi. Jak jednak sprawdziliśmy, nagranie jest z 2010 roku, a mężczyzna nie jest tym, kogo widzą w nim internauci.