FAŁSZ

Ranna nastoletnia Ukrainka. "To Rosjanie tak ją urządzili"?

Źródło:
Konkret24

"Po co było ci to dziewczyno?!", "nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentują internauci historię o 19-letniej Ukraince, która rzekomo straciła ramię w walce na wojnie. Dowodem mają być zdjęcia dziewczyny: jedno z frontu, drugie ze szpitala. Jednak nie mają one nic wspólnego z wojną w Ukrainie, a cała historia od lat jest wykorzystywana do oszustw.

Pokazujemy, co jest prawdą, a co fałszem
Weryfikujemy fake newsy, sprawdzamy dane, analizujemy informacje z sieci

"Zelenski wysyła kobiety na śmierć. 19-letnia Ukrainka, polując na rosyjskich żołnierzy, wpadła w karmę" - napisał 23 maja 2024 roku w serwisie X Piotr Panasiuk, wiceprezes prorosyjskiej partii Bezpieczna Polska, wiceprzewodniczący Polskiego Ruchu Antywojennego. Znany jest z szerzenia w sieci przekazów zbieżnych z kremlowską dezinformacją. Jego wprowadzające w błąd prorosyjskie lub antyukraińskie treści w mediach społecznościowych wielokrotnie weryfikowaliśmy w Konkret24.

Do postu z 23 maja Panasiuk załączył dwa zdjęcia. Pierwsze przedstawia kobietę w stroju moro przypominającym mundur, na głowie ma czapkę z daszkiem, a na niej założony hełm. Za nią widać jakąś przestrzeń w terenie i linię drzew. Na drugim zdjęciu widać młodą kobietę na szpitalnym łóżku. Ma amputowane lewe ramię (jej prawej ręki nie widać, ale prawdopodobnie podpiera się na niej, by utrzymać pozycję siedzącą). Jej lewa noga jest prawie cała w bandażach, na nodze zamontowano zewnętrzne stabilizatory, które mają unieruchamiać połamane kości i nogę. Na prawym udzie widać ciemne plamy - prawdopodobnie kolejne obrażenia. Dziewczyna patrzy prosto w obiektyw. W lewym dolnym rogu zdjęcia jest znak wodny aparatu w smartfonie.

Treść posta sugeruje, że oba zdjęcia przedstawiają tę samą młodą Ukrainkę, która miała walczyć z Rosjanami i doznać ciężkich obrażeń.

FAŁSZ
Wpis z 23 maja 2024 roku na koncie Piotra Panasiuka w serwisie Xx.com

Post o rzekomej historii 19-latki wyświetlono ponad 35 tysięcy razy. Wywołał dyskusję wśród polskich internatów. Część uwierzyła w historię. "Biedna. Nie dla wojny!!"; "Myśleliśmy że do ostatniego ukrainca to jest kiepsko, ale ma być też do ostatniej Ukrainki"; "Po co było ci to dziewczyno?!"; "Bardziej mnie wqrwiają ci tchórze ukrywający się u nas, chowający się za kobietami które muszą walczyć"; "Idiotka. Nie wierzę, że Zelensky ją zmusił" - komentowali (pisownia wszystkich postów oryginalna). Inni dopytywali: "Czyli to Rosjanie tak ją urządzili?"; "wpadła w karmę ? karmę dla psa".

Nie wszyscy uwierzyli autorowi posta: "To 2 rozne osoby. Btw. Ty dalej bez aresztu?"; "Oczywiście fejk. Zdjęcie przedwojenne, przedstawia kobietę potrąconą przez pociąg. Trudno znaleźć, pomogło reverse image search od Google"; "Zdjęcie ze szpitala przedstawia kobietę, która w 2021 roku wpadła pod pociąg towarowy" - pisali.

Jak sprawdziliśmy, ci ostatni mieli rację.

Obrażenia nie są związane z wojną

Idąc tropem internautów, dotarliśmy do kilku artykułów lokalnych mediów z 2021 roku. Na ich podstawie ustaliliśmy, że dziewczyna z amputowaną ręką, której zdjęcie opublikował Panasiuk, to Diana Tsymbarowycz. Gdy miała 17 lat, uległa wypadkowi na torowisku kolejowym w mieście Koziatyn w obwodzie winnickim. Dziewczyna wracała nocą do domu od znajomych przez tory używane często przez pociągi pasażerskie i towarowe. By skrócić sobie drogę, przeszła pod jednym z wagonów, gdy skład nagle ruszył. W rezultacie została poważnie ranna: lewa noga i ramię zostały zmiażdżone. Amputowano ramię, nogę udało się uratować.

