Polska

Polska

"Topienie marzanny to antysemityzm"? Nie, izraelski portal tak nie napisał

Syjoniści atakują święto palenia Marzanny - tak o artykule portalu "The Times of Israel" napisał jeden z internautów, a jego opinia była jedną z wielu podobnych. W tekście, napisanym dwa lata temu, dziennikarze skupiali się jednak na konkretnym przypadku, kiedy w Warszawie spalono kukłę Żydówki, a nie tradycyjnej marzanny. Sprawca tamtego wydarzenia jest oskarżony o popełnienie przestępstwa.

"Żeby nie mogło być tak, jak kilka lat temu". Premier Morawiecki kolejny raz o sędziach

Na pytanie o zmiany w systemie sądownictwa w Polsce i swoją wypowiedź porównującą polskich sędziów do kolaborujących z hitlerowcami sędziów francuskiego reżimu Vichy, premier Morawiecki przywołał kilka spraw, które mają uzasadniać potrzebę zmian i udowadniać brak odpowiednich rozliczeń sędziów z poprzedniego systemu. Sprawdziliśmy na jakim są one etapie bądź jak się zakończyły.

Święta w "Polsce PiS"? Nie, to Hiszpania

Na Facebooku pojawiło się zdjęcie z nabożeństwa w katolickiej kaplicy. Jego uczestnicy byli ubrani w białe, spiczaste kaptury, które dużej części komentujących kojarzyły się z Ku Klux Klanem. Opis dołączony do fotografii sugerował, że została ona wykonana w Polsce. To nieprawda.

Pięć kroków do przyjęcia euro. Ile zrobiła już Polska?

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w studiu radiowym, że Polska nie spełnia dwóch kryteriów konwergencji gospodarczej, które są niezbędne do przyjęcia w Polsce waluty euro. Potwierdza to raport Komisji Europejskiej, na który powołał się poseł.

Plusy dodatnie, plusy ujemne. Jak i za ile rząd PiS realizuje swoje programy społeczne

Rząd przed świętami Wielkiej Nocy przyjął, zgodnie z zapowiedziami, projekt ustawy rozszerzającej program 500+ na pierwsze dziecko w rodzinie. Tydzień wcześniej Sejm uchwalił, także zapowiadaną przez PiS, ustawę o jednorazowym świadczeniu emerytalno-rentowym, nazwanym Emerytura+. Ile pieniędzy zostanie w tym roku przeznaczonych na programy "z plusem"? Sprawdzamy.

Spór o gdańskie obchody. Wojewoda udostępnia wnioski Solidarności

Wojewoda pomorski wydał zgodę Solidarności na rezerwację dla niej gdańskiego placu przed pomnikiem Poległych Stoczniowców w wyznaczone dni, w tym 4 czerwca. Konkret24 zapoznał się z treścią dokumentów, jakie w tej sprawie trafiły do urzędników. Pierwszy - zaledwie trzy dni po deklaracji Aleksandry Dulkiewicz o organizacji tam obchodów. Wszystkie bardzo ogólne.

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej?

Część szkół, w których nauczyciele strajkują, zagrożona jest tym, że nie odbędą się w nich rady pedagogiczne, klasyfikujące uczniów. W takiej sytuacji dla maturzystów będzie to oznaczało, że nie zostaną dopuszczeni do matur, które rozpoczną się na początku maja. Eksperci wskazują, że nie oznacza to równocześnie konieczności powtarzania roku, ale może też nie dać możliwości podejścia do egzaminów w czerwcu. Wobec braku odpowiednich przepisów, szansą na rozwiązanie mogą być zmiany legislacyjne.

Utknąłeś na przejeździe? Wjedź w szlaban! Naprawy pokryje ubezpieczenie

Po niedawnym śmiertelnym wypadku na przejeździe kolejowym, dużą popularność w sieci zdobyła grafika instruująca, aby w przypadku utknięcia między rogatkami szlabanu staranować je własnym samochodem. Potwierdzamy, że wszystko, co na niej napisano, także o pokryciu naprawy z ubezpieczenia, to prawda.

Co jest w rezolucji Rady Europy o katastrofie smoleńskiej, a co mówi o niej Antoni Macierewicz?

