Polska

Polska

Czy była w Polsce weryfikacja sędziów? Sprawdzamy słowa premiera

"W Polsce po upadku komunizmu 100 proc. sędziów pozostało w sądownictwie i w związku z tym nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności za zbrodnie popełnione w latach 80-tych" – powiedział premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Konkret24 sprawdził, że słowa te nie mają pokrycia w publicznie znanych faktach.

Kalendarium działań KNF w sprawie SKOK Wołomin

W "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin stwierdził, że KNF przez ponad półtora roku przyglądała się sprawie SKOK Wołomin i nie reagowała. Konkret24 opracował kalendarium działań KNF wobec nieprawidłowości w wołomińskiej kasie.

Pomoc czy niemoc na miejscu?

Polskie władze stawiają na politykę "pomocy na miejscu", czyli humanitarne i rozwojowe wsparcie dla obszarów dotkniętych konfliktami. Zdaniem organizacji pozarządowych, skala udzielanej pomocy jest jednak niewielka. Sprawdzamy dane za 2017 r. z najnowszych raportów MSZ oraz NGO-sów.

Patryk Jaki, węgiel i fake news

W programie "Kawa na ławę" TVN24 Patryk Jaki słowa o wzroście importu węgla z Rosji uznał za "fake news", choć liczby mówią, że import rzeczywiście rośnie. Nieprawdą również jest - o czym wspominał Jaki - że w Niemczech głównym źródłem energii jest właśnie ten surowiec. Minimalnie, przewagę bowiem mają odnawialne źródła energii.

Jak powstał i jak upadł SKOK Wołomin?

Ponad 2,241 mld złotych wypłacił do tej pory Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom upadłej w 2015 r. Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wołomin". To najwyższa kwota wypłat z BFG poszkodowanym klientom zbankrutowanej instytucji finansowej w Polsce. We wszystkich postępowaniach dotyczących SKOK Wołomin, zarzuty usłyszało kilkaset osób.

Na ile lat starczy polskiego węgla?

Podczas szczytu klimatycznego w Katowicach prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska zapasy węgla ma na 200 lat. To samo mówił w kampanii prezydenckiej w 2015 roku. Dostępne oficjalne dokumenty i analizy na temat węgla w Polsce wskazują jednak na o wiele krótsze okresy.

Kogo brakuje na szczycie COP24?

Mamy naprawdę poważny problem, jeśli chodzi o zmiany klimatyczne - mówi na otwarciu konferencji klimatycznej w Katowicach sekretarz generalny ONZ. A media, opozycja i aktywiści wyliczają, kto na konferencji się nie pojawił. Sprawdzamy, jak wyglądała lista obecności w ubiegłych latach.

Konfesjonał w pociągu?

Spowiedź przedświąteczna w pociągach Kolei Małopolskich? Rzecznik spółki nie potwierdza doniesień medialnych, by ostateczna decyzja w tej sprawie została podjęta.

Oskarżani na mocy przepisu z czasów walki z opozycją w PRL

Alicja Cichoń, radna Koalicji Obywatelskiej z powiatu mińskiego, kolejny raz stanie w grudniu przed sądem za to, że w lipcu nakleiła z innymi osobami plakaty z napisem "Konstytucja" na biurze poselskim posłanek PiS Krystyny Pawłowicz i Teresy Wargockiej. Karanie za takie czyny jest możliwe na podstawie przepisu, który w czasach PRL wykorzystywano do ścigania opozycji.

Przegrywają, ale nie ujawniają kto poparł sędziów do nowej KRS

Ósmy miesiąc organizacje pozarządowe usiłują się dowiedzieć, którzy sędziowie poparli kandydatów na członków nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Bez skutku. Ministerstwo Sprawiedliwości przesyła puste kartki, a Kancelaria Sejmu odmawia udostępnienia informacji. Właśnie przegrała przed sądem kolejną, czwartą już sprawę.

Spokój na południu, mimo fałszywych SMS-ów o mobilizacji

Urzędnicy ostrzegają o fałszywych SMS-ach. Ktoś podszywa się pod Rządowe Centrum Bezpieczeństwa i wzywa mężczyzn do stawienia się w urzędach gmin południowo-wschodniej Polski. Jak sprawdziliśmy, mieszkańcy tych gmin zachowali spokój.

Amber Gold: zarzuty dla byłego naczelnika policyjnego wydziału

Jak ustalił Konkret24, pierwsza osoba na kierowniczym stanowisku usłyszała zarzuty w sprawie Amber Gold. To Maciej Z. emerytowany naczelnik wydziału komendy wojewódzkiej w Gdańsku. To drugi funkcjonariusz policji z zarzutami w tej sprawie. O to między innymi spierali się na ostatnim posiedzeniu komisji śledczej ds. Amber Gold Małgorzata Wassermann i Donald Tusk.

Polityka w marszu: dwa, a może jeden? Razem, a może osobno?

Politycy obozu rządzącego w swoich publicznych wypowiedziach od niedzieli powtarzają tezę, że 11 listopada przez stolicę przeszedł jeden wielki marsz, w którym wzięło udział 250 tys. ludzi. To nieprawda, były dwa marsze: rządowy i środowisk narodowych – odpowiadają organizatorzy ze Stowarzyszenia Marsz Niepodległości. I zarzucają rządzącym próbę "przywłaszczenia" marszu. Podsumowujemy kto jak maszerował.

"Chciałam po prostu pokazać kontrast"

Wśród setek zdjęć z obchodów Święta Niepodległości to jedno zdobyło niezwykłą popularność. Widać na nim ulicę pełną płonących rac i młodą kobietę oglądającą tę scenę przez okno. Wbrew temu, co początkowo myśleli internauci, nie jest to typowe zdjęcie dokumentalne. Autorka wyjaśnia jak powstało.

Czy samochody w Los Angeles utworzyły polską flagę na 100-lecie niepodległości?

Polacy obchodzą setną rocznicę odzyskania niepodległości, a życzenia i świadectwa wspólnego świętowania płyną także zza granicy. W sieci pojawiła się nawet informacja o biało-czerwonej fladze utworzonej przez światła samochodów w Los Angeles. Mimo że to często powracający żart, znalazły się osoby, które dały się nabrać na ten okolicznościowy wpis.

Dlaczego świętujemy niepodległość akurat 11 listopada?

W tak podniosłym i uroczystym dniu jak 11 listopada, szczególnie w tym roku, nie zastanawiamy się zapewne, dlaczego nasza niepodległość nierozerwalnie łączy się właśnie z tą datą. Czy dokładnie 100 lat temu wydarzyło się jednak coś, co zmieniło losy Polski? Czy ta data była celebrowana od samego początku istnienia II Rzeczpospolitej? A może inny dzień z powodów historycznych nadałby się bardziej? Wyjaśniamy, skąd wzięło się dzisiejsze święto.

Bez wątpliwości: "Kiedy my żyjemy"

"Kiedy", a nie "póki my żyjemy" - co do tego, jak brzmi polski hymn, nie powinno być wątpliwości. A jednak już od kilkudziesięciu lat ten często powtarzany błąd nie chce zniknąć.