Pod koniec lutego 2021 roku - a więc na rok przed rosyjską pełnoskalową inwazją Rosji na Ukrainę - o wypadku 17-latki informowały lokalne portale informacyjne Winnica 20 Minut oraz Koziatyn.info. Ten drugi w kolejnych miesiącach jeszcze dwukrotnie informował o losach Diany i o apelach jej rodziny o pomoc finansową w leczeniu dziewczyny (w marcu i sierpniu 2021 roku). Ostatni taki apel pochodzi z lutego 2024 roku, gdy dziewczyna zbierała fundusze na kolejną operację zmiażdżonej nogi.

Publikacjom na lokalnym portalu towarzyszyły zdjęcia, które świadczą, że Diana to ta sama dziewczyna, co na zdjęciu z wpisu Piotra Panasiuka. Zgadzają się obrażenia: amputowana lewa ręka, otwarta rana na prawej nodze bez opatrunku oraz zabandażowana lewa noga z szynami. Za plecami dziewczyny widać tę samą charakterystyczną ścianę sali szpitalnej z kontaktami. Nie udało nam się odnaleźć użytego przez niego zdjęcia. Wiele fotografii Diany publikowanych przez portal Koziatyn.info ma w lewym dolnym rogu ten sam znak wodny, co na zdjęciu w poście Panasiuka - "Redmi Note 8T AI Quad Camera".

Próby oszustwa z wykorzystaniem zdjęć Diany

Okazuje się też, że zdjęcia Diany Tsymbarowycz zrobione w szpitalu były wykorzystywane do próby wyłudzeń pieniędzy w sieci.

I tak np. fałszywy przekaz publikowany na Facebooku w sierpniu 2022 roku głosił, że Diana została ciężko ranna na froncie, broniąc Ukrainy. Miała zostać ostrzelana przez rosyjskich snajperów, a następnie trafić na oddział intensywnej terapii. Według internetowych postów ogłuchła na jedno ucho i została także ranna w nogę oraz plecy. Posty zachęcały do wpłacania pieniędzy na jej leczenie. Wtedy przed oszustami ostrzegały ukraińskie redakcje Koziatyn.info i Shatsk.rayon.in.ua.

W drugiej połowie maja 2024 roku ukraińskie organizacje fact-checkingowe Stop Fake, Behindthenews.ua i powołujący się na nie serwis Media Detector ostrzegały przed kolejną próbą oszustwa, w której ponownie wykorzystano zdjęcie Tsymbarowycz. Kilka kont na Facebooku zachęcało do finansowego wsparcia rzekomej zbiórki na leczenie, rehabilitację i protezy ręki dla 19-letniej Kateryny Balyuk, pseudonim "Ptaszyna". Miała być ochotniczką, która służyła w sektorze donieckim. W postach zawsze zestawiano dwa zdjęcia: na pierwszym była młoda dziewczyna, na drugim Diana Tsymbarowycz w szpitalnym łóżku.

Kateryna Balyuk nie istnieje. W różnych postach do próby wyłudzenia pieniędzy na leczenie rzekomej ochotniczki obok zdjęcia Diany ze szpitala wykorzystano m.in. zdjęcia Marty Demianchuk, prawdziwej sanitariuszki z obwodu iwanofrankowskiego, co ustaliła redakcja Behindthenews.ua. Jedno z zestawień zdjęć publikowanych przez oszustów prowadzących fałszywą zbiórkę znalazło się w poście Piotra Panasiuka. Pokazuje go redakcja Behindthenews.ua.

"3 Brygada Pierwszy pluton rozpoznawczy 4 kompania !!! Na zdjęciu 19-letnia ochotniczka Kateryna Balyuk, pseudonim "Ptaszyna", służyła w sektorze donieckim i zajmowała stanowisko operatora drona FPV. Prosimy o pomoc w leczeniu i rehabilitacji naszego Ptaszka!!! Kto rozumie los żołnierza, ile warte jest nasze życie?" - czytamy w poście oszustów zachęcającym do wpłacenia pieniędzy na leczenie nieistniejącej kobiety.