W studiu radiowej Jedynki były minister obrony Antoni Macierewicz powiedział, że uchwała Rady Europy "stwierdza jednoznacznie, że rząd Donalda Tuska zaniedbał badania tej katastrofy, że samolot wybuchł w powietrzu i tak został zniszczony, i wreszcie że Rosjanie mają obowiązek natychmiast Polsce oddać wrak i wszystko, co do niego należy". Tylko ostatni element tej wypowiedzi to prawda.

"Afera autobusowa", której nie było?

Ogromne rabaty miejskiej spółki MZA dla kandydatów Koalicji Obywatelskiej w czasie ostatnich wyborów samorządowych? Radni PiS właśnie zawiadomili w tej sprawie prokuraturę. Jak jednak ustalił Konkret24, o żadnej specjalnej zniżce tylko dla komitetu KO za reklamy na tyłach autobusów nie może być mowy. Rabaty były zgodne z cennikiem dla komitetów wyborczych. Nie był on jednak publicznie dostępny.

Ile tak naprawdę pracują nauczyciele? Dane OECD

Proponowany przez rząd wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli ma wiązać się m.in. ze wzrostem godzin ich pracy "przy tablicy". Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stwierdził, że liczba tych godzin jest w przypadku polskich nauczycieli najniższa w Europie. Informacje takie można znaleźć m.in. w raporcie OECD z 2018 r. Zwraca on jednak uwagę, że praca "przy tablicy" to tylko część obowiązków nauczycieli.

Ziemniaki pod biało-czerwoną flagą - rozporządził minister rolnictwa

Podczas konwencji PiS w Kadzidle pod Ostrołęką, w przemówieniu skierowanym do rolników, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział rychłe podpisanie rozporządzenia o oznakowaniu sprzedawanych w Polsce polskich ziemniaków biało-czerwoną flagą. Poprzednia propozycja projektu rozporządzenia dotyczącego znakowania została uznana za niezgodną z prawem unijnym.

"Dość tego!". Jak nauczyciele protestowali w okresie rządów PO-PSL

W niedzielę wieczorem mają odbyć się rozmowy ostatniej szansy przedstawicieli strony rządowej z centralami związkowymi, poświęcone sytuacji w oświacie. Jeżeli obie strony nie dojdą do porozumienia, 8 kwietnia nauczyciele rozpoczną bezterminowy strajk - prawdopodobnie największy w historii. Poseł PiS Bogdan Rzońca stwierdził, że za rządów PO-PSL, mimo braku podwyżek, Związek Nauczycielstwa Polskiego nie protestował. To nieprawda. ZNP organizowało protesty, w tym strajki - choć były one mniej liczne.

Rząd i nauczyciele – jak przebiegały negocjacje

10 kwietnia rozpoczną się egzaminy gimnazjalne. Ich prawidłowy przebieg stoi pod znakiem zapytania z uwagi na zapowiedziany na 8 kwietnia ogólnopolski strajk nauczycieli. Czy obie strony dopełniły wszelkich starań, by doprowadzić do porozumienia? Prześledziliśmy jak w ostatnich miesiącach przebiegały negocjacje rządu z nauczycielami w sprawie podwyżek płac.

Jak sprawdzić, gdzie nauczyciele będą strajkować?

Jeśli związkowcy nie dojdą do porozumienia z rządem, 8 kwietnia rozpocznie się strajk pracowników oświatowych. Szef ZNP poinformował, że obejmie on ponad 15,5 tysiąca placówek. Podpowiadamy, gdzie można próbować sprawdzić, które konkretnie.

Biały proszek na podłodze sądu? Sprawiedliwość na słono w Lublinie

Organizator lubelskiego Marszu Równości pozwał radnego PiS Tomasza Pituchę za słowa, że marsz "promuje homoseksualizm, pedofilię". Sprawa stała się głośna, w czasie zeznań świadków w gmachu sądu pojawiło się wielu zwolenników radnego. Mieli, wedle relacji Staszewskiego, rozsypać na korytarzu sól i odprawiać egzorcyzmy. Część tej relacji potwierdza sąd.

