Najnowsze

Najnowsze

Izrael, Niemcy, Wielka Brytania. Tempo szczepień a rozwój pandemii

Czy w Izraelu, gdzie tempo szczepień na COVID-19 jest duże, przybywa zakażeń równie szybko jak w Niemczech, gdzie szczepią dużo wolniej? Pytania o wpływ kampanii szczepień na rozwój pandemii w danym kraju padają coraz częściej. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Przedstawiamy, jak to wygląda w trzech krajach realizujących różne strategie szczepień.

Stan klęski żywiołowej? Co sądzi Marek Suski, a co na to prawnicy

Zdaniem posła Marka Suskiego, członka Rady Doradców Politycznych premiera, wprowadzenie stanu klęski żywiołowej "byłoby wielkim kłopotem". Według prawników kłopot mamy teraz, czyli chaos prawny i konstytucyjne przesłanki do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Wyjaśniamy, które ograniczenia właściwe stanowi klęski żywiołowej już i tak wprowadzono.

Słowa Budki "są chyba wyrwane z kontekstu"? Sprawdzamy

"To było pod wpływem emocji" - miał powiedzieć szef PO Borys Budka, pytany, czy po dojściu do władzy PO zachowa program 500+. Grafikę z takim cytatem rozpowszechniają na Twitterze między innymi politycy PiS. Sprawdziliśmy, czy Borys Budka rzeczywiście tak powiedział i kiedy.

"Przecież to alkoholiczka" - zmanipulowane wideo z Nancy Pelosi

Falę hejterskich i kpiarskich komentarzy wywołało krótkie wideo z wypowiedzią Nancy Pelosi, które pojawiło się w polskich mediach społecznościowych. Część internautów uważa, że szefowa amerykańskiej Izby Reprezentantów jest pijana. Nagranie zostało jednak zmanipulowane.

Wysoki wskaźnik testów pozytywnych w Polsce. "Kompletnie nie znamy skali pandemii"

18 marca odsetek testów pozytywnych wśród wszystkich wykonanych w ciągu doby w Polsce był wyższy niż 30 proc. Biorąc pod uwagę średnią siedmiodniową przez dwa tygodnie, przekroczyliśmy granicę, gdy pandemia wymyka się spod kontroli. Wyjaśniamy, dlaczego ważny jest wskaźnik pozytywnych testów i jaki może być powód, że w Polsce jest on dużo wyższy niż w innych krajach.

"Zagrożenie radiologiczne na terenie Polski" - atak hakerski na konta samorządowców PiS i stronę Agencji Atomistyki

"Stwierdzono znaczny wzrost poziomu promieniowania w północno-wschodniej części Polski" - informował komunikat o rzekomym zagrożeniu radiologicznym, który 17 marca pojawił się na stronie Polskiej Agencji Atomistyki, koncie eksperta ds. Rosji, profilach samorządowców PiS i w dziesiątkach wpisów pod postami polityków i dziennikarzy w mediach społecznościowych. Czas tego ataku hakerskiego nie był przypadkowy: właśnie trwają międzynarodowe rozmowy na temat polskiego projektu jądrowego.

Szczepienia na COVID-19: na tle krajów UE tempo w Polsce słabnie

Tempo szczepień na COVID-19 w Polsce słabnie w porównaniu z krajami Unii Europejskiej. Pod względem liczby dawek szczepionki przypadającej na 100 mieszkańców jesteśmy teraz poza pierwszą dziesiątką państw. W ciągu tygodnia wyprzedziły nas Hiszpania, Finlandia i Słowenia.

Nadmiarowe zgony w 2020 roku: Polska przoduje w Unii Europejskiej

23,5 proc. wyniósł w Polsce odsetek nadmiarowych zgonów w czasie pandemii w porównaniu z latami 2016-2019 - wynika z danych Eurostatu. To najwięcej w krajach Unii Europejskiej. Choć wyliczenia czysto arytmetyczne nie oddają w pełni rzeczywistego obrazu, bo nie uwzględniają między innymi lokalnych uwarunkowań i stanu populacji - pokazują pewne prawidłowości. Dla Polski mało optymistyczne.

Dwanaście miesięcy pandemii: jak zmieniała się średnia wieku hospitalizowanych i osób pod respiratorami

W ciągu roku pandemii COVID-19 średnia wieku zakażonych hospitalizowanych w szpitalach wahała się miesięcznie między 51 a 67 lat. Natomiast średnia wieku pacjentów, którzy trafiali pod respiratory, wynosiła od 67 do 73 lat. Trzecia fala pandemii, która rozpoczęła się w połowie lutego, może te statystyki zmienić - zdaniem lekarzy do szpitali trafia coraz więcej osób młodych.

Przestępstw wobec osób o innej orientacji seksualnej jest w Polsce mniej niż w krajach Europy? Porównujemy dane

Policyjne dane o liczbie przestępstw popełnianych wobec osób o innej orientacji seksualnej to dla posłów PiS dowód, że takich incydentów jest w Polsce mniej niż w innych krajach Europy. Lecz co innego pokazują dane pozarządowe. Polska ma największy w Europie odsetek osób, które boją się zgłaszać takie przestępstwa na policję. A to, co zagranicą jest przestępstwem, u nas wciąż nie.