FAŁSZ
To samo zestawienie zdjęć wykorzystali oszuści do zbierania pieniędzy na leczenie nieistniejącej 19-letniej ochotniczki walczącej na froncie z Rosjanami Behindthenews.ua

To nie pierwszy raz, gdy prorosyjska dezinformacja używa zdjęć kobiet do swoich celów. Tuż po pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę i po ataku na szpital w Mariupolu ruszył przekaz, że atak był zainscenizowaną przez Ukraińców prowokacją. W rolę dwóch ciężarnych kobiet uwiecznionych na ikonicznych zdjęciach rzekomo wcieliła się ukraińska blogerka Marianna Podgurskaja. Wyjaśnialiśmy to w Konkret24.

Autorka/Autor:

Źródło: Konkret24

Źródło zdjęcia głównego:  PAP/UKRINFORM

Pozostałe wiadomości

Komentując "patrole obywatelskie" na granicy polsko-niemieckiej, politycy opozycji mówią po raz kolejny o "tysiącach migrantów przerzucanych przez Niemców". Dane o rzeczywistych przekazaniach są jednak dużo niższe. Wyjaśniamy.

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

"Kilka tysięcy nielegalnych migrantów dziennie" z Niemiec? Dane pokazują coś innego

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki zamieścił wykres, który miał pokazywać, jak bardzo za rządów PiS rosły dochody budżetu państwa, gdy podczas rządów PO-PSL i obecnej koalicji wzrosty nie są tak znaczące. Ekonomiści tłumaczą, co były premier pomija.

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Mateusz Morawiecki o dochodach państwa. Jak wprowadza w błąd

Źródło:
Konkret24

Po tragedii w Starej Wsi, podczas policyjnej obławy pojawiło się zdjęcie, które ma pokazywać ulicę przed domem, gdzie dokonano zbrodni. Jest rozpowszechniane z twierdzeniem, że podejrzany Tadeusz Duda uciekł stamtąd na motocyklu. Oba przekazy są nieprawdziwe.

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

"Tak wygląda ulica", morderca na motocyklu? Nic tu się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

W sieci pojawił się fragment kodu, który ma świadczyć o tym, że tak zwana aplikacja Mateckiego miała być podłączona do serwerów PKW. Nieznających się na programowaniu może wprowadzać w błąd. Tłumaczymy.

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

"Aplikacja Mateckiego" podpięta pod PKW? Fałszywy "niezbity dowód"

Źródło:
Konkret24

Nagranie z kilkudziesięcioma bocianimi gniazdami na słupie wysokiego napięcia przyciągnęło uwagę tysięcy internautów. Jedni twierdzą, że to Polska, inni wskazują na zagranicę. Sprawdziliśmy, co wiadomo o tym materiale.

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

"Blokowisko bocianów" w Polsce? Sprawdzamy popularne nagranie

Źródło:
Konkret24

Były wicepremier Jacek Sasin pytał w wywiadzie radiowym, gdzie są pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy i czy "ktoś odczuł jakąś poprawę z tego względu". Pokazujemy więc, na co do tej pory przeznaczono te środki: od pracowni AI, przez żłobki, po oczyszczalnie ścieków i modernizacje linii kolejowych.

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Sasin: gdzie są mityczne pieniądze z KPO? Odpowiadamy

Źródło:
Konkret24

Mimo zawieszenia przyjmowania wniosków o azyl na granicy polsko-białoruskiej, polskie służby wciąż przyjmują ich ponad tysiąc miesięcznie. Internauci komentują, że "Donald Tusk okłamał Polaków", bo "granica jest nieszczelna". Wyjaśniamy, dlaczego te dane o tym nie świadczą.

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Wnioski o azyl w Polsce mimo zawieszenia. Kto i gdzie je składa

Źródło:
Konkret24

Politycy opozycji i internauci komentują, że wyborcy masowo wysyłali do Sądu Najwyższego protesty wyborcze według wzoru przygotowanego przez posła Romana Giertycha i z jego numerem PESEL. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska dolała oliwy do ognia, mówiąc, że takich protestów jest kilka tysięcy. Inne zdanie ma jednak rzecznik prasowy instytucji. Wyjaśniamy, co wiemy.

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

"Giertychówki", PESEL posła i dwugłos w Sądzie Najwyższym. Co wiemy

Źródło:
Konkret24

Prokurator generalny Adam Bodnar wnioskuje o ponowne przeliczenie głosów z niemal 1,5 tysiąca komisji wyborczych, bowiem w kilkunastu przypadkach, w których przeliczono już głosy, wykazano nieprawidłowości. Monitorujemy na bieżąco, w jakich komisjach sprawdzono jeszcze raz oddane głosy i z jakim wynikiem, oraz stan prokuratorskich śledztw.