Spór o gdańskie obchody. "Robiliśmy nieoficjalne uroczystości"

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz nazwała decyzję wojewody "skandaliczną" i "haniebną". Chodzi o to, że tylko "Solidarność" Stoczni Gdańskiej przez trzy lata będzie mogła gromadzić się w wyznaczone dni na placu Solidarności, w tym 4 czerwca. Wiceprzewodniczący "Solidarności" zapewnia, że wniosek spełniał wymogi, a eksperci podkreślają, że decyzja o możliwości organizacji zgromadzenia cyklicznego jest uznaniowa. Ale wiążąca - w tym czasie nikt inny nie może na placu urządzać zgromadzeń.

Nie, pijany Żyd nie zranił nożem ciężarnej kobiety w Krakowie

Kompletnie nieprawdziwym jest krążący w internecie wpis, jakoby 12 marca w pobliżu Starej Synagogi w Krakowie miał miejsce atak na kobietę w ciąży, prowadzącą wózek. Policja nie odnotowała podobnego incydentu. Natomiast zdjęcie, którym posłużył się bloger dla zilustrowania rzekomego zdarzenia, pochodzi sprzed ponad roku.

Wzmacnianie patriotyzmu, historia, ekspertyzy – na co idą dotacje dla NGO-sów

299 tys. złotych dotacji na dwa lata działalności otrzyma Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga Przeciw Zniesławieniom. To jedna z najwyższych kwot dotacji, jakie dla organizacji pozarządowych przyznaje Narodowy Instytut Wolności. NIW właśnie rozstrzygnął konkurs ofert na dofinansowanie organizacji pozarządowych. Konkret24 sprawdza, jakiego rodzaju projekty i organizacje otrzymały dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Oszustwa "na żołnierza". Jak nie dać się nabrać?

Przed oszustwami matrymonialnymi "na żołnierza" ostrzega nawet amerykańska armia. Na fałszywych amantów od wielu lat nabierają się kobiety na całym świecie, także w Polsce. Historię takich oszustów i ich ofiar zobaczyć można w poniedziałek o godz. 20:30 w reportażu "Czarno na Białym". My podpowiadamy, jak na takie internetowe scamy się nie nabrać.

Skorumpowani biznesmeni, "łapówkarze" i agenci CBA w pełnym rynsztunku

Od początku roku Centralne Biuro Antykorupcyjne na swoim profilu na Twitterze ponad 60 razy informowało o zatrzymaniu osób podejrzanych o rozmaite przestępstwa korupcyjne. W większości przypadków wpisy były zilustrowane zdjęciami funkcjonariuszy CBA w pełnym rynsztunku bojowym i z bronią. Czy tak właśnie wyglądały zatrzymania?

Fałszywe informacje o głosowaniu europosłów PO w sprawie "ACTA 2"

Parlament Europejski w Strasburgu przyjął we wtorek bez poprawek unijną dyrektywę o prawach autorskich. W polskich serwisach społecznościowych pojawiły się grafiki podające nieprawdziwe informacje dotyczące oddawania głosów przez posłów Platformy Obywatelskiej. Sprawdziliśmy, jak naprawdę głosowali.

"Przyjmujemy cały czas uchodźców z Ukrainy". Ilu dokładnie?

Jacek Sasin mówił w Polskim Radiu o otwartości Polaków na uchodźców. Wśród grup narodowościowych, którym Polska udziela poparcia, wymienił Ukraińców. Sprawdziliśmy jak wielu uciekinierom z tego kraju przydzielono w ostatnich latach status uchodźcy.

Polityka prorodzinna i turystyka. Czy Polacy podróżują więcej?

Podczas pobytu w Zakopanem prezydent Andrzej Duda zasugerował, że Polacy mogą częściej jeździć na wakacje, bo stać ich na to dzięki polityce prorodzinnej. Konkret24 sprawdził dane GUS. Wynika z nich m.in., że od co najmniej 15 lat następuje stały wzrost ruchu turystycznego, ale i że na wakacje wydajemy coraz więcej.

Marszałek Kuchciński i szable paradne. "Wyjątkowe okoliczności"

Część internautów oburzyła się zdjęciem marszałka Kuchcińskiego. Widać na nim, jak idzie przez Sejm w towarzystwie funkcjonariuszy Straży Marszałkowskiej, którzy mają galowe mundury i "szable paradne". "Marszałek, pyszałek" - komentowano w sieci. Konkret24 ustalił okoliczności powstania zdjęcia i co wtedy działo się w Sejmie.