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Komisje, w których przeliczono ponownie głosy. Ile miał Trzaskowski, ile Nawrocki

Źródło:
Konkret24

Rzecznik rządu Adam Szłapka jako sukces koalicji rządzącej wymienił wzrost punktualności pociągów do niemal 95 procent. Sprawdziliśmy więc dane.

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Rzecznik rządu o punktualności pociągów. Dane nie potwierdzają

Źródło:
Konkret24

Internauci z rozbawieniem komentują materiał pochodzący rzekomo z rosyjskiej telewizji. Przedstawia on reportera, który zachwala nowo wybudowaną drogę w Woroneżu, ale asfalt okazuje się być tylko ogromnym kawałkiem tkaniny. "Propaganda sukcesu" - podsumowują. Tyle że nagranie nie jest autentyczne.

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Reporter mówi, asfalt "się podnosi"? Nie, to nie Rosja

Źródło:
Konkret24

Do sieci powraca zdjęcie, które jest podstawą antyimigranckiego przekazu. "Stop migracji", "straszny widok", "koszmar" - komentują internauci widoczną na fotografii grupę ciemnoskórych, młodych mężczyzn, czekających na przystanku autobusowym. Co o zdjęciu wiadomo?

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Imigranci w Nadarzynie? Powraca zdjęcie ze zmanipulowanym przekazem

Źródło:
Konkret24

Poseł PiS Marcin Przydacz, broniąc nieautoryzowanej aplikacji do weryfikacji zaświadczeń wyborczych, stwierdził, że sama PKW zezwoliła na stosowanie "tego typu instrumentów", a aplikacja miała uchronić przed turystyką wyborczą. Oba argumenty są nietrafione.

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Przydacz o "aplikacji Mateckiego". Dwa razy fałsz

Źródło:
Konkret24

Do Sądu Najwyższego wpłynęło już ponad 54 tysiące protestów wyborczych, a sąd ma czas na ich rozpatrzenie do 2 lipca. Sąd zarządził też oględziny kart i przeliczenie głosów w kilkunastu komisjach. Te same komisje były wytypowane w modelach, które badały wahnięcia w poparciu na korzyść kandydatów. Wyjaśniamy, czym są te modele i czy na ich podstawie można mówić o jakichś "nieprawidłowościach statystycznych" w wynikach wyborów.

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

"Nieprawidłowości statystyczne" w wynikach komisji. Co pokazują modele, a czego nie

Źródło:
Konkret24

Wobec trwającej dyskusji prezydent Andrzej Duda miał zachęcać do ponownego przeliczenia głosów w wyborach - tak wynika z cytatu rozsyłanego obecnie w mediach społecznościowych. Pokazujemy, kiedy prezydent wypowiedział te słowa i jak dokładnie brzmiały.

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Andrzej Duda o "rzetelnym przeliczeniu głosów". Kiedy to mówił

Źródło:
Konkret24

Mateusz Morawiecki, komentując domniemany gwałtowny wzrost przestępstw w 2024 roku, stwierdził, że to przez "10 tysięcy nielegalnych migrantów z Niemiec". W jednym zdanie zawarł dwa fałsze. Wyjaśniamy.

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Jedno zdanie Morawieckiego. Dwie nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Wymiana poległych ukraińskich i rosyjskich żołnierzy stała się podstawą do prokremlowskiej dezinformacji wymierzonej w Ukrainę. A wykorzystano do tego sfabrykowany artykuł "The Wall Street Journal".

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Ciała 6000 żołnierzy, dekret Zełenskiego i amerykańska gazeta. Co się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Europosłanka Hanna Gronkiewicz-Waltz z Koalicji Obywatelskiej przekonuje, że prezydent Andrzej Duda złamał konstytucję, bo na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zaprosił prezydenta elekta. Konstytucjonaliści oceniają to jednoznacznie.

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

"Prezydent Duda, zapraszając Nawrockiego jako prezydenta elekta, złamał konstytucję"? Eksperci nie mają wątpliwości

Źródło:
Konkret24

W sieci rozpowszechniany jest przekaz, jakoby biskup Jerzy Mazur miał potępić zgwałcone kobiety, które zażyły tabletkę "dzień po". Nie ma dowodów, że duchowny wypowiedział słowa, które mu się przypisuje. Przestrzegamy przed rozpowszechnianiem tego cytatu.

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Biskup o zgwałconych kobietach i tabletce "dzień po"? Fałszywy cytat

Źródło:
Konkret24

Polacy rzekomo zostali zatrzymani przez ukraińską służbę bezpieczeństwa "za pokazywanie polskich symboli", jakoby oskarżono ich "o naruszanie integralności ukraińskich terytoriów i szerzenie idei separatystycznych". Dowodem ma być krótkie nagranie, które udostępniają niektórzy internauci. Według eksperta to przykład nieudolnej rosyjskiej prowokacji.

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

"Polacy zatrzymani na Ukrainie za pokazywanie polskich symboli"? Nic w tym filmie nie pasuje

Źródło:
Konkret24

Pytany o krytykę ze strony Magdaleny Biejat, szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jej frustracja "pewnie wynika z tego, że Grzegorz Braun dostał więcej głosów kobiet" niż kandydatka Lewicy. Ale to nieprawda.

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Kosiniak-Kamysz reaguje na "uszczypliwości tiktokowe" Biejat. Nie ma racji

Źródło:
Konkret24

Najpierw za spłatę przez Polskę ukraińskich odsetek oberwało się premierowi Donaldowi Tuskowi. Potem tłumaczyć się z tego musiał były premier Mateusz Morawiecki. Zamieszanie - i jednocześnie akcję dezinformacyjną w internecie - wywołał jeden z posłów Konfederacji, ukrywając istotny szczegół w swoim przekazie.

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

"Polska spłaca ukraińskie odsetki". Poseł Konfederacji uderzył w Tuska, tłumaczy się Morawiecki

Źródło:
TVN24+

Niemiecki czarnoskóry europoseł miał skrytykować Polskę i stwierdzić, że wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Taka informacja, okraszona zdjęciem rzekomego polityka, wywołała w sieci antyunijne i rasistowskie komentarze. Tylko że na zdjęciu jest ktoś inny, przekaz miał być żartem - ale za prawdziwy wziął go nawet poseł PiS.

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

"Niemiecki europoseł" i "sfałszowane wybory". Miał być żart, jest hejt

Źródło:
Konkret24

Rząd przygotowuje rzekomo ustawę, dzięki której nielegalni migranci będą przejmować mieszkania komunalne - tak twierdzą politycy PiS. Ministerstwo rozwoju ocenia ten przekaz dosadnie: jako "oderwany od rzeczywistości", nastawiony na "wzbudzanie niepokoju Polaków".

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Mieszkania komunalne "dla nielegalnych migrantów"? "Kompletna bzdura"

Źródło:
Konkret24

Ukraiński rzekomo ma zostać wprowadzony jako drugi język obcy do szkół podstawowych. Miałby zastąpić hiszpański, niemiecki czy francuski. Byłby przedmiotem obowiązkowym. W dodatku stałby się częścią egzaminu ósmoklasisty.... Takie nieprawdziwe twierdzenia rozpowszechniają politycy i internauci. Przestrzegamy przed ich powielaniem, bo to fake newsy.

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Ukraiński obowiązkowy? Zamiast niemieckiego czy francuskiego? Trzy nieprawdy

Źródło:
Konkret24

Z informacji Sądu Najwyższego wynika, że liczba zarejestrowanych protestów wyborczych rośnie z dnia na dzień. Politycy PO przekonują, że liczba protestów wskazuje na konieczność dokładnego sprawdzenia przebiegu głosowania. A europoseł PiS na to, że teraz "jest mniej protestów niż w poprzednich wyborach". Sprawdziliśmy.

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Protesty wyborcze. Mniej czy więcej niż dawniej? Jeden rok się wybija

Źródło:
Konkret24

Według europosłanki KO Marty Wcisło możemy się pochwalić najniższą inflacją w Europie. Ale według europosła PiS Michała Dworczyka Polska ma jeden z najgorszych wyników w UE. Kto ma rację? Dane pokazują, jak narracje polityków z dwóch obozów rozjeżdżają się z rzeczywistością.

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Inflacja w Polsce. "Najniższa w Europie" czy jedna z najwyższych?

Źródło:
Konkret24

Ataki Izraela na Iran oraz te odwetowe spowodowały, że w mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo zdjęć i nagrań mających dokumentować ten konflikt. Są prawdziwym poligonem dla ludzkiej inteligencji - bo wiele z nich zostało wygenerowanych przez tę sztuczną. Która wygra w tej wojnie na fake newsy?

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

"Zestrzelony" F-35 czy "duży samolot"? Nasila się wojenna dezinformacja

Źródło:
Konkret24